Forum Culinar: Sosul meu piri-piri din ardei iuti uscati - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sosul meu piri-piri din ardei iuti uscati Iute-iute, aromat-aromat si bun-bun :)

#1 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 04 August 2012 - 12:18 PM

Sosul meu piri-piri din ardei iuti uscati
Iute-iute, aromat-aromat si bun-bun :biggrin:
.
Imagine atasata: monthly_08_2012/post-168-13440749711795.jpg
.


Sosul piri-piri (peri-peri) contine in esenta, ardei iuti, coaja de lime sau lamaie, ceapa, usuturoi, suc de lime sau lamaie, paprika, busuioc, oregano si tarhon si este folosit pentru marinare sau asezonare.

Sunt mai multe variatiuni la tema dominanta decat intr-o simfonie de Haydn iar eu am incercat una proprie cu tenta smokey-citrica.

Am afumat trecandu-i prin flacara aragazului 5 ardei iuti uscati de mine anul trecut (3 cayenne si 2 serrano) i-am lasat 5 minute sa se raceasca si sa redevina friabili, apoi i-am taiat cu foarfeca si i-am macinat cu seminte cu tot in rasnita electrica impreuna cu :
o lingura plina de ardei iuti uscati bird's eye (peri-peri)
o lingurita (sau +) de sare de Hymalaia
aproape o lingurita de zahar
o jumatate de lingurita de "piper" sichuan - pentru tenta citrica si efectul anestezic :tongue3:
o lamaie neagra (limeta uscata, loumi, dried lime, limu omani)
o bucata de fleur de macis - citrica si psihedelica
o lingura de foite de ghimbir deshidratat (uscat de mine la soare)
o pastaie de cardamon negru
o lingurita de fructe de coriandru.
(rasnita plina- ochii)
.
Imagine atasata: monthly_08_2012/post-168-1344075095322.jpg
.


Pulberea am pus-o intr-un bol de sticla si am amestecat-o cu o lingura de paprika afumata spaniola, doua linguri de pudra de usturoi, o lingura de pudra de ceapa deshidrata. Am omogenizat bine condimentele. Am adaugat coaja rasa foarte fin de la o lamaie si am stors deasupra apoi sucul din lamaia mentionata. Se amesteca obtinand o pasta groasa peste care se toarna progresiv, incorporandu-l ca la maioneza circa 100 ml de ulei de masline extravergin. Rezulta un sos corpolent bine legat.
Pentru versiunea fluida se poate dilua cu apa, otet aromatizat (vezi otetul "capsunar") diluat, sau sos de rosii.
Cand am ajuns la cosistenta pe care mi-am dorit-o au rezultat din cantitatile de mai sus peste 800 ml de sos iute ca focul.
Se pastreaza in borcane, sau sticlute la frigider si dupa doua-trei zile se maturizeaza si isi intensifica aroma si iutela,, prezente dealtfel de la bun inceput.
.
Imagine atasata: monthly_08_2012/post-168-13440753138022.jpg
.

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi