Forum Culinar: Vinete si dovlecei marinati - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vinete si dovlecei marinati reteta de Yotam Ottolenghi

#1 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,070
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 10 August 2012 - 08:39 AM

Reteta de la care am plecat am luat-o de pe forumul italian care la rindul ei a fost luata de la Yotam Ottolenghi.
Practic se taie vinata sau dovlecelul (tre sa incerc si cu ardei) in felii, se sareaza si se stropesc cu ulei dupa care se pun in cuptor la 200°C pina cind sunt moi si coapte pe placul vostru, se scot si se marineaza.
Eu pentru vinete am folosit ulei, un pic de vinaigrette cumparata in Franta, putin suc de lamiie si multa erba cipollina ca am o gramada, dar fiecare poate pune pe linga ulei si lamiie ceea ce doreste.
Imagine postata
iar peste dovlecei am pus doar ulei, lamiie si erba cipollina ca nu mai aveam vinaigrette
Imagine postata
Dupa ce se pune marinata peste legume trebuie lasate un pic, eu la vinete n-am avut timp, mi-au placut si asa, caldute, la dovlecei insa am avut timp si i-am mincat si reci. Mi-au placut ambele combinatii, mai fac :floare:

#2 Useril este offline   Carmen 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 293
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationItalia

Postat 20 August 2012 - 02:23 PM

Astea-s pe gustul meu!

:love7:
ex Aninita

#3 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,070
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 21 August 2012 - 12:19 AM

Am mai facut si pentru aseara, si dovlecei si vinete, le-am pus deasupra doar ulei, erba cipollina si un pic de coaja si suc de lamiie pentru ca prietena mea nu poate minca otet, au fost bune si asa.

#4 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,070
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 01 February 2013 - 10:46 PM

Am refacut vinetele, taiate bastonase si puse la cuptor pina ce s-au inmuiat, amestecate apoi cu ulei, otet si sare
Imagine atasata: monthly_02_2013/post-4-13597515597175.jpg

#5 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 02 February 2013 - 06:02 PM

Imi ploua in gura :occasion15:

Eu am grillat de fiecare data legumele in tigaie, sau afara pe gratar, dupa ce le-am pensulat cu untdelemn de masline.
Cel mai des le prepar vara si in acel anotimp datorita caniculei practic sigilez cuptorul :toothy9;
In tigaia grill, sau in tigaia groasa de fonta, las feliile de zucchini/dovlecel doar unul-doua minute pe o parte.
In afara de vinete, dovlecei, am mai grillat si apoi marinat practic tot ce mi-a cazut in mana: ciuperci, ardei iuti, gulii, ridichi (da, ridichi) felii de morcov, fasole verde, ceapa verde taiata longitudinal, usturoi verde asijderea, rosii, felii de conopida, de lamaie - you name it, I had it ;)

Dupa cum veti vedea mai la vale, usturoiul nu mi-a lipsit niciodata. :D
Solutia de marinare o incep invariabil (pe ea o prepar prima ca sa am in ce sa pun legumele dupa ce le iau de pe foc) cu doi trei catei de usuturoi zdrobiti si frecati cu sare, untdelemn, apoi lungesc cu apa, otet balsamic sau suc de lamaie, o lingurita de sos de soya, piper proaspat macinat si verdeturi tocate la greu.
Un deliciu dupa ce se cunosc intre ele doua trei ore, dar sa vedeti a doua zi !

Pozele sunt mai vechi:
.
Imagine atasata: monthly_02_2013/post-168-135982079428.jpg
.
Imagine atasata: monthly_02_2013/post-168-13598208022073.jpg
.
Imagine atasata: monthly_02_2013/post-168-13598208184204.jpg
.
Imagine atasata: monthly_02_2013/post-168-13598208110106.jpg
.

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#6 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,070
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 02 February 2013 - 11:01 PM

Da, pe gratar ii fac si eu mereu, astea in schimb difera pentru ca erau coapte la cuptor.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi