Forum Culinar: Dureri de dinti - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dureri de dinti

#1 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 10 August 2012 - 01:00 PM

Cunoasteti ceva leacuri babesti,incercate,impotriva durerilor de dinti/masele?Nu vreau sa mai inghit medicamente pentru ca fac deja un tratament cu antibiotice pentru altceva si nici la dentist nu as vrea sa merg ca de astazi e doctorita mea in concediu si nu m-as increde in altul.

Am fost saptamana trecuta la curatare si am avut dupa aia un sentiment neplacut in zona maselei de minte din partea stanga,jos,dar m-am gandit ca e ok;de ieri seara s-a inrautatit situatia si ma doare de nu mai pot.Azi dimineata am vazut ca s-a si infectat putin,mi-a iesit lichid de acolo din spate.Ce as putea face ca sa trec/scap macar cat e ea in concediu de dureri(ca apoi ii zic sa mi-o scoata si pe asta ultima)?

Va multumesc pentru eventualele leacuri.
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#2 Guest_stanuta_grigorica_*

  • Grup: Guests

Postat 10 August 2012 - 02:25 PM

Sotul meu a avut recent o durere si s-a umflat usor sub coroana ( dinte imbracat). Medicul i-a recomandat gargara/spalatura de cateva ori pe zi cu ceai(Decoct) de salvie. A dat rezultate, inflamatia s-a redus si durerea a disparut.Am fiert salvia cam 5 minute, o lingura la cana cu apa, am facut un litru de ceai, l-am pus in sticla la frigider.

Incearca, sa-ti fie de leac!

#3 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 10 August 2012 - 02:33 PM

Depinde de cat de toleranta esti tu la durere si cat de mult lipseste doctorita. Eu nu folosesc leacuri babesti la dinti, toate pe care le-am incercat au fost in zadar. Eu in locul tau as inghiti ketonal( ketoprofen) si cu asta basta, daca nu mai rezist ma duc la dentist.
Daca insa este abces , ceea ce explica lichidul scurs, faptul ca iei deja antibiotice poate sa ajute sau nu, la infectiile dentare, deobicei au efect antibioticele din familia penicilinelor, sau astea au avut efect la mine. Daca au efect, o sa se sparga abcesul si nu te va mai durea, dar daca te umfli, trebuie sa te duci la doctor, sa-l dreneze si sa toaleteze locul.
Dar poate nu toata lumea are aceeasi sensibilitate ca mine la dinti si au efect si leacurile babesti. Succes iti doresc, sper sa nu am eu dreptate!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#4 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 10 August 2012 - 08:31 PM

Mersi,fetelor!Am mai "curatat" astazi locul si apoi am facut "spalatura" cu tuica ca altceva dezinfectant nu aveam,mi-a amortit si mi-a fost bine(buei,dar pute tuica de numaImagine postata ).
Zerda,acuma nu stiu daca o fii si de la antibiotic(pe baza de Amoxicilina) dar parca nu e mai e asa rea durerea ca ieri seara si azi noapte,am putut chiar sa si mananc Imagine postata .



Stanuta,am acasa salvie proaspata.E buna pentru ceai?Daca da,imi fac si ceai ca sa nu am iarasi surprize la noapte.

Va multumesc pentru sfaturi!
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#5 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 11 August 2012 - 03:20 AM

mie dentista mi-a spus să fac cît pot de des gargară cu apă călduţă şi sare dacă am inflamări in urma curăţării...

#6 Guest_stanuta_grigorica_*

  • Grup: Guests

Postat 11 August 2012 - 12:27 PM

Salvia proaspata e si mai buna, cred ca trebuie mai mult de o lingura de planta. Doctorita sotului meu l-a oprit sa ia antibiotice, i-a recomandat acest decoct pentru ca este antiinflamator. Eu eram adepta antibioticelor si am fost initial reticenta, dar vad ca a functionat.Stiu cat de bine te anesteziezi de la tuica, cu parfum cu tot...testata pe pielea mea!:)

#7 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 11 August 2012 - 12:56 PM

Dexter,stiam de gargara cu sare dar la dureri de gat,nu stiam ca o pot face si pt dinti Imagine postata .Stiu de acum Imagine postata

Stanuta,am facut aseara ceaiul,dar nu am putut face gargara ca era prea cald si apoi am adormit.Azi dimineata pe la 4 m-am trezit de durere si am facut gargara,apoi la 8 si acum inainte de pranz am facut iarasi.Sa stii ca e mai bine.

Nu va zic multumesc,ca sa aiba leac;asa era o vorba pe la noi :)
Manchmal ist weniger einfach mehr....

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi