Forum Culinar: Turte din malai - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Turte din malai Hot water cornbread

#1 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 12 August 2012 - 10:48 AM

Turte din malai
Hot water cornbread

.
Imagine atasata: monthly_08_2012/post-168-13447611992543.jpg
.

Ingrediente:
(am masurat cu aceeasi ceasca de cafea)
o ceasca de cafea faina de malai 150g. Grisata am avut
1/3 -1/2 ceasca de cafea faina alba (din grau) 50 g
o lingura de unsoare (poate merge si unt, margarina, ulei)
o jumatate de lingurita (sau +) de sare
o jumatate de lingurita de bicarbonat de sodiu
trei cesti de apa -masura de la ingredientele uscate

Mod de preparare:
Se pune la fiert apa cu sare si unsoarea, se adauga in ploaie malaiul amestecand cu telul si se lasa sa fiarba la foc mic o jumatate de minut.
Reamintesc ca o mamaliga care se respecta trebuie sa stea pe foc 20- 25 de minute si proportia de malai apa este de 1-4, 1-5.
Retetele citite de mine pe internet, din zona sudului Statelor Unite, mentioneaza doar oparirea malaiului cu apa clocotita. Asa am si incercat prima data si nu au ramas zgrunturoase. Au fost bune.
Se lasa sa se racesca putin apoi se amesteca cu faina de grau si praful de copt.
Se incinge o tigaie antiaderenta cu fund gros si se lasa apoi pe foc mediu spre mare. Luam cu lingura din "mamaliga" o bucata mai mare ca o nuca si cu palmele umezite in apa se turteste pana obtinem discuri de circa 5 cm in diametru si 5 mm grosime. Se coc turtitele pe o parte circa 2 minute, apoi se intorc si se coc si pe celalta parte pana capata o frumoasa culoare auriu-maronie. Daca am pus materia grasa in compozitie nu e nevoie sa fie fripte in ulei, dar se poate proceda si invers (retetele americane citite pe net)
Exteriorul va fi o coaja crocanta si savuroasa, iar interiorul moale cu aroma puternica de porumb.
.
Imagine atasata: monthly_08_2012/post-168-1344761207117.jpg
.


Urmeaza o taina secreta:
Pentru un plus de aroma, jumatate din faina de malai se poate praji uscat(fara ulei) in tigaie pana se inchide putin la culoare si se simte mirosul de porumb copt. Apoi se opareste/fierbe, etc. Eu procedez asa si la mamaliga si obtin astfel chiar si atunci cand folosesc malai grisat gustul inconfundabil de mamaliga la ceaun din faina integrala artizanala.
Calde sunt o nebunie! Ieri am pastrat o farfurie sa vad ce gust vor avea a doua zi si daca li se schimba textura. Drumul spre iad e pavat cu bune intentii.
Pot doar sa confirm ca ultima bucata pe care am gustat-o pe la orele 23, dupa circa 7 ore era la fel de grozava.

De la indicatiile acestea de baza, care dau un rezultat excelent, cei interesati se pot juca cu asezonarea (chili, chimion pentru o tenta mexicana) pudra de usturoi, piper, sau sa incerce sa scape in compozitie o lingura de parmezan ras, Gorgonzola, sau in functie de zona folclorica, o branza de burduf densa, uscata, usturoaie, imbatranita in rele.
Mai putina sare, si o lingura de zahar le fac potrivite pentru un mic dejun alaturi de o dulceata cum numai voi stiti sa faceti.
Sa aveti pofta!
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#2 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 12 August 2012 - 11:14 AM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 12 August 2012 - 10:48 AM, a spus:

[center]Turte din malai
Hot water cornbread

.
Atasament zCornbread 01.jpg
.

Sa aveti pofta!


Shefu', puneti o lingura generoasa de smantana "de tara" peste o turtita din asta, presarati un strop de zahar si mancati-o asa fierbinte
n-o sa va mai trebuiasca nicio poveste de Ion Creanga, o sa le aveti pe ale dumneavoastra proprii :floare:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi