Forum Culinar: Ignatul - cum am macelarit porcu' anul asta? - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ignatul - cum am macelarit porcu' anul asta?

#1 Useril este offline   laura laurentiu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 17 December 2009 - 02:39 AM

Mai intai, in cazul in care acest subiect nu este la locul cuvenit, rog un adminsitrator sa il mute!

Am pregatit pentru cinstitii privitori un amplu reportaj de la locul unui masacru ce a avut loc pe 16 decembrie anul curent, in urma caruia doi guitzatori nevinovati au fost transformati in carnati, caltabosi, sangerete si alte cele :love7: . Avertizez, imaginile nu sunt indicate celor excesiv de sensibili:

q-3dxK11DL4

#2 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 17 December 2009 - 02:55 AM

Sorici :) :love7: :) :)
Cam asta era ritualul si la mamaia la tara.. Mai putin facutul sangeretelui. N-am mancat niciodata :mrgreen:
Imagine postata

#3 Useril este offline   sacramento 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 06-December 09

Postat 17 December 2009 - 06:20 AM

Foarte frumos Laura.
Imi aduc aminte de acasa.Aici am facut si noi cirnati cu carne cumparata,dar ritualul taiatului porcului este ceva care ne lipseste.
Plus de asta mi-e dor de caltabosi,singerete si jambon...astea-s inexistente aici si imposibil de reprodus din lipsa de materie prima.

Sa-i mincati sanatosi!

#4 Useril este offline   laura laurentiu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 17 December 2009 - 09:50 AM

Sophie a spus:

Sorici :) :love7: :) :)
Cam asta era ritualul si la mamaia la tara.. Mai putin facutul sangeretelui. N-am mancat niciodata :mrgreen:


Sangeretele e buuun! :D Chestie de gust, desigur, nici pe fiica-mea nu reusesc sa o conving sa manance, cu toate ca i-am repetat mereu ca are doar de pierdut.

sacramento a spus:

Foarte frumos Laura.
Imi aduc aminte de acasa.Aici am facut si noi cirnati cu carne cumparata,dar ritualul taiatului porcului este ceva care ne lipseste.
Plus de asta mi-e dor de caltabosi,singerete si jambon...astea-s inexistente aici si imposibil de reprodus din lipsa de materie prima.

Sa-i mincati sanatosi!


Multumesc, sacramento! Cred ca ti-e dor... de-as putea sa iti trimit o bucatica, as face-o cu drag! Nu vreau sa iti fac sange rau, dar sa stii ca nici gustul nu e acelasi cu al carnii unui animal tinut in curte.

#5 Useril este offline   Bunny 

  • Iepure Sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 470
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 17 December 2009 - 09:53 AM

Laura, frumos-frumos! Lucrat curat, ca la carte :love7: Imi place, noi o sa il primim gata taiat in weekendul asta (scapam de curatenia de dupa :) )
Sa va fie de bine si pofta buna in continuare :)
Imperfecta by design

Blogul meu imperfect

#6 Useril este offline   laura laurentiu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 17 December 2009 - 11:26 AM

Bunny a spus:

Laura, frumos-frumos! Lucrat curat, ca la carte :(( Imi place, noi o sa il primim gata taiat in weekendul asta (scapam de curatenia de dupa :(( )
Sa va fie de bine si pofta buna in continuare :thumleft:


Multumesc, Bunny! La noi, curatenia cade in sarcina socrului :(( - dar nu in casa, are o anexa destinata acestui scop :(( .

#7 Useril este offline   Puiu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 17 December 2009 - 02:00 PM

Intotdeuna am considerat interesant modul diferit de tranşare, în funcţie de zonă.
Brava Laura, să-i mîncaţi sănătoşi! :floare:

#8 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 17 December 2009 - 05:07 PM

laura laurentiu a spus:

Avertizez, imaginile nu sunt indicate celor excesiv de sensibili:

Horror-show ! :D
Cool ! :floare:
Do it again! :twisted: :D

Sa-i fie soriciu moale!
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#9 Useril este offline   anaiordan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationGrecia-Syros

Postat 17 December 2009 - 10:17 PM

moama.....nu m-am uitat la faza cu taiatu..m-am uitat dupa :D...oricum...da si mie o ureche sa fac si yo piftia mai buna...ca aici nu cred ca gasesc :(...o singura data am participat la taierea porcului dar eram mica si am adormit undeva pe parcurs :D

#10 Useril este offline   sacramento 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 06-December 09

Postat 18 December 2009 - 06:23 AM

laura laurentiu a spus:

Sophie a spus:

Sorici :D :D =)) :D
Cam asta era ritualul si la mamaia la tara.. Mai putin facutul sangeretelui. N-am mancat niciodata :mrgreen:


Sangeretele e buuun! :-* Chestie de gust, desigur, nici pe fiica-mea nu reusesc sa o conving sa manance, cu toate ca i-am repetat mereu ca are doar de pierdut.

sacramento a spus:

Foarte frumos Laura.
Imi aduc aminte de acasa.Aici am facut si noi cirnati cu carne cumparata,dar ritualul taiatului porcului este ceva care ne lipseste.
Plus de asta mi-e dor de caltabosi,singerete si jambon...astea-s inexistente aici si imposibil de reprodus din lipsa de materie prima.

Sa-i mincati sanatosi!


Multumesc, sacramento! Cred ca ti-e dor... de-as putea sa iti trimit o bucatica, as face-o cu drag! Nu vreau sa iti fac sange rau, dar sa stii ca nici gustul nu e acelasi cu al carnii unui animal tinut in curte.

Mie-mi spui,Laura!
Din pacate noi facem parte dintre nefericitii care stiu asta.Avem termen de comparatie.
Sotul meu zice ca aici carnea de pasare are gust de pamint(probabil de la antibiotice).Necazul e ca la cite stim ar trebui sa fim vegetarieni,dar pentru noi leguma preferata e....carnea si tot masor curtea pe afara si ma gindesc cum as putea ingramadi vreo 5 gaini pe linga piscina fara sa se inece si sa ma reclame vecinii. :)

#11 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 18 December 2009 - 08:03 PM

W Mamadeus Paparotti a spus:

laura laurentiu a spus:

Avertizez, imaginile nu sunt indicate celor excesiv de sensibili:

Horror-show ! =))
Cool ! :headbang:
Do it again! :twisted: :D

Sa-i fie soriciu moale!


Bine maestre, si cum ramîne cu bradutul? :D
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#12 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 18 December 2009 - 08:21 PM

laura laurentiu a spus:

Sangeretele e buuun! :headbang: Chestie de gust, desigur, nici pe fiica-mea nu reusesc sa o conving sa manance, cu toate ca i-am repetat mereu ca are doar de pierdut.


Laura, am vreo doua sugestii care ar putea sa-i schimbe punctul de vedere :

Pe un toast faci un strat de cuburi de pere sotate cu unt, zeama de la o portocala si coaja de portocala rasa.
Deasupra pui cîteva felii de sîngerete prajite la tigaie pe ambele fetze cu cîteva picaturi de ulei.
Presari totul cu nuca tocata (nu rasa, tocata)

Alta combinatie.
Pe un toast, pui un strat de mar curatat, taiat cuburi si sotat cu o cantitate egala de ricotta si un pic de unt.
Deasupra pui cîteva felii de sîngerete prajite la tigaie cu un pic de ceapa tocata fin.
Acoperi totul cu cascaval ras si dai la cuptor pîna se rumeneste cascavalul. =))
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#13 Useril este offline   laura laurentiu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 18 December 2009 - 10:09 PM

Puiu a spus:

Intotdeuna am considerat interesant modul diferit de tranşare, în funcţie de zonă.
Brava Laura, să-i mîncaţi sănătoşi! =))


Da, in sud se despica pe spinare... :D Important e sa fie crescut cu porumb, sa aiba slaninuta impanata si sa iasa carnatii gustosi! :D

Multumesc, Puiule!

W Mamadeus Paparotti a spus:

laura laurentiu a spus:

Avertizez, imaginile nu sunt indicate celor excesiv de sensibili:

Horror-show ! :D
Cool ! :headbang:
Do it again! :twisted: :D

Sa-i fie soriciu moale!


:D Ca bine zici, Shefu'! ;)

anaiordan a spus:

moama.....nu m-am uitat la faza cu taiatu..m-am uitat dupa :D...oricum...da si mie o ureche sa fac si yo piftia mai buna...ca aici nu cred ca gasesc :(...o singura data am participat la taierea porcului dar eram mica si am adormit undeva pe parcurs :D


Ti-as da, draga Ana, dar nus' cum s-o teleportez :D !

sacramento a spus:

Mie-mi spui,Laura!
Din pacate noi facem parte dintre nefericitii care stiu asta.Avem termen de comparatie.
Sotul meu zice ca aici carnea de pasare are gust de pamint(probabil de la antibiotice).Necazul e ca la cite stim ar trebui sa fim vegetarieni,dar pentru noi leguma preferata e....carnea si tot masor curtea pe afara si ma gindesc cum as putea ingramadi vreo 5 gaini pe linga piscina fara sa se inece si sa ma reclame vecinii. :D


Daca nu aveti obligatii stricte fata de oras, desigur, eu as alege sa locuiesc intr-o zona rurala... eu cunosc pe cineva in State care are o casa incantatoare (undeva in nord) asezata in mijlocul unei livezi, inconjurata de lacuri si paduri; are gaini, porci, pomi fructiferi, imaginile pe care mi le trimite mi se par pozate in paradis! In plus, fata sta si familia ei duc o viata foarte sanatoasa. Dar, repet, viata ti-o oranduiesti dupa job, interese, copii...

Alexandru a spus:

laura laurentiu a spus:

Sangeretele e buuun! :D Chestie de gust, desigur, nici pe fiica-mea nu reusesc sa o conving sa manance, cu toate ca i-am repetat mereu ca are doar de pierdut.


Laura, am vreo doua sugestii care ar putea sa-i schimbe punctul de vedere :

Pe un toast faci un strat de cuburi de pere sotate cu unt, zeama de la o portocala si coaja de portocala rasa.
Deasupra pui cîteva felii de sîngerete prajite la tigaie pe ambele fetze cu cîteva picaturi de ulei.
Presari totul cu nuca tocata (nu rasa, tocata)

Alta combinatie.
Pe un toast, pui un strat de mar curatat, taiat cuburi si sotat cu o cantitate egala de ricotta si un pic de unt.
Deasupra pui cîteva felii de sîngerete prajite la tigaie cu un pic de ceapa tocata fin.
Acoperi totul cu cascaval ras si dai la cuptor pîna se rumeneste cascavalul. ;)


Alexandru, multumesc de idei! Asta zic si eu sangerete... gourmet! :D

#14 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 18 December 2009 - 10:26 PM

Laura, mi-a placut filmuletul! Tare bine aratau bucatile de carne - fie puse cu sare, fie atarnate, sa se usuce!!!! Da' am o intrebare: ce e alea sangerete? Am inteles eu c-ar fi ceva carnati cu soric, da' nu stiu daca-i adevarat. Cum se mai numesc? Poate-oi fi mancat si nu era aceeasi denumire..... :headbang:

#15 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 19 December 2009 - 08:55 PM

Eu azi am facut cirnati, mai dietetici :love7: Nu mai deschid topic pentru asta, sper ca nu te superi Laura ca am venit peste tine.

Nu-mi plac cirnatii cu miroase. Nu pun decit usturoi, putina sare si ardei iute.
Nu-mi plac cirnatii grasi. Am pus vitel fara pic de grasime si carne de porc nu foaret grasa, in proportii egale:

- vitelul:

Imagine atasata: 60_4cd4efecdf828ce4375ea3087a186311.jpg

- aici cu porcul, deja tocate, si cu usturoiul, sarea si ardeiul iute:

Imagine atasata: 60_09a4e9213d214488735458f4becb06f7.jpg

Acum, ca sa nu iasa foarte indesati, ca nu am pus grasime, am facut cu o seara inainte o zeama de oase de vita: piept, os cu maduva si os cu sita, cu foarte putina sare, fiarta vreo 5 ore la foc foarte mic, scazuta la jumatate:

Imagine atasata: 60_c05bbf9d0fe1bf27aca3f8a2f8c84aff.jpg

A inghitit cam 2 boluri pline umplutura mea :love7:

Aici gata de penetrat in mate:

Imagine atasata: 60_4a2021da588ffaf48af03e934424912f.jpg

Sa nu va socati, nu sint numai ai mei, am facut pentru 3 familii :lol:

Imagine atasata: 60_488ac7981f412032986a85ed7ec30d8a.jpg

Acum sint agatati de unditele mele, si cam zangane in vint, ca e un frig pe terasa....

Imagine atasata: 60_d8429712a1894f645ea543690786c913.jpg
raluca elena

#16 Useril este offline   iulia nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,134
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 19 December 2009 - 10:47 PM

dupa afumat:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: 166_b1d75b68589f15ca7d176aad59af27bd.jpg


#17 Useril este offline   Bunny 

  • Iepure Sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 470
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 19 December 2009 - 10:58 PM

raluca elena a spus:

Eu azi am facut cirnati, mai dietetici :drool: Nu mai deschid topic pentru asta, sper ca nu te superi Laura ca am venit peste tine.

Nu-mi plac cirnatii cu miroase. Nu pun decit usturoi, putina sare si ardei iute.
Nu-mi plac cirnatii grasi. Am pus vitel fara pic de grasime si carne de porc nu foaret grasa, in proportii egale:

- vitelul:


Fetelor, sa va fie de bine si felicitari pentru pregatiri... Da' Ralu, stiu ca nu te-ai incurcat cu carnatii! Ai facut, nu gluma :P Acum... la afumat cu dansii :pupic:
Imperfecta by design

Blogul meu imperfect

#18 Useril este offline   Fraise 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 07-December 09
  • LocationWannebecq-Belgique

Postat 25 December 2009 - 11:04 PM

Extraordinar de frumos....sunt profund impresionata....primisem si pozele de pe blog, dar filmuletul e mai realist.Multumesc din suflet, Laura, mi-ai facut o mare bucurie.Am sa le arat si colegilor de la birou,ca tot incerc sa le relatez in cuvinte acest obicei romanesc al sacrificarii porcului de Craciun, dar nu stiu cat reusesc sa redau in cuvinte....
Am crescut la tara in Mures, cu acest obicei la care participam an de an, deci face parte din mine.
Multumesc inca o data.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi