Forum Culinar: cardimiopathie dilatativa - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

cardimiopathie dilatativa stiti pe undeva in lumea asta noi remedii?

#1 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 04 September 2012 - 04:40 PM

Fetelor ,
Am acest nor mare negru deasupra mea si scriu nu ca sa ma jeluiesc ci ca sa adun informatii.
Inima nu functioneaza decit 20% si e naspa
Moartea subita e prima pe lista(poate reusesc sa mi se puna pace maker si defribilator) apoi daca scap de pericolul asta incet vine insuficienta si finalul
Stiu ca asa s a dus mama:(
Iau medicamente cu pumnul adio sare,putina cafea....cu moralul stau asa si asa.
Intrebarea mea.....stiti cazuri (cit sa putut trai??)
Pe acolo pe unde sunteti sunt remedii??
Eu am fost la clinici in Bucuresti si Bruxelles si Heraklion(diagnosticele sunt super confirmate)
Deci va rog pe acolo unde sunteti stiti ,ati auzit de noi remedii(in afara de transplantul cu inima umana si pompa Jarvick)
Hai dati mi o veste buna.
Multumesc din suflet[flo]

#2 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 04 September 2012 - 04:58 PM

draga mea, n-am auzit niciodata de diagnosticul asta :occasion14:
dar orice-ar fi, te rog eu mult, nu mai avea ganduri atat de negre.
stiu ca tu duci o viata cumpanita, nu tb sa te gandesti la final. mama ta avea alta varsta, la tine inca nu-s gata socotelile.
incearca sa respecti indicatiile medicilor, ai incredere in Dumnezeu si fa numai lucrurile care-ti fac placere.
as vrea sa-ti zic mai multe cuvinte bune, sa simti ca-ti sunt aproape chiar daca ne despart lumi si km.
tb sa existe leac, intotdeauna sunt sperante de mai bine.
te pup, te imbratisez si-ti doresc sincer multe zile senine si frumoase langa noi!

ps: de ce nu se potriveste transplantul la tine? sau pompa?

#3 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 04 September 2012 - 05:27 PM

Vezi postareamoatza, la 04 September 2012 - 04:58 PM, a spus:

draga mea, n-am auzit niciodata de diagnosticul asta :love7:
dar orice-ar fi, te rog eu mult, nu mai avea ganduri atat de negre.
stiu ca tu duci o viata cumpanita, nu tb sa te gandesti la final. mama ta avea alta varsta, la tine inca nu-s gata socotelile.
incearca sa respecti indicatiile medicilor, ai incredere in Dumnezeu si fa numai lucrurile care-ti fac placere.
as vrea sa-ti zic mai multe cuvinte bune, sa simti ca-ti sunt aproape chiar daca ne despart lumi si km.
tb sa existe leac, intotdeauna sunt sperante de mai bine.
te pup, te imbratisez si-ti doresc sincer multe zile senine si frumoase langa noi!

ps: de ce nu se potriveste transplantul la tine? sau pompa?

MOTZULICA draga mea....multumesc pt cuvintele calde din inima.
Se potrivesc multe dar asteptarea e enorma si uneori este prea tirziu:(
Sa ma ierte fetele eu mi am luat inima in dinti ca sa scriu numai pt a afla poate ca pe undeva exista solutii noi.
Mereu fac cautari, da stiu de transplantul uman ,de pompa,
http://www.ouest-fra...766295_actu.Htm
de ceva din UK, in Elvetia exista tratament costa 280000 Franci, ma gindeam ca poate intimplator fetele expatriate au citit ,auzit de ceva
Multumesc daca stiti de ceva :occasion14:
Nu vreau sa stric ziua nimanui dragele mele :rolleyes:

#4 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 04 September 2012 - 08:21 PM

Rym sa ti mearga totul dupa inima ta generoasa :occasion14:

#5 Useril este offline   rym 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 176
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 06 September 2012 - 08:38 AM

:pupic: :floare:
un gand bun si sa auzim numai de bine !

#6 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 06 September 2012 - 09:20 AM

Verber, nici eu nu am auzit de asta, dar nu sunt o referinta in medicina.
Stiu ca in Elvetia preturile sunt imense, si sunt si mai scumpe pentru cei dinafara.
Din pacate , sanatatea e costisitoare, si n.are pret. eu de explu pentru mine platesc la asigurarea de boala cca 800 fr/luna , ptr fiimea 400...impreuna 1200 de fr sau 1000 de iuroi lunar.
prefer sa nu am nevoie sa merg la dr, dar in caz ca e nevoie, sunt acoperita.
Mlta bafta si sper sa gasesti solutia cea mai potrivita tie.

#7 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 06 September 2012 - 11:30 AM

Stella sper sa platesti asa in van....decit sa ai nevoie sa te gindesti ca 'ai asigurare'
Numai bine,sanatate tie,domnisoarei, sotului si fratelui :floare:

#8 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 06 September 2012 - 11:01 PM

Verner, eu remedii medicale nu stiu, ca nu sint medic. Am cautat putin pe net si am vazut ca se poate trai satisfacator cu medicatie sau interventiile despre care stii si tu.
Eu cunosc insa o resursa importanta care actioneaza extraordinar de bine atunci cind e aruncata in lupta cu boala, si anume propria dorinta de a trai. Am cunoscut oameni care teoretic-medical trebuiau sa-si fi incheiat de mult socotelile cu viata, dar, pentru ca ei au crezut altceva, inca traiesc si o fac cu toata pasiunea. Asta nu inseamna negarea diagnosticului ci poate tocmai acceptarea lui, imprietenirea cu boala si... imblinzirea ei. Bolii nu i te poti opune, ei trebuie sa-i dai ce-ti cere. Esti bolnava de inima iar statisticile spun ca daca tii un regim fara sare, fara cafea, daca iei medicamente si pui un defibrilator poti sa traiesti normal chiar si fara transplant. Cind dorinta de a trai e la cote inalte toate privatiunile aduse de boala aproape ca nu mai conteaza. Nu mai conteaza ca mincarea nu mai are gust sarat, ca renunti la cafeaua cu cofeina, ca trebuie sa iei medicamente cu pumnul.
Stiam ca ai mai deschis un subiect legat de sanatate si am cautat putin mai jos in subiecte. L-am gasit pe cel cu "tigara electronica" si spre surprinderea mea am vazut ca e deschis de tine si ca tu erai parte din subiect. Nu cred ca mai trebuie sa-ti spun ca ar trebui sa renunti fara niciun regret la tigara de orice fel. AZI eu fac 8 ani de cind nu mai fumez pentru ca un doctor mi-a spus "nu cred ca e cazul, dar daca fumati incetati acum". Era cazul :pupic: si din ziua aia nu am mai atins niciodata o tigara :-* Cum spuneam, dorinta mea de a trai era la cote foarte inalte, si mai e inca ;)
Sanatate multa! :floare:

#9 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 07 September 2012 - 05:14 AM

Vezi postareaCarmella, la 06 September 2012 - 11:01 PM, a spus:

Verner, eu remedii medicale nu stiu, ca nu sint medic. Am cautat putin pe net si am vazut ca se poate trai satisfacator cu medicatie sau interventiile despre care stii si tu.
Eu cunosc insa o resursa importanta care actioneaza extraordinar de bine atunci cind e aruncata in lupta cu boala, si anume propria dorinta de a trai. Am cunoscut oameni care teoretic-medical trebuiau sa-si fi incheiat de mult socotelile cu viata, dar, pentru ca ei au crezut altceva, inca traiesc si o fac cu toata pasiunea. Asta nu inseamna negarea diagnosticului ci poate tocmai acceptarea lui, imprietenirea cu boala si... imblinzirea ei. Bolii nu i te poti opune, ei trebuie sa-i dai ce-ti cere. Esti bolnava de inima iar statisticile spun ca daca tii un regim fara sare, fara cafea, daca iei medicamente si pui un defibrilator poti sa traiesti normal chiar si fara transplant. Cind dorinta de a trai e la cote inalte toate privatiunile aduse de boala aproape ca nu mai conteaza. Nu mai conteaza ca mincarea nu mai are gust sarat, ca renunti la cafeaua cu cofeina, ca trebuie sa iei medicamente cu pumnul.
Stiam ca ai mai deschis un subiect legat de sanatate si am cautat putin mai jos in subiecte. L-am gasit pe cel cu "tigara electronica" si spre surprinderea mea am vazut ca e deschis de tine si ca tu erai parte din subiect. Nu cred ca mai trebuie sa-ti spun ca ar trebui sa renunti fara niciun regret la tigara de orice fel. AZI eu fac 8 ani de cind nu mai fumez pentru ca un doctor mi-a spus "nu cred ca e cazul, dar daca fumati incetati acum". Era cazul :pupic: si din ziua aia nu am mai atins niciodata o tigara :-* Cum spuneam, dorinta mea de a trai era la cote foarte inalte, si mai e inca ;)
Sanatate multa! :floare:

Carmella,
Ai si tu dreptate...topicul acela era deschis de mine.... am cumparat tigara si ma plimb cu ea in geanta....nu stiu de unde vine dar nu mai am CHEF.Asta, cu partea asta.
Sigur ca dorinta de a trai conteaza mult, dar uneori doar ajuta s o mai taragani.
Poate ajuta si medicatia si plimbarea si Rugaciunea si meditatia si plantele(vezi laptisorul .polenul,drojdia etc),postul,meditatia etc.
Sunt multe si le voi incerca.
Multumesc de urare si o zi perfecta

#10 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 07 September 2012 - 07:55 AM

Apropos de dorinta de a trai, te ajuta mult si faptul ca ai un asistent personal cu tine. In persoana lui Choupy, se spune ca pisicile sunt foarte bune la diminuarea energiei negative, dar este certificat ca oamenii se simt mai bine in preajma animalelor, de aia se duc animale dresate in spitale cu bolnavi, pentru ca le aduce un echilibru, o pofta de viata pe care poate le uitasera!
Esti pe labutze bune si iti doresc sanatate multa! :floare:
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#11 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 07 September 2012 - 10:32 AM

Vezi postareazerda, la 07 September 2012 - 07:55 AM, a spus:

Apropos de dorinta de a trai, te ajuta mult si faptul ca ai un asistent personal cu tine. In persoana lui Choupy, se spune ca pisicile sunt foarte bune la diminuarea energiei negative, dar este certificat ca oamenii se simt mai bine in preajma animalelor, de aia se duc animale dresate in spitale cu bolnavi, pentru ca le aduce un echilibru, o pofta de viata pe care poate le uitasera!
Esti pe labutze bune si iti doresc sanatate multa! :hug:

ca de obicei o draguta foc :floare:
Tot cu foc pupici tie si mustaciosilor :floare: :floare: :floare: :pupic:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi