Forum Culinar: Hering proaspat? - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Hering proaspat?

#1 Useril este offline   biara 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 07-November 10
  • LocationCluj-Napoca

Postat 21 September 2012 - 05:47 PM

Salutare, salutare :), am nevoie de putin ajutor (urgent as spune :) ), am cumparat azi hering proaspat de la Real, problema mea este ca nu stiu cat e de proaspat, de mirosit nu are nici un miros, dar acum cand l-am desfacut sa fac fileuri mi s-a parut dubios ca oasele ies foarte usor si carnea e putin sfarmicioasa ca sa zic asa.
Voi ce ziceti este normal? sau sa il arunc la cosul de gunoi :)
Multumesc =))

#2 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 21 September 2012 - 07:15 PM

Draga mea eu la pesti nu ma pricipesc deloc ,ca nu-mi place deloc deloc pestele de nici un fel ,mai ma prostesc cu conserva mai ales de ton (firma rio mare ca am si pretentii =)) deci sunt chiar de rasul curcilor),dar daca nu miroase eu cred ca e bun sa nu-l arunci si in totala mea necunostinta iti spun ca si eu am luat hering si la fel ieseau oasele f. usor cu tot cu sira :)

Uite cum harata' al meu http://artaculinara....i/page__st__220,eu sper ca ti-am fost de folos,vezi tu!

:)

#3 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 21 September 2012 - 07:57 PM

E foarte bun, asa si trebuie sa fie toti pestii din neamul asta (sardina, hering, scrumbie etc): carnea moale si pielea sa le plesneasca usor.
Daca le vezi si ochii si sint clari iar carnea nu pute a stricat (nu ca miroase a peste), inseamna ca sint buni.

#4 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 21 September 2012 - 08:30 PM

Exact cum spune Carmella, daca ochii sînt luciosi si bombati, pestele e proaspat.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#5 Useril este offline   biara 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 07-November 10
  • LocationCluj-Napoca

Postat 22 September 2012 - 08:02 AM

Va multumesc mult :105: , pana la urma l-am facut pane, sotul din dotare l-a mancat pe nerasuflate, eu mai putin ca am dat de niste oscioare ce mi-au stat in gat :sad3: . Ochii si branhiile aratau ok, ce mi se parea mie dubios era carnea ca se desprindea prea usor de pe oase.

#6 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 22 September 2012 - 10:30 AM

Vezi postareabiara, la 22 September 2012 - 08:02 AM, a spus:

Va multumesc mult :105: , pana la urma l-am facut pane, sotul din dotare l-a mancat pe nerasuflate, eu mai putin ca am dat de niste oscioare ce mi-au stat in gat :sad3: . Ochii si branhiile aratau ok, ce mi se parea mie dubios era carnea ca se desprindea prea usor de pe oase.



poate data viitoare:

http://artaculinara....tip-brathering/
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi