Forum Culinar: Catina - metode de pastrare? - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Catina - metode de pastrare?

#1 Useril este offline   Amina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 301
  • Inregistrat: 03-December 09
  • LocationRm. Valcea

Postat 29 September 2012 - 10:16 AM

Anul acesta am cumparat pentru prima data catina si am considerat ca cel mai natural mod de pastrare este in miere, in frigider. Aveti idee cat timp se pastreaza asa?
Alte metode incercate de voi, in afara de uscare?

Imagine atasata: monthly_09_2012/post-332-13489063044926.jpg

#2 Useril este offline   Fragola 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 06-October 11

Postat 04 October 2012 - 07:37 PM

Vezi postareaAmina, la 29 September 2012 - 10:16 AM, a spus:

Anul acesta am cumparat pentru prima data catina si am considerat ca cel mai natural mod de pastrare este in miere, in frigider. Aveti idee cat timp se pastreaza asa?
Alte metode incercate de voi, in afara de uscare?

Atasament catina.jpg


Amina, in caz ca mai ai nevoie poti da o cautare pe pagina de internet a Formulei As, vei gasi foarte multe retete.

#3 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 04 October 2012 - 08:10 PM

In conformitate cu ce se spune despre virtutile mierii, se pastreaza oricum nu neaparat in frigider, afara insa se poate zahariza, si trebuie sa bagi borcanul in apa calda pana se lichefiaza!
Altfel, se pastreaza foarte bine si-n alcool, taria lui in functie de cat rezisti, poti face tinctura sa iei 20 de picaturi seara in ceai.
In miere se pastreaza pana te plictisesti de ea, nu o sa se strice, in alcool nici atat!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#4 Useril este offline   Amina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 301
  • Inregistrat: 03-December 09
  • LocationRm. Valcea

Postat 04 October 2012 - 08:43 PM

multumesc Fragola, ma duc sa citesc, uitasem de Formula As.

zerda, stiu ca mierea e un bun conservant, dar parca la caldura care inca mai este afara, mi-e frica sa nu fermenteze. scot borcanul cand o da prima zapada =)) , am sechele, azi dimineata am dat toate borcanele la o parte si am curatat, mi-a fiert un borcan mare de ardei copti si era sterilizat si cu folie celofan peste capac pt mai multa siguranta. plang dupa munca si timpu pierdut sa coc, sa curat si sa sterilizez 1,5 kg de ardei/borcan, si nu dupa ardeiu in sine, asta mai este inca pe piata la pret acceptabil.

mi-e imi place asa in miere, da Yasmine se stramba toata.
o vecina zicea sa ea a facut suc la storcator si a amestecat cu miere pt nepoata ei, iar semintele si cojile le-a pus la uscat pt ceai. bine si asa, daca o pacalesc sa bea cate o lingura, ma declar multumita.

#5 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 04 October 2012 - 09:39 PM

Ti-am zis ca se gaseste si la plafar tinctura, cu catina macerata in alcool, nu trebuie sa-i dai copilui un pahar, doar cateva picaturi in ceai, uita-te acolo la concentratie si fa si tu la fel.
Eu sunt ca Yasmine ma stramb toata la miere, dar asa cateva picaturi in ceai n-o sa observe!
Eu am un borcan de miere de 3 ani, s-a zaharisit si atat!Cum ziceam nu-mi place mierea!
Dar tu degeaba bagi in frigider daca nu vrea Yasmine sa manance. Asa o pacalesti cu un ceai de fructe ceva!
Sau aplici batrana metoda a uscatului si ii faci ceai! Si daca nu-i se pare rau gustul o sa bea o cana!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#6 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

  Postat 06 October 2012 - 07:16 AM

Si eu pun catina in miere si, de trei ani n-am mai racit!
Uita-te pe-aici: http://www.google.ro...iw=1280&bih=865

Daca o pui in miere, va lasa un suc.Ei, pune-i zeama de-asta dulce-n ceai.E acelasi lucru!
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#7 Useril este offline   Amina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 301
  • Inregistrat: 03-December 09
  • LocationRm. Valcea

Postat 06 October 2012 - 08:17 AM

zerda, Yasmine se stramba din cauza ca este acra catina, ma gandeam ca daca ii fac suc din ea si pun mai multa miere, o sa bea. mierea ii place.

zoazorel, dupa cat timp se lasa suc din catina? borcanul arata la fel, dar nu au trecut decat cateva zile.

#8 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 06 October 2012 - 10:47 AM

Amina eu am incercat ambele variante:
1. - fructele spalate si zvantate bine direct in miere
2. - am bagat fructele in blender si nectarul obtinut l-am amestecat cu miere (eu am pus 50-50%, dar pe net gasisem ca proportia ar tb sa fie 2/3 miere si 1/3 catina ... si asa ar trebui sa faci tu daca ii place mierea)
Am gasit pe net, recomandate ambele variante in locuri diferite, ca fiind cea mai cea metoda pt miere cu catina.

Pe amandoua le-am tinut in frigider, pentru ca fermenteaza catina si lasa un suc, cum a zis si Zozo. La fructele intregi se observa mai putin.
La varianta 2. fetita mea a acceptat anul trecut sa ia, nu se simte dulce de la miere, pentru ca este catina acra. Din aceeasi ratiune si mie mi-a placut mai mult nectarul cu miere (Se separa, tb sa amesteci cu lingurita inainte de administrare). Dar era mai micuta, 1 an si ceva, acum e mult mai hotarata sa nu accepte, decat daca o las sa ia ea singura. Daca o las singura, cand are ea chef, imi ia si un borcan de sirop, daca vreau eu sa-i dau o singura lingurita nu am nici o sansa... . Acum s-a invatat la o sticluta (de la sirop de patlagina, care are un capacel gradat de luat siropul), asa ca in sticluta asta ii pun siropurile pe care nu a vreut veci sa le ia si am mare succes.... Siropul de patlagina nu a vrut nici pe ala sa-l ia pana nu a gasit jucaria cu capacelul. De atunci se urca pe scaunel, ia sticluta si isi toarna singura in capacel. Daca nu sunte pe faza, toarna si toarna si toarna ...
De racit, tot a racit ..., a facut si bronsita si otita si nas infundat ... dar asa e la gradinita ...

La varianta cu fructele intregi, se stramba probabil, pt ca au mai ramas si bete/frunze, dar ca are si samburi si ca i se pare si ciudat sa sparga bobitele alea acre in dinti...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#9 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

  Postat 06 October 2012 - 04:08 PM

Vezi postareaAmina, la 06 October 2012 - 08:17 AM, a spus:

zerda, Yasmine se stramba din cauza ca este acra catina, ma gandeam ca daca ii fac suc din ea si pun mai multa miere, o sa bea. mierea ii place.

zoazorel, dupa cat timp se lasa suc din catina? borcanul arata la fel, dar nu au trecut decat cateva zile.


Eu am facut proportia de 2/3 miere si 1/3 catina si cam in doua-trei saptamani a lasat sirop.Daniella are dreptate: n-o lasa afara din frigider, ca fermenteaza. Siropul e mai mult dulce decat acru si-ai putea sa-i dai o lingurita/zi pe stomacul gol, dimineata.

Importante la catina alba sunt semintele, dar ele se macereaza-n miere, adica-si lasa vitaminele si beta-carotenul.

Varianta cu blenduitul mi se pare OK pentru Yasmi a ta.
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#10 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 07 October 2012 - 04:07 PM

Un alt mod de conservare, ar fi storcatorul de fructe si legume cu aburi. Exista oale speciale cu mai multe nivele ( vezi aici ) care "storc" si sterilizeaza suc pur, care tine si peste trei ani, pastrat sticle sterilizate, în camara, ferite de caldura si lumina.

În vasul de jos se pune apa, deasupra se pune vasul cu furtun/robinet, peste se pune vasul sita în care se pun fructele.

Nu stiu însa daca te intereseaza aceasta metoda de conservare. Eu intentionez sa-mi cumpar asa un sistem de oale.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#11 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

  Postat 07 October 2012 - 04:49 PM

zoazorel, dupa cat timp se lasa suc din catina? borcanul arata la fel, dar nu au trecut decat cateva zile= pai vad ca deja, in borcanul tau, si-a lasat ceva suc.Daca dai cu lingurita, vei vedea ca-i mai subtire decat mierea, si usor acriu.Si mai lasa, ai rabdare.
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi