Forum Culinar: pariz: a n-a greva la RER - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

pariz: a n-a greva la RER

#1 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 18 December 2009 - 03:56 AM

mdaaa ... deci amu' doi ani a fo greva la sncf FIX cind voiam io sa trec din beljia in fr. amu', cu greva asta, au aratat pe TV5 salariile nefericitilor "conducteurs". intra (dupa un BTS, doi ani dupa bacalaureat) cu 2200 de eur/luna (!!) si ies cu 2700. la 50 de ani!! si au BONUSURI LUNARE de 630 de euro!!! asta in schimbul a unui imens efort de ... DOO ORE JUMATE de condus trenu' cu calatori. si pina la 6 ore/zi mai fac manevre, joaca table, alea-alea. si acu' vor sa aiba 750 eur/luna BONUS!

asta in conditiile in care de vrei sa faci cercetare intri (dupa doctorat, adica la fro 27-32 de ani) cu 1500 de euro/luna, n-ai bonusuri iar pensia in dulcea franta o pupi la fro shaptej' de ani.

pi drajii mei, scumpii mei, iaca d-aia nu merita in fr sa faci studii ... la ce bun sa-tz batz capu' sa invetz? meri in discoteca, fa-te mecanic de locomotiva, p-orma ai si bani si timp liber cacalau!
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#2 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 18 December 2009 - 04:34 AM

vaxile, toate evropa "civilizata" e plina de d-aia de numa' cer si au gura mare.

tu traiesti in alta lume acolo. gandeste-te ca singapore a ajuns acolo unde a ajuns in aproape 50 de ani si a ajuns sa fie cel mai tare din parcare in Asia. Si e un cacat de tara, ca marime. Iar ca civilizatie, sa nu mai vorbim. marele pericol este sa nu cumva sa ajunga sa faca ce a facut evropa. sa creada toti ca sunt cu mot si ca au numai drepturi iar prestarea s-o treaca pe locul tz-spe.

de cate greve ai auzit tu in singapore de cand esti acolo?
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#3 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 18 December 2009 - 04:52 AM

dragos a spus:

vaxile, toate evropa "civilizata" e plina de d-aia de numa' cer si au gura mare.

tu traiesti in alta lume acolo. gandeste-te ca singapore a ajuns acolo unde a ajuns in aproape 50 de ani si a ajuns sa fie cel mai tare din parcare in Asia. Si e un cacat de tara, ca marime. Iar ca civilizatie, sa nu mai vorbim. marele pericol este sa nu cumva sa ajunga sa faca ce a facut evropa. sa creada toti ca sunt cu mot si ca au numai drepturi iar prestarea s-o treaca pe locul tz-spe.

de cate greve ai auzit tu in singapore de cand esti acolo?


in sgp nici nu stiu daca exista sindicate. n-ar fi nevoie, de fapt. consider ca statu' "le da" mai mult decit in fr. stii, probabil, ce e aia HDB, nu? adica oricine poa' sa-si cumpere un apartament "de la stat", cu uo suma care e binisor ajustata pe bugetu' beneficiarului (citeste subventionare la greu). iar locuintele astea "de stat" sunt zugravite de la buget, au locuri de joaca de la buget, serviciile platite de la buget, etc. doar parcarea trebe platita lunar (mdeh ...). scoala publica bate la fund pe aia privata si costa trei surcele simbolice. sanatatea e la fel, transportu' ai vazut si tu cit costa. singurele probleme apar cind ai ceva mai multa para si vrei masina, casa cu piscina samd. ei, da, hyundaiu' meu costa colea cit beemveu' la tine in beljia. iar beemveu' e cam la echivalentu' a fro suta de mii de euro. iar o casa pe pamint costa la fro doo milioane de euro cea mai prapadita.

in concluzie, clasele uvriere au tot interesu' sa tina ciocu' mic.

fapt divers: io prefer sa ma tund la barbieru' malay din coltz si nu la stilistu' lu' peste. nu sunt neaparat homofob, da' mi se pare ca juma' de ora de bibilit la chelia mea nu merita. asa ca ma duc la frizeria malaylor si aia cer niste preturi de mizerie (echivalentu' a approx 5 euro). drept e ca arata de parca e frizeria de pe vremea lu' ceausescu, da' moshii aia is tare simpatici. zdaisama, aia-s muslimani totz. si io in mod normal le dau 4-5 dolari bacsis, ca ma suporta cind le zic ca vreau "mai asa" sau "mai altfel". tura trecuta n-am avut hirtie de 5 si i-am dat dooj de dulai. mi-a zis moshu' "merry xmas, sir". cred ca aveam o mutra atit de uluita ca aratam tare timpit. nevazmea ridea de mine de crapa. ea era afara, se juca cu andrei si n-a auzit ce-a zis moshu'. iar un musliman care sa-tz ureze craciun fericit ... cred ca n-o sa mai vad in veci! :-* :) :D =))
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#4 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 18 December 2009 - 05:01 AM

vaxile a spus:

iar un musliman care sa-tz ureze craciun fericit ... cred ca n-o sa mai vad in veci! :-* :) :D =))


io vaz zilnic.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#5 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 18 December 2009 - 05:45 AM

dragos a spus:

vaxile a spus:

iar un musliman care sa-tz ureze craciun fericit ... cred ca n-o sa mai vad in veci! :D :D =)) :-*


io vaz zilnic.


creca tre'sa vin pe la tine sa vad asa ceva :)

revenind insa la sncf si grevele lor de la rer ... ce ma amuza e ca pasagerii nu sunt "pasageri" sau "clienti". ei se numesc "les usagers", adica "utilizatorii" de parca metrou' si rer-u' ar fi ... gratis!

btw, il stitz pe costica brehar? cum care costica brehar? sofer de autobuz. cu oameni. da' shoferii ... de ce sa nu bea?
o83HoxRD7h0
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#6 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 20 December 2009 - 12:53 AM

vaxile a spus:

mdaaa ... deci amu' doi ani a fo greva la sncf FIX cind voiam io sa trec din beljia in fr. amu', cu greva asta, au aratat pe TV5 salariile nefericitilor "conducteurs". intra (dupa un BTS, doi ani dupa bacalaureat) cu 2200 de eur/luna (!!) si ies cu 2700. la 50 de ani!! si au BONUSURI LUNARE de 630 de euro!!! asta in schimbul a unui imens efort de ... DOO ORE JUMATE de condus trenu' cu calatori. si pina la 6 ore/zi mai fac manevre, joaca table, alea-alea. si acu' vor sa aiba 750 eur/luna BONUS!

asta in conditiile in care de vrei sa faci cercetare intri (dupa doctorat, adica la fro 27-32 de ani) cu 1500 de euro/luna, n-ai bonusuri iar pensia in dulcea franta o pupi la fro shaptej' de ani.

pi drajii mei, scumpii mei, iaca d-aia nu merita in fr sa faci studii ... la ce bun sa-tz batz capu' sa invetz? meri in discoteca, fa-te mecanic de locomotiva, p-orma ai si bani si timp liber cacalau!


Acu zij sh tu! Pi daca jtiam, conductoare ma fashea mama! Mist ei! :P
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#7 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 28 December 2009 - 03:10 AM

vaxile a spus:

mdaaa ... deci amu' doi ani a fo greva la sncf FIX cind voiam io sa trec din beljia in fr. amu', cu greva asta, au aratat pe TV5 salariile nefericitilor "conducteurs". intra (dupa un BTS, doi ani dupa bacalaureat) cu 2200 de eur/luna (!!) si ies cu 2700. la 50 de ani!! si au BONUSURI LUNARE de 630 de euro!!! asta in schimbul a unui imens efort de ... DOO ORE JUMATE de condus trenu' cu calatori. si pina la 6 ore/zi mai fac manevre, joaca table, alea-alea. si acu' vor sa aiba 750 eur/luna BONUS!

asta in conditiile in care de vrei sa faci cercetare intri (dupa doctorat, adica la fro 27-32 de ani) cu 1500 de euro/luna, n-ai bonusuri iar pensia in dulcea franta o pupi la fro shaptej' de ani.

pi drajii mei, scumpii mei, iaca d-aia nu merita in fr sa faci studii ... la ce bun sa-tz batz capu' sa invetz? meri in discoteca, fa-te mecanic de locomotiva, p-orma ai si bani si timp liber cacalau!



Daaaaaaaaaa, imi aduc aminte de bucuriile de acu' 2 ani cu greva alora. Si-n vara o pus de-o greva mica, da'-n toamna au facut o greva mare de n-am putut sa ajung la scarbiciu 3 zile (n-o fost mare bai pentru mine! :mrgreen: ). Iar dupa aia, am spalat puntinica, ca mi s-o terminat sejuru' si m-am reintors in Romania. Normal ca am luat taxiu' de la hotel pana la statia de autobuze pentru Beauvais, ca platea firma transportu'.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi