Forum Culinar: Cataif cu frisca - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cataif cu frisca

#1 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,426
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 17 November 2012 - 03:49 PM

Va rog sa nu radeti… Cred ca eram in clasa a 3-a cand am auzit prima data de “cataif cu frisca”, daca-mi aduc bine aminte am citit in cartea “Dabada si Nubanu” :blush: . In provincie (Ardeal), la nici o cofetarie n-am vazut prajitura asta, sau poate mintea mea de copil atunci nu inregistra decat prajituri cu ciocolata? Cert este ca a ramas ani in sir (ce ani, decenii…) o enigma pentru mine. Pe la douzeci si ceva de ani, m-a dus sotul la Capsa in Bucuresti, nu mai stiu daca aveau cataif sau nu, dar précis ca am comandat altceva, din moment ce dupa alte aproape 2 decenii inca ma intrebam ce-o fi aia cataif cu frisca. Nu stiu cum s-a facut dar nici in alte cofetarii, de alte nationalitati, n-am dat de respectivul, cred ca de fapt si acum tot dupa prajituri cu ciocolata ma uit :crying: .
Intre timp am mai uitat de "durerea mea" =)) , imi mai aduceam aminte o data pe an, apoi a aparut Internetul, am gasit leacul, mai trebuia sa-l prepar.
Dupa unii, cataiful “adevarat” e cu nuci, si se prajeste in tigaie, n-am avut curiozitatea sa intru in detalii (stiu ca a pus si Foxyy o reteta inca si mai “adevarata”), dar obsesia mea si-a gasit sfarsitul pe blogul Laurei Laurentiu :cheers: . Nu ma mai intereseaza cum ar fi trebuit sa fie, pentru ca asa cum a iesit e “cataiful perfect”, si din punct de vedere al prepararii si al gustului ; necesita doar cateva minute petrecute in bucatarie daca aveti taiteii gata preparati si frisca gata batuta :crying: (atata ca trebuie asteptat cateva ore dupa preparare), complexitate as zice extrem de redusa spre nula :D , iar gustul a fost peste asteptari.
200-300 g aluat cataif (Laura Laurentiu zicea ca ea a facut cu taitei de casa)
120 g unt
300 g zahar
300 ml lapte
Vanilie
Coaja de lamaie
500 ml frisca indulcita, eventual vanilie daca va place
Taiteii se aseaza intr-o un vas termorezistent (eu am facut intr-o cratita) si se compacteaza usor, cantitatea de taitei depinde de cat de mare e cratita, sa iasa un strat de aproximativ 2 cm. Se topeste untul si se toarna uniform peste taitei, apoi se da la cuptor 20-25 de minute (180 C), sa se rumeneasca.
Intre timp se pune pe foc laptele cu zaharul ,vanilia si coaja de lamaie, sa dea un clocot, se da deoparte. Cand sunt gata copti taiteii se toarna laptele peste taiteii fierbinti, tot asa uniform, si se pune apoi la frigider cateva ore, eventual peste noapte (eu am facut dimineata si am papat seara cand am venit de la serviciu).
Se rastoarna pe un platou, se decoreaza cu frisca si… asta-i tot :crying: !

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_11_2012/post-192-13531600193529.jpg


#2 Useril este offline   Carmen L 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,690
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 18 November 2012 - 09:27 PM

adi_edi arata tare bine.
Ai dreptate cu ce ai scris in introducere, noi(tot in Ardeal) aveam inminte amandine,dobos, islere, cremsnit, hencles,savarine nici eu nu imi amintesc sa fi stiut de cataif pana mi-a fost prezentat de o matusa, dar cu nuca. Asa ca sigur trebuie incercat cu frisca. :drool:
Imagine postata

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi