Forum Culinar: Bulete cu cascaval la cuptor - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bulete cu cascaval la cuptor

#1 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 18 December 2009 - 02:25 PM

Imagine atasata: 57_27838eef0623efa90f278094d8a2030f.jpg

Reteta am gasit-o pe blogul lui Edith ( http://edithfrincu.b...-la-cuptor.html si am facut-o de atunci de nenumarate ori, dar niciodata n-am reusit sa fac poze pas cu pas. Acum ca am toate pozele, o postez si eu si o recomand cu toata caldura, buletele sunt extraorordinar de bune, mai ales atunci cand sunt calde.

Imagine atasata: 57_6d036ac02d3c15dd81d9472b62625ae8.jpg

Am folosit : 150 g cascaval ras, 150 g faina, 2 oua, 100 ml apa, 80 g unt, putina sare.

Imagine atasata: 57_b98e371ed6be0d900c027908d931c201.jpg

Am pus la foc apa si untul pana cand s-a topit untul .

Imagine atasata: 57_06edeafeff1c6a89c5b9e845261f03f0.jpg

Cand a inceput sa fiarba, le-am luat de pe foc si am adaugat toata faina, amestecand bine cu lingura pana la omogenizare.

Imagine atasata: 57_b33d2d20963b48bac9638d80fdbbe0a3.jpg

Am adaugat cascavalul ras, apoi pe rand cate un ou, amestecand bine dupa fiecare.

Imagine atasata: 57_cc8efc93846ce7220df3b16050436cac.jpg

Compozitia nu trebuie lasata sa se raceasca, totul se face cat e calda, apoi , cand s-a omogenizat, se lasa sa se raceasca la temperatura camerei.

Imagine atasata: 57_b147e3807a3eb7f0a250cecb6d38677c.jpg

Din compozitie, am luat cu lingurita cate putin si am format buletele, pe care le-am dat prin faina. Le-am asezat in tava tapetata cu hartie de copt

Imagine atasata: 57_f1b034ae4901d8f2302adc623ea9e0cf.jpg

si le-am copt timp de 15 minute la temperatura mica, in cuptorul incalzit in prealabil.

Imagine atasata: 57_4bcfecd8bdb77121b7e516b1a7998ee2.jpg

Eu cand le-am facut prima data am facut doar jumatate din compozitie, nestiind cum sunt. Cand le-am scos din cuptor a intrat domnul barbat in bucatarie sa-mi spuna ceva si a luat una in timp ce iesea. In secunda urmatoare a venit inapoi si a mai laut cateva . Dupa doua minute au intrat amandoi baietii, au furat farfuria si au fugit cu ea razand. Asa ca m-am apucat imediat si am mai facut un rand, dar de data asta compozitia intreaga. :lol:

Imagine atasata: 57_0c263ff831c4a10a17a1e3619bea16c3.jpg


#2 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 19 December 2009 - 01:34 PM

Seamana cu gougers-ele pe care le-am facut si eu odata cu reteta Stellei, sunt intr-adevar irezistibile, inteleg perfect de ce s-au transformat baietii in hoti ;)

#3 Useril este offline   diamond 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 19 December 2009 - 11:06 PM

la ce foame am eu acum... as savura cateva pe nerasuflate! Narnia, imi plac retetele tale, cateva isi asteapta cuminti executia!:P

#4 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 19 December 2009 - 11:46 PM

diamond a spus:

la ce foame am eu acum... as savura cateva pe nerasuflate! Narnia, imi plac retetele tale, cateva isi asteapta cuminti executia!:pupic:


Multumesc frumos, Diamond, daca le vine randul, sper sa fie pe gustul tau. :P

#5 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 19 December 2009 - 11:49 PM

Adriana a spus:

Seamana cu gougers-ele pe care le-am facut si eu odata cu reteta Stellei, sunt intr-adevar irezistibile, inteleg perfect de ce s-au transformat baietii in hoti :P


E una din amintirile mele dragi, era pe 23 decembrie , anul trecut si eu tot bucataream, eram atenta la treburile mele. Au fost asa simpatici cum au intrat brusc, unul si-a umplut mainile cu ele, iar celalat a luat farfuria cu totul si au fugit amandoi. Am fugit dupa ei sa fur si eu una, sa vad ce gust au, nu apucasem nici sa gust. :pupic:

#6 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 21 December 2009 - 09:56 AM

Ce chestii faine pentru o gustare/snack...trebuie sa le probez si eu :)
Take a walk on the wild side...

artizan

#7 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 24 December 2009 - 03:48 AM

KikenHana a spus:

Ce chestii faine pentru o gustare/snack...trebuie sa le probez si eu :D


Sunt faine si se fac destul de usor. Sper sa va placa. :D

#8 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 08 April 2010 - 08:27 AM

Vezi postareaNarnia, la 18 December 2009 - 02:25 PM, a spus:

Atasament 57_27838eef0623efa90f278094d8a2030f

Reteta am gasit-o pe blogul lui Edith ( http://edithfrincu.b...-la-cuptor.html si am facut-o de atunci de nenumarate ori, dar niciodata n-am reusit sa fac poze pas cu pas. Acum ca am toate pozele, o postez si eu si o recomand cu toata caldura, buletele sunt extraorordinar de bune, mai ales atunci cand sunt calde.

Atasament 57_6d036ac02d3c15dd81d9472b62625ae8

Am folosit : 150 g cascaval ras, 150 g faina, 2 oua, 100 ml apa, 80 g unt, putina sare.

Atasament 57_b98e371ed6be0d900c027908d931c201

Am pus la foc apa si untul pana cand s-a topit untul .

Atasament 57_06edeafeff1c6a89c5b9e845261f03f0

Cand a inceput sa fiarba, le-am luat de pe foc si am adaugat toata faina, amestecand bine cu lingura pana la omogenizare.

Atasament 57_b33d2d20963b48bac9638d80fdbbe0a3

Am adaugat cascavalul ras, apoi pe rand cate un ou, amestecand bine dupa fiecare.

Atasament 57_cc8efc93846ce7220df3b16050436cac

Compozitia nu trebuie lasata sa se raceasca, totul se face cat e calda, apoi , cand s-a omogenizat, se lasa sa se raceasca la temperatura camerei.

Atasament 57_b147e3807a3eb7f0a250cecb6d38677c

Din compozitie, am luat cu lingurita cate putin si am format buletele, pe care le-am dat prin faina. Le-am asezat in tava tapetata cu hartie de copt

Atasament 57_f1b034ae4901d8f2302adc623ea9e0cf

si le-am copt timp de 15 minute la temperatura mica, in cuptorul incalzit in prealabil.

Atasament 57_4bcfecd8bdb77121b7e516b1a7998ee2

Eu cand le-am facut prima data am facut doar jumatate din compozitie, nestiind cum sunt. Cand le-am scos din cuptor a intrat domnul barbat in bucatarie sa-mi spuna ceva si a luat una in timp ce iesea. In secunda urmatoare a venit inapoi si a mai laut cateva . Dupa doua minute au intrat amandoi baietii, au furat farfuria si au fugit cu ea razand. Asa ca m-am apucat imediat si am mai facut un rand, dar de data asta compozitia intreaga. :hug:

Atasament 57_0c263ff831c4a10a17a1e3619bea16c3


le am facut aseara.SUPER.
Au mers la bere Dar am adaugat drojdie si le am mestesugit in mai multe variante:
cu marar verde
cu usturoi verde
cu ceapa verde
cu susan prajit
Ma gindesc ca at merde si in varianta mini pizza.....
Mai studiez" in orice caz m au scos din incurcatura
MULTUMESC MULT
CM

#9 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 08 April 2010 - 02:33 PM

Vezi postareacarmaw, la 08 April 2010 - 08:27 AM, a spus:

le am facut aseara.SUPER.
Au mers la bere Dar am adaugat drojdie si le am mestesugit in mai multe variante:
cu marar verde
cu usturoi verde
cu ceapa verde
cu susan prajit
Ma gindesc ca at merde si in varianta mini pizza.....
Mai studiez" in orice caz m au scos din incurcatura
MULTUMESC MULT
CM

Wwow, ce ma bucur !
Eu sunt deschisa la improvizatii, asa ca orice idee noua e binevenita.
Daca ai timp, detaliaza putin , te rog. Cata drojdie la ce cantitati, cata ceapa, cat marar, cum ai procedat etc.
Ma bucur ca te-au scos din incurcatura si iti multumesc si eu ca le-ai incercat si ai mai adus si idei noi.

#10 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 09 April 2010 - 04:29 AM

Vezi postareaNarnia, la 08 April 2010 - 02:33 PM, a spus:

Vezi postareacarmaw, la 08 April 2010 - 08:27 AM, a spus:

le am facut aseara.SUPER.
Au mers la bere Dar am adaugat drojdie si le am mestesugit in mai multe variante:
cu marar verde
cu usturoi verde
cu ceapa verde
cu susan prajit
Ma gindesc ca at merde si in varianta mini pizza.....
Mai studiez" in orice caz m au scos din incurcatura
MULTUMESC MULT
CM

Wwow, ce ma bucur !
Eu sunt deschisa la improvizatii, asa ca orice idee noua e binevenita.
Daca ai timp, detaliaza putin , te rog. Cata drojdie la ce cantitati, cata ceapa, cat marar, cum ai procedat etc.
Ma bucur ca te-au scos din incurcatura si iti multumesc si eu ca le-ai incercat si ai mai adus si idei noi.

Buna buna
Iubita am respectat cant date de tine.Strict.Le am preparat intr o tava pt 12 muffins neadeziva(am uns o totusi cu untin prealabil) .La ea am pus 3 sferturi dintr un pliculet de drojdie....au crescut o minune. Am facut mai multe tavi....cum adugam pe masa cum dispareau.Toate celelalte adica mararul susanul ceapa usturoiul le am pus din ochi ..Acuma mai am idei sa incerc mini pizze sau simple cu masline sau simple cu anchoa sau cu ciuperci cirnaciori.....olala am apa in gura
INCA O DATA UN SINCER MULTUMESC si te invit la :D
Carmen maria

#11 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 09 April 2010 - 01:24 PM

Vezi postareacarmaw, la 09 April 2010 - 04:29 AM, a spus:

Buna buna
Iubita am respectat cant date de tine.Strict.Le am preparat intr o tava pt 12 muffins neadeziva(am uns o totusi cu untin prealabil) .La ea am pus 3 sferturi dintr un pliculet de drojdie....au crescut o minune. Am facut mai multe tavi....cum adugam pe masa cum dispareau.Toate celelalte adica mararul susanul ceapa usturoiul le am pus din ochi ..Acuma mai am idei sa incerc mini pizze sau simple cu masline sau simple cu anchoa sau cu ciuperci cirnaciori.....olala am apa in gura
INCA O DATA UN SINCER MULTUMESC si te invit la :D
Carmen maria



Si eu multumesc mult pentru idee, data viitoare cand mai fac am sa adaug si eu drojdie si susan , mac , masline sau ce imi mai vine pe moment. Sunt convinsa ca o sa le placa si alor mei.
Cu mult drag, cine stie, poate o sa avem vreodata ocazia sa bem o bere impreuna. Imagine postata

#12 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 11 April 2010 - 12:22 AM

Le-am facut si eu, asa cum ai zis am pus 4 albusuri in loc de 2 oua, cascaval nu am avut, am pus telemea; au devenit invizibile aproape instantaneu.
Poza nu stiu de ce nu pot sa pun, oricum nu ai pierdut nimic, tot niste gogoloaie.

#13 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 11 April 2010 - 01:45 AM

Vezi postareaadi_edi, la 11 April 2010 - 12:22 AM, a spus:

Le-am facut si eu, asa cum ai zis am pus 4 albusuri in loc de 2 oua, cascaval nu am avut, am pus telemea; au devenit invizibile aproape instantaneu.
Poza nu stiu de ce nu pot sa pun, oricum nu ai pierdut nimic, tot niste gogoloaie.



Nu conteaza pozele, daca v-au placut guguloaiele, asta e important. Imagine postata
Cu ocazia asta mi-ai amintit ca am niste albusuri in frigider pe care trebuie sa le folosesc. Cu telemea nu am incercat, dar vad cum combin ideea ta cu ideile lui Carmen, trebuie sa iasa ceva bun. Imagine postata


Editez ... ca am voie si nu ma pot abtine. Imagine postata Minunatiile alea de torturi de pe Flickr sunt facute de tine ? Imagine postata Imagine postataImagine postata Ca daca da, ma declar un mare fan.

#14 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 11 April 2010 - 11:25 AM

Multumesc :appl: ca ridicand topicul in lista mi-ati fost sursa de inspiratie

Astfel, cashca-boulette-le mele stau "De veghe in lanul de secara" :appl:
Ma rog, graul incoltit de la oaule de Pasti.
.
Imagine atasata: monthly_04_2010/post-168-127097754922.jpg
.

Asa cum am incercat sa sugerez si in fotografii, am pus in aluat si pieper verde proaspat macinat si nucsoara rasa - cam de o viziune :occasion14:
.
Imagine atasata: monthly_04_2010/post-168-127097768384.jpg
.

Pentru diversitate cromatica, de gust si de textura, cateva gogolaoie le-am tamponat in malai, altele in susan si ultimele in mac-mac :appl: .
.
Imagine atasata: monthly_04_2010/post-168-127097776789.jpg
.

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#15 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 11 April 2010 - 03:31 PM

Acuma ca ma lasa sa pun poze nu le mai pun :occasion14: , ca ma fac de minune dupa ce si-a expus capodoperele aici maestrul.
Narnia, merci de complimente la adresa torturilor mele.

#16 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 11 April 2010 - 04:01 PM

Vezi postareaadi_edi, la 11 April 2010 - 03:31 PM, a spus:

Acuma ca ma lasa sa pun poze nu le mai pun :lol: , ca ma fac de minune dupa ce si-a expus capodoperele aici maestrul.

Te razi de mine, ai ?
Bineeeee...
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#17 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 11 April 2010 - 04:49 PM

Parol maestre ca nu ma radeam, io-s fumeie serioasa, cine ma cunoaste sa zica... Oops, ca p-acilea nu ma stie nimenea, asadara musai sa ma crezi. Da' cum io pana la adanci batraneti oi fi tot ucenic in bucatarie, ma inchin in fata oricaruia stie sa faca arta din nimica.
P.S. Acu mi-i un pic frica, ce vrusasi sa zici cu "Bineeeee..."?

#18 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 11 April 2010 - 05:26 PM

Vezi postareaadi_edi, la 11 April 2010 - 04:49 PM, a spus:

Parol maestre ca nu ma radeam, io-s fumeie serioasa, cine ma cunoaste sa zica... Oops, ca p-acilea nu ma stie nimenea, asadara musai sa ma crezi. Da' cum io pana la adanci batraneti oi fi tot ucenic in bucatarie, ma inchin in fata oricaruia stie sa faca arta din nimica.
P.S. Acu mi-i un pic frica, ce vrusasi sa zici cu "Bineeeee..."?

Ca nu te "iert" :lol: pana nu cinstesti si tu topicul Narniei si familia ta cu niste bulete de cascaval.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#19 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 11 April 2010 - 05:49 PM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 11 April 2010 - 11:25 AM, a spus:

Multumesc =)) ca ridicand topicul in lista mi-ati fost sursa de inspiratie
Astfel, cashca-boulette-le mele stau "De veghe in lanul de secara" :lol:
Ma rog, graul incoltit de la oaule de Pasti. Asa cum am incercat sa sugerez si in fotografii, am pus in aluat si pieper verde proaspat macinat si nucsoara rasa - cam de o viziune =)) Pentru diversitate cromatica, de gust si de textura, cateva gogolaoie le-am tamponat in malai, altele in susan si ultimele in mac-mac =))



Casca-boulette-le sunt tare faine, recunosc cu obrajii imbujorati ca le-am vazut inca de azi dimineata, da' n-am avut puterea sa si scriu ceva, din cauza de motiv de regim disociat care dureaza o saptamana, iar azi sunt taman la ziua de iaurt. Imagine postata Acum, dupa ce am mancat o jumatate de pahar de iaurt, mancare regeasca, deh, am prins putere sa rezist tentatiei sa le fac, asa ca pot sa scriu ceva, pana nu ma pocneste iar foamea. Imagine postata

Vezi postareaadi_edi, la 11 April 2010 - 03:31 PM, a spus:

Acuma ca ma lasa sa pun poze nu le mai pun :P , ca ma fac de minune dupa ce si-a expus capodoperele aici maestrul.
Narnia, merci de complimente la adresa torturilor mele.



Daca vrei le pui, daca nu, nu-i bai, da' nu facem concurs, asa ca poti sa pui oricum ar arata. Da' am eu o banuiala, daca ma iau dupa cum arata torturile tale, ca nici buletele tale nu arata rau deloc. Imagine postata

#20 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 11 April 2010 - 06:30 PM

Vaaai, mi s-o facut si mai frica, asa ca am cedat nervos.
Va rog multa ingaduinta, ca io in afara de torturi nu ma incumet sa "imbrac" altceva (si nici alea nu-mi ies tot timpul), si sa nu credeti ca m-am "laudat" degeaba, va prezint "nudurile"...
Si inca o precizare: mi-a fost rusine, dar vin acum sa marturisesc tot pacatul. Citez:
Nu conteaza pozele, daca [b]v-au [/b]placut guguloaiele, asta e important

A se citi: ...daca ti-au placut :lol: ...

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_04_2010/post-192-127100325712.jpg


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi