Forum Culinar: Pollo alla cacciatora - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pollo alla cacciatora

#1 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 18 December 2009 - 04:52 PM

Aceasta reteta am vazuto la emisiunea''La prova del cuoco'' pe rai uno(sunt fan nr.1 nu pierd nici o emisiune)
Daca reusesc s-o postez corect o dedic Adrianei care m-a ajutat cu sfaturi pt.postarea pozelor.
Reteta a fost realizata de Alessandra Spisni(maestra de cucina)la cererea publicului ,a fost facuta in trei emisiuni diferite,fiindca a avut un real succes. :)
Incep cu garnitura si dupa ceea ajung la puiul propriuzis fiindca asa a procedat si ea.
Avem nevoie de ulei de masline,cartofi,usturoi si rosmarin(cine are proaspat ferice de el,eu n-am avut si am pus uscat)Imagine atasata: 456_18031c353c580df46581d7dcbc2d514e.jpg
Cartofii ii taiem grosierImagine atasata: 456_3e7c22bbbfd6e5b7d28294396a8b97a9.jpg
Ii punem la fiert in apa cu sareImagine atasata: 456_5b4af9a62741baebd57b554a316106e6.jpg
Cum dau in clocot,ii scurgem,si-i prajim in ulei cu 2-3 catei de usturoi cu tot cu coaja si zdrobiti usor cu latul lamei de cutit(pt. a elibera aroma)si cu rosmarinImagine atasata: 456_c27281c95810b99396f600678ff900fc.jpg
Scoatem pe hirtie absorbantaImagine atasata: 456_fdcb3e30b0ed2e49477a6ef609e7246c.jpg
Decind am avazut acesti cartofi,i-am facut de multe ori pt. musafirii mei la ocazii specialeImagine atasata: 456_eecd7556c8956fd1b62932345f7da707.jpg
Spuneti si voi daca nu arata bestialImagine atasata: 456_a1657ee98701e385d5280f6d50a4130f.jpg
Acum abea trec la reteta propriuzisa de pui
Reteta prevede pentru patru persoane:
1pui mediu(de1-1,5kl.)
1ceapa
ustuoi,rosmarin
500gr.de rosii in bulion
ulei si o lingura de grasime
1pahar de vin alb
Eu am diminuat mult reteta ca nu mincam eu si sotul atita asa ca am pus doua pulpe superioare mari,si un copanel.
Intr-o tigaie(eu am facut in ceaunel)punem putin ulei si grasimea,rumenim puiul portionat in bucati,cind a devenit auriu,adaugam ceapa ,usturoiul,rosmarinul,rosiile(pe care eu le-am tocat grosier din cutit)si vinul alb,sare si piper,si lasam la foc micImagine atasata: 456_3e10840a7d5d0762e5cd832a557ba8da.jpg
Asa trebuie sa arate la finalImagine atasata: 456_b1f6d16a7668804484ef7f3b7c00223c.jpg
Alessandra l-a servit cu garnitura de cartofiImagine atasata: 456_e8145a58c4fa14a464f81a7fea5159bd.jpg
Si inca o poza mai deaproapeImagine atasata: 456_72a1f1219cedbc0dc89533a17b8270fb.jpg
Este delicios si simplu,ca toate retetele ei traditionale.
Va invit sa incercati cu incredere.
Dedicatie speciala pt.Adriana,multumesc de ajutor. :)

#2 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 18 December 2009 - 11:54 PM

O sa probez cartofii.Arata foarte bine si "puiul" :hungry:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#3 Useril este offline   Huvi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: kaky
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 19 December 2009 - 03:30 AM

Geany la fix a "picat" reteta ta. Vin maine cu o poza sa iti arat cat de bine mi-a prins :hungry:.

#4 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 19 December 2009 - 08:30 AM

De cand imi doresc sa fac (si desfac :twisted: ) si eu reteta aceasta.
Am deturnat un pui refrigerat cu destinatia "pui la capac". L-am darabuit, am pus de-o zupa de pui cu curry (cucufonie ? :drool: ), am pus copanele deoparte si dintr-unul din cei doi ( · )( · ) (piepti) m-am pregatit sa fac versiunea mea de:
Puiul ăla căcător. :love7:
Cum aveam eu un feeling pentru salvie, am gugalit cat sa vad ca in "tocana" :appl: toscana se pune salvie. Ottimamente! :hungry:
Sir Jamie (Oliver) pune si frunze de dafin, eu am pus din toate cate-un pic: Rozmarin, salvie si o frunzulita de dafin cat o o unghie de mica.
In plus, am tavalit bucatele de piept spalate si uscate bine, prin faina amestecata cu amidon, inainte de a le sota.
In untdelemnul de masline am pus si o bucatica de unt (sa nu se supere nici Julia Child)
Ceapa, intentionat am lasat-o mai mare cu gandul că cacciatorii :drool: aia de vantori nu stau sa o migalesca si sa obtin un efect mai rustic.
Acum e dat la foc mititel si inmiresmeaza toata casa.
Saru' mana pentru reteta. :drool:
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#5 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 19 December 2009 - 09:51 AM

Am sa raspund tuturor,ma bucur ca v-a placut reteta,acum ca m-am prins cu pozele o sa mai vin cu retete pas cu pas.Aceasta e una dintre'' retetele de la tradizzione'',(reteta traditionala),acestea folosesc ingrediente genuine,de o cit mai buna calitate,ingrediente putine,si tehnici cit mai putin elaborate.Intr-un cuvint,''simplu,si bun''. {SMILIES_PATH}/6.gif;)<" title="arms" />

#6 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 19 December 2009 - 12:24 PM

Il mio cacciatore (con salvia) - mai toscan ... decat papa(rotti ;) )
.
Imagine postata
.
Imagine postata
.

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#7 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 19 December 2009 - 01:30 PM

Geany a spus:

Dedicatie speciala pt.Adriana,multumesc de ajutor. ;)

Multumesc pentru dedicatie, ma bucur ca acum te descurci cu pozele si pentru asta o sa fac si eu reteta asta, poate doar cu pulpite ca imi plac mai mult. Imi place de Alessandra desi am vazut-o doar o singura data dar dupa aceea am citit ceea ce face. La emisiune nu ma uit pentru ca nu sunt acasa, iar simbata rar imi amintesc sa deschid televizorul si sa ma uit.

#8 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 19 December 2009 - 01:59 PM

W Mamadeus Paparotti a spus:

Il mio cacciatore (con salvia) - mai toscan ... decat papa(rotti ;) )
.
Imagine postata
.
Imagine postata
.

Sefule ;) dar cind ai matale timp te-am rugat si eu in legatura cu mamaliguta aia umpluta,cum eu n-am porc si tre' sa cumpar de la macelarie' ce tre' sa cumpar? ;)
Si sa nu-mi raspunzi''carne'' ca pin-acolo am ajuns si eu .Intrebarea e :de care? ;)

#9 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 19 December 2009 - 02:00 PM

Adriana a spus:

Geany a spus:

Dedicatie speciala pt.Adriana,multumesc de ajutor. ;)

Multumesc pentru dedicatie, ma bucur ca acum te descurci cu pozele si pentru asta o sa fac si eu reteta asta, poate doar cu pulpite ca imi plac mai mult. Imi place de Alessandra desi am vazut-o doar o singura data dar dupa aceea am citit ceea ce face. La emisiune nu ma uit pentru ca nu sunt acasa, iar simbata rar imi amintesc sa deschid televizorul si sa ma uit.

Exact ca si tine Adriana si eu am preferat pulpitele. ;)

#10 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 19 December 2009 - 05:48 PM

Geany a spus:

Sefule :lol: dar cind ai matale timp te-am rugat si eu in legatura cu mamaliguta aia umpluta,cum eu n-am porc si tre' sa cumpar de la macelarie' ce tre' sa cumpar? :love7:
Si sa nu-mi raspunzi''carne'' ca pin-acolo am ajuns si eu .Intrebarea e :de care? :love7:


Raspund Offtopic si rog pe Adriana sa faca ce stie cu postarea asta, daca deranjeaza aici.

Daca am spus ca am pus resturi de la pomana porcului, am crezut ca am spus tot si nu am mai raspuns. Scusi! :lol:
Nu trebuie sa faci sus-numita pomana, doar pentru a umple o pestera intr-o mamaliga. Eu am improvizat si reciclat resturile.
Am vazut insa intr-o emisiune culinara pe un rapasod ardelean foarte priceput intr-ale bucatariei traditionale, Dinu Iancu Salajean cum a cumparat costita afumata si carnati de porc afumati, a taiat carnurile felii respectiv cubulete, le-a prajit in tigaie si le-a pus intre pături de mamaliga cu branza de burduf de oaie. Toate erau carnuri grase afumate. In stratul de mamaliga de sus se pot face scobituri cu dosul lingurii, pune un dram de unt si se sparge in cuibare cate un ou. Se da la cuptor.

Sa lamurim si pomana porcului acum.
Depinde mult de zona si chiar de gospodarie. Noi cand transam porcul alegem carne grasa de pe burta, si carnea macra ce cade de la fasonatul pulpelor, cefei, etc. 1 kg - 2 in functie de cati oameni ai la masa. Organe noi nu punem. Intr-o cratita mare de tuci se pune un pahar de apa si se inabusa carnurile taiate cuburi de circa 4 cm. Pana se evapora apa, isi lasa din grasime si se continua gatirea tochiturii in unsoarea ce se topeste . A inceput sa sfaraie? Nu ne sfiim si punem si un paharel de tuica de pruna. In afara de piper nu se umbla cu nici un alt condiment care sa taie gustul carnii proaspete prajite. Usturoiul nu il consider condiment. E intr-o liga de-a lui propie. :lol: Pentru mine, una din grupele principale de alimente. :lol: Se ia un pumn, sau aproape :roll: , de usturoi (din cel curatat de cu o zi inainte pentru carnati se zdrobeste cu sare, se toarna peste el un pahar de de vin rosu si se varsa peste carne cu un minut, maxim doua inainte de a stinge focul.
Se mananca cu mamaliga (daca e posibil din malai aspru de moara, integral) si cu moare de varza murata.

Daca doresti sa faci tochitura macelareasca, independent de taiatul porcului in gospodarie, cumpara 500 de grame de pulpa, 250 de grame de carne mai grasa - ceafa, burta si afumaturi. (In pomana porcului nu se pun deoarece carnatii nu-s nici macar macinati, daramite afumati) Deci inca 250 de grame de carnati de porc afumat si 250 de grame de costita afumata.

Aici sunt retetele lui Radu Anton Roman.

Pomana porcului se numeste praznic si se face la fel ca peste tot,
cu de toate.
• 500 g carne slabã • 100 g inimã • 100 ficat
• 1 rinichi • 100 g limbã • 200 g piept
• 100 g slãninã • sare, piper • 1 cãpãtânã usturoi
• 200 g brânzã de burduf • 1 ceapã • 2 linguri unturã
• 1 pahar vin rosu (suntem lângã Urlati!)
• Ale porcului se taie toate, îmbucãturi, si se pun la prãjit în unturã
• Ceapa se rade, se freacã pastã si se pune lângã carne
• Se stinge imediat cu vin si se lasã sã se pãtrundã
Când s-a dus vinul si sfârâie porcãriile în grãsime, se presarã cu brânzã si se dau la masã, cu mãmãligã si cu unul din regii vinurilor rosii românesti Cabernet-Sauvignon de Urlati.

POMANA PORCULUI DE AIUD
• 500 g ceafã • 500 g splinã • 500 g fleicã
• 300 g ficat • 200 g sorici • 200 g rinichi
• 3 cãpãtâni usturoi • piper, sare, papricã • 50 g unturã
• 1 ceascã vin alb
• Toatã carnea se taie îmbucãturi si se pipereazã
• Se încinge untura, se freacã cu boia, se prãjeste carnea
• Usturoiul se piseazã pastã si se dilueazã cu putinã apã
• Când e gata carnea, se sãreazã si se toarnã mujdeiul si vinul; se mai lasã 10 minute sã sfârâie pe foc, sã nu spunã usturoiul cã-i e frig de Ignat
Încã o tochiturã mãcelãreascã? Ei si, e sãrbãtoare, nu ne agãtãm de fleacuri. Problema e cu vinul, cã rosu ar trebui sã fie.

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#11 Useril este offline   Huvi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: kaky
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 21 December 2009 - 03:47 AM

Geany, aceasta este o reteta salvata pentru totdeauna. Si usor de facut si foarte buna...cartofii sunt buni tare. Multumesc frumos :)

Imagini atasate

  • Imagine atasata: 210_ee1df4bc5430512e5c471d24c0ceec09.jpg


#12 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 21 December 2009 - 09:25 AM

Ma bucur mult Huvi ca v-a placut :)
Dupa cum am mai spus eu cartofii pregatiti in felul asta i-am facut cu ocazia mai multor evenimente,ca si garnitura(la ''porcule''de exemplu :) )

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi