Forum Culinar: Despre rata coapta, varza cu mere si galuste de cartofi... - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Despre rata coapta, varza cu mere si galuste de cartofi...

#1 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 27 January 2013 - 12:57 AM


Am mai facut si postat rate coapte, galuste de cartofi, varza cu mere, dar de-a lungul anilor mai schimbat una alta,
si pentru ca aceste mici modificari îmi plac mai mult, actualizez ideile. Any, be my guest :angryfire:

Imagine atasata: monthly_01_2013/post-5-13592406716308.jpg

Am avut o rata minunata! Galbena, nu prea dolofana si taaare frumos mirositoare. A cam avut pene si tuleie, de am pensat la ea pîna mi-au sarit capacele,
am mai si pîrlit din ele cu mini-arzatorul. Am curatat-o si eu cum am putut, ca taranu' nu prea si-a dar silinta =))

Imagine atasata: monthly_01_2013/post-5-13592407065522.jpg


Am sarat-o si piperat-o pe interior, apoi am umplut-o cu sferuri de pere, pe care doar le-am spalat si despicat în patru. Nu le-am îndepartat nici casuta de sîmburi, nici macar codita. De la Jamie Oliver cetire - fructele cu tot cu sîmburi si codite sînt mici detalii, care dau rezultate mari, cînd e vorba de arome. C-o fi sau ca n-o fi, eu am facut asa si mi-a placut foarte mult. Am mai umplut eu rate cu portocale, mere, amestecuri de legume si fructe, dar ca asta cu pere, nu a fost niciuna. Carnea a avut o aroma speciala.
Pe exterior am condimentat-o cu condimente mojarite - chili, cuisor, sare si piper. Am pus-o într-un vas cu o cana de vin alb. E foarte bun si cu rosu, dar ala coloreaza rata mai vinetiu - e doar chestie de aspect. La jumatatea timpului de copt (se calculeaza cel putin o ora si ceva pro kilogram de rata, plus ca depinde si de provenienta) am adaugat pe lînga: o rosie, un ardei rosu, un buchetel de patrunjel cu tot cu cozi, nu doar frunzele, ceapa violet, 2 tije de telina - toate taiate în bucati mari.

Imagine atasata: monthly_01_2013/post-5-13592407383685.jpg

Cînd am considerat ca rata ar fi cam gata, am scos-o putin deoparte/cîteva minute, am strecurat legumele si le-am adaugat în alt vas,
am decantat/separat gasimea de zeama lasata de carne si legume. Zeama am turnat-o la legume, iar grasimea înapoi în vasul în care am copt rata.
Am transferat si rata înapoi în vasul cu grasime, am acoperit cu capac si am lasat-o în cuptorul cald
pîna m-am ocupat de sos si galustele de cartofi care erau deja pregatite de fiert.

Imagine atasata: monthly_01_2013/post-5-13592408041726.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2013/post-5-1359240818767.jpg

Sosul doar l-am facut piure cu mixerul vertical, iar galustele le-am fiert 10 minute în apa cu sare.
Dupa ce transformati continutul vasului în piure, daca doritiun sos mai fin,
îl puteti trece printr-o sita fina.

Imagine atasata: monthly_01_2013/post-5-13592408320208.jpg


Reteta galustelor - Ingrediente pentru 6-8 bucati:


  • 300 g cartofi decojiti fierti, pe abur cel mai bine
  • 240 g cartofi decojiti cruzi, dati pe razatoare fina
  • 2 galbenusuri 50-60 g amidon de cartofi ( sau faina )
  • sare
  • piper
  • nucsoara


Cartofii fierti pe abur se lasa pîna la racirea completa, apoi se dau prin presa de cartofi. Cartofii cruzi se dau pe razatoarea fina-fina, se storc bine, se amesteca cu cei fierti, se adauga galbenusurile si amidonul, se sareaza, pipereaza si se adauga nuscoara razuita fin dupa gust. Cu mîinile înfainate (daca va ajuta) se formeaza din acest aluat bile de 5 cm. Se fierb în apa cu sare care nu clocoteste decît foaaarte usor, circa 10-15 minute. Eu fac mereu mai multe :D

Se poate înlocui amidonul cu faina, vine ceva mai putina... sau se poate adauga si o lingura de gris... se pot umple cu diverse, ceapa prajita, pesto, costita rumenita, crutoane aromate...

Varza am pregatit-o o zi înainte. Reteta este aproape identica cu asta, doar ca am renuntat la unt, am folosit doar ulei si am adaugat vin rosu fiert cu mirodenii. De data asta, am adaugat merele a doua zi, cînd am reîncalzit-o si tras înca un clocot, atît cît sa înmoaie merele, dar sa ramîna cubuletele întregi. Îi da verzei o nota mai proaspata, mai parfumata. Noua ne-a placut asa mai mult, decît cînd merele sînt foarte moi.

Imagine atasata: monthly_01_2013/post-5-1359240922549.jpg

Un deliciu!

Imagine atasata: monthly_01_2013/post-5-13592409373883.jpg

-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#2 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 27 January 2013 - 04:53 PM

Maya, multumesc tare tare mult pentru retetele astea delicioase!
Pozele sunt o placere pentru ochi si asta nu din cauza de dieta, te asigur ;) !
Ti-am zis, o sa fac tot incepand cu ratusca, cu varza si galuste. O sa fie pentru un pranz de duminica, de indata ce mai inaintez un pic cu dieta.
Un delicu, e putin spus :) !

#3 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 28 January 2013 - 01:15 AM

Arata delicios si cred ca asa si este =))! Am sa incerc reteta ta, am o rata de la tara in congelator, singura mea problema e ca toate pasarile ce imi vin de la mamaie, sunt pline de tuleie negre ... dar pline ... doar sa le dau cu aparatul de epilat, nu'sh cu ce sa le scot la lumina pielea ..., dar nici asa. Prin urmare, uneori despielitez pasarea si o coc fara, sau o sacrific dupa copt ...desi aromele si caramelul de la copt ... sunt multe in ea.
Sper ca aceste galuste sa le reusesc, ca eu am o problema mare cu galustele ... desi tin bine minte, ca galuste de faina, papricas, faceam la mama acasa si imi ieseau ... azi am reusit sa le ratez si pe acelea ... , clar imi tremura mana ultimamente ... =))

Am facut si pieptul de rata rece, cum ai dat reteta de la masa de Craciun. Foarte bun, merci!:toothy9; Prima oara ca am gatit piept de rata (am nimerit unul destul de slab, fata de cum i-am vazut pe ceilalti in raft), o sa ma mai aventurez, ca a fost simplu si rapid si ratele de la mag, nu au nici tuleie ... =))

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#4 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 15 April 2013 - 09:46 AM

Poate tu ai crezut ca am uitat de ea :floare: .
N-am avut varza rosie, de fapt gasisem dar era prea devreme s-o iau, cand mi-a trebuit n-am mai gasit. Asa ca n-am mai facut nici galuste. Am facut cartofii sarladaise.
Delicioasa, eu iti spun drept ca am mancat si perele din interior, dl. Any nu.
Sosul l-am dat la mixer si o sa-l pun peste paste. Iti spun drept ca n-am avut rabdare sa separ grasimea din sos, asa ca am mixat legumele cu ceva lichid din tava, asa, cu tot cu grasime.
Am pus si 2 morcovi, am uitat de patrunjel, da' am pus 2 ramurele de rozmarin. Si n-am pus rosie.
Multumesc :floare: !

Imagine atasata: monthly_04_2013/post-13-13660119544289.jpg

Imagine atasata: monthly_04_2013/post-13-13660119675261.jpg

#5 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 15 April 2013 - 02:52 PM

Wow, ce rata sexyyy!Any! :floare:

#6 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 15 April 2013 - 04:13 PM

Foarte sexy! Any, incearca sa arunci in sos si una doua bucatele din perele din ea :drool: Nu o sa iti para rau.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#7 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 15 April 2013 - 05:34 PM

Vezi postareaEataly, la 15 April 2013 - 02:52 PM, a spus:

Wow, ce rata sexyyy!Any! :drool:



Vezi postareaLapona Enigel, la 15 April 2013 - 04:13 PM, a spus:

Foarte sexy! Any, incearca sa arunci in sos si una doua bucatele din perele din ea :drool: Nu o sa iti para rau.


Bre, ce-aveti cu rata mea, eu n-o vad sexy nicidecum :drool: !
Ia sa faceti si voi sa vedem care e mai sexy :drool: !
Lori merci de pont, eu le-am mancat pe langa si mi-a placut cum s-au imbinat gusturile.

#8 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 15 April 2013 - 05:38 PM

Sa va fie rusine ca iar mi-ati scos galustele in drum! De cand am fost la vara-mea in Germania, tot incerc sa fac galuste ca alea mancate acolo! acum as face dar n-am cu ce le combina!!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#9 Useril este offline   2ut 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,117
  • Inregistrat: 07-April 10

Postat 28 April 2014 - 07:51 AM

Mi-a iesit o rata-n drum...adica la Lidl si cum oricum eram curioasa sa vaz ce gust are, am ales reteta asta, pentru care-ti multumesc frumos, Maya, a iesit super gustoasa (ne-am chemat si neamurile si am termint-o ieri la masa de pranz, cat de curand repet reteta).
N-am mai pus mere in varza si n-am facut galustile, dar in rest am respectat reteta intocmai (ba nu, ca am mai aruncat si niste morcovi in tava)...sosul de legume a iesit nemaipomenit de bun, copii si l-au uns si pe paine.
So:

Imagine atasata: monthly_04_2014/post-639-13986639716911.jpg

si drept multumire

Imagine atasata: monthly_04_2014/post-639-13986639603265.jpg

A fost un pranz a la Maya...rata si lalele :thumleft:

#10 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 28 April 2014 - 11:12 AM

Frumos si delicios! V-a placut rata? Cum a fost prima impresie despre zburatoare?
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#11 Useril este offline   2ut 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,117
  • Inregistrat: 07-April 10

Postat 28 April 2014 - 12:26 PM

Vezi postareaMaya, la 28 April 2014 - 11:12 AM, a spus:

Frumos si delicios! V-a placut rata? Cum a fost prima impresie despre zburatoare?


Foarte buna, mai ales in combinatia asta mi s-a parut frageda si suculenta, ma bucur ca am incercat, mai fac.

#12 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 07 May 2014 - 07:52 AM

Vezi postarea2ut, la 28 April 2014 - 07:51 AM, a spus:

Mi-a iesit o rata-n drum...adica la Lidl si cum oricum eram curioasa sa vaz ce gust are, am ales reteta asta, pentru care-ti multumesc frumos, Maya, a iesit super gustoasa (ne-am chemat si neamurile si am termint-o ieri la masa de pranz, cat de curand repet reteta).
N-am mai pus mere in varza si n-am facut galustile, dar in rest am respectat reteta intocmai (ba nu, ca am mai aruncat si niste morcovi in tava)...sosul de legume a iesit nemaipomenit de bun, copii si l-au uns si pe paine.
So:
si drept multumire
A fost un pranz a la Maya...rata si lalele :D

Arata grozav macanitoarea in tava! :D Mi-ai cam facut pofta, dar singura n-am nici un indemn sa fac si sa mananc ditamai dihania, asa ca astept sa se reintregeasca famelia ca sa fac si eu (din nou).

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi