Forum Culinar: Prajitura cu mere si migdale - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Prajitura cu mere si migdale (blat cu drojdie si praf de copt)

#1 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 27 January 2013 - 10:38 PM

Imagine atasata: monthly_01_2013/post-1267-13593172306712.jpg

Reteta mi-a dat-o mama,care zice c-a pescuit-o de la tv,dar nu mai stie de pe unde anume. Insa,zau ca-i cea mai buna de tipul asta,pe care le-am incercat ambele pana acum.

Pentru blat sunt necesare:

250 gr unt la temperatura camerei
80 gr zahar(iese moderat spre redus de dulce,daca vreti mai dulce,mai adaugati)
1 lingura smantana
2 oua
10 gr drojdie(sau 5 uscata)
1 lingurita praf de copt
500 gr faina(plus minus 1oo gr)
un praf de sare
vanilie(optional)

Se amesteca untul cu faina,se adauga apoi smantana amestecata un pic cu ouale,zaharul si in care am incorporat drojdia si praful de copt.Aluatul format se da la frigider pentru 30 min.Se imparte in 2 si se intind 2 foi (Eu am vrut sa fie un strat de blat de grosimea care se vede in poze si-am intins de marimea unei tavi dreptunghiulare mijlocii.Daca le vreti mai subtiri,intindeti de marimea unei tavi mai mari)
Prima foaie intinsa si pusa-n tava unsa cu unt sau hartie de copt, se presara cu migdale macinate,in cazul meu bucati mai mari,caci imi place sa simt nuca (Daca vreti prajitura fara cusur,recomand sa le decojiti in prealabil,ca sa nu ramana urme de coaja la taiat.Pe mine-acum aspectul asta nu m-a deranjat,dar voi tine cont de ele pe viitor) Sau puteti folosi fulgi de migdale.

Se intinde apoi pe toata suprafata umplutura din mere(decojite,rase si calite in unt la care se adauga zahar in caz ca nu sunt merele suficient de dulci,daca doriti si scortisoara daca preferati),care iarasi se presoara cu migdale.Se acopera totul cu cealalta parte de aluat ramas,se inteapa cu furculita si optional se presara iarasi cu fulgi de migdale.
Eu am folosit tips-ul mamei pe care-l foloseste la cozonac si nu numai, de-a unge de-asupra cu 1 galbenus de ou amestecat bine cu 1 lingura de smantana,ceea ce i-a dat un luciu foarte intens si nu am mai presurat cu migdale,care au fost si asa in abundenta in celelalte 2 straturi.
Am copt la 200 C pana a trecut testul cu scobitoarea.

Ce mi-a placut la ea,pe langa gustul excelent (pentru mine,cel putin),a fost ca stratul de migdale a protejat aluatul de-a ramane cu acea 'pelicula' umeda care mai persista uneori la chestii de gen,oricat n-as coace prajitura.
Prajitura s-a taiat foarte bine a doua zi.Dar aici tin sa mentionez c-am folosit una din formele trimise de Adriana,pentru care-i multumesc si aici =))


P.S Asa,la prima cautare n-am gasit o reteta asemanatoare,daca n-am facut bine,mutati topicul unde-i considerati locul :toothy9;

#2 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,080
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 27 January 2013 - 11:20 PM

Vezi postareaEllani, la 27 January 2013 - 10:38 PM, a spus:

Dar aici tin sa mentionez c-am folosit una din formele trimise de Adriana,pentru care-i multumesc si aici

aaa, deci de asta sunt asa de frumoase :toothy9;
Ma bucur ca iti sunt de folos.

#3 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 28 January 2013 - 06:36 PM

Tare bine arata prajitura ta, iti vine sa pui sortul si sa te apuci de duciurit!

#4 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 28 January 2013 - 11:34 PM

Vezi postareaAdriana, la 27 January 2013 - 11:20 PM, a spus:

aaa, deci de asta sunt asa de frumoase :D
Ma bucur ca iti sunt de folos.


Evident ca forma-i tot secretul :) De folos imi sunt fara nici o indoaiala,caci de-acum incolo am sa le folosesc si la prajituri pe langa traditionalele 'turnulete'.Eu am ceva de gen,dar metalul,desi scria ca nu rugineste,fix asta a facut.Asa ca,astea rules,cu siguranta :)

Vezi postareaGelutza, la 28 January 2013 - 06:36 PM, a spus:

Tare bine arata prajitura ta, iti vine sa pui sortul si sa te apuci de duciurit!


Ori sa faci o vizita celei care-a facut-o deja :) Multumesc mult :)

#5 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 29 January 2013 - 07:35 PM

ce dragute sunt prajiturelele! Bravo!

#6 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 03 February 2013 - 01:32 PM

Merci,Ralu! Eu cred ca next week-end o fac iarasi,daca nu-mi iese-n cale pan-atunci o alta reteta care sa ma bantuie :headbang:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi