Forum Culinar: Briose ptr mic dejun 50/50 - Forum Culinar

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Briose ptr mic dejun 50/50 se pot prepara de toate gospodinele

#21 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 09 February 2013 - 08:58 PM

Vezi postareamoatza, la 09 February 2013 - 08:41 PM, a spus:

parca vazusem dincolo cum isi faceau fetele singure glutenul. spalau aluatul pana ramanea inima lui, doar miezul ala f elastic si-l foloseau ca sa creasca aluaturile astea cu tarate. in principiu, n-ar tb sa fie daunator, cred c-avem perceptia asta gandindu-ne la intolerante.


asta zic doftorii

Glutenul este o proteina care se gaseste in componenta boabelor de grau, orez sau secara. Multi oameni apreciaza glutenul intrucat acesta ofera o consistenta si gust special alimentelor: pizza devine mai elastica, painea are textura spongioasa iar supele si sosurile pot fi mai delicioase.

Produsele alimentare fara gluten pot fi de un real ajutor celor care sufera de o tulburare digestiva cronica numita boala celiaca sau enteropatia glutenica. Organismul acestor persoane considera glutenul ca fiind un invadator si declanseaza raspunsuri imune.

Aceasta reactie poate avea efecte negative la nivelul intestinului subtire cauzand tulburari gastrointestinale si deficit nutritional. Fara tratament, aceste raspunsuri imune pot duce inclusiv la cancer intestinal dar si la alte complicatii adiacente cum ar fi infertilitate sau osteoporoza.

Momentan, persoanele care sufera de boala celiaca sau manifesta diferite simptome in urma consumului de alimente cu gluten trebuie sa il evite. Renuntarea la gluten poate presupune o dieta care va contine cat mai putina paine si paste si inlocuirea acestora cu produse alimentare fara gluten.

Privarea de gluten ar putea conduce la scaderea nivelului de substante nutritive importante din organism (fier, vitamine din grupul B, fibre). De aceea, regimul alimentar sanatos al unei persoane sensibila la gluten trebuie sa contina cat mai multe fructe, legume, proteine slabe, produse lactate, cereale fara gluten, oua.
Semne ale sensibilitatii la glutenSus
Peste 2.5 mililoane de oameni pot suferi de intoleranta la gluten dar doar 150.000 au fost diagnosticati. Acest lucru se intampla intrucat majoritatea persoanelor nu prezinta simptome, iar manifestarile bolii celiace se pot suprapune cu alte probleme medicale.

Iar acest lucru creaza confuzie atat pentru bolnavi cat si pentru medici. Cauzele bolii nu au fost inca depistate, desi in urma studiilor medicale s-a identificat prezenta anumitor gene anormale la persoanele care sufera de aceasta boala si care se considera ca ar oferi o predispozitie crescuta pentru dezvoltarea bolii

Principalele simptome ale bolii celiace sunt:
- diaree sau constipatie cronica
- dureri abdominale si balonare
- scadere inexplicabila in greutate in ciuda unui apetit normal
- anemie
- oboseala
- varsaturi
- dermatite
- schimbari bruste de dispozitie
- tetanie.

Printre consecintele bolii se numara: osteoporoza, pubertatea intarziata, tulburari de memorie si concentrare, infectii respiratorii recurente, infertilitate si amenoree, steatoree, retard de crestere.


Eu nu am nici un simptom din cele enumerate.

#22 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 09 February 2013 - 09:10 PM

Eu credam ca pica greu la matz, creeaza balonari si de astea. Tre' sa lecturez, asa mai mult informativ, ca oricum eu nu am vazut gluten la cutie pe aici, si daca ar fi de grîu, oricum n-am ce face cu el, ca noi din cauza Denisei am trecut pe spelta, ca doar n-o sa muncesc dublu :D ... iar "chestiile" de spelta si altele, nu le gasesc chiar foarte usor nici pe cele simple.
(Spelta, kamutul tot grîuri sînt, dar la astea nu are Denise probleme. Chiar tolereaza si glutenul, dar nu al grîului-grîu :D Cu cel al speltei si altele n-are treaba).

Fac pîine si chifle din faina integrala + alba (tip 1050 deci nu chiar alba ci asa mai cu goaze prin ea :D ) , ambele de spelta, si ies chiflele pufoase. Dar a doua zi încep a se usca, asa ca tre sa le fac des... Chiar daca sînt în punga devin mai farîmicioase. Cele doar din faina integrala de spelta, se usuca si mai repede.

Later Edit

Treba cu cei care sufera de intoleranta la gluten stiam, dar daca are vreun efect negativ asupra omului fara intolerante... nu stiam, de aia ziceam c-o sa lecturez :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#23 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 09 February 2013 - 09:17 PM

Vezi postareaMaya, la 09 February 2013 - 09:10 PM, a spus:

alba ci asa mai cu goaze prin ea :D ) dar , ambele de spelta, si ies chiflele pufoase. Dar a doua zi încep a se usca, asa ca tre sa le fac des... Chiar daca sînt în punga devin mai farîmicioase. Cele doar din faina integrala de spelta, se usuca si mai repede.

Later Edit

Treba cu cei care sufera de intoleranta la gluten stiam, dar daca are vreun efect negativ asupra omului fara intolerante... nu stiam, de aia ziceam c-o sa lecturez :D

Asupra omului care nu are intoleranta nu are nika. La cei care au declanseaza anumite chestii.


Eu m`am bucurat ca am vazut faina de spelta si cand m`am dus iarasi nu mai avea. Nu stiam ca se intepeneste produsul asa ca o sa iau poate sa fac ceva asa sa mincam proaspat. Astea ale mele stau o saptamana si sa fie iara caldutze le punem la Mo sau le bagam la grill.

#24 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 09 February 2013 - 09:27 PM

Daca faci doar din faina alba de spelta si pui si 3-4 linguri de ulei de masline la aluat, iese pîinea pufoasa si nu se usuca a doua zi.
Avantajul la faina de spelta e ca nu ies aluaturile cleioase si umede, cum tie nu-ti plac. Fiica-mea sarmana, adora piinea densa si grea, neagra, putin umeda, mai ales din secara... dar nu o poate mînca...
Cumapr o pîine din spelta integrala (de la brutarie), cu mere rase si nuci, si e putin asa mai umeda, cum îi place ei. Spre rusinea mea, înca nu am încercat s-o reproduc. Poate iese ceva...
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#25 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 09 February 2013 - 09:50 PM

Vezi postareaMaya, la 09 February 2013 - 09:27 PM, a spus:

Daca faci doar din faina alba de spelta si pui si 3-4 linguri de ulei de masline la aluat, iese pîinea pufoasa si nu se usuca a doua zi.
Avantajul la faina de spelta e ca nu ies aluaturile cleioase si umede, cum tie nu-ti plac. Fiica-mea sarmana, adora piinea densa si grea, neagra, putin umeda, mai ales din secara... dar nu o poate mînca...
Cumapr o pîine din spelta integrala (de la brutarie), cu mere rase si nuci, si e putin asa mai umeda, cum îi place ei. Spre rusinea mea, înca nu am încercat s-o reproduc. Poate iese ceva...


Multumesc!

Imi pare rau de Denisa ta:(( a mea Denisa poate papa integrale dar nu ii place nici ei cele umede.Incearca aia cu nuci si mere din integrala de spelta poate ca o iesii faina acasa si poate merge in loc de ceva cozonac /placinta nu? intreb ca nu imi dau seama cum este dulce, sau nu.

#26 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 11 February 2013 - 08:43 PM

Vezi postareaMaya, la 09 February 2013 - 08:25 PM, a spus:

Credeam ca glutenul este foarte nesanatos si ca este folosit ca aditiv în industria alimentara pentru pufozitatea, cresterea si pastrarea formei aluaturilor... etc. O sa ma documentez.

Nu foarte nesanatos, dar nici sanatos tare nu-i. Ideea e ca sunt mai multe persoane care sunt alergice la gluten decat se stiu. Nu ma refer la boala celiaca, ci la cei care au forme mai usoare dar care se pot manifesta in multe feluri:
"Gluten Sensitivity: One Cause, Many Diseases

A review paper in The New England Journal of Medicine listed 55 "diseases" that can be caused by eating gluten. (iv) These include osteoporosis, irritable bowel disease, inflammatory bowel disease, anemia, cancer, fatigue, canker sores, (v) and rheumatoid arthritis, lupus, multiple sclerosis, and almost all other autoimmune diseases. Gluten is also linked to many psychiatric (vi) and neurological diseases, including anxiety, depression, (vii) schizophrenia, (viii) dementia, (ix) migraines, epilepsy, and neuropathy (nerve damage). (x) It has also been linked to autism.(ix)"

Drept e, ca sunt persoane care nu au nica, si persoane care-l suporta mai greu.
A cat is a friend fur-ever !

#27 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 11 February 2013 - 08:49 PM

Multumesc mult, Cerra!
Esti o draguta! :iamwithstupid:
Sorina

#28 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 11 February 2013 - 08:55 PM

[quote name='Uma' date='11 February 2013 - 08:43 PM'

A review paper in The New England Journal of Medicine listed 55 "diseases" that can be caused by eating gluten. (iv) These include osteoporosis, irritable bowel disease, inflammatory bowel disease, anemia, cancer, fatigue, canker sores, (v) and rheumatoid arthritis, lupus, multiple sclerosis, and almost all other autoimmune diseases. Gluten is also linked to many psychiatric (vi) and neurological diseases, including anxiety, depression, (vii) schizophrenia, (viii) dementia, (ix) migraines, epilepsy, and neuropathy (nerve damage). (x) It has also been linked to autism.(ix)"


[/quote]
Traducerea ptr toata lumea.

Un document de revizuire în New England Journal of Medicine enumerate 55 "boli" care pot fi cauzate de consumul de gluten. (iv) Acestea includ osteoporoza, boala de colon iritabil, boli inflamatorii intestinale, anemie, cancer, oboseala, aftele, (v) și artrită reumatoidă, lupus, scleroză multiplă, și aproape toate alte boli autoimune. Glutenul este, de asemenea, legat de mai multe boli psihiatrice (vi) si boli neurologice, inclusiv anxietate, depresie, (vii) schizofrenie, (viii) dementa, (ix) migrene, epilepsie, și neuropatie (leziuni ale nervilor). (x) Acesta a fost, de asemenea legat de autism. (ix) "

Eu am zis si repet: eu nu am nici cel mai mic simptom si nici cea mai mica intoleranta la gluten. Am avertizat de fiecare data cand am postat o reteta cu gluten (desi painea cumparata are si gluten si multe alte chestii care sunt mult mai daunatoare) chiar am si pus daca va uitati si simptomele. Fiecare stie daca are o mica/mare problema cu el.painicile astea noi mincam cate 1 si in rest paine integrala care are oricum gluten in compozitie.

#29 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 11 February 2013 - 09:03 PM

Nu am tradus pentru ca imi asum ca (cam) toata lumea intelege engleza (doar am facut cu totii la scoala)
Dar oricum Cerra , eu nu am acuzat pe nimeni ca nu ar fi avertizat, doar ca a fost discutia de cat de bun au rau este glutenul, si cum subiectul m-a interesat, am zis ca poate ajuta si pe altii care poate ca au simptome si nu stiu de unde vin.
Cat despre painea din comert, evident ca nu e si nici nu o sa fie vre-odata atat de buna ca cea facuta acasa!
A cat is a friend fur-ever !

#30 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 11 February 2013 - 09:54 PM

Vezi postareaUma, la 11 February 2013 - 09:03 PM, a spus:

Nu am tradus pentru ca imi asum ca (cam) toata lumea intelege engleza (doar am facut cu totii la scoala)



Stai linistita ca nu am tradus din rea vointa. Sunt si persoane care intra si nu stiu chiar toti engleza.

Dupa cum ai citit si eu am tot zis ca fiecare ar cam trebuii sa stie cat de cat daca are sau nu probleme.

Tot ce discutam si dezbatem este bine.

#31 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 03 March 2013 - 03:08 PM

Eu am facut briosele sub forma de paine,ca a fost tarziu aseara cand m-am apucat de aluat.
Am facut gluten acasa,iar drojdia folosita a fost uscata.Mi-a intrat mai multa faina,nu stiu de ce,dar cu cantitatea din reteta era tare moale aluatul.Am mai pus cam doua linguri in plus.

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-59-13623159894405.jpg

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-59-13623159911055.jpg

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-59-13623159938999.jpg

E foarte buna la gust ,iar consistenta imi place tare mult.Nu e innecacioasa,cleioasa.
Data viitoare o sa fac numai juma de portie,ca sa fac mai des,sa am tot timpul proaspata.Asta cred ca imi ajunge toata saptamana,daca nu chiar mai mult,la cata paine mananc eu.
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#32 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 05 March 2013 - 12:13 PM

Vezi postareapetunie, la 03 March 2013 - 03:08 PM, a spus:




A iesit foarte bine!

Sa lasi asa aluatul, dupa ce l`ai framantat si sa adunat toata faina, chiar daca este moale si lipicios putin sa stea ptr ca trag taratele, apoi dai iarasi framantare (presupun ca tot in malaxor faci si tu aluatul) si va fi perfect. Il invarti putin cu faina pe masa infainata si totul va fi perfect. Acum depinde si de faina care o folosesti. Eu folosesc cea integrala bob de grau intreg care este taratzoasa tare si ea.

Tocmai ca nu este nici inecacioasa si nici cleioasa, imi place si mie.

Painica daca o pui intr`un prosopel de bumbac si apoi intr`o punga de plastic, tine proaspata 8 zile. Spun sigur ca atat ne ajunge noua painicile si le punem la prajitor, nu ca ar fi tzapene ci ca ne place prajita. Sunt curioasa vara cum se va pastra cand va fi foarte cald.

Ma bucur mult ca ai incercat reteta si ca iti place produsul finit.

Poti sa servesti painica si familiei daca le place sa manince paine integrala , nici nu vor sesiza ca este cu tarate.

Sa imi spui cum te simti dupa ce maninci o felie/doua dimineata cu ce doresti tu si sa scri cam cand te mai apuca foamea.

#33 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 05 March 2013 - 12:38 PM

Data viitoare,daca imi iese iarasi aluatul moale,o sa fac cum ai zis tu.Tot in robot fac si eu,ca mi-e mai comod Imagine postata
Eu o pastrez in cutia de paine(orice paine imi sta foarte bine in ea,nu se "strica" si nici nu se intareste).
Astazi am mancat de dimineata o felie cu dulceata de capsuni si inca nu mi-e foame,dar o sa mananc acum cu copiii cand vin de la scoala.Bun,eu oricum nu obisnuiam sa iau micul dejun,o cafea si atat.Acum ma chinui sa ma indrept iarasi
Diseara sunt la servici,asa ca o sa-mi iau o felie cu mine ca sa mananc ceva si la cina.
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#34 Useril este offline   valery 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 16-February 13

Postat 07 March 2013 - 12:40 PM

Vezi postareapetunie, la 05 March 2013 - 12:38 PM, a spus:



Petu , felicitari ! foarte frumoasa ti-a iesit painica .

#35 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 07 March 2013 - 01:42 PM

Vezi postareavalery, la 07 March 2013 - 12:40 PM, a spus:

Vezi postareapetunie, la 05 March 2013 - 12:38 PM, a spus:


Petu , felicitari ! foarte frumoasa ti-a iesit painica .


Mersi,Valery,sa stii ca e si tare buna si satioasa :biggrin:
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#36 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 26 March 2013 - 10:42 PM

Lenias,

Este buna si asa cum ai facut tu, painica dar, briose/rulouri imi plac mai mult ca au miez mai putin si imi este mai comod asa la umplut si la toast.

#37 Useril este offline   lenias 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 269
  • Inregistrat: 04-May 12

Postat 26 March 2013 - 10:48 PM

Cerra, poimaine le voi face chifle in cuptorul aragazului. Abia astept! :tongue3:

#38 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 27 March 2013 - 10:01 AM

Vezi postarealenias, la 26 March 2013 - 10:48 PM, a spus:

Cerra, poimaine le voi face chifle in cuptorul aragazului. Abia astept! :occasion15:


Si eu astept sa le faci!

#39 Useril este offline   lenias 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 269
  • Inregistrat: 04-May 12

Postat 06 April 2013 - 05:19 PM

Cu intarziere apar si eu iar pe aici.
Cerra am facut atunci - sau ma rog... am avut tentativa sa fac chiflele. NU am venit cu rezultatul pentru ca intr/un final nu au mai fost chifle ci tot paine coapta in masina de paine. De ce? Pentru ca am fost lenesa si nu am macinat taratele (experiment), iar cand aluatul a dospit in cuva masinii de paine.... s/a facut.... moale si foarte aiurea. Nu am avut curajul sa/l scot de acolo si sa/l lucrez cu mana - asa ca l/am lasat la copt acolo. Nu a fost rau, am mancat painica asa, dar nu au fost chifle.
Astazi, am macinat taratele si am scos coca din masina de paine imediat ce a terminat de framantat :-* A iesit super!
Imagine atasata: monthly_04_2013/post-1535-13652613703089.jpg

O parte le/am pastrat pentru maine si poimaine, iar restul le/am pus individual in pungute de plastic si le/am pus la congelator (dupa ce s/au racit complet)

Imagine atasata: monthly_04_2013/post-1535-13652615146646.jpg

Multumesc pentru reteta :floare:

#40 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 06 April 2013 - 07:23 PM

Vezi postarealenias, la 06 April 2013 - 05:19 PM, a spus:




Foarte frumoase chifle ai facut! :-* :)

Sa incerci sa faci si rulourile unse cu ulei.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi