Forum Culinar: Tort cu pere si mousse de miere - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tort cu pere si mousse de miere caramel si ceva ciocolata :)

#21 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 16 February 2013 - 06:09 PM

Moama, deci ai scapat de data asta! Bine ca l-ai pus, ca de cand l-am vazut pe feisbuci ma chinuie o himera si mai multe nu! Pe 31 martie avem seara de fondue cu prietenii si cred, nu promit, ca toru' lu' matali va fi in program.
Foarte elegant si foarte de efect, bravo huseanca mica! Tine-o tot asa, ca faci treaba buna!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#22 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 16 February 2013 - 06:13 PM

Mama, daca ai sti cat as vrea sa fac si eu formarea de cofetar si patiser, dar aici dureaza 3 ani si trebuie sa te duci la curs teoretic si partea teoretica separat. Asta ar insemna sa ma las de meserie...In tara cat dureaza sa iei titlul?

Alt aspect: cat timp ti.a trebuit pentru tot? Cum ziceam, cred ca o sa il fac la final de martie, desi oscilez intre asta si ala de la concurs.
Apoi: crezi ca daca inlocuiesc gelatina cu agar agar e ok?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#23 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 16 February 2013 - 06:24 PM

Multumesc, Dana! :occasion14:

Multumesc, Lori!! :occasion14:
Din pacate in tara nu am gasit niciun curs atat de serios... ce am urmat eu a durat vreo 4 luni cu 2 ore teorie pe saptamana si ceva practica, singurul meu noroc fiind practica la un hotel/cofetarie renumit, ceea ce a meritat toti banii, caci am ajuns sa cunosc lume frumoasa, persoane deosebite si talentate... insa sincera sa fiu nu am invatat mai nimic nou la cursul respectiv.. ce fac eu acum e self-taught.. carti, reviste, bloguri, practic rasfoiesc tot ce prind si incerc sa aplic si sa perfectionez cand am ocazia. Cu mare drag as urma un curs mai profund si mai specializat, dar din pacate nu am avut ocazia inca :occasion14:
Ca timp, am facut blaturile si perele cu o seara inainte, iar a doua zi dimineata am facut cremele+asamblat.. Dupa vreo 4h l-am scos din forma si l-am si taiat ca era pofta mare :notworthy:
Nu am folosit niciodata agar agar, n-as sti sa-ti spun exact cum se comporta :floare:
Imagine postata

#24 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 16 February 2013 - 06:36 PM

Ok, deci cam dpua zile trebuie sa planuiesc pentru desert. Asa si la mine e autoinvatare. Imi place enorm si as sta uneori cu zilele sa fac si sa bucur pe altii. Pur si simplu mi se pare o lume fascinanta :occasion14: Tare as vrea sa am timp de un curs, cred ca e misto tare.
Eu agar agar am folosit de cateva ori. Cu agar agar insa trebuie sa fierbi intai compozitia, insa de prins se prinde foarte frumos, atata timp cat pui cantitatea corecta.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#25 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 16 February 2013 - 08:22 PM

Olgutza felicitari...deci esti jurnalista ,ai diploma de cofetar ,crosetezi....arati si f bine.....mai dar asa ceva e de vis!!
Zi repede unde stai ca mor sa maninc si eu un foret noire(il comand)
Esti casatorita????
Sa nu spui ca nu...
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

#26 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 16 February 2013 - 08:42 PM

Vezi postareaOlguta, la 16 February 2013 - 02:09 PM, a spus:

Vezi postareaPiscotel, la 16 February 2013 - 02:00 PM, a spus:

Am doua intrebari :

Folosesti gelatina granule sau foi ?
Pentru frisca -On Top (de deasupra)- folosesti intaritor sau gelatina ?
Ce fel de frisca folosesti ?


Multumesc, Pisco! Tehnica asta e super... practic poti face orice model iti trece prin cap :hungry:
Folosesc gelatina granule... frisca o cumpar vrac de la un producator local. Cateodata mai pun cate un intaritor de frisca, insa cel mai sigur o bat cu putin zahar pudra care are oricum amidon si o ajuta sa se intareasca (pe plicul de intaritor scrie ca ar contine zahar pudra si amidon oricum). Pentru tortul asta ideea era sa nu mai pun frisca, sa ramana doar bavareza si decoratiunile, insa cand am scos tortul din forma l-am stricat putin intr-o parte si am decis sa-l repar cu frisca, pe care din fuga nu am batut-o chiar bat.
Spor la prajiturit :hungry:


Multumesc pentru raspuns .
Am salvat reteta .

Am sa-l fac pentru o ocazie speciala.Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#27 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 16 February 2013 - 09:39 PM

Vezi postareaverber, la 16 February 2013 - 08:22 PM, a spus:

Olgutza felicitari...deci esti jurnalista ,ai diploma de cofetar ,crosetezi....arati si f bine.....mai dar asa ceva e de vis!!
Zi repede unde stai ca mor sa maninc si eu un foret noire(il comand)
Esti casatorita????
Sa nu spui ca nu...
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥


Multumesc, Verber! Cand ajungi prin zona Moldovei, cu mare drag :hungry:
Casatorita... si da si nu :hungry:

Pisco, sper din suflet sa-ti placa. Spor la treaba :lol:
Imagine postata

#28 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 17 February 2013 - 06:14 PM

Eu nu pot sa mai spun nimic, au spus fetele tot ce era de spus si alte cuvinte nu pot inventa, dar nici nu le pot pronunta fiindca am ramas efectiv cu gura cascata...esti un talent in materie, sa-ti vinzi scump arta!
Bafta in tot ce faci!

PS.
Blatul decor l-am lucrat si eu la rulade festive, nu se face greu deloc, acum am sa-l pun sigur si la un tort, poate ca al tau, daca o sa am vreodata timp!

#29 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 17 February 2013 - 06:26 PM

Multumesc, Gelutza! :rolleyes:
Blatul decorativ e intr-adevar usor de lucrat si de efect si tare bun si la rulade.
Imagine postata

#30 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 17 February 2013 - 07:45 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 16 February 2013 - 06:09 PM, a spus:

Pe 31 martie avem seara de fondue cu prietenii si cred, nu promit, ca toru' lu' matali va fi in program.


Lori, ma uimesti! io nu stiu sigur ce fac maine si tu ai agenda ptr 31 martie facuta!
ca sa mai economisesti timp, nu vrei sa folosesti pere din compot? am luat intamplator de la K si-a fost f bun compotul, perele destul de ferme.

#31 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 19 February 2013 - 01:19 PM

Vezi postareamoatza, la 17 February 2013 - 07:45 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 16 February 2013 - 06:09 PM, a spus:

Pe 31 martie avem seara de fondue cu prietenii si cred, nu promit, ca toru' lu' matali va fi in program.


Lori, ma uimesti! io nu stiu sigur ce fac maine si tu ai agenda ptr 31 martie facuta!
ca sa mai economisesti timp, nu vrei sa folosesti pere din compot? am luat intamplator de la K si-a fost f bun compotul, perele destul de ferme.


La fel si eu, moatza! Cu toate ca atunci cand stiu ca am o aniversare ori ceva si vreau sa fac tort fac planuri, scriu retetele, ma organizez din timp.
Perele in compot merg de minune :lol:
Imagine postata

#32 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 19 February 2013 - 05:51 PM

Moatza, m-am germanizat impotriva vointei mele :scratch: Aici asa se duce viata, putin loc ramane pentru spontaneitate. Cel putin evenimentul de pe 31 este unul imbucurator :toothy9; Insa ca sa organizezi o zi cu prietenii, asa se face, stabilesti cu luni inainte. Greu de crezut, nu?
Asa o sa si fac cu perele. Doar daca voi avea timp o sa le fac in vin alb, dar doar daca.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi