Forum Culinar: Dieta hipotoxica - dr Seignalet - Forum Culinar

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dieta hipotoxica - dr Seignalet cine a auzit de ea? cine a incercat-o?

#1 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 14 February 2013 - 06:16 PM

In Canada (Quebec) este foarte la moda aceasta dieta numita `hipotoxica` a dr. Jean Seignalet.
Aici e o alta tanti, quebecoasa, care se numeste Jacqueline Lagace, microbiologist de meserie, care a preluat teoria lui Seignalet si o promoveaza la greu ... a scos o carte, emisiuni tele, conferinte peste conferinte, blog, etc.

Tanti asta zice ca suferea de artrita/artroza si ca ajunsese sa nu-si mai poata utiliza degetele cum trebuie si ca in urma regimului lui Seignalet a vazut efecte pozitive, durerile i s-au diminuat, a inceput sa-si recapete mobilitatea in degete si, chiar daca boala n-a disparut de tot, i s-au ameliorat simtitor simptomele. Atunci s-a hotarat sa faca cercetari mai in profunzime (fiind microbiologist) si sa coreleze cu experientele ei personale si cu teoria lui Seignalet. Asa ca a scos o carte care e foarte la moda si care e un rezumat al teoriei lui Seignalet, explicata mai pe intelesul tuturor.

Am cumparat si eu cartea, m-am apucat sa o citesc (n-am terminat-o inca...), si ma intrebam daca prin alte tari s-a auzit de dieta asta, daca cineva a urmat-o...

#2 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 14 February 2013 - 06:18 PM

Am facut ceva cercetari pe internet si v-am scos in mare informatii despte teoria asta a lui Seignalet:

De ce e populara in Canada/Quebec?
Pentru ca multe persoane care au urmat-o zic ca a avut efecte pozitive asupra bolilor inflamatorii si simptomelor acestora. Exista un intreg blog cu experiente...

Obiectivul dietei: (info traduse de pe internet)
A preveni si a trata o mare parte din boli, in special bolile inflamatorii (artrite si artroze, ateroscleroze, scleroza in placi, boli inflamatorii ale intestinului - cum e Chron's - gastrite, diabet, etc...).

In ce consta dieta ... in linii mari:

Dr. Seignalet considera ca agricultura moderna perturba procesul natural de crestere al vegetalelor prin aportul de elemente artificiale cum ar fi ingrasamintele chimice. De asemenea, procesarea industrializata a alimentelor adauga substante nocive.

El are 6 mari principii:

1. Excludeti laptele de origine animala si orice produs derivat (adica nu branza, cascaval, iaurt, kefir... nimic!). De ce? El zice ca laptele este un aliment destinat bebelusilor si copiilor sa-i ajuta la crestere oferindu-le o cantitate mare de proteine si de calciu. El zice ca adultul, nefiind in perioada de crestere, are dificultati in a procesa anumite proteine din lapte in cantitate mare. Multi adulti nu mai produc 'lactaza' enzima necesara descompunerii lactozei.

2. Excludeti cerealele moderne (el le numeste cereale mutate genetic): grau, porumb, secara, orz, ovaz, grau dur, alac. Este vorba de cereale care contin gluten (mai putin porumbul) si a caror forma actuala a fost obtinuta prin selectie, transplant, hibridizare sau modificare genetica. Boneonteles, ca trebuie evitat orice produs care contine cerealele respective, adica nu tu paine de grau, nu mamaliga, nu paste, pizza, prajituri, etc).

Aceste cereale ar trebui inlocuite cu: orez alb, brun sau salbatic, hrisca (faina de hrisca), mei (faina de mei), susan, quinoa, seminte de in.

3. Excludeti alimentele gatite la o temperatura mai mare de 110°C, pentru a evita denaturarea nutrimentilor (vitamine, antioxidanti si omega-3)prin caldura excesiva.
Mod de preparare sugerat: innabusit, vapori, la cuptor, fiert la foc mic. Nu gratar, nu prajit.
Nu microunde caci acestea produc o agitare termica extrema.

4. Excludeti uleiurile extrase la cald sau gatite. Procedeele industriale de fabricare a uleiurilor si a margarinelor (rafinaj, dezodorizare, etc) sunt susceptibile de a denatura produsul.

El propune inlocuirea untului si a margarinelor prin ulei de masline extravirgin, ulei de rapita, de nuca de cocos si de alune, nuci extrase la rece.
Sfatuiestte sa se manance regulat peste de apa sarata pentru aportul lor crescut in acid gras omega-3.

5. Consumati produse bilogice pentru a limita riscurile legate de pesticide.

6. Luati probiotice pentru refacerea florei intestinale.

Si astea sunt likurile de unde am luat informatiile:

Franceza:
http://www.seignalet.fr/
http://www.passeport...rands-principes

Engleza:
http://seignaletdiet...com/diet-basis/

#3 Useril este offline   Gina 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 02-October 12

Postat 14 February 2013 - 07:16 PM

Nu mai poate nimeni sa ma convinga ca uleiul de rapita este sanatos.Am cazut deja prada recomandarilor doctorilor ca e bun, am citit cat de mult am putut si am ajuns la concluzia ca nu-i nici pe departe asa.
Uleiurile care se folosesc la noi in casa (dupa lecturarea nenumaratelor articole pro si contra :toothy6:) sunt cel de masline, de floarea soarelui (da, eu personal am ajuns la concluzia ca este un ulei sanatos), de samburi struguri si-rar, doar cand si cand comparativ cu celelalte- cate un ulei de nuca, trufe sau mai stiu eu ce minune.
Prajesc in ulei de samburi, pun la mancare ulei de floare (daca il pun la inceput), la sf prepararii adaug niste ulei de masline (deci am grija de temperatura la care folosesc uleiurile in general vorbind)
Sunt, bineinteles, perfect constienta ca in momentul in care mergem la restaurant sau fast food automat mancam si alte uleiuri.

Lapte dulce nu bem ca nu ne place, aici pot sa spun ca-s total de acord cu dieta :blush:

#4 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 14 February 2013 - 07:28 PM

ralu, nu am auzit de dieta asta pînă acum dar ştiu că artroza şi bolile legate de inflamaţii cronice se pot ameliora mult prin dietă.

principiile mi se par foarte sănătoase şi după părerea mea, în linii mari, aşa ar trebui să mănînce toată lumea ...

chestia cu produsele lactate poate fi destul de controversială, dar are sens mai ales pentru cei cu sensibilitate/intoleranţă la caseină.

cerealele care trebuie evitate sunt toate modificate genetic şi nu avem incă date suficiente să vedem efectele care sunt efectele pe termen lung. de ce sunt atîţia alergici la gluten, ceva trebuie să fie putred acolo. tot părerea mea.

cu coacerea peste 110 nu ştiu ce să zic, dar am citit in multe locuri despre hrana vie şi cît de benefică este

restul principiilor sunt pe aleea mea.

#5 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 14 February 2013 - 07:30 PM

Vezi postareaGina, la 14 February 2013 - 07:16 PM, a spus:

Nu mai poate nimeni sa ma convinga ca uleiul de rapita este sanatos

+1

#6 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 14 February 2013 - 07:31 PM

Vezi postareaGina, la 14 February 2013 - 07:16 PM, a spus:

Lapte dulce nu bem ca nu ne place, aici pot sa spun ca-s total de acord cu dieta :toothy6:


Ulei de rapita n-am incercat niciodata cu toate ca dau cu nasu'n el de fiecare data cand ma duc la magazin.
Ulei de floarea soarelui am gasit bio, presat la rece si e bun.

Laptele ca laptele, dar mie fara branza sau iaurt mi-ar fi greu! De aia mi-e cam greu sa ma apuc de dieta asta...

#7 Useril este offline   Bobocel 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 10-December 09

Postat 14 February 2013 - 07:51 PM

Nu seamănă cu dieta paleolitică?

Sunt tot mai multe voci care susţin aceste teorii. Epidemia de obezitate din ultimii ani ne va obliga în cele din urmă să revenim la principiile alimentare din vechime.
You are not alone! I'm here with you...

#8 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 14 February 2013 - 08:02 PM

Vezi postareaBobocel, la 14 February 2013 - 07:51 PM, a spus:

Nu seamănă cu dieta paleolitică?

Sunt tot mai multe voci care susţin aceste teorii. Epidemia de obezitate din ultimii ani ne va obliga în cele din urmă să revenim la principiile alimentare din vechime.


Da, cred ca la baza acestei teorii e dieta paleolitica (sau ancestrala).

Varianta care circula aici e modificata, in sensul ca te incurajeaza sa prepari carnea, pestele, ouale, dar nu la temperaturi foarte mari, ca sa omori eventuale bacterii (vaca nebuna, etc :) )
In cartea care m-am apucat sa o citesc zice ca ai voie orice fel de gatire (innabusit, fiert, la cuptor, sotat, ...) mai putin barbecue si prajit.
Si la barbecue exista nu stiu ce varianta pe care poti sa o utilizezi, ca sa nu atinga flacara direct carnea... trebuie sa mai fac cautari pe internet sa vad exact despre ce e vorba.

#9 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 14 February 2013 - 08:10 PM

Ralu, la noi inca nu s-a auzit, dar cu siguranta va aparea. Insa aici dureaza cam doi ani pana ajung stirile de peste balta. Chiar o sa ma uit de curiozitate in librarii. Pe net vad ca majoritatea informatiilor sunt in engleza ori franceza.
Tot ce inseamna imbunatatirea articulatiilor si diminuarea durerilor ma intereseaza. In general e foarte ok ce se mananca, asa, dupa capul meu. Si pentru mine insa lipsa laptelui, pe care eu il beau la cafea, e nasoala. Plus ca eu mai consum si branza de vaci din cand in cand. Azi am fost la magazinul bio si am vazut ca au mai aparut niste inlocuitori de lapte, cum ar fi de exemplu laptele de dinkel...care pe romana e tradus specie de grau. Habar nuam cum se zice in romana.
Tu ai probleme de genul? Ori te intereseaza mai mult pentru stomac?

Si eu sunt fan ulei de floarea soarelui. De rapita nu folosesc, insa de ce nu e sanatos?
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#10 Useril este offline   Bobocel 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 10-December 09

Postat 14 February 2013 - 08:18 PM

http://www.descopera...lemelor-noastre

Carne prăjită direct pe jar sau pe pietre încinse...In contact cu metalul încins, carnea este toxică...Simplu! :)
You are not alone! I'm here with you...

#11 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 14 February 2013 - 08:47 PM

Vezi postareaBobocel, la 14 February 2013 - 08:18 PM, a spus:

Carne prăjită direct pe jar sau pe pietre încinse...In contact cu metalul încins, carnea este toxică...Simplu! :)

Deci e mai bine sa fie facuta pe piatra nu pe gratar?

#12 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 14 February 2013 - 08:49 PM

despre probiotice stiam ca se gasesc in kefir. Am cautat pe net si cica si muraturile si cioco neagra si algele verzi contin probiotice, deci daca se renunta la lapte si derivati, se pot luat probioticile din alte surse.

ce nu am inteles eu legat de cereale: zice sa renuntam la cerealele care contin gluten, mai putin porumbul, si apoi zice sa nu mancam mamaliga. De ce?

Tot legat de cereale, zice sa renuntam la cerealele "moderne" pentru ca sunt modificate genetic. Dar cele de in, orez alb si celelalte nu pot fi modificate?
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#13 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 14 February 2013 - 08:51 PM

Vezi postarearalesu, la 14 February 2013 - 07:31 PM, a spus:

Laptele ca laptele, dar mie fara branza sau iaurt mi-ar fi greu!

Eu am incercat iaurtul de soia, primul cumparat in magazin dintr-ala de chestii biologice scumpe l-am aruncat, era oribil. Apoi am luat o marca raspindita care face o multime de chestii din soia de multi ani si mi-a placut, e la fel cu cel din lapte, cu aroma de fructe. Poti incerca.

#14 Useril este offline   Bobocel 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 10-December 09

Postat 14 February 2013 - 08:51 PM

Citeaza

Cum oamenii paleolitici cunoşteau şi foloseau focul, iar cercetările paleontologice au scos la lumină oase de animale purtând urme de foc, ar rezulta că aceşti strămoşi ai noştri mâncau carne gătită, probabil friptă direct pe jăratic sau pe pietre încinse în foc, de vreme ce grătare de metal nu existau, după cum nu existau nici vase în care carnea să fi putut fi fiartă (olăritul a apărut abia în Neolitic).


Asta spun cercetătorii.
You are not alone! I'm here with you...

#15 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 14 February 2013 - 08:52 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 14 February 2013 - 08:10 PM, a spus:

Azi am fost la magazinul bio si am vazut ca au mai aparut niste inlocuitori de lapte, cum ar fi de exemplu laptele de dinkel...care pe romana e tradus specie de grau. Habar nuam cum se zice in romana.

Cred ca e pe principiul celui de orez, de cind il cumpar pe asta am vazut si eu ca sunt si altele din cereale, si smintina.

#16 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 14 February 2013 - 08:53 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 14 February 2013 - 08:10 PM, a spus:

Tu ai probleme de genul? Ori te intereseaza mai mult pentru stomac?


Ma intereseaza pentru ca am ceva inflamatii pe intestinul gros care imi dau dureri. Medicamentatia pentru durere e pe baza de opioide si nu vreau sa iau decat la maare maare nevoie, si nutritionistul mi-a vorbit de dieta asta care e in mare voga aici, el zice sa o incerc 2 saptamani sa vad daca apar ceva ameliorari, dar deocamdata sunt in faza de cautare de informatii... am zis ca daca nu scap de dureri, pana la urma o sa o incerc, ca n-am ce pierde!

In cartea care am cumparat-o exista o lista de boli care pot fi ameliorate prin regimul asta si exista si o alta lista de boli la care regimul nu a avut nici un efect.
Printre bolile care au fost ameliorate sunt aproape toate bolile care ating sistemul digestiv: gastrite, diverticulite, hepato-biliare, Chron's, celiaca.

#17 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 14 February 2013 - 08:54 PM

Vezi postareaaura, la 14 February 2013 - 08:49 PM, a spus:

ce nu am inteles eu legat de cereale: zice sa renuntam la cerealele care contin gluten, mai putin porumbul, si apoi zice sa nu mancam mamaliga.

eu am interpretat ca virgula cerealele contin gluten mai putin porumbul, asa ar avea sens ce zice
dar le interzice pe toate, deci inclusiv mamaliga

#18 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 14 February 2013 - 08:58 PM

Vezi postareaaura, la 14 February 2013 - 08:49 PM, a spus:

ce nu am inteles eu legat de cereale: zice sa renuntam la cerealele care contin gluten, mai putin porumbul, si apoi zice sa nu mancam mamaliga. De ce?

Tot legat de cereale, zice sa renuntam la cerealele "moderne" pentru ca sunt modificate genetic. Dar cele de in, orez alb si celelalte nu pot fi modificate?



Cred ca m-am exprimat eu gresit:

Nu se mananca cerealele care contin gluten + malai (adica nici malaiul nu e permis, chiar daca nu contine gluten).

In carte zice ca cerealele care au gluten si malaiul dezvolta nu stiu ce substante (glycotoxine) in timpul procesarii lor industriale, substante care nu apar in timpul procesarii orezului, inului, etc.
Mai citesc diseara din carte si iti explic mai pe larg maine.

Uite aici site-ul tipei din Quebec: http://jacquelinelagace.net/

#19 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 14 February 2013 - 09:08 PM

Aura, uite ce am mai gasit apropo de cereale de pe site-ul asta: http://seignaletdiet...com/diet-basis/

- Modern cereals are forbidden, as they are mutated because of agriculture selection. It is known that modern wheat has 21-23 cromosomes, whereas “ancestral” wheat had 7. This modification affects the protein structure, that can act as a toxin not being completely digested. This toxins act in the intestine too, modifying the intestinal flora and creating a putrefaction flora that affects the intestinal wall and creates even more toxins.
- Wheat is dangerous, for the reasons above. Thus, foods containing it must be eliminated: bulgur, cus-cus, italian pasta, cakes, bakery… Farro is not admitted, because despite being sold as “ascestral” wheat, it has 22 cromosomes. Kamut isn´t valid neither for the same reasons. Only the variety minor escanda is valid, because it contains 7 cromosomes.
- Corn is dangerous for the same reasons that wheat: the original plant measured half a meter, whereas the modern plant measures 3 meters high.
- Barley, rye and avoine are from the wheat family: must be excluded.
- Rice is accepted. It has remained in his wild prehistoric form, and the clinical experience proves that it´s rarely harmful, even cooked.
- Buckwheat is very well-tolerated by the patients and is allowed. Probably sesame is very good too.


#20 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 14 February 2013 - 09:08 PM

Mai, in cazul meu un lucru e sigur: eu cand mananc mamaliga, a doua zi is umflata ca un butoi. Eu nu faceam legatura, mai ales in adolescenta, fiind acasa la parinti si mancand mamaliga cred la ordinea zilei, plus nelipsita paine alba, pufoasa si proaspata care nu lipsea cred de pe mas animanui...De cand mi-am schimbat modul de alimentatie, de muuulti ani, am sesizat trreaba asta cu malaiul. Nici cand mananc ceva foarte sarat, gen carnat, nu mi se intampla asa. Cand mananc malai mi se umfla corpul si abia pot indoi degetele de la maini.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi