Forum Culinar: Prajitura cu nuci si glazura de ciocolata F1 - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Prajitura cu nuci si glazura de ciocolata F1 nu veti sti gustul mirific decat daca o veti face :)

#21 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 26 April 2013 - 09:08 PM

Vezi postareacaress, la 26 April 2013 - 08:41 PM, a spus:

Mda... am facut 3 greseli:
1. era bicarbonat de amoniu, eu am pus de sodiu
2.ciocolata maruntita -era f rece si foarte dura, dupa doua patratele ma dureau degetele, asa ca am cam rasolit ruperea si am lasat o bucatele mai mari
3 tava ta de data asta a fost mai mica decat a mea-nu m-am gandit sa o masor, mi s-a parut ok dar nu era.Asa incat a iesit mai subtire, si s-a cam copt prea tare la fund.

una peste alta, ca prima incercare este foarte ok, iar de gust nu mai vorbim...este delicioasa!!!!!!!

Inainte de coacere-se vad bucatile mai mari de cioco.:D)



Ciocolata s-a cam lasat la fundul tavii, si per total e mai inchisa decat a ta.Dar e foarte, foarte buna! :D



A iesit foarte bine!

Te`ai grabit si nu ai citit bine dimesiunea tavii. Nu mai conteaza, conteaza ca este pe gustul tau.

Ciocolata neagra, este tare si trebuie sa o toci.

Aici bicarbonatul de amoniu de data asta l`am pus asa nestins.

Poti pune iaurt de baut in loc de kefir.

O lingura inseamna :

faina 25 g

sare 30 g

nuci macinate 25 g

#22 Useril este offline   lenias 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 269
  • Inregistrat: 04-May 12

Postat 26 April 2013 - 09:27 PM

Aceasta/i prajitura mea :D

Imagine postata

Absolut delicioasa :D

Imagine postata

#23 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 26 April 2013 - 09:35 PM

Lenias,

Foarte reusita este prajiturica! :D

#24 Useril este offline   lenias 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 269
  • Inregistrat: 04-May 12

Postat 26 April 2013 - 09:43 PM

Vezi postareacerra, la 26 April 2013 - 09:35 PM, a spus:

Lenias,

Foarte reusita este prajiturica! :D


Cerra, multumesc inca odata pentru reteta, sau pentru ca ai adaptat reteta :D
Ii tare, tare buna. Eu, dupa cum se vede, am lasat bucatile de ciocolata mai marisoare. Combinatia este super, ultra, mega reusita :D :D :D

#25 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 26 April 2013 - 09:48 PM

Vezi postarealenias, la 26 April 2013 - 09:43 PM, a spus:



Cerra, multumesc inca odata pentru reteta, sau pentru ca ai adaptat reteta :D
Ii tare, tare buna. Eu, dupa cum se vede, am lasat bucatile de ciocolata mai marisoare. Combinatia este super, ultra, mega reusita :D :D :D


Cu multa placere!

Eu doar am montificat reteta (reteta originala este a Adrianei si ii multumesc si eu inca odata).

Am vazut in sectiune ca ai facut`o ciocolatoasa tare.

#26 Useril este offline   lenias 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 269
  • Inregistrat: 04-May 12

Postat 26 April 2013 - 09:53 PM

Vezi postareacerra, la 26 April 2013 - 09:48 PM, a spus:

Vezi postarealenias, la 26 April 2013 - 09:43 PM, a spus:



Cerra, multumesc inca odata pentru reteta, sau pentru ca ai adaptat reteta :D
Ii tare, tare buna. Eu, dupa cum se vede, am lasat bucatile de ciocolata mai marisoare. Combinatia este super, ultra, mega reusita :D :D :D


Cu multa placere!

Eu doar am montificat reteta (reteta originala este a Adrianei si ii multumesc si eu inca odata).

Am vazut in sectiune ca ai facut`o ciocolatoasa tare.


Am pus cantitatea de ciocolata indicata in reteta, dar am lasat bucatile mai mari. Bucata aceea s/a nimerit a fi un pic mai ciocolatoasa ca celelalte :D

#27 Useril este offline   bristena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,329
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 30 April 2013 - 08:15 AM

facut si eu cu faina de grano saraceno (nu stiu in romana cum ii zice) si ciocolata taiata cu barda (ca ma grabeam)
am facut-o joia trecuta, mai am doua bucati, cu cat trece timpul cu atat e mai buna (sau asa mi se pare mie)

Imagine atasata: monthly_04_2013/post-142-13673024103813.jpg

grazie Cerrulina si, implicit Adriana (de fapt, eu am facut si reteta originala mai demult)
fiica dacilor

#28 Guest_caress_*

  • Grup: Guests

Postat 30 April 2013 - 11:03 AM

Asa e..ultimele bucati le-am mancat dupa 3 zile, si era muuuult mai buna decat proaspata!

#29 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 01 May 2013 - 11:06 PM

Ma bucur ca va place si mai ales ca o adaptati cerintelor voastre :tongue3:

#30 Guest_caress_*

  • Grup: Guests

Postat 02 May 2013 - 05:25 PM

Abia astept sa o fac din nou, de Paste.Ma gandeam sa fac doua blaturi rotunde si cantitate dubla de glazura, si sa asamblez un tort...Nu ar merge?

#31 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 03 May 2013 - 08:38 PM

Vezi postareacaress, la 02 May 2013 - 05:25 PM, a spus:

Abia astept sa o fac din nou, de Paste.Ma gandeam sa fac doua blaturi rotunde si cantitate dubla de glazura, si sa asamblez un tort...Nu ar merge?


Merge!

Poti sa ii faci o crema ganache si nu este nevoie sa faci glazura dublu ptr un tort.

#32 Guest_caress_*

  • Grup: Guests

Postat 03 May 2013 - 10:19 PM

Am facut-o in seara asta, mi-ai scris prea tarziu...oricum nu stiu ce este crema ganache, urma intrebarea. :thumleft: Am marit cantitatile, am copt-o in forma cu margine detasabila de 26 cm, si acolo o las pana duminica,cred ca nu are nimic, am si acoperit-o cu folie desi inca era calduta.

Iti dai seama ca am pastrat putina compozitie si am facut cateva briose, nu aveam cum sa nu ma ating de ea pana duminica...Pun poze imediat.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Briosele s-au cam lipit de hartie, trebuia sa pun ceva, faina, ulei, inainte?E prima data cand folosesc hartie si forma de silicon...clar ceva nu am facut cum trebuie.Bine , asta nu le face mai putin delicioase!!!! :love3:

Maine o sa fac pasca, tot dupa o reteta de-a ta!

#33 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 04 May 2013 - 09:22 PM

Vezi postareacaress, la 03 May 2013 - 10:19 PM, a spus:

Am facut-o in seara asta, mi-ai scris prea tarziu...oricum nu stiu ce este crema ganache, urma intrebarea. :105:

Iti dai seama ca am pastrat putina compozitie si am facut cateva briose, nu aveam cum sa nu ma ating de ea pana duminica...Pun poze imediat.



Briosele s-au cam lipit de hartie, trebuia sa pun ceva, faina, ulei, inainte?E prima data cand folosesc hartie si forma de silicon...clar ceva nu am facut cum trebuie.Bine , asta nu le face mai putin delicioase!!!! :105:

Maine o sa fac pasca, tot dupa o reteta de-a ta!


Foarte frumos tort si briosele la fel!


Normal, nu ar fi trebuit sa se lipeasca, dar este hartia de proasta calitate(si eu am patzit asa) eu folosesc cele din silicon si nu trebuiesc unse cu nimik (decat la prima utilizare daca nu ai ceva grasime in aluat).

Crema ganache, este cea mai buna si simpla crema pe care o poti face si pe deasupra super conforma monti.



Asta fac eu:


Crema ganache:

(smantana 400ml + 2oogr ciocolata neagra 74% fara alt indulcitor daca se insiropeaza blatul) se incalzesc pe foc fara a fierbe, se amesteca bine pina la dizolvarea ciocolatei, se raceste apoi se pune in frigider pina se intareste , apoi se spumeaza sau nu cu mixerul. Eu prefer sa o fac cu o seara inainte crema apoi a doua zi mixez sau nu .



Sirop de ciocolata (cacao)

2 linguri de cacao
4 linguri fructoza
apa
se freaca cu lingura pina se face o crema groasa , apoi o subtiem cu apa cam asa ca si o ciocolata calda si o punem sa dea 2-3 clocote apoi racim si adaugam 1 fiola esenta de rom.


#34 Guest_caress_*

  • Grup: Guests

Postat 06 May 2013 - 10:48 AM

Si ,,tortuletul'' taiat;
Imagine postata

Imagine postata

Cu greu voi fi convinsa sa incerc un alt tort.A avut un succes rasunator!Iar cu briosele am rezolvat-o foarte usor, le-am bagat 5 minute la congelator si s-a desprins hartia cu usurinta.

#35 Guest_caress_*

  • Grup: Guests

Postat 24 May 2013 - 12:12 AM

Cerra, cred ca cel putin o data pe saptamana esti pomenita tu si reteta ta de prajitura, de care nu ne mai saturam, Montignaci si ne-Montignaci!Mai am putin si o fac si fursecuri!

Din reteta ta ies 15 briose mari-le am copt direct in forma, fara hartie-pe care am pus o ulterior.Buna forma de silicon.
Imagine atasata: monthly_05_2013/post-1843-13693470967991.jpg

#36 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 24 May 2013 - 10:49 PM

Ma bucur foarte mult ca o faci asa des si este pe placul tuturor!

#37 Guest_caress_*

  • Grup: Guests

Postat 19 June 2013 - 07:21 PM

Am pierdut sirul , deja nici nu as sti sa iti spun de cate ori am facut-o pana acum, cel mai des in varianta tort, e mai usor de pastrat,si mai usor de mancat .Duminica insa am incercat varianta cu alune de padure in loc de nuci, dar tot reteta ta,Am constatat cu surprindere ca 200 g de alune sunt ca volum mult mai mult decat 200 g nuci, asa incat aluatul cerea mai mult lichid, am pus 400 g chefir, in rest nu am schimbat nimic.Minunata, mult mai alba si mai cremoasa compozitia, ca si gust , nu se prea simte gustul de alune asa cum se simtea cel de nuci.Il mancam cu inghetata de vanilie conforma, facuta la aparat-cea mai buna achizitie a verii!

Imagine postata

#38 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 19 June 2013 - 10:37 PM

Vezi postareacaress, la 19 June 2013 - 07:21 PM, a spus:




Ma bucur mult ca incerci si iti plac retetele mele egal care sunt ele inventate montificate de mine (cum este cazul prajiturii cu nuci).

#39 Guest_caress_*

  • Grup: Guests

Postat 20 June 2013 - 12:35 AM

Am inceput cu cele care mi s-au parut mai simple, mai sunt cateva la care inca nu ma incumet....De exemplu mini terinele alea cu capsuni....mi se par ingrozitor de complicat de facut...

#40 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 23 June 2013 - 01:34 AM

Vezi postareacaress, la 20 June 2013 - 12:35 AM, a spus:

incumet....De exemplu mini terinele alea cu capsuni....mi se par ingrozitor de complicat de facut.

Deloc complicat!le poti monta in formele de briose de silicon si nu exista sa nu reusesti.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi