Forum Culinar: TIMPANA - placinta malteza de paste - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

TIMPANA - placinta malteza de paste

#1 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 19 December 2009 - 04:41 PM

Azi am facut aceasta placinta, am vrut s-o pun la imagini, dar aparatul nu mi-a salvat pozele pas cu pas :) s, asa ca am ales sa va spun despre ea aici :D
Imagine atasata: 95_d92d28fc25abb31f621cd3420ef75097.jpg


Am vazut saptamana trecuta, nu mai stiu pe ce post, o emisiune culinara australiana - Food Safari, in care erau prezentate fel de fel de bunatati din bucataria malteza si mi-a ramas gandul la Timpana, o placinta de paste cu carne, numai buna pentru gusturile mele. Am mai cautat unele-altele pe net si-am gasit si emisiunea respectiva aici: http://www.sbs.com.a...ipe/115/Timpana

Iese o placinta destul de mare, daca vreti o placinta mai mica injumatatiti cantitatile.

Reteta prezentata la Food Safari suna cam asa:

150 g unt
4 catei usturoi
500 g ceapa
300 g costita afumata taiata bucatele
300 g carne tocata porc
300 g carne tocata vita
300g ficatei de pasare tocati (optional, daca va place)
200 g rosii pasate (din conserva)
200 g piure de rosii
500 ml supa de pui sau vita
sare,piper
150 g parmezan ras (eu am pus cascaval)
7 oua
500 g paste (macaroane sau penne)

500+ g aluat foietaj, eu am vazut ca alte retete foloseau aluat fraged si din acesta am folosit dupa urmatoarea reteta marca Jamie Oliver :P :
500 g faina
200 g untura
50 g parmezan ras
1/2 lingurita rozmarin, 1/2 lingurita cimbru
2 oua
1/4 cana lapte
sare

Pentru aluatul fraged am amestecat faina cu untura pana a ajuns de consistenta pesmetului, apoi am adaugat parmezanul, sarea, rozmarinul si cimbrul, am amestecat bine, am adaugat ouale batute usor si laptele, am framantat doar atat cat sa se lege aluatul l-am lasat la frigider acoperit cu folie.

Pentru sos va trebuie o oala mare, eu am folosit wok-ul de fonta. Se topeste untul si se caleste in el usturoiul zdrobit, apoi se adauga ceapa tocata si se caleste putin dupa care de adauga costita, iar dupa cateva minute carnea de porc si cea de vita. Cand carnea e calita se adauga rosiile pasate si piureul de rosii, se amesteca, apoi se adauga supa. Se sareaza si se pipereaza si se lasa la fiert acoperit 30 minute. Intre timp se fierb pastele cam 5-6 minute (nu ajung la al-dente), se scurg, apoi se amesteca cu parmezanul ras si se incorporeaza sosul si la urma ouale batute usor. Se intinde o foaie din jumatate de aluat intr-o tava unsa si tapetata cu faina, se impunge alocuri cu furculita, se pune umplutura de paste si carne, se acopera cu a doua foaie, care si aceasta se impunge cu furculita, se unge cu un galbenus batut cu putin lapte si se da la cuptorul preincalzit la 180 grade timp de 45-55 minute.

E foarte buna atat calda cat si rece! :D

Un prim-plan din timpul procesului de haleala :pupic:
Imagine atasata: 95_c25bc12175daa633f2ce362771c0f852.jpg
Take a walk on the wild side...

artizan

#2 Useril este offline   cristina-simona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 29-November 09
  • LocationMalta(inainte Cluj-Napoca)

Postat 20 December 2009 - 01:48 PM

Felicitari,arata foarte bine. :D
Intradevar,se foloseste aluat fraged la timpana.Eu fac in fiecare saptamana,sotului ii place foarte mult.A fost prima mea reteta malteza cand am venit aici,acum 6 ani.
Cand nu am timp sa fac aluatul fraged,scot din congelator aluat puff pastry si iese bun si asa ;)
Maine fac si eu,ca de-abia am venit din tara.
Cristina

#3 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 20 December 2009 - 06:23 PM

Multumesc cristina-simona :sad3: , ma bucur sa am acceptul cuiva mai in tema cu reteta :mrgreen:
Take a walk on the wild side...

artizan

#4 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 21 December 2009 - 09:55 AM

Oaau kitchen,nu am mai mincat paste asa intre 2 foi de aluat,si paste am mincat la viata mea cit china''foarte ,interesanta reteta.O sa probez ca eu de felul meu mi-s curioasa rau.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi