Forum Culinar: Dieta Montignac - Paste cu gamberetti - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dieta Montignac - Paste cu gamberetti

#1 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 09 March 2013 - 02:59 PM

Sa nu ma trimiteti sa postez la partea cu pesti a forumului ca mi-e rusine... ma dau afara in suturi de pe acolo. Si pe buna dreptate!
Asaaa, deci e prima data cand fac asa ceva. Si a fost bun. Toata lumea a lins farfuriile.
Acum sa incepem. Neaparat in ordinea asta.

Se vine in viteza de la munca pe la ora 15. Se constata neputinciosi ca e tarziu, asa ca se trece la curatat sobele, daca nu vrem sa murim de frig. Se aduc lemne, se aduce sacul de pellet, se da foc la cea cu lemne si la si-un sfert se fuge cat de bine va tin picioarele sa recuperati copiii de pe la scoli.
Cand in sfarsit i-ati recuperat si aveti impresia ca v-ati linistit un pic, ii hraniti si de abia dupa aia puteti sa indrazniti sa va ganditi la cina.
Buuun, hotaram ca nu am chef sa le fac pizza, asa ca alegem paste. Bune pastele, toata lumea de acord. Acum alta problema: scurte sau lungi?
Luuungi, striga poporul... si integrale mama si cu Mara. Deci hotarat, in seara asta paste lungi integrale. Consecinta: vrea si mama (adica eu).
Si cu ce le facem? Poporul: ne duci cu presul ca ne faci gamberetti de cateva saptamani. Ei, atunci, cu gamberetti sa fie!
Hai ca mai avem un sfert de ora pana sa plec sa o duc pe Mara la catechism. La treaba, nu la intins mana.
Curatam repede doi scalogno (salota, imi da nenea google), ceapa daca nu aveti, si cu un fiiiiir mic de ulei de masline, la foc ffff mic le imblonzim o idee.

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-133-13628327102446.jpg

Recuperam din congelator punga cu gamberetti.

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-133-13628328127603.jpg

Si se arunca continutul peste ceapa. Nu va fie frica, se decongeleaza imediat.

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-133-13628329567395.jpg

Se invarte de doua ori si se constata, a nu stiu cata oara, ca suntem in intarziere. Zis si facut, se toarna bulionul/sucul de rosii/rosii in sos ce aveti voi prin casa se asigura ca totul e la foc mic si cu capacul pus se recupereaza Mara si se pleaca spre biserica. Giulia, nu are chef de ploaie, as aca ramane acasa.
Fuga fuga inainte, fuga fuga inapoi, ajungem iar la gamberetti nostri si la Giulietta.
Stati sa va arat cum au ajuns gamberetti intre timp.

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-133-13628331917374.jpg

Mai mestecam de vreo doua ori, ne asiguram ca nu-i tarziu si coboram in gradina sa luam niste patrunjel. Stiti voi care-i povestea, curatat, spalat, taiat...

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-133-13628333706305.jpg

Si pt ca mai aveam un pic si pierdeam autobuzul, ca de mai trebuie si sa muncim, am stins focul, am trantit foarte elegant patrunjelul si am pus capacul la loc.

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-133-1362833526315.jpg

Recuperam Giulietta, ne imbracam in viteza vantului turbat si se pleaca, din nou, la munca.
Acum, cu calm, urmeaza partea a doua a povestii.

Voi puteti folosi spaghetti integrale, ca de obicei si eu tot din astea folosesc, daaaar aseara aveam ceva marfa de contrabanda. Asa ca va prezint protagonistele.

Imagine atasata: monthly_03_2013/post-133-13628337475273.jpg

Cum tipau toti de foame, am pus apa la fiert si am purces la prepararea lor, al dente, se subintelege.

Si cum, banuiesc, ca v-ati plictisit de povestea mea, va prezint produsul final direct din oala, ca la farfurie nu a mai avut nimeni rabdare sa ma lase sa fac... nici macar eu. Rusine sa-mi fie!


Imagine atasata: monthly_03_2013/post-133-13628339338771.jpg

Pofta buna!
Sorina

#2 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 09 March 2013 - 03:09 PM

Acum, legat de faptul ca e F1 sau F2, sincer nici nu stiu ce sa va spun.
Pot zice, cu mana pe inima, ca mi-am permis-o acum, dupa aproape 3 ani de monti. Dar asta sunt eu.
Stiu ca un fir de ulei de masline, pana la urma, este acceptat si in F1. Eu am pus putin. Apoi daca nu-l vreti, puteti si sa nu-l puneti.
Puneti ceapa sa fiarba in bulion/suc de rosii si problema uleiul de masline dispare.
Gamberetti fiind neamuri nu prea indepartate de-ale pestiucilor, iar, zic eu, sunt acceptate si in F1.
Toate chestiile astea (mi le zic singura)in legatura cu uleiul de masline si gamberetti privite in relatie cu pasta integrala.
Sper sa nu fi gresit considerand-o de F1. Voi ce parere aveti?
Sorina

#3 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 09 March 2013 - 06:47 PM

Nu stiu ce sa zic, dar pot sa-mi spun parerea proprie, ca si daca sint de F2 sint o exceptie acceptabila pentru F1. Am inteles ideea ca nu exista exceptii mici in F1, dar e alegerea fiecaruia ce face. Repet: cind e sa calci strimb cu ceva, calca macar cu paste integrale si gamberetti, nu cu spaghete carbonara :notworthy:
Mi-ai facut pofta de asa ceva, arata foarte bine poza finala :occasion15:

#4 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 09 March 2013 - 07:12 PM

Si daca nu e de F1,eu tot salivez si o sa mi le fac(ai mei nu se impaca cu pastele integrale de nici un fel).Imi iau tot ce trebuie(ca oricum plec acum la cumparaturi) si le fac .
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#5 Useril este offline   valery 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 16-February 13

Postat 09 March 2013 - 08:52 PM

-Sorina draga ce mi-ai facut ,jur ca salivez ;) , arata extraordinar de bine ce ai facut tu acolo , nici nu ma mir ca nu o avut gasca rabdare sa faci poze la aranjamentul din farfurii ;) de cele mai multe ori asta este motivul si la mine de nu am poze la ce gatesc .Cat despre povestile tale ...nu cred ca se poate cineva plictisi , esti foarte simpatica , te citesc cu mare drag .
Multumim mult ptentru reteta ;)


-Carmella draga sunt perfect deacord cu tine ;) ,,Repet: cind e sa calci strimb cu ceva, calca macar cu paste integrale si gamberetti, nu cu spaghete carbonara ,,

-Petu draga se pare ca esti prima care te vei infrupta cu delicioasele paste ale Sorinei , abia astept sa le fac si eu

-Nu stiu daca gresesc , dar eu dupa mintea si stiinta mea de incepatoare in monti ..eu le vad de F1 , daca am gresit rog din suflet sa se stearga , multumesc anticipat

#6 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 09 March 2013 - 09:45 PM

Vezi postareavalery, la 09 March 2013 - 08:52 PM, a spus:



-Nu stiu daca gresesc , dar eu dupa mintea si stiinta mea de incepatoare in monti ..eu le vad de F1 , daca am gresit rog din suflet sa se stearga , multumesc anticipat


Nu avem dc sa stergem!

Pastele cu gamberetti ale Sorinei, sunt clar F2. Nu din cauza pastelor din faina de kaut, ci din cauza domnisorilor gamberetti. Daca pastele erau gatite in aceiasi formatie dar cu peste fiert/conserva erau F1. Acum nu se intampla nimik , considerati o abatere si bagati salatzuri inainte si dupa sa rezolvati echilibrul si iaca asta e.



Sorina,

O reteta pe placul meu! ;) ;)

Nu ai ptr ce sa iti fie rusine sa postezi pastele pe topicul pastelor, ptr ca arata bine.

Ce program turbat ai cam la fel ca si al meu, doar ca eu numai am pruncii mici. ;) ;)


Am uitat sa zic de carbonara: daca faci tu tagliatelle acasa 50/50 poti sa faci si carbonara:)

#7 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 09 March 2013 - 10:54 PM

Va multumesc, fetelor!
Atunci de F2 sa fie sau o exceptie in F1.
Oricum ar fi, mie mi-au placut si cu siguranta am sa mai repet povestea... se spera cu ceva calm in plus. Imi pare rau ca v-am facut pofta, da' nu-i bai o sa le faceti si voi si o sa va scoateti parleala.

A, Cerra, o intrebare: de ce ton in conserva si nu gamberetti congelati? Pestele reprezinta o exceptie in asocierea cu pastele integrale. Eu am pus egal intre ele. Poate am gresit, dar vroiam sa stiu de ce tu nu o faci.
Sunt curioasa, ca pisica! Stiu, am sa mor repede...
Sorina

#8 Useril este offline   valery 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 16-February 13

Postat 09 March 2013 - 11:11 PM

[quote name='cerra' date='09 March 2013 - 11:45 PM' timestamp='1362858317' post='188904']

[/quote]

Nu avem dc sa stergem!

Pastele cu gamberetti ale Sorinei, sunt clar F2. Nu din cauza pastelor din faina de kaut, ci din cauza domnisorilor gamberetti. Daca pastele erau gatite in aceiasi formatie dar cu peste fiert/conserva erau F1. Acum nu se intampla nimik , considerati o abatere si bagati salatzuri inainte si dupa sa rezolvati echilibrul si iaca asta e.


Am uitat sa zic de carbonara: daca faci tu tagliatelle acasa 50/50 poti sa faci si carbonara:)
[/quote]
Aha , deci domnisori gamberetti sunt vinovati , ca de obicei tot timpul barbatii :lol:
Dar ...uite si o veste buna , putem scapa de domnisori si putem face minunata reteta a Sorinei cu peste grozav ! Eu le voi prepara cu peste , desi sunt sigura ca nu mai sunt ce ar trebui sa fie , dar ..deh ..baba sufera la frumuseste

Cera draga , vestea cu carbonara pe mine personal ma face foarte fericita , desi nu sunt o mancatoare de paste , dar decand cu monti ...parca am inceput sa fiu , habar nu am de ce ....Vaiii ce dor imi este de carbonara
Mi de multumiri ptr idei ..ajutor ..tot ,tot :sad3:

Pup fetele !

#9 Useril este offline   valery 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 16-February 13

Postat 09 March 2013 - 11:16 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 09 March 2013 - 10:54 PM, a spus:


A, Cerra, o intrebare: de ce ton in conserva si nu gamberetti congelati? Pestele reprezinta o exceptie in asocierea cu pastele integrale. Eu am pus egal intre ele. Poate am gresit, dar vroiam sa stiu de ce tu nu o faci.
Sunt curioasa, ca pisica! Stiu, am sa mor repede...

Daa, foarte buna intrebarea , si eu sunt curioasa ,chiar daca am sa mor repede :lol:
Sorina , tu nu mori repede , oameni buni nu pier asa usor , sunt prea multi care se roaga ptr ei :sad3:

#10 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 10 March 2013 - 07:34 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 09 March 2013 - 10:54 PM, a spus:



A, Cerra, o intrebare: de ce ton in conserva si nu gamberetti congelati? Pestele reprezinta o exceptie in asocierea cu pastele integrale. Eu am pus egal intre ele. Poate am gresit, dar vroiam sa stiu de ce tu nu o faci.
Sunt curioasa, ca pisica! Stiu, am sa mor repede...


Da, ai dreptate Pestele cat si Pastele reprezinta o exceptie(in asociere) in F1(pastele integrale rar in f1). M`am exprimat ca fiind de F2 pastele tale minunate cu gamberetti, ptr ca eu nu am gasit nici unde cat am cautat dupa paste (cautari Monti) ca se poate inlocuii pestele la paste cu creveti sau alte fructe de mare, ci am gasit fructele de mare care sunt admise la antreuri, fel principal dar nu asociate cu paste.In schimb, am gasit ca se pot consuma chiar cu parmezan, branza,carne, daca sunt reci iar calde doar cu grasimi bune(ulei, grasime de peste zic eu). Nu am facut decat o singura data paste de F1 si atunci sti bine cum le`am facut. Poate ca este bine si ptr F1 cum le`ai facut dar nu am gasit noi(sigur asta a fost o nesiguranta si ptr tine ptr ca nu ai gasit nici tu aceasta asociere) In F2 am vazut ca sunt aproape toate fructele de mare admise si m`am gandit ca ar fi de F2 fiind mai permisibil. Nu avem decat o singura varianta sa aflam: sa punem o intrebare pe site oficial si ar prinde bine la toata lumea raspunsul.

PS: si eu daca le faceam asa, tot ca si tine ziceam ca nu stiu ptr care faza sunt dar sunt foarte bune.Mi`ai facut pofta tare cu ele.

#11 Guest_caress_*

  • Grup: Guests

Postat 24 April 2013 - 12:22 AM

Si daca erau facute cu ton in suc propriu, erau de F1? Se pot pune si capere, ca pe astea chiar nu le-am cautat in niciun tabel pana acum?Dar daca erau cu taitei mung si gamberetti, erau perfecte,nu?Mi-e super pofta de paste cu scoici si cu creveti, si cred ca o sa fac vermicelli de fasole mung!

#12 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 24 April 2013 - 07:28 AM

Vezi postareacaress, la 24 April 2013 - 12:22 AM, a spus:

Si daca erau facute cu ton in suc propriu, erau de F1? Se pot pune si capere, ca pe astea chiar nu le-am cautat in niciun tabel pana acum?Dar daca erau cu taitei mung si gamberetti, erau perfecte,nu?Mi-e super pofta de paste cu scoici si cu creveti, si cred ca o sa fac vermicelli de fasole mung!


Pentru mine rețeta ar fi de F1 fără ulei... oricum eu am pus foarte puțin.
Da, cu ton în suc propriu e de F1.
Se pot folosi capere.
Depinde ce fel de taitei mung ai la dispoziție. Citește bine eticheta, nu toți sunt monti.
Eu am mâncat vermicelli și mi-au plăcut, dar nu au nimic în comun cu pastele. Sunt două chestii diferite.
Sorina

#13 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 24 April 2013 - 09:03 AM

Vezi postareacaress, la 24 April 2013 - 12:22 AM, a spus:

Si daca erau facute cu ton in suc propriu, erau de F1? Se pot pune si capere, ca pe astea chiar nu le-am cautat in niciun tabel pana acum?Dar daca erau cu taitei mung si gamberetti, erau perfecte,nu?Mi-e super pofta de paste cu scoici si cu creveti, si cred ca o sa fac vermicelli de fasole mung!


Vermicelli, ii poti asocia cu ce vrei tu, ptr ca au in IG mai mic decat pastele.

Eu in F1 nu as face scoici(mai asteapta putin).

#14 Guest_caress_*

  • Grup: Guests

Postat 24 April 2013 - 02:39 PM

Cerra, pe site ul oficial, varianta in italiana ,ca in engleza mi-era ca gresesc numele, sunt trecute la gramada,la Frutti di mare- cozze,gamberetti, ostriche cu IG 0.De ce zici sa le evit in F1...?

Sorina, vermicelli sunt de la DM, scrie pe ei doar Vermicelli de fasole mung.Sunt si astia de mai multe feluri???La ce anume sa ma uit pe eticheta?Ce sa nu aiba?

#15 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 24 April 2013 - 03:04 PM

Vezi postareacaress, la 24 April 2013 - 02:39 PM, a spus:

Cerra, pe site ul oficial, varianta in italiana ,ca in engleza mi-era ca gresesc numele, sunt trecute la gramada,la Frutti di mare- cozze,gamberetti, ostriche cu IG 0.De ce zici sa le evit in F1...?



Vermicelli de fasole mung.Sunt si astia de mai multe feluri???La ce anume sa ma uit pe eticheta?Ce sa nu aiba?


Eu nu zic, ci nenea Monti zice: (N`)este tz.

Puteti lua, ca antreuri, şi ton, sardele în ulei, crab, langustine, somon afumat sau marmat. EvitaŃi, totuşi, în Faza I,
stridiile, scoicile Saint Jacques sau pateul de ficat de gâscă. Acestea conŃin o cantitate de glucide şi, astfel, riscă să vă întârzie
rezultatele fără a le compromite. Nu vă fie teamă însă, în Faza II le veti putea mânca după cum doriti.




Vermicelli, sunt din fasole mung si din mazare. Asa si scrie pe ei. Uita`te aici la produse conforme si o sa ii vezi.

#16 Guest_caress_*

  • Grup: Guests

Postat 24 April 2013 - 03:38 PM

Saru'mana , asta chiar mi-a scapat.Bine, in cazul meu cred ca nu ar fi vreo problema, deja sunt sub targetul propus-de-aia imi si fac de cap cu toate minunile de retete conforme...:thumleft:

#17 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 24 April 2013 - 03:46 PM

Vezi postareacaress, la 24 April 2013 - 03:38 PM, a spus:

Saru'mana , asta chiar mi-a scapat.Bine, in cazul meu cred ca nu ar fi vreo problema, deja sunt sub targetul propus-de-aia imi si fac de cap cu toate minunile de retete conforme...:thumleft:


Bravo!

Eu am zis oficial ptr faza 1.

#18 Guest_caress_*

  • Grup: Guests

Postat 24 April 2013 - 04:01 PM

Foarte bine ca mi-ai spus, eu una m-am relaxat deja, dar fac pe consultanta pentru altii, care au muuult de slabit, si carora le e putin lene sa citeasca...Asa ca trebuie sa stiu corect.

#19 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 24 April 2013 - 09:32 PM

Vezi postareacaress, la 24 April 2013 - 04:01 PM, a spus:

Foarte bine ca mi-ai spus, eu una m-am relaxat deja, dar fac pe consultanta pentru altii, care au muuult de slabit, si carora le e putin lene sa citeasca...Asa ca trebuie sa stiu corect.


Musai trebuie citit, ptr ca altfel nu se poate intelege metoda. Nu este greu de citit.

Sorina,

Te rog frumos sa nu te superi pe mine ca am raspuns aici pe topicul cu paste la altele.

:wub:

#20 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 24 April 2013 - 10:03 PM

Ca sa mai destind atmosfera io am citit in diagonala si am citit paste cu zambareti fiecare cu fluturii lui! Dar mie-mi plac o sa fac si eu!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi