Forum Culinar: Recomandari: Romania iarna - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Recomandari: Romania iarna

#1 Useril este offline   Lacra 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationCalifornia

Postat 19 December 2009 - 06:14 PM

Dragii mei,

Am nevoie de ajutorul vostru. Verisoara sotului meu o sa viziteze Romania dupa Anul Nou si mi-a cerut niste recomandari. Din pacate eu nu am mai fost in Romania de mult timp si apoi nici nu am calatorit niciodata iarna, asa ca stiu mai mult turismul de vara. V-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati da niste sfaturi.

Ea este din Ucraina (Kiev) si o sa vina cu masina timp de noua zile impreuna cu sotul ei.

Iata cam ce ar vrea sa stie
1) cam 3 orase/sate de vizitat (ar vrea ca macar unul dintre astea sa fie sat);
2) puncte turistice de vazut in aceste locuri;
3) ce si unde sa manance si sa bea in locurile astea ;
4) sa faca un lucru traditional Romanesc si in afara de asta sa faca si ceva traditional sezonului;
5) de unde sa cumpere o ulcica Romaneasca veche si cum ar trebuisa arate ea (face colectie de asa ceva)

Stiam ca sunt sate unde oamenii inca mai poarta costume populare, cel putin duminca la biserica. In ce zona?

Of, stiu asa putin despre tara mea! Rusine sa-mi fie!

Va multumesc anticipat!

#2 Useril este offline   AllyMcBeal 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 19 December 2009 - 08:15 PM

Costume populare am vazut cu ochii mei ca se mai poarta in Bucovina (zona cu manastiri) si Maramures (Sapanta). In rest, cred ca doar la spectacole folclorice...
Din alte puncte de vedere sunt si alte zone faine. Pacat ca vin iarna, ca de vara stiam ce sa raspund.

#3 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 20 December 2009 - 01:01 AM

Lacra a spus:

Dragii mei,

Am nevoie de ajutorul vostru. Verisoara sotului meu o sa viziteze Romania dupa Anul Nou si mi-a cerut niste recomandari. Din pacate eu nu am mai fost in Romania de mult timp si apoi nici nu am calatorit niciodata iarna, asa ca stiu mai mult turismul de vara. V-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati da niste sfaturi.

Ea este din Ucraina (Kiev) si o sa vina cu masina timp de noua zile impreuna cu sotul ei.

Iata cam ce ar vrea sa stie
1) cam 3 orase/sate de vizitat (ar vrea ca macar unul dintre astea sa fie sat);
2) puncte turistice de vazut in aceste locuri;
3) ce si unde sa manance si sa bea in locurile astea ;
4) sa faca un lucru traditional Romanesc si in afara de asta sa faca si ceva traditional sezonului;
5) de unde sa cumpere o ulcica Romaneasca veche si cum ar trebuisa arate ea (face colectie de asa ceva)

Stiam ca sunt sate unde oamenii inca mai poarta costume populare, cel putin duminca la biserica. In ce zona?

Of, stiu asa putin despre tara mea! Rusine sa-mi fie!

Va multumesc anticipat!


Daca vine din Kiev, banuiesc ca intra prin Iasi - venind din Chisinau - ceea ce inseamna ca asta e primul oras.
Iasi: 2 zile
Bojdeuca lui Creanga - pur si simplu minunta vara, parca simti cum amintirile lui devin amintirile tale :P
Parcul Copou si Teiul lui Eminescu
Manastirile, bisericile si Catedrala din oras, nu le mai enumer ca sint multe rau :pupic:
Teatrul National
Casa Pogor
Cucuteni - aici gaseste ceramica


Apoi eu zic Gura Humorului pentru ca in 2 zile poate vedea manastirile: Moldovita, Sucevita, frasin, Humor, Arbore, Voronet, care sint reabilitate aproape in intregime. Aici eu recomand alivanca, o turta de malai specifica zonei Moldovei.

Apoi ar putea trece Carpatii catre Maramu, pe la Obcine, poate chiar sa inopteze prin vreun sat, desi eu i-as sfatui sa mearga mai departe.
Maramures - 2 zile
Bisericile de lemn
Sapinta, desi sa fiu sincera niciodata nu m-am prins ce inteleg strainii de acolo...aici iara o sa gaseasca artizanat superb
Mocanita, dar nu stiu daca mai merge, sa ne spuna Pisko :drool:
Manastirea Barsana
Museul Satului din Baia Mare
Pentru folclor vechi de sute de ani, recomand valea Izei si a Lapusului.
Aici recomand sa manince de-ale porcului, ca de-acu sint prin toate curtile!
Ahh, da, si specifice zonei sint si sarmalele cu pasat - porumb zdrobit!



Traditional de sezon cred ca e mersul cu sania trasa de cai, dupa o palinka buna :D
Se poate si schia, atit in Moldova cit si in Maramu.
Nu le recomand sa isi faca planul pe 9 zile, ca la cum stiu ca merg lucrurile la noi, un neprevazut poate aparea te miri unde...
Daca le ramine timp, ar mai fi de vazut: Risnov, Bran, Peles - la intoarcere, sau daca e cind vin, sa urce la Suceava: Putna, cetatea de scaun...
raluca elena

#4 Useril este offline   Lacra 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationCalifornia

Postat 30 May 2012 - 08:50 PM

Raluca,

Nu ti-am multumit atunci de raspuns, dar niciodata nu e prea tarziu :D. Am dat mai departe sfaturile, si verisoara a fost multumita.

Pana la urma au vizitat manastirile din nord (Voronet, Moldovita, Humor), Iasi, Bucuresti, Horezu (unde au cumparat ceramica si au stat la o manastire), Bran, Brasov, Sighisoara, Sacel (au mai cumparat o tura de ceramica si au stat la o pensiune buna), si Ieud (au vizitat biserici de lemn).

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi