Forum Culinar: Dieta Montignac - Brie cu fistic - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dieta Montignac - Brie cu fistic sa traiasca La-Chef_A

#21 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 30 March 2013 - 02:49 PM

Sa stii ca si pe mine ma omora reteta cu aluat. Era de revista si tare mi-as fi dorit sa o pot face.
Asa ca, atunci cand vei fi inspirata, adapteaza si un aluat de genul asta, ca tare ii duc dorul!
Sa te gandesti si la mine, poate asa ti se face pofta mai repede si te apuci de experimentat.
Sorina

#22 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 30 March 2013 - 03:20 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 30 March 2013 - 02:49 PM, a spus:

Sa stii ca si pe mine ma omora reteta cu aluat. Era de revista si tare mi-as fi dorit sa o pot face.
Asa ca, atunci cand vei fi inspirata, adapteaza si un aluat de genul asta, ca tare ii duc dorul!
Sa te gandesti si la mine, poate asa ti se face pofta mai repede si te apuci de experimentat.


Sa sti ca am si eu visuri cu aluatul ala foios dar, promit ca o sa fac aluatul si pun si aici nu doar pe blog.Trebuie sa imi dau silinta sa fac acel aluat, ptr ca ai mei sunt obisnuiti cu multe chestii, placintele,etc in aluat foios si ma seaca ca ma tot intreaba: da cand o sa putem minca placinta de aia sau de aia ca a trecut mult timp si tot asa o tin..

#23 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 30 March 2013 - 03:28 PM

Cunoastem... asa ce pt ei fac nemonti mereu cand e vorba de aluaturi de genul asta. Pana la urma ei nu au nici o vina.
Eu m-am educat sa nu mai salivez, si gata, am rezolvat problema. Eu si cainele lu' Pavlov!
Sorina

#24 Guest_caress_*

  • Grup: Guests

Postat 03 May 2013 - 10:50 PM

Doamne, ce bunatate!!!!!!Ma bate gandul sa o incerc de cand am vazut reteta.Si cum intentionam sa o fac la masa de Paste ( poate imi spuneti unde s-ar potrivi, teoretic cred ca la sfarsit, dar ar fi pacat ca toata lumea sa fie deja satula si sa nu se bucure cum se cuvine de un asemenea deliciu...), trebuia sa o testez inainte, pentru ca trebuie sa recunoastem nu e tocmai o combinatie conventionala...

Am gasit rotite mici si plate de Brie, dar testul l-am facut cu jumatate de triunghi de 125 g(cealalta jumatate, cea cu varful, am mancat-o eu aseara goala ca nu aveam toate ingredientele), care a fost incalzit in tigaie aseara, azi l-am asezat cu partea taiata in sus si l-am bagat 20 de secunde la microunde.Am luat si sirop de agave (vroiam de mult sa iau pt pancakes, dar am tot citit ca e amarui, ca are un gust ciudat-alt mit desfiintat, e foarte bun!) si am cladit edificiul. :thumleft: Incredibil de bun!!Am pus nuci, migdale fulgi, fistic, caise si smochine.Sorina...no comments...

Imagine postata

#25 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 04 May 2013 - 09:13 PM

Vezi postareacaress, la 03 May 2013 - 10:50 PM, a spus:

Doamne, ce bunatate!!!!!!microunde.Am luat si sirop de agave (vroiam de mult sa iau pt pancakes, dar am tot citit ca e amarui, ca are un gust ciudat-alt mit desfiintat, e foarte bun!) si am cladit edificiul.


Foarte bine ai facut ca ai incercat si varianta asta asa!

Cine ti`a spus despre siropul de agave, acea pers cred ca nici nu a gustat vreodata.Imi pare rau ca trebuie sa spun asa, dar nu se compara cu stevia etc, sa zici ca o pers simte ceva si alta nu prea. Siropul de agave, este inconfundabil si are gust de miere(de fapt este o miere din agava).Nu te mai lua dupa tot ce spune lumea.

Sa iti fie de bine!

Eu zic, ca merge asa la o vorba sa zicem, o cina usoara. Sa nu servesti brie in varianta asta dupa masa in loc de desert.

#26 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 04 May 2013 - 10:58 PM

Eu, sincer, am considerat brie-ul facut asa ca cina de sine statatoare. Nu am reusit sa mai mananc altceva.
Ma bucur ca ai incercat si mai ales ca ti-a placut! Sa va fie de bine!
Ps... teoretic, cred ca este un antipasto, la fel ca tomini. Cred! Asa ca o mica incalzire inainte de festin. Asta in ideea ca fiecare gusta cate un pic, cat sa i se deschida apetitul.
Dar tu poti face cum iti doreste inimioara.
Sorina

#27 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 07 May 2013 - 10:30 AM

Vezi postareasorinadaniela, la 04 May 2013 - 10:58 PM, a spus:

Eu, sincer, am considerat brie-ul facut asa ca cina de sine statatoare. Nu am reusit sa mai mananc altceva.



Sunt de acord cu tine in legatura cu brie`ul en sau nix croute ca cina nu anipasti.

Parerea mea desigur :)

#28 Guest_caress_*

  • Grup: Guests

Postat 12 May 2013 - 11:04 PM

Am facut o adevarata pasiune pentru combinatia asta.Am gasit in Selgros, la oferta, triunghiuri de Brie la 125 g cu 6 lei, super bune, si am luat sa fie...si tot facem seara, ori ca gustare, cate jumatate , ori ca cina, o bucata intreaga.Am dat si la altii, inca nu a fost refuzata de nimeni!:)

PS Branza rotunda pe care o luasem nu e Brie, e o alta branza,oribila si puturoasa, pe care daca nu o luam eu, as fi zis ca e stricata...Se numeste Petit Munster, si daca aveti idee cum se poate folosi, spuneti-mi si mie inainte sa ma apuce nervii si sa o arunc...

#29 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 13 May 2013 - 09:27 AM

L-am făcut şi eu ieri seară, cu ce aveam prin casă, în varianta cu migdale şi prune uscate (deci F2), cu Camembert de la Lidl, din oferta de paşte.
Personal sunt încântată de varianta asta. E super rapidă şi versatilă. Cred doar că am să caut fructe uscate mai acruţe. Prunele mele au fost cam dulci...

A fost cina de ieri seară, pentru 2 persoane, o roată de 250 gr. de brânză, şi un pahar de vin roşu. M-am relaxat puţin.
Mie mi se pare foarte săţioasă, îmi ajunge bine de tot pentru cină.

A, mai vroiam să spun ceva. Cred că îmi place mai mult Camembertul decât Brie-ul. Parcă se potriveşte bine o brânză cu gust mai pronunţat.

#30 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 13 May 2013 - 02:22 PM

Ha, ce mă bucur că am tovarăși de drum spre dependența de brânzeturi. Le iubesc prea mult!
Ma bucur că nu sunt singură. Vă iau în brațe și vă strâng tare. Bine ați venit!
Sorina

#31 Guest_caress_*

  • Grup: Guests

Postat 13 May 2013 - 06:42 PM

:-*)Si eu sunt lesinata dupa branzeturi...doar cele cu mucegai albastru nu imi plac si cele de capra...

De branza aia puturoasa pe care am cumparat-o nu stie nimeni nimic? =))

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi