Forum Culinar: Eu nu cred in cure de slabit!! - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Eu nu cred in cure de slabit!!

#1 Useril este offline   Adrian Vasile 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 30-March 13

Postat 31 March 2013 - 09:24 AM

Nu trebuie dupa parerea mea sa facem cure de slabire , parerea mea e ca ar trebui sa avem un mod de viata echilibrat, si o alimentatie la fel fara grasimi in exces si fara dulciuri, fara mese dupa ora 17, si nu ar fi rau sa facem sport organizat macar o ora in fiecare zi.Eu zic ca trebuie mod de viata nu cure de slabire.:rolleyes:

#2 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 31 March 2013 - 12:34 PM

Vezi postareaAdrian Vasile, la 31 March 2013 - 09:24 AM, a spus:

Nu trebuie dupa parerea mea sa facem cure de slabire , parerea mea e ca ar trebui sa avem un mod de viata echilibrat, si o alimentatie la fel fara grasimi in exces si fara dulciuri, fara mese dupa ora 17, si nu ar fi rau sa facem sport organizat macar o ora in fiecare zi.Eu zic ca trebuie mod de viata nu cure de slabire.:notworthy:


Nu trebuie sa crezi, este dreptul tau sa alegi dar nu ai dreptul sa generalizezi parera personala.

Nu prea sunt de aceiasi parere cu tine, ptr ca nu se poate generaliza.

Anumite persoane, trebuiesc sa tina dieta ptr slabit si din anumite probleme de sanatate si atunci ce facem?

Nu, sunt de acord cu tine, ca ultima masa adica cina, sa fie pin la ora 17:00 doar daca cumva faci nani la ora 21:00 daca nu, nu pot fi de acord cu tine, sa infometezi organismul de la ora 17:00 azi si 15 ore pina dimineata la mic dejun si ala pe la ora 8:00 sa il tin ete asa ca asa vreau eu sa plinga pina nu mai poate, pina face ulcer, etc ca asa am eu o fixa, chiar daca nu este corecta sa nu ii mai dau nika de la ora 17:00.Te rog asa ca ptr tine, informeaza`te mai bine despre chestia cu mancatul si orele de masa.

Sunt de acord cu o singura parte din parera ta personala care este si a mea cu o mica completare

te citez
parerea mea e ca ar trebui sa avem un mod de viata echilibrat, si o alimentatie la fel fara grasimi in exces si fara dulciuri (si dulciurile trebuiesc chiar daca mai rar, preparate cu altceva in loc de zahar, ptr ca organismului ii trebuieste si ceva dulce chiar daca mai rar).

Nu trebuie sa fie cu suparare mesajul meu, ptr ca mi`am zis si eu parerea.

#3 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 31 March 2013 - 01:07 PM

Vezi postareaAdrian Vasile, la 31 March 2013 - 09:24 AM, a spus:

...Eu zic ca trebuie mod de viata nu cure de slabire.=))


Absolut! Si sa fie pace în lume, sa nu se mai faca ambuteiaje la orele de vîrf, sa fie toata lumea fericita si bunastarea sa domneasca peste tot!
Ah, uitam, sa nu ma mai trezeasca pisicile la cinci dimineata, trenurile sa nu aibe niciodata întîrziere si sa nu ma mai enerveze nimeni! :notworthy:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#4 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 31 March 2013 - 03:56 PM

Vezi postareaAdrian Vasile, la 31 March 2013 - 09:24 AM, a spus:

Nu trebuie dupa parerea mea sa facem cure de slabire , parerea mea e ca ar trebui sa avem un mod de viata echilibrat, si o alimentatie la fel fara grasimi in exces si fara dulciuri, fara mese dupa ora 17, si nu ar fi rau sa facem sport organizat macar o ora in fiecare zi.Eu zic ca trebuie mod de viata nu cure de slabire.:)

Era si un banc cu doua categorii de pensionari. Unul prosper si altul ... pauper.
Primul a primit in dicatia sa manance stridii, homar, icre negre, etc.
Celui de-al doilea dupa ce l-a intrebat de pensie i-a recomandat:
- Multa miscare in aer liber.
Batranul il roaga sa-i scrie pe hartie ca sa nu uite si dupa ce iese se uita la parafa:

Doctor Petru Groza
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#5 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 31 March 2013 - 04:00 PM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 31 March 2013 - 03:56 PM, a spus:


Era si un banc cu doua categorii de pensionari. Unul prosper si altul ... pauper.
Primul a primit in dicatia sa manance stridii, homar, icre negre, etc.
Celui de-al doilea dupa ce l-a intrebat de pensie i-a recomandat:
- Multa miscare in aer liber.
Batranul il roaga sa-i scrie pe hartie ca sa nu uite si dupa ce iese se uita la parafa:

Doctor Petru Groza


Ce misto Shefule!!!!!!!!!! :)


Off topic: Shefule, te rog frumos da o geana pe Tofu ca te intreb ceva colo de cateva zile.

multam!

#6 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 31 March 2013 - 06:00 PM

Vezi postareaAdrian Vasile, la 31 March 2013 - 09:24 AM, a spus:

Nu trebuie dupa parerea mea sa facem cure de slabire , parerea mea e ca ar trebui sa avem un mod de viata echilibrat, si o alimentatie la fel fara grasimi in exces si fara dulciuri, fara mese dupa ora 17, si nu ar fi rau sa facem sport organizat macar o ora in fiecare zi.Eu zic ca trebuie mod de viata nu cure de slabire.:)


aha, da! si sa fim vesnic tineri, sanatosi si bogati. amin!

#7 Useril este offline   Lizura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 866
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationcrywolf

Postat 31 March 2013 - 07:17 PM

Dupa user name cred ca avem de-a face cu o persoana de sex masculin.

Ca sa lamurim dilema, multe din cele prezente pe aceste topicuri legate de diete, sintem femei...femei care am acumulat kilograme in urma aducerii pe lume a unor copii.

E drept si ce zici mata' ca modul de viata organizat e cheia...dar pina o sa aduci pe lume un copil cu toata cascada hormonala si metabolica din timpul sarcinii si de dupa sarcina...mai vorbim...pina atunci mai pisca-te de obraz cind vrei sa intri sa deschizi un subiect: e posibil sa dormi si sa actionezi in nestiinta de cauza.
Imagine postata
Imagine postata

#8 Useril este offline   Adrian Vasile 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 30-March 13

Postat 31 March 2013 - 09:29 PM

Vezi postareaLizura, la 31 March 2013 - 07:17 PM, a spus:

Dupa user name cred ca avem de-a face cu o persoana de sex masculin.

Ca sa lamurim dilema, multe din cele prezente pe aceste topicuri legate de diete, sintem femei...femei care am acumulat kilograme in urma aducerii pe lume a unor copii.

E drept si ce zici mata' ca modul de viata organizat e cheia...dar pina o sa aduci pe lume un copil cu toata cascada hormonala si metabolica din timpul sarcinii si de dupa sarcina...mai vorbim...pina atunci mai pisca-te de obraz cind vrei sa intri sa deschizi un subiect: e posibil sa dormi si sa actionezi in nestiinta de cauza.

Oau !!Nici nu stiu cu ce sa incep,da sunt barbat si stiu sigur ca daca avem o alimentatie echilibrata toata ziua putem sa nu mancam dupa ora 17 , apropo eu predau Tae bo si ultima masa e la ora 16 deoarece seara am ore, si sincer nu ma infometez, am mai vazut un comentariu de genu (cei cu probleme) asa putem vorbi de cazuri izolate , eu am generalizat si cred ca functioneaza pentru ca am pus in practica ce am scris aici, daca mancam echilibrat si la ore rezonabile , cantitativ si calitativ de ce avem nevoie fiecare in parte,fiecare stie cat efort depune intr-o zi cate calorii arde intr-o zi atunci nu avem nevoie de cure de slabire, (acestea dau rezultat pe timp scurt, modul de viata schimbat pe termen lung).Cu stima

#9 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 31 March 2013 - 10:57 PM

Vezi postareaAdrian Vasile, la 31 March 2013 - 09:29 PM, a spus:

Nici nu stiu cu ce sa incep,da sunt barbat si stiu sigur ca daca avem o alimentatie echilibrata toata

O alimentatie echilibrata, nu inseamna ultima masa la ora 16.00-17.00 si sa mai faci si efort.

ziua putem sa nu mancam dupa ora 17 , apropo eu predau Tae bo si ultima masa e la ora 16 deoarece seara am ore, si sincer nu ma infometez,

Nu te infometezi? nu zau :notworthy: cate mese ai pe zi ? la 04 dimineata este mic dejunul? pranzul la cat?

Daca si la cursantii Tae bo le zici tot asa.... ca tre sa ia cina la ora 16:00 -17:00 o sa ii/le betejesti pe toate (asta adca asculta cumva din ce le spui).


am mai vazut un comentariu de genu (cei cu probleme) asa putem vorbi de cazuri izolate , eu am generalizat si cred ca functioneaza pentru ca am pus in practica ce am scris aici, daca mancam echilibrat si la ore rezonabile , cantitativ si calitativ de ce avem nevoie fiecare in parte,fiecare stie cat efort depune intr-o zi cate calorii arde intr-o zi atunci nu avem nevoie de cure de slabire, (acestea dau rezultat pe timp scurt, modul de viata schimbat pe termen lung).Cu stima


Ce ai pus in practica, nu poti generaliza. Este o chestie personalizata. Nu pot fi de acord cu ce zici aici si ce sustii. Cu ce sunt de acord, nu ma repet am scris in mesajul anterior.

Cu respect !


#10 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 31 March 2013 - 11:40 PM

Vezi postareaAlexandru, la 31 March 2013 - 01:07 PM, a spus:

Vezi postareaAdrian Vasile, la 31 March 2013 - 09:24 AM, a spus:

...Eu zic ca trebuie mod de viata nu cure de slabire.:hungry:


Absolut! Si sa fie pace în lume, sa nu se mai faca ambuteiaje la orele de vîrf, sa fie toata lumea fericita si bunastarea sa domneasca peste tot!
Ah, uitam, sa nu ma mai trezeasca pisicile la cinci dimineata, trenurile sa nu aibe niciodata întîrziere si sa nu ma mai enerveze nimeni! :notworthy:

Amin!

Enervarea duce la cresterea colesterolului, e dovedit stiintific!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#11 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 01 April 2013 - 12:20 AM

Vezi postareaAdrian Vasile, la 31 March 2013 - 09:29 PM, a spus:

Oau !!Nici nu stiu cu ce sa incep,da sunt barbat si stiu sigur ca daca avem o alimentatie echilibrata toata ziua putem sa nu mancam dupa ora 17 , apropo eu predau Tae bo si ultima masa e la ora 16 deoarece seara am ore, si sincer nu ma infometez, am mai vazut un comentariu de genu (cei cu probleme) asa putem vorbi de cazuri izolate , eu am generalizat si cred ca functioneaza pentru ca am pus in practica ce am scris aici, daca mancam echilibrat si la ore rezonabile , cantitativ si calitativ de ce avem nevoie fiecare in parte,fiecare stie cat efort depune intr-o zi cate calorii arde intr-o zi atunci nu avem nevoie de cure de slabire, (acestea dau rezultat pe timp scurt, modul de viata schimbat pe termen lung).Cu stima


Mor de rîs :hug: Încearca mataluta sa iei un job adevarat, pentru care sa te scoli în fiecare zi la cinci-sase dimineata, sa îti înfunzi curul în masina pentru o ora jumate pîna la birou, sa lucrezi tot cu curul în fotoliu unsprezece-douasprezece ore, pe urma înapoi catre casa o ora jumate cu masina, ajungi complet mucificat si cazi într-o coma scurta pîna a doua zi. Dupa aia vino matale si povesteste ce mod de viata minunat ai si ce bine te simti :hungry:
Sa nu-mi zici ca sa vin la cursul tau de tae-bo dupa unsprezece ore de munca si trei de transport, ca dau cu ceva dupa tine :notworthy:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#12 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 01 April 2013 - 12:21 AM

Vezi postareaAlexandru, la 31 March 2013 - 01:07 PM, a spus:

Ah, uitam, sa nu ma mai trezeasca pisicile la cinci dimineata,


Pe mine ma trezeste pe la 3 dimineata...dar vreau sa o tina tot asa, ca mi se pare anormal daca nu o face :notworthy:
A cat is a friend fur-ever !

#13 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 01 April 2013 - 09:39 AM

Vezi postareaAlexandru, la 01 April 2013 - 12:20 AM, a spus:


Sa nu-mi zici ca sa vin la cursul tau de tae-bo dupa unsprezece ore de munca si trei de transport, ca dau cu ceva dupa tine :rolleyes:


Hi, hi si eu mor de ras: =)) =))
Si sa iti mai zica si nea Vasile cum tre sa maninci si mai ales sa iti fie ultima masa la ora16:-17,00 (nu`i voie sa maninci cu 1h inainte de tae bo) iar la tae bo sa mergi pe la 19.00 sa batzaii colo si sa mergi acasa sa pui plapuma in cap, zici Tatal nostru si nani repede ptr ca daca nu nani, incep matzele sa faca tae bo si zau nu stiu ce faci atunci.

Am uitat sa il intreb pe nea Vasile de clientela are la tae bo si ptr ce vin cucoanele colo(ca barbatii merg mai rar la tae bo aia se duc la fotbal.

Bag mana in foc ca daca domn Vasile este antrenor de tae bo are cei mai multi clienti femeile care vor sa slabeasca/intretine. Ce ar zice alea daca ar sti parerile lui domn Vasile expuse ici? Cred ca ar ramane somer.

Sper ca sa nu se supere Domn Vasile, ptr ca aici discutam ideea nu persoana.

#14 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 01 April 2013 - 09:49 AM

In primul rand mersi contributiilor celorlalti, ca am ras sincer!
Si tie, Adrian Vasile, mersi ca ai deschis topicul! Spectaculos debut de scena! Keep up the good work!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#15 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 01 April 2013 - 10:18 AM

" Eu nu cred in cure de slabire " spui tu Adrian Vasile .

E dreptul tau .Imagine postata

Iar dreptul meu e :

Sa cred in cure de slabire .Imagine postata

Pupa-m-as .Imagine postata

Nu deschide topic nou ,sa ne impartasesti convingerile si stilul tau de viata.
Esti un caz particular.
Tine-l tot asa .Imagine postata

Aici..... nu o sa-ti faci prozeliti ,ca nu suntem in cautare de pastor .

Pace frate !Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#16 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 01 April 2013 - 01:07 PM

Mai fetelor,

Vasile, cred ca a deschis acest topic, tocmai ptr ca are nevoie de ceva vorbe bune si ajutor. Cred ca a avut un mentor cam intr`o doaga care la invatat asa sa procedeze cu mancatul sanatos si orele de luat masa. Poate chiar Vasile a ajuns la concluzia ca ar trebuii sa auda si alte pareri. Nu se stie, poate ca pina la urma sa ii fie de ajutor ce invata pe aici.

De unde stim noi ca nu este si el gras?? poate ca nu este de acord cu dietele de slabire ca nu se poate abtine de la mancare? ai de unde sa sti?

Vasile,

Asculta mama la mine : maninca sanatos, macar 3 mese pe zi , fa sport de care vrei tu, si termina frate cu prostia asta sa iei cina la ora 16:00. Esti nebun omule? ultima masa trebuie sa fie cu 4 ore inainte de culcare dupa toti nutritionisti din lumea asta aia care nu`i shuchiati la creieras.

Iaca, cateva sfaturi chiar daca mai dure putin ti`am dat eu.
Si acum, curiozitatea nu`mi da pace si musai sa stiu.

Ai nevasta? cati ani ai? cine iti gateste? tu?

Ia asa cum ai stiut sa deschizi topicul asta, tot asa ne`ar face mare placere sa vedem ce bagi tu in gura(la topicele corespunzatoare pozele cu mincarea).

Poze cu tine, nu cerem ptr ca nu stim daca esti tu cel din poza sau vreun tae boist, asa ca ne limitam la scris pe aici.

Nu te ia nimeni tare, esti bine venit aici, dar lasa`te frate de prostii de astea ca o sa mori beteag cu un stomacel cat ceasca mea de cafea turceasca si nu o sa sti nici tu din ce cauza o sa predai bocancii si nici doctorii.

Numai bine !

#17 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 01 April 2013 - 03:27 PM

Io-s de parerea ca fiecare are dreptul sa creada în ce vrea, atîta timp cît o face în templul propriu si personal, si nu-si impune convingerile sale cu "forta"...
"Asa e, cum spun eu", este cel mai gresit mod de a expune opinia, convingerea personala - imho.

Cînd om functiona toti la fel, atunci om fi androizi si ne-om conecta la vreun usb sau wireless, bluetooth... si ne încarcam dieta per mouse click, sau poate chiar mental :thumleft:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#18 Useril este offline   Katalina12 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 30-January 20

Postat 11 February 2020 - 11:58 AM

Uneori, este dificil să slăbești din cauza unui metabolism lent și am avut această problemă. Tocmai 1 Step Detox m-a ajutat. Este natural și elimină toate produsele dăunătoare din organism.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi