Forum Culinar: Tort cu ness si nuci - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tort cu ness si nuci

#1 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 11 April 2013 - 12:21 PM

Imagine atasata: monthly_04_2013/post-479-13656755848103.jpg

Tortuletul asta l-am facut in ianuarie cand am sarbatorit blogul.

Eu sunt fan ness, aveam de la mama o reteta da nu aveam blaturile necesare(blat Ileana) si nu mai stiam consistenta si nu-mi venea nimic in minte ca sa inlocuiesc,asa ca am decis sa fac un altul dupa o reteta data de o finuta de-a mea, o bucatareasa exceptionala.

Pentru blat:

6 albusuri
300 gr zahar
300 gr nuci


Se bat albusurile spuma la care se adauga zaharul.Dupa ce s-a intarit se mai bat pe baie de abur inca 8-10 minute, iar la final se adauga nucile prajite si macinate.(eu am folosit alune de padure)

Se coc 2-3 blaturi,pentru aproximativ o ora in cuptorul preincalzit la 180-150 grade Celsius, trenuie urmarit in functie de cuptorul fiecaruia.Propriu zis sunt blaturi de bezea cu nuci.
Cantitatile mele sunt la jumatate fata de cele din reteta originala, asa ca mi-au iesit 2 blaturi mai mari, putem face chiar 3,dar am zis sa nu ma risc, asa ca am facut 2 mari si apoi le-am decupat pe dimensiunea dorita.


Pentru crema:

6 galbenusuri
6 linguri zahar
2-3 linguri ness
150 gr unt

Galbenusurile se freaca cu zaharul pe baie de aburi pana se ingorasa, apoi se lasa la racit.
Nessul se amesteca cu putina apa pana ajunge la consistenta unei creme groase.
Se freaca untul crema apoi se adauga nessul si se amesteca pana se incorporeaza.La final se adauga usor galbenusurile.

Eu am pus mare parte din crema intre blaturi, deasupra punand un strat subtire de crema.In functie de preferinte, se poate lasa doar uns cu crema si presarat cu ciocolata rasa.In cazul meu, am topit ciocolata cu alune si am pus deasupra,apoi am presarat ciocolata rasa.Nimic complicat, nimic pretentios.


Imagine atasata: monthly_04_2013/post-479-13656753878172.jpg

Fiind mare amatoare de cafea/ness ,dar si de nuci, combinatia asta a fost exact pe gustul meu. Blatul a iesit crocant, iar dulceata bezelei in combinatie cu gustul nessului este ceva ce nu pot descrie in cuvinte.
Imagine atasata: monthly_04_2013/post-479-13656755112422.jpg


si o feliutza pentru voi

Imagine atasata: monthly_04_2013/post-479-1365675546944.jpg
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#2 Useril este offline   Radu Cristina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationBacau

Postat 11 April 2013 - 12:30 PM

Combinatia ness ,nuci este divina ,pt iubitorii de cafea si nuci ...Arata foarte bine ...
M-am servit cu o bucatzica :love7: si am fugit de aici ... :love7:

#3 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 11 April 2013 - 02:12 PM

Misto tortulet si rapid de facut. Ma gandesc ce fac eu in weekend, dupa o saptamana de disciplina crancena. Spune-mi si mie te rog cum sunt blaturile Ileana. Mersic!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#4 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 11 April 2013 - 03:16 PM

Vezi postareaRadu Cristina, la 11 April 2013 - 12:30 PM, a spus:

Combinatia ness ,nuci este divina ,pt iubitorii de cafea si nuci ...Arata foarte bine ...
M-am servit cu o bucatzica :love7: si am fugit de aici ... :love7:


Mercic, e destabilizator,da merge odata la ocazie :love7:

Vezi postareaLapona Enigel, la 11 April 2013 - 02:12 PM, a spus:

Misto tortulet si rapid de facut. Ma gandesc ce fac eu in weekend, dupa o saptamana de disciplina crancena. Spune-mi si mie te rog cum sunt blaturile Ileana. Mersic!


Lapo,pai asta e ca nu mai stiu cum sunt blaturile Ileana :love7:
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#5 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 11 April 2013 - 04:50 PM

No, daca o iesit bine si cu blaturile tale, atunci no problemo. Am si eu un tortulet cu crema de ness, pe care nu l-am facut de ere intregi si mi s-a facut dor de el. E la egalitate cu cornuletele cu rahat, pe care nu le.am mancat de tot atat timp. Hm...dilema totala.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#6 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 11 April 2013 - 08:20 PM

Ioana draga, sa traiesti ptr reteta asta (si multe altele :) )
Azi n-am mai fost la sala si m-am tinut de prostii :lol:
Fiindca m-a obsedat tortul asta inca de cum l-ai postat si ptr ca se poate monticiza f usor, l-am prestat.
Poze n-am facut fiindca mi-am pierdut total deprinderea, dar crede-ma pe cuvant. :)
Am avut in vizita o prietena si-am gandit ca-l pot termina pana vine ea. M-as fi incadrat cu executia, dar ia ceva timp racirea cremei, a nucii pe care n-o aveam prajita, a blaturilor...
Am folosit aceleasi ingrediente, in afara zaharului, pe care l-am inlocuit cu 200gr frucoza 130/70 iar unt - am pus tot pachetul, adica 200gr.
N-am prea inteles cum ai facut tu blaturile, le-ai copt in forma?
Eu am procedat ca la Somloi, adica am desenat trei cercuri pe hartia de copt, 2 pe-o tava si 1 pe alta tava. Apoi am umplut cu aluatul de bezea egal impartit cele 3 cercuri si le-am copt la foc mic cca 1h.
Au iesit f bine, s-au dezlipit frumos de pe hartie si n-a fost nevoie sa le decupez pe margini. Au un aspect home-made, tu poate le-ai vrut mai profi. Aluatul e suficient ptr 3 blaturi normale de cca 22cm diametru.
Initial am crezut ca-i putina crema, dar e atat cat tb, mai ales ca tortul e extrem de satios. Oricum, eu am pus tot pachetul de unt, 200gr. Cu toate ca am tinut-o si-n congelator, nu s-a intarit de tot, e mai curgatoare, dar cred ca asa tb sa fie. S-o vad pana maine :) parca nici a ta nu-i total intarita.
Am spus toate astea ca sa incurajez audienta sa-l execute, mai ales pe montiniace, ca parca-i facut special ptr dieta asta (aoleu, acuma ma gandesc ca nessul parca nu-i permis :-* ) ei, asta e!
Eu am mancat o feliuta mica, sa vad dac-oi mai dormi. Dupa o feliuta, nu-ti mai tb nimic, e f bogat la gust.

Ioana, iti multumesc inca o data ptr reteta, se retine si se va mai presta.

Edit: azi s-a intarit crema f bine, iar foile de blat s-au tras, ieri erau aproape crocante. Am adus la birou si l-au devorat, pur si simplu. F bun!

#7 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 12 April 2013 - 11:21 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 11 April 2013 - 04:50 PM, a spus:

No, daca o iesit bine si cu blaturile tale, atunci no problemo. Am si eu un tortulet cu crema de ness, pe care nu l-am facut de ere intregi si mi s-a facut dor de el. E la egalitate cu cornuletele cu rahat, pe care nu le.am mancat de tot atat timp. Hm...dilema totala.


pai cum sa nu fie buna blaturile din bezea :hug:


Vezi postareamoatza, la 11 April 2013 - 08:20 PM, a spus:

Ioana draga, sa traiesti ptr reteta asta (si multe altele :-* )
Azi n-am mai fost la sala si m-am tinut de prostii :71:
Fiindca m-a obsedat tortul asta inca de cum l-ai postat si ptr ca se poate monticiza f usor, l-am prestat.
Poze n-am facut fiindca mi-am pierdut total deprinderea, dar crede-ma pe cuvant. :pupic:
Am avut in vizita o prietena si-am gandit ca-l pot termina pana vine ea. M-as fi incadrat cu executia, dar ia ceva timp racirea cremei, a nucii pe care n-o aveam prajita, a blaturilor...
Am folosit aceleasi ingrediente, in afara zaharului, pe care l-am inlocuit cu 200gr frucoza 130/70 iar unt - am pus tot pachetul, adica 200gr.
N-am prea inteles cum ai facut tu blaturile, le-ai copt in forma?
Eu am procedat ca la Somloi, adica am desenat trei cercuri pe hartia de copt, 2 pe-o tava si 1 pe alta tava. Apoi am umplut cu aluatul de bezea egal impartit cele 3 cercuri si le-am copt la foc mic cca 1h.
Au iesit f bine, s-au dezlipit frumos de pe hartie si n-a fost nevoie sa le decupez pe margini. Au un aspect home-made, tu poate le-ai vrut mai profi. Aluatul e suficient ptr 3 blaturi normale de cca 22cm diametru.
Initial am crezut ca-i putina crema, dar e atat cat tb, mai ales ca tortul e extrem de satios. Oricum, eu am pus tot pachetul de unt, 200gr. Cu toate ca am tinut-o si-n congelator, nu s-a intarit de tot, e mai curgatoare, dar cred ca asa tb sa fie. S-o vad pana maine :pupic: parca nici a ta nu-i total intarita.
Am spus toate astea ca sa incurajez audienta sa-l execute, mai ales pe montiniace, ca parca-i facut special ptr dieta asta (aoleu, acuma ma gandesc ca nessul parca nu-i permis :thumleft: ) ei, asta e!
Eu am mancat o feliuta mica, sa vad dac-oi mai dormi. Dupa o feliuta, nu-ti mai tb nimic, e f bogat la gust.

Ioana, iti multumesc inca o data ptr reteta, se retine si se va mai presta.

Edit: azi s-a intarit crema f bine, iar foile de blat s-au tras, ieri erau aproape crocante. Am adus la birou si l-au devorat, pur si simplu. F bun!


Mama, moatza ce rapida ai fost :hug: .

Blaturile le-am copt pe hartie de copt,nu in forma,Cum era prima data ca-l faceam si nici nu stiam cum trebuie sa fie/arate am facut la plesneala.

Ma bucur ca ti-a placut,

Foile se mai inmoaie putin,dar nu f mult.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#8 Useril este offline   cristinaD 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 328
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationV.A.

Postat 11 July 2013 - 04:11 PM

Ioana stiam ca o sa-mi placa tortul de cand am citit ingredientele. Asa ca l-am pregatit pentru o ocazie deosebita - aniversarea de 3 luni a nepotului meu. Multumesc ca ai postat reteta :rolleyes:
Iata si o dovada ;)

Imagine atasata: monthly_07_2013/post-174-13735517854361.jpg

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi