Forum Culinar: Petrecere Sf.Ion 2012 - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Petrecere Sf.Ion 2012 meniu, organizare, pregatiri imi apartin

#21 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 12 April 2013 - 09:32 PM

Cerra esti o forta .
Mie mi-e greu sa si citesc meniul asta da-poi sa-l si fac singura.
Fericita prietena ta ca te are .Sper ca stie cat e de norocoasa.
Bravo !Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#22 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 12 April 2013 - 10:06 PM

Vezi postareaEllani, la 12 April 2013 - 09:24 PM, a spus:

Chiar dac-a fost pregatita in toiul iernii,arata colorat si atragator,de parc-ar fi in toiul primaverii.Si-ai mai si facut din inima pentru 'altii' :thumleft:
Eu dac-ar trebui sa fac pentru 50 de oameni,cred ca mi-ar trebui macar vreo 2 zile non-stop si tot nu sunt sigura ca le-as reusi.Adevarat, ca eu nici ajutoare n-am,dar oricum,daca tu ai facut in 5-6 ore,cred c-ai avut baterii Duracell :pupic:


Nu iti trebuie decat vreo 2 ajutoare(dar alea doua sa se miste repede).

Am zis la inceput daca ai toate spalate, taiate faci in timpul dat de mine, doar ca trebuie sa te misti mai rapidescu si sa mearga si minutzele, tigaile(am uitat sa zic ca am lucrat la 2 cuptoare.

Nu stiu duracell o ba, dar eu am o treaba cu timpii astia si cu verdetzurile egal vara /iarna.Imi plac si folosesc multe legume si frunzarele.

#23 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 12 April 2013 - 10:07 PM

Vezi postareaPiscotel, la 12 April 2013 - 09:32 PM, a spus:

Cerra esti o forta .
Mie mi-e greu sa si citesc meniul asta da-poi sa-l si fac singura.
Fericita prietena ta ca te are .Sper ca stie cat e de norocoasa.
Bravo !Imagine postata


E, forta. Incapatanata si insistenta :thumleft:

#24 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 13 April 2013 - 12:39 AM

Vezi postareacerra, la 12 April 2013 - 05:07 PM, a spus:

Vezi postareaaura, la 12 April 2013 - 04:43 PM, a spus:

Foarte frumoasa masa! M-au incantat pozele cu rulade, atat de variate si apetisante. Felicitari Cerra! Astept si alte ocazii si chiar ma intrebam de ce nu ai pus la "arta" si pozele de la petrecerea recenta cu prietenii.


Multumesc frumos!

Nici astea nu sunt de ''Arta culinara'' dar le`am pus.

Noi am avut multe petreceri dar nu am facut poze si nu prea am avut ce sa pun.

Masa de Duminica este departe de arta culinara si nu am pus aici.

Incerc sa am aparatul pe linga mine cand facem mese intinse sa pot face poze si nu intodeauna mesele sunt asa mai festive.Vara facem la ceaun, gratar. Multe preparate se fac la fata locului si daca las aparatul acasa nu am cu ce face poze si depinde cat de grabita sunt.

Ma bucur ca va plac preparatele mele.

Eu, cand am de pregatit o masa si nu sunt hotarata ce sa fac, ma uit pe toate topicele deschise in "arta culinara", de la intalniri cu prietenii pana la revelioane si alte ocazii speciale. Pentru mine e o sursa de inspiratie, aflu de retete care poate mi-au scapat, ma uit la aranjamente si imi vine si mie cate o idee. Mese festive sau nu, asta e in functie de situatie si dupa cum am observat, sunt topice pentru toate situatiile.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#25 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 13 April 2013 - 12:34 PM

Vezi postareaaura, la 13 April 2013 - 12:39 AM, a spus:


Eu, cand am de pregatit o masa si nu sunt hotarata ce sa fac, ma uit pe toate topicele deschise in "arta culinara", de la intalniri cu prietenii pana la revelioane si alte ocazii speciale. Pentru mine e o sursa de inspiratie, aflu de retete care poate mi-au scapat, ma uit la aranjamente si imi vine si mie cate o idee. Mese festive sau nu, asta e in functie de situatie si dupa cum am observat, sunt topice pentru toate situatiile.


Da, si eu ma uit si admir toate fetele ptr munca lor. Eu...cu masa de Duminica, trebuia sa ma incadrez la ce fete de masa si farfurii aveam eu. Cu meniurile, cand fac si eu de aici atunci zic si multumesc celei care si`a dat silinta sa posteze reteta pe forum. Cu gramada mea, cam greu iesi la liman, ptr ca incep cam asa: Ceci(asa imi mai zic prietenii din cauza fetei prietenei mele care nu putea mica sa zica Cerasela decat asa Ceci)

Ceci, ce mincam maine? incep sa zic eu ceva si se incepe: nuuuuuuuuuuuuu, mi`e pofta de alea ale tale, altu de alelalte si atunci din toate, se voteaza si ajungem cumva la un numitor comun. Daca se zice nu stiu, atunci fac eu de capul meu ce vreau eu si zic fara comentarii ca daca va aud, faceti voi ca eu nu comentez. Liniste profunda. Gata se incepe lista ptr cumparaturi, se merge la cumparat si atunci suna telefonul: ceciiiiiiiiii, nu am gasit aia , ailalta, ce cumpar in loc. Eu zic nika , unde sunteti la cumparaturi? colo sau colo si ma duc eu si rezolvam si schimbam pe moment inlocuim etc.

Asta`i treaba cu trupa mea.
Stai ca vin Pastile sa vezi iara liste si listutze si impartite bucatele care unde se fac si fiecare ce tre sa faca.

#26 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 13 April 2013 - 10:59 PM

Superbe pregatiri! :P Cu asa prieteni.... mai da! :P As veni si eu la tine la masa, candva!!!! :P

#27 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 13 April 2013 - 11:04 PM

Vezi postareaFoxyy, la 13 April 2013 - 10:59 PM, a spus:

Superbe pregatiri! :P Cu asa prieteni.... mai da! :P As veni si eu la tine la masa, candva!!!! :P


Nu se stie niciodata!

#28 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 18 April 2013 - 08:10 PM

Frumos totul, cerra, dar nu ne asteptam de la tine la altceva, decat la fru-mu-seti! :notworthy:

#29 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 18 April 2013 - 11:33 PM

Vezi postareaGelutza, la 18 April 2013 - 08:10 PM, a spus:

Frumos totul, cerra, dar nu ne asteptam de la tine la altceva, decat la fru-mu-seti! :tongue3:


Multumesc frumos ca mi`ai fost intodeauna aproape ^_^ =))

#30 Useril este offline   valery 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 16-February 13

Postat 29 July 2013 - 11:00 PM

Toata stima si tot respectul!!! totul arata grozav ! hmmm as gusta din toate la cat de apetisante sunt ,pacat ca esti departe de mine ... ;)
PS: arati grozav de bine ! ;)

#31 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 30 July 2013 - 09:37 AM

Vezi postareavalery, la 29 July 2013 - 11:00 PM, a spus:

Toata stima si tot respectul!!! totul arata grozav ! hmmm as gusta din toate la cat de apetisante sunt ,pacat ca esti departe de mine ... :(
PS: arati grozav de bine ! :lol:


Multumesc frumos!

Esti o dragutza si chiar ne`am descurca impreuna si la mincat si la preparare sa sti :lol:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi