Forum Culinar: Tort cu crema de ness - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tort cu crema de ness

#1 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 18 April 2013 - 07:43 PM

Tortul asta mai poate fi numit si tort "idiontensicher", cum zice neamtu', adica pentru nivelul de dinaintea incepatorilor :hug: Tortul asta ni-l face mama de cand ma stiu eu pe lumea asta, si de fiecare data are aceeasi combinatie ametitoare de arome si gusturi, in ciuda ingredientelor si modului de preparare absolut banalissime! Asta pentru ca e un tort specific vremilor comuniste, in care oama facea si ea ce putea mai bine si mai bun cu ce se gasea: faina, oua, zahar, unt, frisca si ness de luat pe sub mana :scratch:



Cantitatile sunt cele originale din reteta, dar eu le injumatatesc, nu pentru ca suntem putini ci pentru ca stiu ca indiferent cat de mare il fac, il mancam pana la ultima firmitura.

Ingrediente pentru blat:

- 6 oua
- 250 gr
- 200 pana la 230 gr faina
- o ceasca de apa minerala
- o esenta de vanilie, eventual

Prepararea biscuitului: Albusurile se bat spuma cu jumatate din cantitatea de zahar pana stau teapan si galbenusurile la fel. Se amesteca ambele creme cu miscari lejere, se adauga faina in ploaie si se amesteca usor, apoi se adauga cescuta de apa minerala. Cu cat mai acidulata apa, cu atat mai pufos si aerat blatul. Se da la copt la cuptorul preincalzit pentru circa 30 minute, la 180°C. Faceti proba cu scobitoarea.

Ingrediente si preparare sirop:


- 200 gr zahar se caramelizeaza à sec, adica se face zahar ars fara a ii adauga apa
- se adauga apa, dupa ce se raceste zaharul , cam 500 ml. Cand s-a racit amestecul adaugati:
- una sau doua fiole de esenta de rom.

Ingrediente crema de ness:

- 250 gr zahar pudra
- 300 gr unt la temperatura camerei
- 2 oua
- 3 linguri cacao
- 3 linguri de ness, cu varf
- 2 fiole esenta rom
- 1 plic, sau doua, de zahar vanilat
- 1 praf de sare
- 3 linguri cu varf de lapte praf

Preparare crema de ness: Mai intai de toate se pomadeaza untul. Se spumeaza foarte bine, se bate apoi cu zaharaul pana acesta s-a dizolvat complet si se adauga restul ingredientelor in crema. Nessul trebuie sa il dizolvati in putin sirop, pentru a nu ramane granule in crema. Cine vrea, pentru a face crema si mai aerata, poate bate albusul spuma cu jumatate din cantitatea de zahar.

Asamblare tort: Blatul de taie in doua si se insiropeaza foarte binebaza , ca la amandine. Se pune crema, se acopera cu cealalta jumatate de blat, se insiropeaza, de data asta mai cu zgarcenie si se imbraca apoi totul in crema. Se da putin la frigider, cam o ora, dupa care scoateti si imbracati in frisca.

Decor: Se imbraca totul generos intr-un litru ori chiar mai multa frisca, batuta bine si indulcita foarte lejer, eventual aromatizata putin cu vanilie. Se recomanda frisca pe care o stim de pe vrema lu' nefericitu', putin acruta. Se imbina fenomenal cu crema!

Indiciu important:
:notworthy: Tortul trebuie lasat obligatoriu peste noapte la frigider pentru a lasa aromele sa se intrepatrunda.
In ciuda cantitalor infioratoare de calorii, grasimi si glucide :rolleyes:, este delicios!

Enjoy!




Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#2 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 18 April 2013 - 08:01 PM

Hmmmmmm...... Mie nu-mi starneste nici o amintire tortul asta, acu' l-am vazut pentru prima oara. Dar cred ca n-ar strica sa-l incerc, nu-i asa? :notworthy:

#3 Useril este offline   Vika 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 01-May 11

Postat 18 April 2013 - 08:45 PM

:notworthy: :rolleyes: :scratch:
Imi place reteta, nu o stiam, dar eu nu am mai prins decat cativa ani de comunism :hug: iar pe atunci nici nu ma gandeam la retete/bucatarie/gatit. :D
Si nici nu am mostenit-o de pe la rude.
O singura chestie ''ma gadila'', cele 300 g de unt din crema. Ce s-ar putea face ca sa mai scot din unt, cum s-ar putea inlocui o anumita cantitate de unt pe care as scoate-o?
Mi-e sa nu-mi pice greu crema, ca io-s din aia cu stomacul/fierea in pioneze imediat.
Si ce frisca ai folosit tu?

#4 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 18 April 2013 - 09:02 PM

Vezi postareaFoxyy, la 18 April 2013 - 08:01 PM, a spus:

Hmmmmmm...... Mie nu-mi starneste nici o amintire tortul asta, acu' l-am vazut pentru prima oara. Dar cred ca n-ar strica sa-l incerc, nu-i asa? :tongue3:


Ei vezi daca nu te-ai inhaitat cu cine trebuia in liceu? =)) In cazul meu nu a stricat decat cantarului ^_^ Sincer, e asa de banal si rapid de facut, ca mai mult dureaza asteptatul!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#5 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 18 April 2013 - 09:06 PM

Vezi postareaVika, la 18 April 2013 - 08:45 PM, a spus:

^_^ =)) =))
Imi place reteta, nu o stiam, dar eu nu am mai prins decat cativa ani de comunism :) iar pe atunci nici nu ma gandeam la retete/bucatarie/gatit. :)
Si nici nu am mostenit-o de pe la rude.
O singura chestie ''ma gadila'', cele 300 g de unt din crema. Ce s-ar putea face ca sa mai scot din unt, cum s-ar putea inlocui o anumita cantitate de unt pe care as scoate-o?
Mi-e sa nu-mi pice greu crema, ca io-s din aia cu stomacul/fierea in pioneze imediat.
Si ce frisca ai folosit tu?


Viky, da, e adevarat, cantitatea de unt intimideaza. Daca tu crezi ca e prea multa, pune doar 200. De regula noi, ai casei, il lasam asa si facem untul bine spuma. Faza asta este foarte importanta, in orice crema cu unt, pentru ca asa eviti sa fie gretos. Apoi punem din crema, atat cat sa se proportioneze frumos cu grosimea stratului deblat. Nici mie nu imi plac cremele gretoase, iar asta, te asigur ca nu este. Si dupa o saptamana de graunte si laptuci pica de belea, parol!
Eu umplu tortul la ochi, de data asta am pus cam gros stratul de crema intre blaturi, dar tot bun a fost.
Voi nu stiti reteta ca vine din undergroundul moldovenesc cu muuulte retete si prajiturele deosebite si facute doar din ingrediente de baza :tongue3: Mama nasei noastre, de care am fost si alaptata, alaturi de nasa-mea, este o maestra desavarsita in prajituri, prajiturele si torturi de casa. Retetele au fost si raman de-o viata secrete, dar eu am conferinta cu ea cand merg in tara =))
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#6 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 18 April 2013 - 09:14 PM

@ Vika Am folosit frisca lichida Bärenmarke, procent de grasime 32%, dar pe mine ma scoate din sarite frisca de-aici. Daca ai acces la frisca noastra clasica din tara, foloseste-o pe aia.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#7 Useril este offline   Vika 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 01-May 11

Postat 19 April 2013 - 03:10 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 18 April 2013 - 09:14 PM, a spus:

@ Vika Am folosit frisca lichida Bärenmarke, procent de grasime 32%, dar pe mine ma scoate din sarite frisca de-aici. Daca ai acces la frisca noastra clasica din tara, foloseste-o pe aia.


Ok, voi folosi frisca La Dorna, eu din pacate sau din fericire,nici nu stiu cum, sunt in tara.


Vezi postareaLapona Enigel, la 18 April 2013 - 09:06 PM, a spus:

Vezi postareaVika, la 18 April 2013 - 08:45 PM, a spus:

;) ;) ;)
Imi place reteta, nu o stiam, dar eu nu am mai prins decat cativa ani de comunism =)) iar pe atunci nici nu ma gandeam la retete/bucatarie/gatit. :D
Si nici nu am mostenit-o de pe la rude.
O singura chestie ''ma gadila'', cele 300 g de unt din crema. Ce s-ar putea face ca sa mai scot din unt, cum s-ar putea inlocui o anumita cantitate de unt pe care as scoate-o?
Mi-e sa nu-mi pice greu crema, ca io-s din aia cu stomacul/fierea in pioneze imediat.
Si ce frisca ai folosit tu?



Viky, da, e adevarat, cantitatea de unt intimideaza. Daca tu crezi ca e prea multa, pune doar 200. De regula noi, ai casei, il lasam asa si facem untul bine spuma. Faza asta este foarte importanta, in orice crema cu unt, pentru ca asa eviti sa fie gretos. Apoi punem din crema, atat cat sa se proportioneze frumos cu grosimea stratului deblat. Nici mie nu imi plac cremele gretoase, iar asta, te asigur ca nu este. Si dupa o saptamana de graunte si laptuci pica de belea, parol! Eu umplu tortul la ochi, de data asta am pus cam gros stratul de crema intre blaturi, dar tot bun a fost.


Am inteles, multumesc mult! :appl:

Vezi postareaLapona Enigel, la 18 April 2013 - 09:06 PM, a spus:


Voi nu stiti reteta ca vine din undergroundul moldovenesc cu muuulte retete si prajiturele deosebite si facute doar din ingrediente de baza ;) Mama nasei noastre, de care am fost si alaptata, alaturi de nasa-mea, este o maestra desavarsita in prajituri, prajiturele si torturi de casa. Retetele au fost si raman de-o viata secrete, dar eu am conferinta cu ea cand merg in tara ;)


Ai..ce bine e asa cand mai afli din secretele si retetele unor persoane pricepute cu adevarat,maestre cum ai zis, la prajituri & torturi si alte cele.

#8 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 03 November 2019 - 08:42 PM

Dupa multa vreme, reteta de baza a mamei.

Imagine atasata: monthly_11_2019/post-12-0-00785300-1572806504.jpgImagine atasata: monthly_11_2019/post-12-0-46426200-1572806514.jpg
Mancat pana la ultima firmitura...
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#9 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 03 November 2019 - 11:28 PM

Cred ca e o bunatate Lori.

#10 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 04 November 2019 - 10:37 AM

Crezi foarte bine Imagine postata Eu una il ador de mica. De fapt, toata lumea din familie.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#11 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 December 2019 - 08:04 PM

Tot asteptand sa fiarba carnea de vita, nu stiam ce sa (mai) fac ... dau in dulap peste un zahar aromat cu rom care trebuia neaparat folosit , asa ca...pac, pun de sirop rapid...pac si crema, jumatate din cantitati, ca aveam ce imi trebuia in frigi. Azi un mini-blat.

Imagine atasata: monthly_12_2019/post-12-0-86855500-1576260046.jpgImagine atasata: monthly_12_2019/post-12-0-96820500-1576260054.jpgImagine atasata: monthly_12_2019/post-12-0-26159400-1576260065.jpg
Fulger se face tortuletul asta.


M-a inspirat Moatza Imagine postata cu maratoanele ei in bucatarie si-am zis sa vad daca mai stiu si eu din astea Imagine postata

Acu nush cine il aseambleaza, ca io una am halit o farfurie de supa pe nerasuflate si m-a luat o lene de ma doare. Imagine postata Csf, ncsf Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#12 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 13 December 2019 - 08:37 PM

we asta sunt in slow motion, maine mancam la o pomana, duminica mai vedem.

tortul il faci mintenas, mai e si maine o zi :)

#13 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 December 2019 - 09:44 PM

E gata, la frigi pana maine, ca trebuie sa se iubeasca toate daravelele o noapte intreaga, fara pauza. Regula de aur, altfel nu iese ce trebe Imagine postata

Vezi postareamoatza, la 13 December 2019 - 08:37 PM, a spus:

we asta sunt in slow motion, maine mancam la o pomana, duminica mai vedem.

tortul il faci mintenas, mai e si maine o zi :)



Duminica faceti un review la ce ati mancat la pomana, ii luati pe toti la barfa, daca va ia foamea, calculati cate calorii ati consumat sambata in total si va trece Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#14 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 14 December 2019 - 01:50 PM

Pentru surioara mea cea mica Imagine postata

Imagine atasata: monthly_12_2019/post-12-0-73854400-1576324161.jpg
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#15 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 14 December 2019 - 10:23 PM

La multi ani surioarei tale draga Laponel' :71: cred ca e f. bun tortuletul :)

#16 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 14 December 2019 - 11:54 PM

Multumesc, Geany, o sa ii transmit!
Tortuletul asta ma scoate mereu la liman cand trebuie sa fac ceva super repede. Urat, da bun! Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#17 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,743
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 15 December 2019 - 02:59 PM

Sa îți trăiască surioara și sa fie fericita alături voi, familionul ei!

#18 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 01 March 2020 - 03:01 PM

Cu nuca macinata in blat...
Imagine atasata: monthly_03_2020/post-12-0-26016400-1583067676.jpg
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#19 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,743
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 01 March 2020 - 03:08 PM

Ce pofta imi face! Vreau o felieeeee!

#20 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 01 March 2020 - 08:00 PM

Vezi postareamino, la 01 March 2020 - 03:08 PM, a spus:

Ce pofta imi face! Vreau o felieeeee!


Daca ajung la vara pe acasa, ti-l fac si te chem Imagine postataA iesit super la gust, doar ca l-am facut super rapid ca am asteptat sa aterizeze nessul Amigo si laptele praf, ca sa pot face crema si nu am mai avut timp sa o las la temperatura camerei sa se topeasca bine toate cristalele de zahar..asa ca de data asta cam crantane crema in dinti. Plus de asta, am mancat seara si nu am dormit toata noaptea , da'...ata ete. De bun tot bun e si il voi face mereu.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi