Forum Culinar: Muffins de ciocolata cu miez de ciocolata lava - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Muffins de ciocolata cu miez de ciocolata lava F1

#1 Guest_caress_*

  • Grup: Guests

Postat 20 May 2013 - 11:25 PM

Am adaptat si modificat o reteta a unui desert care imi placea la nebunie, si pe care l-am mancat doar la restaurant...nici nu ma gandeam ca poate fi facut acasa.
Ingrediente:

Pt miezul de ciocolata:

1 ciocolata neagra, min 70 % cacao

100 ml smantana lichida

Fructoza dupa gust-eu nu mai pun, dar daca va place mai dulce puteti adauga o lingura rasa

Atentie, miezul trebuie preparat cu minim 2-3 ore inainte, pentru ca se congeleaza!!!!

Pt aluat:

1 ciocolata neagra

125 g unt

150 g smantana lichida

2 oua intregi

3 linguri cu varf de cacao

3 linguri de fructoza ( cand e gata gustati fara grija aluatul si potriviti-l dupa gustul propriu)

6 linguri faina Monti( eu folosesc 3 linguri cu varf de tarate de ovaz rasnite+3 linguri cu varf de faina integrala)

1/2 plic de praf de copt

Jumatate de lingurita de esenta de rom(facultativ) , jumatate de lingurita de esenta de vanilie.

Pasi pentru executare:

Pentru miezul moale:

Intr-o craticioara foarte mica se pune ciocolata rupta bucatele in smantana lichida si se incalzeste la foc mic pana se obtine o crema groasa,Adaugati fructoza daca nu vi se pare destul de dulce.Asa fierbinte se toarna in forma de cuburi de gheata , se lasa sa se raceasca si se baga in congelator minim 2-3 ore.



Pentru briose:

Se topeste in acelasi mod ciocolata in smantana lichida, se adauga untul,fructoza, esentele, cacaoa, amestecand continuu la foc mic pana obtineti o consistenta cremoasa, fina, fara cocoloase.Se lasa sa se racoreasca putin si se toarna intr-un castron.Se adauga pe rand cate un ou, si se bate cu mixerul la viteza mica, apoi se incorporeaza faina si praful de copt.Aluatul este gros, se pune in forme cu lingura, nu curge cu usurinta.

Se scot cuburile de crema din congelator,se ung formele cu unt, se umplu doar 1/3 cu compozitie si se pune deasupra cubul de crema de ciocolata congelata(nu iese frumos din forma, eu le-am scos cu coada unei lingurite), apoi se completeaza cu aluat pana la marginea de sus a formei.

Se coc la 180 grade cam 10 minute, sunt gata cand deasupra sunt inca usor umede si moi.

Nu folositi hartie, ci forme de silicon, pentru ca trebuie scoase fierbinti din forme si daca se lipeste hartia le compromiteti.

Se servesc fierbinti, alaturi de o cupa de inghetata de vanilie ( conforma, bineinteles!)

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_05_2013/post-1843-1369085071918.jpg
  • Imagine atasata: monthly_05_2013/post-1843-13690851028201.jpg
  • Imagine atasata: monthly_05_2013/post-1843-13690851487917.jpg


#2 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 22 May 2013 - 09:59 PM

Arata bine smecheriile tale. Sa-ti fie de bine!
In legatura cu faina monti e mai bine sa iei in seama proportia 50-50 la greutate si nu la volum. E mai simplu sa faci deja un amestec (in greutate) si atunci cand ai o reteta in "linguri" folosesti cat ai nevoie si gata, ai rezolvat problema. Cel putin eu asa fac.
Sper sa-ti fie de folos!
Sorina

#3 Guest_caress_*

  • Grup: Guests

Postat 23 May 2013 - 01:07 AM

Sorina, asa si fac, am borcan special in care am amestecul cantarit 50:50, dar nu mai aveam si am pus cam la ochi, lingurile de tarate mai pline, cele de faina mai putin pline.Iar taratele de ovaz sunt mult mai grele decat cele de grau, si rasnite fiind foarte fin sa stii ca au cam aceeasi greutate la acelasi volum cu faina,poate o idee mai usoare.

#4 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 23 May 2013 - 09:54 AM

Ah, caress, am văzut reţeta asta cândva, mai de mult, şi tare mi-a făcut cu ochiul, da' nu ştiu de ce mi s-a părut foarte complicată. Nu sunt foarte "fricoasă" de felul meu, dar de asta mi-a fost greu să mă apuc. Las' că-mi fac eu curaj să fac "lava de ciocolată" şi vin cu dovezi :floare:

#5 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 23 May 2013 - 12:40 PM

Chocolat Coulant...mmm,o sa fac si eu dupa ce vin din concediu
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#6 Guest_caress_*

  • Grup: Guests

Postat 23 May 2013 - 05:17 PM

Vezi postareaboni, la 23 May 2013 - 09:54 AM, a spus:

Ah, caress, am văzut reţeta asta cândva, mai de mult, şi tare mi-a făcut cu ochiul, da' nu ştiu de ce mi s-a părut foarte complicată. Nu sunt foarte "fricoasă" de felul meu, dar de asta mi-a fost greu să mă apuc. Las' că-mi fac eu curaj să fac "lava de ciocolată" şi vin cu dovezi :floare:

Boni, am scris o gramada, cred ca redactarea retetei mi-a luat mai mult decat facutul brioselor! Daca ai ciocolata congelata facuta, in maxim jumatate de ore le ai in farfurie.Deci, go for it, sunt super usor de facut.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi