Forum Culinar: Kenwood Major Clasic - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Kenwood Major Clasic

#1 Useril este offline   ELIN 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationS

Postat 02 June 2013 - 12:14 AM

Am cumparat zilele trecute un Kenwood Major Clasic,de 1000 W, cu vas de 6,7 l. Ieri l-am testat la un blat de prajitura, si-a facut perfect treaba, e puternic, a batut albusurile rapid. Tot ieri l-am pus la treaba si la un aluat de paine, timp in care vasul a inceput sa se miste destul de mult.
Acum intrebarea mea, mai are cineva asa ceva? Se comporta la fel? Maine merg cu el inapoi, poate este un defect de fabricatie, si as lua unul la fel, sau din aceeasi categorie. Era robotul cu cea mai mare capacitate a vasului, si mie asa ceva imi trebuie dar daca toate Ken-urile asa fac, mai bine ma orientez spre altceva.
Ma poate ajuta cineva cu ceva pareri, idei?

Multumesc anticipat =))

Pun si o poza cu cel 'vinovat'
Fisier atasat  P5310585.JPG (1.09MB)
Number of downloads: 0

#2 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 02 June 2013 - 01:31 AM

Ken de acest gen, fug toate la framintat aluaturi mai dense. Prea usoare cred. Sau nu potrivesc piciorusele cu suprafața pe care l-ai pus... ca modelul pare a fi destul de greu.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#3 Useril este offline   ELIN 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationS

Postat 02 June 2013 - 09:57 AM

Vezi postareaMaya, la 02 June 2013 - 01:31 AM, a spus:

Ken de acest gen, fug toate la framintat aluaturi mai dense. Prea usoare cred. Sau nu potrivesc piciorusele cu suprafața pe care l-ai pus... ca modelul pare a fi destul de greu.

Are 15 kg, e foarte greu, piciorusele se aseaza foarte bine pe suprafata de lucru, nu se clinteste. Vasul este problema, se misca destul de mult atunci cand framanta. Erau si cu vase din plastic, dar m-am gandit ca cel metalic trebuie sa fie si mai stabil. O sa merg astazi cu el inapoi la magazin.
Iti multmesc pentru raspuns, Maya.

#4 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 02 June 2013 - 11:11 AM

Eu il am de multi ani si atunci cind framinta cantitate mare la viteza mare o ia la plimbare =)) din pacate e o problema a Ken-urilor.
Dar tu zici ca ti se misca vasul, asta nu mi s-a intimplat niciodata nici cu cel din plastic nici din metal, poate sa insemne ca nu e fixat bine, cind il inchizi e stabil totul si vasul si capacul?

#5 Useril este offline   ELIN 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationS

Postat 02 June 2013 - 11:23 AM

Vezi postareaAdriana, la 02 June 2013 - 11:11 AM, a spus:

Eu il am de multi ani si atunci cind framinta cantitate mare la viteza mare o ia la plimbare :D din pacate e o problema a Ken-urilor.
Dar tu zici ca ti se misca vasul, asta nu mi s-a intimplat niciodata nici cu cel din plastic nici din metal, poate sa insemne ca nu e fixat bine, cind il inchizi e stabil totul si vasul si capacul?

Desi are un sitem de fixare, ceva gen insurubare, vasul nu ramane fixat, se poate misca si cu mana. Am banuit ca poate fi doar un defect , tu imi intaresti acest lucru. Asa cum a spus si Maya, ma asteptam sa nu aiba stabilitate pe picioruse la o cantitate mare de aluat, dar el sta bine pe pozitie insa vasul se misca stanga-dreapta si asta la o viteza mica, daca as fi dat maxim m-am temut ca o sa stric si capacul din plastic. Imi trebuie neaparat unul cu o capacitate mare a vasului, sa pot face si mult si putin in el. O sa merg in magazin azi cu el, sa-l duc inapoi, si o incerc toate Ken-urile. Ai si vasul din plastic, sa inteleg, s-a zgaraiat in interior dupa utilizari? Exista un model care are si vas din plastic si moara de carne si blender, diferenta in bani nu esta mare, doar la putere, cel pe care l-am cumparat are 1000 w, celelalte au 900 w.
Multumesc pentru raspuns :)

#6 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 02 June 2013 - 12:51 PM

Atunci numai un defect poate fi. La toti robotii astia, egal ce marca, vasul se fixeaza si tre' sa stea fix... beton :)
Oricum fiind nou/în garantie, se poate schimba fara probleme.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#7 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 02 June 2013 - 03:12 PM

la al meu vasul se pune in lacasul sau si apoi se invirte un pic' nu's cum sa zic, ca si cum l-ai insuruba dar doar un pic si acolo ramine, nu se misca deloc, nu e normal sa se miste
ba dimpotriva atunci cind merge un pic mai decis si cu cantitate mare de material mi-e greu sa-l desprind ca sa-l scot
cel din plastic e perfect dar l-am folosit putin doar la batut albusuri, l-am luat cu accesoriu pentru facut inghetata
cel mai bine cum zici tu, du-l inapoi
100 de watt nu cred ca e mare diferenta dar tu stii ce te atrage mai mult dintre accesorii :)

#8 Useril este offline   ELIN 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationS

Postat 02 June 2013 - 03:34 PM

Gata, l-am dus inapoi. Asa este cand te grabesti...cand l-am cumparat era ultimul exemplar, acela care era expus, am primit si o reducere la el si m-a incantat putin si lucrul acesta. Era defect :) nu se insuruba vasul asa cum trebuie, mi-am recuperat banii si acum ma uit dupa un altul. Cred ca tot Ken va fi, am 'pipait' si un KitchenAid, e frumos rau, dar mic pentru ce-mi trebuie mie.
Multumesc din suflet pentru ajutor, revin cu noutati si recenzii atunci cand voi cumpara robotul.

#9 Useril este offline   ELIN 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationS

Postat 05 June 2013 - 09:43 AM

Am cumparat un nou ajutor de cofetar, se numeste OBH Nordica- "Hercules" , Si ca un Hercules autentic, este foarte stabil pe picioare, l-am testat aseara pe cateva blaturi si 2 creme. E o firma suedeza, cu aparate casnice de calitate, unele chiar depasesc calitativ firme de renume. Are 1200 W, capacitate a vasului de 5,5 l, vreo 10 kg greutate, si silentios- cel putin, mai silentios decat altele de tip asemanator, si ceva ce pe mine m-a incantat foarte mult sunt manerele vasului care, pe mine personal, ma ajuta sa manuiesc cu mai multa usurinta vasul. Am pus ochii si pe accesoriul de tocat carne.
Astazi trebuie sa fac eclere, o sa vad cat de tare se va "zduncina" cu aluatul.
Multumesc inca o data pentru ajutorul voastru.
Fisier atasat  P6050629.JPG (1.11MB)
Number of downloads: 0

#10 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 05 June 2013 - 10:32 AM

Vezi postareaELIN, la 05 June 2013 - 09:43 AM, a spus:

Am cumparat un nou ajutor de cofetar, se numeste OBH Nordica- "Hercules" , Si ca un Hercules autentic, este foarte stabil pe picioare, l-am testat aseara pe cateva blaturi si 2 creme. E o firma suedeza, cu aparate casnice de calitate, unele chiar depasesc calitativ firme de renume. Are 1200 W, capacitate a vasului de 5,5 l, vreo 10 kg greutate, si silentios- cel putin, mai silentios decat altele de tip asemanator, si ceva ce pe mine m-a incantat foarte mult sunt manerele vasului care, pe mine personal, ma ajuta sa manuiesc cu mai multa usurinta vasul. Am pus ochii si pe accesoriul de tocat carne.
Astazi trebuie sa fac eclere, o sa vad cat de tare se va "zduncina" cu aluatul.
Multumesc inca o data pentru ajutorul voastru.

Arata super hardughia! :) Felicitari pentru achizitie. Sa folosesti aparatul mult timp de-acum incolo, cu spor si cu placere! :)

#11 Useril este offline   ELIN 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationS

Postat 05 June 2013 - 11:01 AM

Vezi postareaFoxyy, la 05 June 2013 - 10:32 AM, a spus:

Vezi postareaELIN, la 05 June 2013 - 09:43 AM, a spus:

Am cumparat un nou ajutor de cofetar, se numeste OBH Nordica- "Hercules" , Si ca un Hercules autentic, este foarte stabil pe picioare, l-am testat aseara pe cateva blaturi si 2 creme. E o firma suedeza, cu aparate casnice de calitate, unele chiar depasesc calitativ firme de renume. Are 1200 W, capacitate a vasului de 5,5 l, vreo 10 kg greutate, si silentios- cel putin, mai silentios decat altele de tip asemanator, si ceva ce pe mine m-a incantat foarte mult sunt manerele vasului care, pe mine personal, ma ajuta sa manuiesc cu mai multa usurinta vasul. Am pus ochii si pe accesoriul de tocat carne.
Astazi trebuie sa fac eclere, o sa vad cat de tare se va "zduncina" cu aluatul.
Multumesc inca o data pentru ajutorul voastru.

Arata super hardughia! :) Felicitari pentru achizitie. Sa folosesti aparatul mult timp de-acum incolo, cu spor si cu placere! :)

Multumesc Foxyy :o , cu asa un nume predestinat :o), musai sa-mi fie de ajutor!

#12 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 05 June 2013 - 07:05 PM

Elin,

Fain "ajutor de cofetar ".
Sa-l folosesti cu spor la prajituri spumoase si torturi bengoase.Imagine postataImagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#13 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 05 June 2013 - 07:24 PM

Imi place cum arata, sa fie cu noroc si sa te ajute cit mai mult.

#14 Useril este offline   ELIN 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationS

Postat 05 June 2013 - 10:21 PM

Pisco, i-am dat azi ocazia sa vad ce poate, si poate =))
Iata ce m-a ajutat el pe mine sa fac azi , doua torturi pentru terminarea liceului a baiatului unei bune prietene. Aici este o traditie, cei ce termina liceul, in ultima zi de scoala vin imbracati elegant, fetele in alb si baietii in costum, si toti au acele sepci, ce seamana cu cele marinaresti. Parintii vin cu pancarde pe care sunt poze afis, cu copii de cand erau mici- cat mai "jenante" :pupic: - de care liceenii habar nu au ce au ales parintii, apoi se plimba in decapotabile si claxoneaza, au fluiere, zarva multa... Dupa amiaza griluiesc si petrec in corturi albe puse in gradina.
Fisier atasat  P6050677.JPG (1.11MB)
Number of downloads: 0
Fisier atasat  P6050675.JPG (1.09MB)
Number of downloads: 0

#15 Useril este offline   ELIN 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationS

Postat 05 June 2013 - 10:23 PM

Vezi postareaAdriana, la 05 June 2013 - 07:24 PM, a spus:

Imi place cum arata, sa fie cu noroc si sa te ajute cit mai mult.

Multumesc Adriana :pupic: Sa fie, ca mare nevoie aveam de el!

#16 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 06 June 2013 - 11:57 AM

Sa-l folosesti cu placere si sa faci numai bunatati cu el! Mi-as baga coltii în tortul cu fructele alea deasupra.... far cea mai mica nerusinare :floare:
Arata bine ajutorul tau, si cred ca ai facut o alegere buna. E de calitate, si cred ca are accesoriile compatibile cu KA :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#17 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 06 June 2013 - 03:04 PM

Elin ,

Ai acum un ajutor grozav,dar adevarata forta esti tu .Imagine postata
Dupa cum ti-am mai spus,in marele meu egoism,sufar ca nu esti mai aproape.Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#18 Useril este offline   ELIN 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationS

Postat 06 June 2013 - 05:47 PM

Vezi postareaMaya, la 06 June 2013 - 11:57 AM, a spus:

Sa-l folosesti cu placere si sa faci numai bunatati cu el! Mi-as baga coltii în tortul cu fructele alea deasupra.... far cea mai mica nerusinare :floare:
Arata bine ajutorul tau, si cred ca ai facut o alegere buna. E de calitate, si cred ca are accesoriile compatibile cu KA :D

Multumesc Maya , cu cea mai mare placere te invit la degustarea tuturor prajiturilor mele. E mai mult decat un compliment pentru mine, faptul ca ti-a facut pofta poza tortului, te admir de multa vreme si pentru retetele pe care le faci dar faptul ca le ilustrezi artistic fac ca balele-mi sa se prelinga usor in coltul gurii la fiecare reteta a ta. :D
Nu regret alegerea Herculesului, pentru ca azi l-am muncit din nou, si da, nu se clinteste la mixarea aluatului de eclere care e destul de lipicios si greu de invartit. O sa-mi cumpar ca accesorii ,aparatul de carne tocata si blenderul, cam astea m-ar interesa acum.

#19 Useril este offline   ELIN 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationS

Postat 06 June 2013 - 05:53 PM

Vezi postareaPiscotel, la 06 June 2013 - 03:04 PM, a spus:

Elin ,

Ai acum un ajutor grozav,dar adevarata forta esti tu .Imagine postata
Dupa cum ti-am mai spus,in marele meu egoism,sufar ca nu esti mai aproape.Imagine postata

Piscotzico, nu ma face sa rosesc :floare: .
Cine stie ce se mai poate intampla, poate ajug eu, poate ajungi tu... sufar ca nu-mi pot face planuri cu bataie lunga. :D :D

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi