Forum Culinar: Dulceata de trandafiri - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dulceata de trandafiri

#21 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 15 June 2013 - 10:06 PM

Vezi postareastella, la 15 June 2013 - 12:27 PM, a spus:

Maya draga, asta este ulceta copilsriei mele :).
de vreo doi ani Iulia draga de ea , si anul asta Gela m-au cadorisit cu aceasta dulceata. e drept tare dulce si parfumata,dar cu parfumul copilariei :)
Bravo, ti-a iesit minunat, o culoare splendida.

Hmmmm..... inteleg ca nu te-ai uitat prea bine prin cutia cu dulceturi? Cre' ca mai ai un "borcanel" de trandafiri nenumarat... :toothy9;
In alta ordine de idei, taman la fel face si mama dulceata. De fapt, mama si tata munceau in echipa. Tata bibilea tufele de trandafiri inca de prin martie - aprilie, imediat ce venea caldura. Numa'-n dorsal nu le sufla...... Ca-n rest, le facea de toate. Apoi, cand incepea sezonul florilor, venea in fiecare seara acasa facut zebra, dar cu captura la interval. Si avea mama de tras.... la greu. :D
Acum vreo 2 ani am ajutat-o si eu la cules si apoi la ales petalele. Munca de chinez mititel...... B)
Un amic de-al meu s-a indragostit de dulceata asta acum vreo 8 ani, cand lucram impreuna in Praga. Ii zicea dulceata chit-chit, din pricina ca-i chitaiau petalele-ntre maselute... =)) Cum faceam clatite si le umpleam cu dulceata de trandafiri, cum se prezenta la interval, pe post de degustator! =))
Pozele tale mi-au facut pofta de nitica culcetica. Da' e cam tarziu acum, asa ca las pentru maine.... :sad3:

#22 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 15 June 2013 - 10:30 PM

Foxyy, voi vorbiti aici de tufoace si de dulceata la metru :sad3:
Mai, am mai întîlnit si la altii, termeni ca scîrtîit, scrîsnit, acum vii tu cu chitz... eu nu înteleg ce spuneti voi cu treaba asta. Dulceata mea nu scîrtîie, adica petalele nu fac chit-chit =)) Am mai mîncat si cumparata, si nici aia nu chitzaia... acum mi-s in ceata...

Iar metoda cu scosul coditei si a staminelor deodata, apoi îndepartata toata partea alba cu foarfeca mie mi se pare ideala. Deci daca nu faci cu tona, nu e prea multa munca. Mie stresul cel mai mare mi-l rezerva fiertul, ca vreau sa iese siropul... asa cum vreau :toothy9;
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#23 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 15 June 2013 - 10:42 PM

Vezi postareaMaya, la 15 June 2013 - 10:30 PM, a spus:

Foxyy, voi vorbiti aici de tufoace si de dulceata la metru =))
Mai, am mai întîlnit si la altii, termeni ca scîrtîit, scrîsnit, acum vii tu cu chitz... eu nu înteleg ce spuneti voi cu treaba asta. Dulceata mea nu scîrtîie, adica petalele nu fac chit-chit :) Am mai mîncat si cumparata, si nici aia nu chitzaia... acum mi-s in ceata...

Iar metoda cu scosul coditei si a staminelor, apoi îndepartata toata partea alba cu foarfeca mie mi se pare ideala. Deci daca nu faci cu tona, nu e prea multa munca. Mie stresul cel mai mare mi-l rezerva fiertul, ca vreau sa iese siropul... asa cum vreau :sad3:

Chitait...... amicul zicea ca lui asa i se pare ca fac petalele printre maselele dumisale. El zicea chitait, probabil altii zic scartait. Cred ca-i vorba despre lipirea petalelor de dinti / masele si zgomotul produs la dezlipire. Alta explicatie n-am... nu stiu cum sa explic altfel, dar cand manca dulceata de trandafiri, amicul zicea mereu ca-l pufneste rasul, ca-i chitaie dulceata in gura. Poate ca siropul (dulce) produce un fel de incleiere a dintilor???
Intr-un sezon, mama facea vreo 5-6 kile de dulceata. Deci, da.... vorbim de dulceturi facute in stil industrial. =)) Si tot foarfeca era utilizata pentru eliminarea partilor albe, de la baza petalelor. :toothy9;

#24 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 15 June 2013 - 10:52 PM

Cum spuneam pe pagina precedenta, azi am facut din nou, dar portie dubla. A iesit bine în final, dar oricind voi mai face, doar asa în portie mica fac. Si daca atunci va iesi ca si prima data, mie personal mi se confirma ca e mai ok asa. Pentru mine, repet =))

Ce m-a deranjat:

- cantitatea mai mare de sirop, necesita timp mai mare de fiert. Ca începator, dai mai usor kicks, fie din lipsa de rabdare, fie din necunostinta de cauza, etc.
- cantitatea mica de sirop nu a trebuit curatata de spuma si a fiert mai repede. Cantitatea mare mi-a facut spuma alba. Nu clabuci, ci pur si simplu o spuma care a trebuit curatata, altfel sigur se "legau" matzarici prin dulceata.
- din cantitatea mica mi-au iesit 2 borcane mari si unu mai mic - din portia dubla 3 si unu mic :sad3: :toothy9; cred ca din cauza siropului, pîna s-a legat...

Din urmatorii trandafiri fac sirop. Îl voi folosi la aromatizat creme pentru Petits Fours =)) , topping-uri pentru cupcakes, sînt curioasa cum ar da într-o înghetata... si mai vad eu.
Bineînteles ca fac si olea' de otet :)
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#25 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 16 June 2013 - 08:23 AM

Felicitari pentru topic, Maya, e o incantare!
Si eu fac dulceata asta de cand ma stiu...se aseamana procedeul, cantitatile difera un pic, noua ne place tare densa, ca si Iulia pun mult mai multi trandafiri...
De cativa ani incoace cand infloreste trandafirul de dulceata vin ploile si incurca notele simfoniei...dar tot fac dulceata!
Cum nu-s pritena buna cu stereotipia nici macar in bucatarie, iata ce experienta am incercat eu cu succes si aplic asta de vreo cativa ani incoace la dulceata de trandafiri.
Fac mai intai un decoct din petale de trandafiri catifelati foarte parfumati si dupa ce strecor zeama, o masor si o folosesc pe post de apa din care fac siropul si mai departe cum ai scris tu...iese mai inchisa la culoare, dar e o nebunie, chiar as vrea sa spuna si Stella cand va degusta cum i se pare.Eu am si trandafir alb, florile sunt identice cu cele roz, asa cum a spus si Iulia, iese dulceata maronie, dar eu rezolv culoarea cu trandafirii catifelati, asa cum am spus...dulceata mea, de fapt, este facuta din mix de petale si nu se vede asta la compozitia finala...cine are din ce sa o faca, sa nu pregete, e simfonie, nu alta!
Si apropos de sare de lamaie sau lamaie, eu am ramas fidela "cu sare" din cauza de zaharisit...le-am experimentat pe amandoua.Nu am timp sa caut si eu acum niste poze...

#26 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 16 June 2013 - 12:11 PM

Bujorul nu e comestibil?Nu exista dulceata de bujor?Nu radeti,dar la cat de parfumat e ,mi-as putea imagina ca-l pot manca pe paine :fuckme:
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#27 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 June 2013 - 12:30 PM

Vezi postareaGelutza, la 16 June 2013 - 08:23 AM, a spus:

Felicitari pentru topic, Maya, e o incantare!
Si eu fac dulceata asta de cand ma stiu...se aseamana procedeul, cantitatile difera un pic, noua ne place tare densa, ca si Iulia pun mult mai multi trandafiri...
De cativa ani incoace cand infloreste trandafirul de dulceata vin ploile si incurca notele simfoniei...dar tot fac dulceata!
Cum nu-s pritena buna cu stereotipia nici macar in bucatarie, iata ce experienta am incercat eu cu succes si aplic asta de vreo cativa ani incoace la dulceata de trandafiri.
Fac mai intai un decoct din petale de trandafiri catifelati foarte parfumati si dupa ce strecor zeama, o masor si o folosesc pe post de apa din care fac siropul si mai departe cum ai scris tu...iese mai inchisa la culoare, dar e o nebunie, chiar as vrea sa spuna si Stella cand va degusta cum i se pare.Eu am si trandafir alb, florile sunt identice cu cele roz, asa cum a spus si Iulia, iese dulceata maronie, dar eu rezolv culoarea cu trandafirii catifelati, asa cum am spus...dulceata mea, de fapt, este facuta din mix de petale si nu se vede asta la compozitia finala...cine are din ce sa o faca, sa nu pregete, e simfonie, nu alta!
Si apropos de sare de lamaie sau lamaie, eu am ramas fidela "cu sare" din cauza de zaharisit...le-am experimentat pe amandoua.Nu am timp sa caut si eu acum niste poze...


Gela, voi sînteti experimentate la dulceata la kilometru, eu fac cu portia. Deja la portie dubla am avut de comentat :pupic:
Si am facut decoct de capsune la dulceata si compot de rubarba. Compotul a iesit un vis. Ador rubarba!

Eu nu am avut probleme cu zaharisitul la nici o dulceata la care folosesc zeama de lamîie. Nu am folosit niciodata sare de lamîie, dar cum spuneam, eu nu fac multe. La portii mari poate se comporta altfel.

Multumesc pentru tipsuri & tricksuri :fuckme:

Daca ai o poza cu floare acelui alb, posteaz-o te rog, ca nu l-am vazut niciodata din apropiere, doar imagini de la distanta. O sa încerc sa-mi fac si eu rost de unu.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#28 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 16 June 2013 - 12:35 PM

Vezi postareapetunie, la 16 June 2013 - 12:11 PM, a spus:

Bujorul nu e comestibil?Nu exista dulceata de bujor?Nu radeti,dar la cat de parfumat e ,mi-as putea imagina ca-l pot manca pe paine :fuckme:


Bujorul e comestibil, dar nu stiu cum ar iesi dulceata din el. Nu cred ca parfumul bujorului rezista fierturii. Adica nu stiu daca se pastreaza. Oricît de tare ar mirosi un bujor, intensitatea nu se compara cu cea a trandafirului de damasc. Plus de asta, petalele frecate dau o aroma herba, care iar nu stiu daca ar fi placuta în dulceata. dar e vorba de gusturi, fiecare are altul :pupic:

Uite, pe siteuri germane, multi fac dulceturi de trandafiri. Unii din tot ce apuca, tot felul de soiuri parfumate. Majoritatea fac cu zahar cu pectina, si tot multi strecoara petalele pentru ca estetica... "deci cîte bordeie, atîtea obicee" :hug:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#29 Useril este offline   Carmen L 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,690
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 16 June 2013 - 01:03 PM

Am amanat citirea acestui topic, pana in momentul in care am putut sa citesc pe indelete si sa ma delectez cu imaginile superbe, asa cum fac cu o carte buna pe care e pacat sa o citesc pe fuga.

Asa ca abea acum am ajuns sa-ti scriu, Maya, ador imaginile :pupic: se simte parfumul pana aici.
Dulceata sigur e minunata. Candva daca dau peste acesti trandafiri am sa pregatesc si eu dulceata.
La Sibiu as fi avut de unde culege, aici nu am de unde, dar cine stie cum apare o tufa parfumata in calea mea.

Multumesc ca ai impartit cu noi parfumul trandafirilor si al dulcetei :fuckme:
Imagine postata

#30 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 16 June 2013 - 01:36 PM

Vezi postareapetunie, la 15 June 2013 - 02:57 PM, a spus:

Eu nu fac dulceata,dar macar stiu ce trandafiri trebuie sa caut sa-mi pun in gradina :fuckme: .Cand trebuie pusi?Toamna? Arata tare "elegant" dulceata :pupic:


Petu, trandafirii astia se planteaza numai primavara. Cel putin cei pe care ii obtii din lastarii ce ies pe langa tufa din curte. Acum tufele au o multime de lastari, care arata ca niste crengute cu frunze, infipte in pamant. Primavara se vad mai bine lastarii care sunt salbatici si cei care sunt din soiul respectiv. Lastarii care vor rodi arata ca un bat cu coaja maronie pe care se afla foarte multi spini foarte mici. Lastarii salbatici sunt de culoare verde crud si au spini ca la trandafirii ornamentali. Se sadesc dupa ce au format mugurii, inainte de a infrunzire.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi