Forum Culinar: Tajine - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tajine

#1 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 28 June 2013 - 06:04 PM

Incep mesaj nou in ideea de a posta aici retete care se pot face in vasul tajine, ieri l-am folosit pentru prima oara.

Mai e un mesaj al Danei cu reteta de tajine de pui adevarata dar facuta in alta oala.

Am modificat o reteta punind 8 bulane de pui intr-o punga la marinat cu o seara inainte in sucul si coaja de la o lamiie, ulei de masline extravirgin, patrunjel, ras-el-hanout, sare, piper negru si ginger praf. Ieri am pus totul in tajine cu putin ulei si am lasat sa se rumeneasca fara capac
Imagine atasata: monthly_06_2013/post-4-13724350458091.jpg
am intors pulpele dupa ce s-au rumenit si am "spalat" apoi punga cu putina bere si am varsat peste pui adaugind inca un pic ca mi-era teama ca n-o avea suficient lichid, unde citisem eu reteta nu se specifica cit lichid trebuie, si am facut rau pentru ca atunci cind a inceput sa fiarba a improscat peste tot de mi-a facut aragazul de nedescris, pina la urma am pus o furculita sub capac ca sa nu-l tina inchis bine. Dupa vreo 2 ore si ceva era evaporat lichidul si pulpele moi, erau pulpe de ferma nu de supermarket
Dus pe masa
Imagine atasata: monthly_06_2013/post-4-13724352129409.jpg
foarte buna carnea
Imagine atasata: monthly_06_2013/post-4-13724354006039.jpg

Am niste piept felli si ma batea gindul sa il pun in ea azi dar m-a traumatizat prea mult frecatul la aragaz de aseara asa ca il pun la cuptor :D

Aveti alte idei despre folosirea ei, binenteles incercate de voi?

#2 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 30 June 2013 - 07:32 AM

Arata foarte bine!

Si eu fac pui cu bere dar nu in tajine ca nu am.

#3 Useril este offline   bellamama 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,613
  • Inregistrat: 27-May 13
  • LocationBucuresti

Postat 20 November 2013 - 11:01 AM

Vezi postareaAdriana, la 28 June 2013 - 06:04 PM, a spus:

Incep mesaj nou in ideea de a posta aici retete care se pot face in vasul tajine, ieri l-am folosit pentru prima oara.

Am primit si eu de ziua mea un vas tajine, am si lamai murate de mine si as vrea sa fac un tajine, dar nu prea stiu cum se foloseste vasul.
Pe flacara deschisa sau in cuptor?

#4 Useril este offline   milena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationCanada

Postat 20 November 2013 - 07:42 PM

Tajine de pui
1 pui
4-5 dovlecei
3 morcovi
ardei gras rosu si verde
1 ceapa
1 rosie
1/2 pahar ulei de masline
2 lgrite paprika dulce
1 lgrita cumin pudra
sare si piper dupa gust

Puiul se spala cu apa, otet si sare, se taie bucati si se lasa la marinat, cu usturoi si suc de lamaie. Se lasa la marinat de la 1 ora in sus(adica il puteti lasa 1 ora sau 1 noapte).
Se pregatesc legumele, se taie ceapa si ardeii lamele, iar morcovii si dovleceii rondele.

In tajine se pun: uleiul de masline, ceapa, paprika, cumin, sare, piper si puiul.
Se adauga apa si se lasa cam 20 de minute, sau pana puiul este aproape fiert.

Se adauga morcovii peste pui, fara a amesteca.Lasam vreo 10 minute la foc redus. Dupa cele 10 minute se adauga dovleceii si ardeii, la fel, fara a amesteca. Se mai adauga apa daca este cazul, si se lasa alte 15 minute, dupa care se adauga rosia taiata cubulete.

Acoperim cu un capac si lasam vreo 10 minute, dupa ce am pus si rosia.
Pofta buna!
Never fake yourself to look perfect, because perfection is never real, and reality is never perfect

#5 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 November 2013 - 07:47 PM

Vezi postareabellamama, la 20 November 2013 - 11:01 AM, a spus:

Am primit si eu de ziua mea un vas tajine, am si lamai murate de mine si as vrea sa fac un tajine, dar nu prea stiu cum se foloseste vasul.
Pe flacara deschisa sau in cuptor?

Pe flacara ca orice oala cu lut, punind pe flacara sita aceea speciala care se pune ca flacara sa nu atinga oala, nu stiu cum ii zice.

#6 Useril este offline   milena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationCanada

Postat 20 November 2013 - 07:56 PM

Tajine cu carne si prune uscate

Carnea ( vita sau miel) se caleste in ulei cu ceapa, taiata pestisor, si sare. Dupa cateva minute se adauga ghimbir, piper, 1 baton scortisoara si apa.Se lasa la fiert la foc redus.

Separat, prunele uscate se fierb cu putina sare(nu se lasa prea mult la fiert sa nu se "descompuna"). Se scurg si se calesc in putin ulei de masline, se adauga putin zahar, cateva linguri de sos (de la carne) si seminte de susan. Cand carnea este fiarta, se pun prunele deasupra si se serveste.

Acceasi tajine dar varianta cu stafide si migdale.

Carnea se pregateste ca la reteta precedenta.

Se pune stafidele la calit in putin ulei de masline, 1 lingura de scortisoara pudra, putin zahar si sos de la carne.
Migdalele, daca sunt cu coaja, se fierb si se decojesc, apoi se calesc in putin ulei de masline.

Cand carnea este gata, se pune pe deasupra sosul de stafide, si se presara migdalele.
Never fake yourself to look perfect, because perfection is never real, and reality is never perfect

#7 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 November 2013 - 08:06 PM

Milena dar tu cita apa pui? Ca eu am pus putina bere si mi-a improscat peste tot, nu stiu daca era prea multa sau daca capacul meu e defect sau daca n-am stiut eu cum sa-l pun.

#8 Useril este offline   milena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationCanada

Postat 20 November 2013 - 08:41 PM

Si mie, mi s-a intamplat la inceput, sarea peste tot, si aveam operatiunea de curatare a aragazului dupa.
Acum, adaug apa cate putin, iar focul trebuie la redus, si totul e ok.
Never fake yourself to look perfect, because perfection is never real, and reality is never perfect

#9 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 20 November 2013 - 10:08 PM

Mersi, inseamna ca tre' sa mai lucrez :floare:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi