Forum Culinar: Parooole, parole parole... - Forum Culinar

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Parooole, parole parole...

#41 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 20 July 2010 - 02:44 PM

Ma amuza la chiftea cand incearca sa spuna chestii oarecum complicate. Incepe sa spuna si iese ceva neinteligibil. Vede ca ma uit crucis si ridic din sprancene, o intreb ce spune, mai incearca o data si daca nu iese iarasi mai incearca pana reuseste si apoi trage un zambet de invingator. Daca insa tot nu reuseste si io nu inteleg un cuvant, face o pauza de gandire si incearca sa foloseasca alta notiune care sa ma duca cu gandul la cuvantul ala pe care io nu-l inteleg.
Vroia odata puzzle-ul si io nu intelegeam cum zicea ea puzzle si o tot intrebam ce vrea. Pana s-a ofticat si a tras un "of, mai tata!" si arata cu degetul catre ce este pe dulap si spune "Cutia!"... Aaaaaa, vrei puzzle!.... Daaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!


Uneori, cand e prea extaziata (spre exemplu daca gaseste bucata buna de la puzzle - ca e mare amatoare de puzzle - trage un Üiteeee! Am gasit-o! si apoi spune si ce cauta) mai trage, spre exemplu cate un "le ochi" desi stie bine si cum se spune in frantuzeste). Dar de amestecat franceza cu romana, nu. Stie foarte bine ca sunt limbi diferite.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#42 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 20 July 2010 - 02:45 PM

 simonaro29, la 06 July 2010 - 03:10 PM, a spus:

Nepotzelul meu David are 3 ani jumate si e un dulce. Pana pe la 2 ani a fost mutulica , acum , sa te pazeasca D-zeu! Turuie ca o moara stricata!
La el nu exista C ci T , asa ca merge la Wc sa faca TATA! Crocodilu-i TOTODIL , ciocolata-i TOTOLATA....si cu G are probleme , tot T e.
Asa ca alearga , alearga si daca-l intrebi ce face zice:Eu fu...., fu....tare!!!!!!

:) :) :) :) :) :D :D :P


Rad de 5 minute in continuu!!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#43 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 20 July 2010 - 02:48 PM

 dragos, la 20 July 2010 - 02:44 PM, a spus:

Ma amuza la chiftea cand incearca sa spuna chestii oarecum complicate. Incepe sa spuna si iese ceva neinteligibil. Vede ca ma uit crucis si ridic din sprancene, o intreb ce spune, mai incearca o data si daca nu iese iarasi mai incearca pana reuseste si apoi trage un zambet de invingator. Daca insa tot nu reuseste si io nu inteleg un cuvant, face o pauza de gandire si incearca sa foloseasca alta notiune care sa ma duca cu gandul la cuvantul ala pe care io nu-l inteleg.
Vroia odata puzzle-ul si io nu intelegeam cum zicea ea puzzle si o tot intrebam ce vrea. Pana s-a ofticat si a tras un "of, mai tata!" si arata cu degetul catre ce este pe dulap si spune "Cutia!"... Aaaaaa, vrei puzzle!.... Daaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!


Uneori, cand e prea extaziata (spre exemplu daca gaseste bucata buna de la puzzle - ca e mare amatoare de puzzle - trage un Üiteeee! Am gasit-o! si apoi spune si ce cauta) mai trage, spre exemplu cate un "le ochi" desi stie bine si cum se spune in frantuzeste). Dar de amestecat franceza cu romana, nu. Stie foarte bine ca sunt limbi diferite.


Chifteaua ta este o desteapta. Si o frumoasa! Sa va traiasca! Abia astept sa te vad peste vreo 14 ani cand o sa iti umble dracii in limba dupa ea.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#44 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 20 July 2010 - 02:49 PM

 Foxyy, la 20 July 2010 - 02:37 PM, a spus:

Intrebare (de la oricine): Tu cati ani ai?
Nepot-miu: 100!!!
:)
Da' mama cati ani are???
100!!!
:)
Hai, ma, si tu si mama-ta, tot 100??? Zi-mi cati ani ai!
Dupa cateva momente de gandire, pustiu' isi ia o mecla de smecherila si raspunde gingas: ap'oape doi! :)


De poimaine tre' sa zica doi in cap. Sa ni-l arati de ziua lui cum a primit el cadou smantana :)
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#45 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 20 July 2010 - 02:54 PM

 Lapona Enigel, la 20 July 2010 - 02:49 PM, a spus:

De poimaine tre' sa zica doi in cap. Sa ni-l arati de ziua lui cum a primit el cadou smantana :)

Nu chiar de poimaine, da' pe-aproape! :)
Da, clar ca tre' sa-i faca sor-mea poze cu borcanu' de smantana-n brate! :) Borcanu' fiind gol si mutrita albita.... :)

#46 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 21 July 2010 - 03:55 AM

"citim" o carte cu poze. in prim-plan ... gaina.

gaaanina!
da tata, gaina
maamamaia!
da, mamaia are gaini
maamaaaaiaaaaaaaaaaaaa
tati, nu putem merge la mamaia acum ca e departe,e foarte departe
aabiinuuu! (pentru neinitiati, asta insamna "avionu")

de-abia astept sa-i explicatz dragele mosului (cele experte in ce intelege copilu') lu' fiimiu ca nu putem lua abinu' cind vrem noi =)) ca sa merem la mamaia
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#47 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 21 July 2010 - 03:57 AM

maine poimaine o sa-ti zica precum a mea cea mare: luam masina lu tati ca e puternica si ne duce la mamaie si tataie =)) ca pe globul pamantesc nu pare distanta asa mare:)

#48 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 21 July 2010 - 04:07 AM

 dark angel, la 21 July 2010 - 03:57 AM, a spus:

maine poimaine o sa-ti zica precum a mea cea mare: luam masina lu tati ca e puternica si ne duce la mamaie si tataie =)) ca pe globul pamantesc nu pare distanta asa mare:)


haai maaai, ale tale sunt maari fata de ghindoc al meu. ele probabil inteleg conceptele alea abstracte si spinoase de "timp" si "bani". voi jucatz cu fro doo-trei divizii mai sus :P
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#49 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 21 July 2010 - 04:14 AM

normal ca inteleg =)) cea mica mi-a zis ca vrea chips. am zis nu ca n-am cash la care raspunsul ei a fost: platesti cu cardul!!!!!!!!!!!!!!!
cea mare mai isteata: nu, uite ATM acolo si scoti de pe card silly!

mai zi ceva :P

nu stiu inca de timp, cea mare nu face diferenta intre ieri, sapt trecuta sau maine. la ea e totuna :P

#50 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 22 July 2010 - 05:25 PM

 vaxile, la 23 December 2009 - 07:05 AM, a spus:

sincer, prefer "nu pagadi"

I-am dus nepotului toate dvd-urile posibile cu desene animate..si am facut si o copie pentru fratele meu cu faimosul lupusor (asta ca sa ne aducem aminte de copilarie)- nepota-miu dupa 2 ani si inca il prefera pe lupusor si iepurica!

Ultimele descoperiri ale nepotului sunt "mami, tu nu esti sefa mea" si "tati, tu nu esti seful meu" - intrebare, bine mai, si tu nu ai niciun sef?" Raspuns, "Nu, eu n-am sef!!!" Si deabea a implinit 6 ani!
Evident ca atunci cand i se face pe plac parintii se aleg cu " sunteti cei mai minunati parinti din lumea asta" dar cand e pus sa-si stranga jucariile, sunteti cei mai rai :)

Iar cand m-a intrebat de ce nu vin la el, i-am spus ca am bagaj prea mult si nu ma lasa sa urc in avion - "Pai Uma, iti spun eu ce sa faci. Pui jucariile si desenele intr-un sac si vii doar cu sacul!"
A cat is a friend fur-ever !

#51 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 22 July 2010 - 05:26 PM

 dark angel, la 21 July 2010 - 04:14 AM, a spus:

normal ca inteleg ;) cea mica mi-a zis ca vrea chips. am zis nu ca n-am cash la care raspunsul ei a fost: platesti cu cardul!!!!!!!!!!!!!!!
cea mare mai isteata: nu, uite ATM acolo si scoti de pe card silly!

mai zi ceva ;)

nu stiu inca de timp, cea mare nu face diferenta intre ieri, sapt trecuta sau maine. la ea e totuna :)

Baietii colegei mele tot asa sunt nedumeriti -cum nu ai bani? Stii ca te duci cu cardul la banca si-ti da banca!
A cat is a friend fur-ever !

#52 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 22 July 2010 - 05:50 PM

vaxile, pai tocmai aia ii spui, ca nu putem lua 'avino' (asa zice mandra mea) cand vrem noi!


ieri mandra mea in parc a vazutt un catelus din ala cat o matza si a inceput sa alerge dupa el. catelu' fugea asa incetisor pe unde il ducea nasu', Cati dupa el mai mai sa se-npiedice. Si l-a alergat tot parcul si pana la urma s-a intors cu mainile goale. ;) A doua tura s-a terminat cu plans, ca 'nu vea', adica nu vrea cainele :) . I-am explicat ca un caine nu e o jucarie si ca are si el parerea lui, daca nu vrea nu ai ce sa-i faci. Mi-a zis apoi 'mami', adica sa-l prind eu ;) . Si mai departe tot asa i-am explicat ca nici la mine nu vrea sa stea si daca nu vrea n-am ce sa-i fac :) .

#53 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 22 July 2010 - 06:18 PM

Mi-am amintit de fiimea cand avea vreo 2 ani si un pic, si am mers prima data cu ea in Ro.
Maicamea la plecarea spre Bucale a inceput sa distribuie la unchi, matusi si veri unele si altele, cate un sac de barabule, niscai faina de papusoi de maliga, dulcetzuri ,
pastai, una alta...si copila mea de colo " mama, da noi nu luam nici un sac? "
si apoi mai maricica , tot asa vreo 6 ani...in loc de "poulailler/cotetz" , a zis ma duc in pularie, sa vad daca s-au ouat gainile :)
cel mai greu a fost sa nu rad prea tare ; nu de alta, da se vexa rapid ;)

#54 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 22 July 2010 - 06:35 PM

Da, explica-i fetei de ce radeai cand ea spunea pularie :)
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#55 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 22 July 2010 - 06:39 PM

Lorica, ai fi mirata ce vocabular "bogat" are fiimea in romana :).
dar stie ce are voie, si ce nu are voie in public .
Mamutza mea zicea ca vorbim "buruienos"; cred ca e ceva normal cand esti departe de RO.
cu toate ca acum, e riscul mare sa te inteleaga jde...oameni pe strada.
dar revenind la fatuca mea , stie tot felul de expresii "zaftoshe" , si mai ales stie cand sa le plaseze.
e mare de acuma , are 18 ani .

#56 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 02 August 2010 - 12:47 PM

A mea, daca-i mai spun ceva in italiana, ma cearta:" vorbeste in romaneste, ca aici nu-i Torino"

Ieri'parca, era pe pro tv, filmul Pistruiatul, a stat cuminte-n pat si s-a uitat cu mine, pana l-am stins sa se culce.Daca-s filme pentru copii, fiind subtitrate, trebuie sa-i citesc.Ma amuza teribil, mi-aduce aminte cand mergeam la cinema, si mai erau parinti care le citeau copiilor.

Vorbeste bine romaneste acum, mai stalceste cate-un cuvant, dar e haioasa rau cand vorbeste.Gesticuleaza, da din maini.
Cunoaste toate babele de pe strada, "Tanti Gherghina mergea la biserica cu tanti Marioara".

Zilele trecute, si-a luat la revedere cu un "Doamne ajuta"!Am ramas cu gura cascata.

Ultima stalceala:alba gazgapada!

#57 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,070
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 02 August 2010 - 01:09 PM

 Eataly, la 02 August 2010 - 12:47 PM, a spus:

A mea, daca-i mai spun ceva in italiana, ma cearta:" vorbeste in romaneste, ca aici nu-i Torino"

Superba :floare:

#58 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 03 August 2010 - 08:23 AM

saptamina trecuta "au dintii"

in uichend muma-sa imi explica pe larg cum ii ies 4 bucatz deodata, 2 incisivi laterali jos si doi canini sus. mai ales caninii ce-o sa-l doara pe bietu' copil ...

drept urmare, ieri: "au dintii" pauza "caninu"
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#59 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 03 August 2010 - 11:02 AM

zic: ada, strage jucariile :D
ea: cand ma vezi ca sant atenta la tv nu imi cere sa fac nimic, i need my privacy! :(


sau: dezbraca uniforma si pune-o in camera la tine
ea: ai zic ca avem intotdeauna optiuni, i choose not to take it off, this is my choice! :(

ma da cu rotile-n sus cateodata.

sa ma intreaba cate inimi am cand ii zic ei ca e inima mea, sara e inima mea si tati e inima mea?????

eu ii zic lui honey, asa ne alintam noi :( ne uitam la un video si o gagica plangea si imi zice: uite mami, ii e dor de honey ei :D

am un dinte lipsa in spate si a vazut ea si zice: uite maimi ai un dinte lipsa, acum poti sa fluieri usor :D

si-una calda de 10 min: fac mamaliga si m intreaba sara cand e gata: ce mananci mami?
zic: mamaliga
i don't like mamaliga!
ii pun in farfurie, infuleca de zor, zic: ce mananci mai tu acolo?
ea: mash potato :( :(

#60 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 16 May 2011 - 11:31 AM

am facut risotto cu pui pt cina. ada sta cocotata langa mine si se uita ce fac. in momentul in care m-a vazut ca razui parmezan ma intreaba: ce faci cu branza asta mirositare, o pui in orez nu? zic:nu! da ce faci cu ea? o mananc zic eu! bine atunci, sa nu o pui in orez ca eu nu mananc asa ceva....hehe, cum s-a intors la Tv cum am aruncat-o in oala si sa vezi ce mananc acum....aviz amatorilor :(...cand va intreaba mintiti cu nerusinare, e scuzabil in cazuri din astea :(

Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi