Forum Culinar: Hünkar Beğendili Tas Kebabı - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Hünkar Beğendili Tas Kebabı

#1 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 22 October 2013 - 07:29 PM

Pe forumul italian o prietena care sta in Turcia a postat reteta asta, mi s-a parut cam ciudata combinatia dar mi-am luat inima in dinti si am incercat-o, mi-a placut foarte mult si de aceea am zis sa v-o povestesc si voua.
In prima seara am pregatit o mincarica din carne de vita (circa 1 kg) prajind mai intii carnea intr-un strop de ulei, punind-o apoi deoparte si in aceeasi cratita dunstuind ceapa (3 cepe rosii medii, adaugat carnea si sosul de rosii facut in casa (250 ml), cub de supa de carne facut in Thermomix si apa calda, lasat la fiert la foc mic citeva ore pina cind carnea era moale, racit si pus la frigider.
Intre timp am copt la cuptor la 250°C ventilat 3 vinete mari taiate in jumatate si gaurite cu o furculita, cind pulpa era moale am dat la o parte pielita si crema rezultata am racit-o si pus-o la frigider.
In ziua in care am servit-o in timp ce pe foc se incalzea tocanita am facut sosul bechamel in Thermomix cu 750 ml lapte, un unt mic de 25 de gr aromatizat cu ierburi si usturoi si 50 de gr de faina. Cind sosul a fost gata l-am amestecat tot acolo cu vinetele obtinind o crema.
Am servit punind in farfurie mai intii crema de vinete si bechamel si deasupra mincarica de carne, a fost suficient pentru 3 persoane dar n-am mai mincat altceva in seara aceea.
Imagine atasata: monthly_10_2013/post-4-13824629322003.jpg
Vreau sa o refac cind vine mama sa vedem daca o sa-i placa si ei.

#2 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 22 October 2013 - 10:42 PM

Cred ca e delicioasa, ca orice mincare turceasca.
Eu fac ceva asemanator, ”ali nazik”: vinete coapte pe foc / gratar, curatate de coaja arsa si amestecate lejer cu iaurt foarte gras si citiva catei de usturoi pisati. Carnea (de vita sau oaie) facuta frigaruie la gratar sau, tot bucatele mici, prajita in tigaie de tabla si condimentata bine (boia, chimion) se pune peste pasta de vinete, asa ca mincarica ta.

A mea arata asa

Imagine atasata: monthly_10_2013/post-233-13824744867226.jpg

#3 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 22 October 2013 - 10:44 PM

interesanta rau reteta asta! cred ca lui barbate-miu o sa-i placa.. mai ales ca are vinete!

#4 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 23 October 2013 - 02:15 PM

Imi plac ambele variante, cred ca am sa o fac si eu. Carmella, am retinut reteta ta de ali nazik de cand am vazut-o pe blogul tau.

Banuiesc ca varianta "porc" nu e traditionala, deci trebuie sa mai astept pana cumpar carne de vita.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#5 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 23 October 2013 - 07:25 PM

Carmella, e mortala varianta ta.

#6 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 23 October 2013 - 08:48 PM

Adriana, e foarte buna si varianta mea, da =)) dar acum imi sta mintea la a ta, cred ca crema aia de vinete e foarte buna asa cum ai descris-o.

Aura, daca e dupa cum imi place mie, la preparatele astea turcesti merge foarte bine carnea de berbecut, daca gasesti. Merge si vita si merge si porc, la urma urmei...

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi