Forum Culinar: Tort Malakoff - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tort Malakoff reteta?

#1 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

  Postat 25 November 2013 - 04:28 PM

Stie cineva cum se face acest tort? Pe net am gasit fel si fel de variante, marea majoritate cu piscoturi si cafea. Sa-nteleg ca seamana la gust si la modul de preparare cu Tiramisu?
Tinand cont ca nici originea nu-i prea clara, nu-i de mirare ca nici reteta nu pare a fi aceeasi.... Ba ca-i austriac, ba ca-i rus (facut la curtea tarilor, de catre bucatarii francezi), fel si fel de idei si pareri.
M-ar interesa sa aflu cum este la gust / textura si daca aveti vreo reteta incercata / facuta deja.
Multumesc! :thumleft:
Cam asa arata tortul, in pozele gasite pe net:

Imagine atasata: monthly_11_2013/post-46-13853895018179.png

Imagine atasata: monthly_11_2013/post-46-13853895079115.png

Imagine atasata: monthly_11_2013/post-46-13853895126072.jpg

Imagine atasata: monthly_11_2013/post-46-13853895164417.jpg

#2 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,065
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 25 November 2013 - 11:51 PM

Am gasit pe forumul italian reteta asta facuta de o prietena care spune ca reteta era a bunicii unui prieten de-al ei, din cit pot sa-mi dau cu seama eu (ca sunt total paralela cu tiramisu-ul) e ca el doar ca in loc de mascarpone este faina de migdale. Daca ai nevoie de traducere zi-mi

TORTA MALAKOFF di Ale Di Gioacchino
Ingredienti:
Per gli strati: savoiardi e caffè forte
Per la farcia: 2 tuorli, 200 g di zucchero, 200 g di farina di mandorle, 2 bicchieri di maraschino.

Preparare la farcia frullando insieme i tuorli e lo zucchero fino a montarli, aggiungere la farina di mandorle e quindi il maraschino, frullare fino ad ottenere una crema omogenea.
Fare in una teglia a cerniera un primo strato di savoiardi, inzuppato nel caffè per metà e con il lato non inzuppato a contatto con la teglia. Stendere metà della crema. Fare un altro strato di savoiardi, questa volta completamente inzuppati, e poi mettere l'altra metà della crema. Ricoprire con un ultimo strato di savoiardi inzuppati a metà , con il lato asciutto all'esterno.
Stendere sulla torta un foglio di alluminio, poi metterci sopra un piatto (io ho messo il fondo di una teglia a cerniera leggermente più piccola) e sopra una pentola piena d'acqua, in modo che si compatti. Tenere al fresco (io non l'ho messa in frigo, ma ora fa ancora fresco) per 24 ore. Togliere l'anello dello stampo, poggiare un vassoio adatto sulla torta e capovolgere. Spalmare tutta la torta con panna e decorare con quel che si vuole


#3 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 26 November 2013 - 09:18 AM

Vezi postareaAdriana, la 25 November 2013 - 11:51 PM, a spus:

Am gasit pe forumul italian reteta asta facuta de o prietena care spune ca reteta era a bunicii unui prieten de-al ei, din cit pot sa-mi dau cu seama eu (ca sunt total paralela cu tiramisu-ul) e ca el doar ca in loc de mascarpone este faina de migdale. Daca ai nevoie de traducere zi-mi

Saru' mana! :sad3: Italiana nu stiu, asa ca, daca ai timp si poti scrie si traducerea, nu sunt sigura ca google traduce totul corect. :P

#4 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 26 November 2013 - 09:47 AM

nu stiu de ce a doua poza (sectiunea) mi se pare din alta reteta... :P

#5 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 26 November 2013 - 09:50 AM

Vezi postarearedivivus, la 26 November 2013 - 09:47 AM, a spus:

nu stiu de ce a doua poza (sectiunea) mi se pare din alta reteta... :P

Nici eu. Se vad clar piscoturile, straturile.... Poza e luata de aici, unde e postata si o reteta.

#6 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 26 November 2013 - 10:38 AM

Mie imi pare ca un diplomat mai fistichiu cu cafea si rom. Din ce observ, decorul in general include piscoturi acoperite cu ciocolata si frisca, cateodata are si migdale. Suna cine combinatia oricum. Eu as face crema de migdale din reteta Adrianei, un mousse de cafea si piscoturi inmuiate in rom :sad3: Acoperit in frisca, ornat cu frisca, migdale si piscoturi in ciocolata =))

Edit ca observ in unele poze un sos de ceva fructe rosii.. Mai vad ca majoritatea pozelor au ca numitor comun migdalele.. unele au si ciocolata. Acuma, ciocolata, migdale, cafea si rom mie imi suna bine :P
Imagine postata

#7 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,065
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 26 November 2013 - 05:57 PM

TORT MALAKOFF
Ingrediente:
Pentru straturi: piscoturi de sampanie si cafea
Pentru umplutura: 2 galbenusuri, 200 gr zahar, 200 gr faina de migdale, 2 paharele de lichior maraschino.

Se pregateste umplutura batind spuma galbenusurile cu zaharul, se adauga faina de migdale si apoi lichiorul amestecind mereu pentru a obtine o crema omogena.
Intr-o forma de tort cu pereti detasabili se aseaza primul strat de piscoturi stropiti pe o parte cu cafea, cu partea nestropita in jos. Deasupra se aseaza jumatate din crema. Apoi un alt strat de piscoturi, de data aceasta inmuiati bine in cafea si cealalta jumatate de crema. Se termina cu un ultim strat de piscoturi stropiti pe de o parte cu cafea cu partea nestropita in sus.
Se aseaza deasupra o bucata de folie de aluminiu, o farfurie si ceva greu care sa tina apasat ca sa se imbine totul si se pastreaza in frigider.
Se scoate din forma si se serveste imbracata in frisca si decorata dupa plac

#8 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 27 November 2013 - 08:44 AM

Vezi postareaAdriana, la 26 November 2013 - 05:57 PM, a spus:

TORT MALAKOFF
Ingrediente:
Pentru straturi: piscoturi de sampanie si cafea
Pentru umplutura: 2 galbenusuri, 200 gr zahar, 200 gr faina de migdale, 2 paharele de lichior maraschino.

Se pregateste umplutura batind spuma galbenusurile cu zaharul, se adauga faina de migdale si apoi lichiorul amestecind mereu pentru a obtine o crema omogena.
Intr-o forma de tort cu pereti detasabili se aseaza primul strat de piscoturi stropiti pe o parte cu cafea, cu partea nestropita in jos. Deasupra se aseaza jumatate din crema. Apoi un alt strat de piscoturi, de data aceasta inmuiati bine in cafea si cealalta jumatate de crema. Se termina cu un ultim strat de piscoturi stropiti pe de o parte cu cafea cu partea nestropita in sus.
Se aseaza deasupra o bucata de folie de aluminiu, o farfurie si ceva greu care sa tina apasat ca sa se imbine totul si se pastreaza in frigider.
Se scoate din forma si se serveste imbracata in frisca si decorata dupa plac

:tongue3: Saru' mana! :tongue3:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi