Forum Culinar: Orez la cuptor - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Orez la cuptor

#1 Useril este offline   Eleonora 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 26-December 13

Postat 01 January 2014 - 12:21 PM

-500 g. carne de pasăre, ciocănele
-2 morcovi
-1 ceapă
-2 cuburi de knor (facultativ)
-1 cană orez de (250 g)
-3 linguri ulei
-boia de ardei dulce
-piper alb

Se pune carnea la fiert cu morcovii, ceapa, și cu 5 căni apă . Când începe să fiarbă, se spumează și se adaugă knor-ul (sau sare după gust).

Când carnea este fiartă, se scoate din supă, iar aceasta se strecoară.
Se folosesc 3 căni din cantitatea de supă, deci dacă e mai multă supă, restul se poate congela spre a o folosi la altceva.

Separat se pune uleiul într-o cratiță la încins, se adaugă orezul spălat, și se untește puțin până ce devine sticlos.
Atunci se adaugă 1 cană de supă, boia și piper și se mai lasă puțin să se umfle.
Într-un vas termorezistent se așează bucățile de carne, se pun 2 căni de supă și amestecul de orez.

Se introduce tava în cuptor la foc mare și se ține până ce toată zeama a scăzut, iar deasupra s-a rumenit puțin (timp în care nu se amestecă deloc).

Se așează pe un platou și se servește cald.

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-1954-1388571690133.jpg


Imagine atasata: monthly_01_2014/post-1954-13885717018993.jpg
”N-ai luat învățătură decât de la cei care te-au admirat și au fost îngăduitori față de tine, și de la cei care ți-au făcut loc spre a-ți putea continua drumul? N-ai luat învățătură de folos și de la cei care ți-au stat împotrivă și ți-au așternut obstacole de-a curmezișul drumului tău, spre a te împiedica să mergi înainte?”

#2 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 02 January 2014 - 05:55 PM

Si mie imi place orezul la cuptor. Chiar am sa fac pentru azi, ca mi-au ramas resturi de la un pui la cuptor.

Eu am o varianta cu carne tocata, pentru a scurta timpii de pregatire. Adica, daca nu e timp pentru fiert carnea... :floare:

Le pun pe toate crude, carnea, orezul, telina, ardei, ceapa, ciuperci, pun apa fierbinte, un pic de otet si sos de soia, acopar cratita si o dau la cuptor.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#3 Useril este offline   Eleonora 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 26-December 13

Postat 03 January 2014 - 02:22 PM

Vezi postareaaura, la 02 January 2014 - 05:55 PM, a spus:

Si mie imi place orezul la cuptor. Chiar am sa fac pentru azi, ca mi-au ramas resturi de la un pui la cuptor.

Eu am o varianta cu carne tocata, pentru a scurta timpii de pregatire. Adica, daca nu e timp pentru fiert carnea... :floare:

Le pun pe toate crude, carnea, orezul, telina, ardei, ceapa, ciuperci, pun apa fierbinte, un pic de otet si sos de soia, acopar cratita si o dau la cuptor.


Mă bucur că îți place rețeta, și e foarte bună de notat și a ta, mai ales când esți în criză de timp. :floare:
”N-ai luat învățătură decât de la cei care te-au admirat și au fost îngăduitori față de tine, și de la cei care ți-au făcut loc spre a-ți putea continua drumul? N-ai luat învățătură de folos și de la cei care ți-au stat împotrivă și ți-au așternut obstacole de-a curmezișul drumului tău, spre a te împiedica să mergi înainte?”

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi