Forum Culinar: Cornulețe cu gem - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cornulețe cu gem

#1 Useril este offline   Eleonora 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 26-December 13

Postat 03 January 2014 - 02:12 PM

-1 ou,
-100 g smantana,
-250 g margarina,
-2-3 linguri zahar pudra,
-faina cca 500 g,
-un praf de sare,
-o lingurita praf de copt,
-2-3 plicuri zahar vanilat,

-200 g gem de caise,
-40 g nucă de cocos

+sirop de zahăr
+nucă macinată de cocos pentru pudrat


Margarina se lasa din timp la temperatura camerei astfel incat sa se inmoaie bine, apoi se freaca cu zaharul pudra si zaharul vanilat pana devine o crema fina. Se adauga si se incorporeaza bine smantana apoi oul intreg.

In aceasta compozitie cremoasa se adauga faina si praful de copt cernute, putin cate putin, amestecanduse cu o lingura de lemn. In momentul in care amestecarea se ingreuneaza se rastoarna compozitia pe blatul de lucru si se framanta in continuare cu mana pana devine un aluat elastic care se prelucreaza foarte usor fara sa se rupa.

Se pune in folie de plastic si se da la rece pentru 30-50 minute.

Dintr-o bucata de aluat cat o portocala se intinde o foaie subtire de 3-4 mm si se trece la rularea cornuletelor. Cel mai simplu este sa decupati aluatul dupa forma unei farfurii mari, apoi il taiati ca in poza, adica in sferturi si apoi fiecare bucata de 2 ori, ceea ce inseamna ca vor iesi 12 bucati potrivite de marime.

Se aseaza puțin gem amestecat cu nucă de cocos pe fiecare bucata de aluat si se ruleaza usor cu mana. Cornuletele se aseaza in tava pe care am presarat-o cu faina (sau pe hartie de copt).

Se dau la cuptor pentru 20 de min, pana cand cornuletele se rumenesc usor.

La urmă eu le-am uns cu un sirop de zahăr și le-am tăvălit în nucă de cocos răzuită.
Foarte fragede și gustoase.

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-1954-13887511238453.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-1954-13887511347215.jpg

-după rețeta lui Teo-
”N-ai luat învățătură decât de la cei care te-au admirat și au fost îngăduitori față de tine, și de la cei care ți-au făcut loc spre a-ți putea continua drumul? N-ai luat învățătură de folos și de la cei care ți-au stat împotrivă și ți-au așternut obstacole de-a curmezișul drumului tău, spre a te împiedica să mergi înainte?”

#2 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 03 January 2014 - 08:12 PM

siropul final e-o noutate ptr mine. ce rol are, sa le-nmoaie sau sa lipeasca cocosul? arata f bine, felicitari!
am facut si eu de Craciunul asta, dar cu osanza cruda. bune si-asa!

#3 Useril este offline   Eleonora 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 26-December 13

Postat 03 January 2014 - 08:25 PM

Vezi postareamoatza, la 03 January 2014 - 08:12 PM, a spus:

siropul final e-o noutate ptr mine. ce rol are, sa le-nmoaie sau sa lipeasca cocosul? arata f bine, felicitari!
am facut si eu de Craciunul asta, dar cu osanza cruda. bune si-asa!


Moața rețeta aceasta la sursa originală era fără gem, cu rahat iar sirop nu avea ci erau date prin zahăr pudră. Acuma eu am scris pe aici că toate le-am făcut în grabă mare, și nu am cumpărat zahăr pudră iar râșnița nu-mi mergea...atunci ce să fac, am improvizat... eu am o altă rețetă de cornuri mai mari în două culori ce le însiropez și devin moi și delicioase...așadar am zis să folosesc și aici aceași metodă. Și spun eu că nu am făcut deloc rău, pentru că precum bine ai constatat nuca de cocos aderă perfect și am salvat treaba cu zahărul. Iar apoi mai are un avantaj, cui îi place mai dulce siropul e de real folos cornulețele fiind chiar puțin acrișoare de la gem, iar asta le-a dat un echilibru perfect.
De altfel cum am scris și-n rețetă ele sunt foarte fragede și fără sirop, combinația unt-smântână dându-le frăgezime, dar sunt sigură că nu atât de mult ca osânza sau untura, că și eu le făceam cu untură pe vremuri și spun sincer că nu se egalează cu nici o altă rețetă, dar din rațiuni dietetice am renunțat la untură și caut variante mai rezonabile.
”N-ai luat învățătură decât de la cei care te-au admirat și au fost îngăduitori față de tine, și de la cei care ți-au făcut loc spre a-ți putea continua drumul? N-ai luat învățătură de folos și de la cei care ți-au stat împotrivă și ți-au așternut obstacole de-a curmezișul drumului tău, spre a te împiedica să mergi înainte?”

#4 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 03 January 2014 - 08:48 PM

am inteles, deci a fost un compromis :floare:

acuma, afland de la han niste date despre dna Eleonora, imi vine sa va zic dvs. iar sfaturi, nicicum.

ps: am glumiiit, tu! astept si alte retete.

#5 Useril este offline   Eleonora 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 26-December 13

Postat 09 January 2014 - 01:06 PM

Vezi postareamoatza, la 03 January 2014 - 08:48 PM, a spus:

am inteles, deci a fost un compromis :)

acuma, afland de la han niste date despre dna Eleonora, imi vine sa va zic dvs. iar sfaturi, nicicum.

ps: am glumiiit, tu! astept si alte retete.


Moatza, acum am văzut răspunsul, și poate ar trebui să te iau și eu cu doamnă, iar de sfaturi greșesți :rolleyes: , și la 70 de ani mi le poți da, că omul cât trăiește învață :). Uite de exemplu chiar această rețetă eu am înbunătățit-o încă, și ultima dată când le făcui am pus 200 g unt în loc de marganiră și evident că au fost și mai bune.

Iar acum cu riscul să fiu off topic, și eu am aflat mai multe despre tine citind pe aici, mai bine zis admirându-ti păsărelele, la cap sau nu... dar ai o adevărată famile de canari, și-s frumoși foc :) .
”N-ai luat învățătură decât de la cei care te-au admirat și au fost îngăduitori față de tine, și de la cei care ți-au făcut loc spre a-ți putea continua drumul? N-ai luat învățătură de folos și de la cei care ți-au stat împotrivă și ți-au așternut obstacole de-a curmezișul drumului tău, spre a te împiedica să mergi înainte?”

#6 Useril este offline   Eleonora 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 26-December 13

Postat 09 January 2014 - 04:49 PM

Vezi postareaEleonora, la 03 January 2014 - 02:12 PM, a spus:

...

Se pune in folie de plastic si se da la rece pentru 30-50 minute.

Intre timp se taie rahatul in bucatele si se incalzeste cuptorul.



Acum am văzut că dând ”copy” la rețetă am luat și paragraful cu rahatul, care în versiunea făcută de mine nu-i, că le-am făcut cu gem, și nici nu mai pot edita, așa că rămân la bunăvoința moderatorilor să modifice, că n-aș vrea să încurc pe cine va vrea s-o facă.
”N-ai luat învățătură decât de la cei care te-au admirat și au fost îngăduitori față de tine, și de la cei care ți-au făcut loc spre a-ți putea continua drumul? N-ai luat învățătură de folos și de la cei care ți-au stat împotrivă și ți-au așternut obstacole de-a curmezișul drumului tău, spre a te împiedica să mergi înainte?”

#7 Useril este offline   Eleonora 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 26-December 13

Postat 09 January 2014 - 05:01 PM

Și rețeta repatată, cu imaginile pe etape de astă dată.

-ingredientele pregătite;

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-1954-13892794732488.jpg

-untul amestecat cu zahăr

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-1954-13892794848562.jpg

-cu smântână și ou;

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-1954-13892795237826.jpg

-după frământat;

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-1954-13892795485007.jpg

-foaia întinsă și tăiată triunghiuri;

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-1954-13892795807764.jpg

-a doua serie pusă în tavă

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-1954-13892796043264.jpg

-și gata coapte și pudrate cu zahăr.

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-1954-13892796305865.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-1954-13892796424634.jpg
”N-ai luat învățătură decât de la cei care te-au admirat și au fost îngăduitori față de tine, și de la cei care ți-au făcut loc spre a-ți putea continua drumul? N-ai luat învățătură de folos și de la cei care ți-au stat împotrivă și ți-au așternut obstacole de-a curmezișul drumului tău, spre a te împiedica să mergi înainte?”

#8 Useril este offline   cris31 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 20-December 09

Postat 09 January 2014 - 06:11 PM

Foarte frumoase cornuletele, eu am o reteta din antichitaturi cu o parte smantana si una untura, foarte fragede si asa. Oricum eu iubesc cornuletele fragede in orice varianta psi pentru ca imi aduc aminte de sarbatorile din copilarie.

#9 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 10 January 2014 - 07:53 AM

Vezi postareaEleonora, la 09 January 2014 - 04:49 PM, a spus:

Vezi postareaEleonora, la 03 January 2014 - 02:12 PM, a spus:

...

Se pune in folie de plastic si se da la rece pentru 30-50 minute.

Intre timp se taie rahatul in bucatele si se incalzeste cuptorul.

Acum am văzut că dând ”copy” la rețetă am luat și paragraful cu rahatul, care în versiunea făcută de mine nu-i, că le-am făcut cu gem, și nici nu mai pot edita, așa că rămân la bunăvoința moderatorilor să modifice, că n-aș vrea să încurc pe cine va vrea s-o facă.

Gata, am modificat! :occasion14:

#10 Useril este offline   Eleonora 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 26-December 13

Postat 10 January 2014 - 01:43 PM

Vezi postareaFoxyy, la 10 January 2014 - 07:53 AM, a spus:


Gata, am modificat! :toothy9;


Mulțumesc mult! :hungry:
”N-ai luat învățătură decât de la cei care te-au admirat și au fost îngăduitori față de tine, și de la cei care ți-au făcut loc spre a-ți putea continua drumul? N-ai luat învățătură de folos și de la cei care ți-au stat împotrivă și ți-au așternut obstacole de-a curmezișul drumului tău, spre a te împiedica să mergi înainte?”

#11 Useril este offline   Eleonora 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 26-December 13

Postat 10 January 2014 - 01:46 PM

Vezi postareacris31, la 09 January 2014 - 06:11 PM, a spus:

Foarte frumoase cornuletele, eu am o reteta din antichitaturi cu o parte smantana si una untura, foarte fragede si asa. Oricum eu iubesc cornuletele fragede in orice varianta psi pentru ca imi aduc aminte de sarbatorile din copilarie.


Cristina, mulțumesc, să știi că mie chiar îmi era dor de cornulețe că nu făcusem de mult, și cum de Revelion cautam ceva mult și bun, cornulețe au fost. Iar acum iaca dau și bis că uitasem de o rețetă de suflet.
”N-ai luat învățătură decât de la cei care te-au admirat și au fost îngăduitori față de tine, și de la cei care ți-au făcut loc spre a-ți putea continua drumul? N-ai luat învățătură de folos și de la cei care ți-au stat împotrivă și ți-au așternut obstacole de-a curmezișul drumului tău, spre a te împiedica să mergi înainte?”

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi