Forum Culinar: Prajitura cu suc de portocale - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Prajitura cu suc de portocale a.k.a. Prajitura Fanta fara Fanta si budinci

#1 Useril este offline   floricris 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 06 January 2014 - 01:59 AM

Vad ca reteta nu-i pe site, doar Cerra pusese la "Ce dulciuri ati gatit azi" o poza cu varianta cu strat intermediar de branza.
Prajitura e foarte simpla, nu are multe grasimi (afara de galbenusuri). Era la moda pe la sfarsitul anilor '90. Intre timp am renuntat la Fanta si la prafuri de budinca, deci ajustam...


Asadar, ingredientele pentru blat: 5 oua, 5 linguri de zahar, 5 linguri de faina.
Se bat albusurile spuma tare.
Peste albusuri se adauga treptat zaharul. Pentru cei ce prefera aluatul mai dulce, mai pot adauga o lingura de zahar.
Se inglobeaza apoi galbenusurile, batand mereu. Si la final, lingurile de faina.
Compozitia rezultata se pune intr-o tava (unsa cu unt, tapetata cu faina). Eu am folosit o tava cu dimensiunile 21*29 cm.
Se pune la cuptor, 175 gr C, cam 40 min (eventual faceti testul cu scobitoarea).

Pentru crema: 1l suc de portocale (din cel cu 100% fructe, fara aditivi, fara adaos de zahar), 90 g amidon alimentar, coaja rasa de la o portocala sau lamaie netratata, 1 lingura de faina, 2 linguri zahar (amatorii de si mai dulce pot mari cantitatea pana la 4 linguri zahar).
Intr-o olicica se imprietenesc amidonul, zaharul, coaja de portocale si faina.
Se adauga peste ele cca 150-170 ml de suc, se amesteca mereu pentru a se dizolva ingredientele solide. Se omogenizeaza.
Apoi se toarna restul de suc peste amestec.
Se pune olicica pe foc, si se amesteca continuu (sau aproape continuu) pana se coaguleaza si devine omogena crema.
Cand e gata, se ia de pe foc si se turna fierbinte peste pandispanul usor racit si lasat in tava. (Cand a fost gata crema, scosesem blatul din cuptor cam de 5-10 min).
Se lasa sa se raceasca. Se taie prajitura abia dupa 2-3 ore.

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-146-13889653440906.jpg

Pentru divertisement, se poate face cu suc de portocale rosii.

Varianta cu un strat intermediar de crema de branza n-am testat-o niciodata.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi