Forum Culinar: Orez cu legume, pui si sos bechamel - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Orez cu legume, pui si sos bechamel

#1 Useril este offline   Carmen"s page 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 30-December 13

Postat 10 January 2014 - 10:31 AM

Desi de obicei gatesc orezul fiert cu ceapa si condimente, m-am gandit sa ma joc putin cu cateva ingrediente pe care le-am gasit prin frigider pentru a mai scapa de monotonia culinara care in general a pus stapanire in bucatarie si nu numai in ea.

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-1957-13893436695039.png

Ingrediente:

- 1 ardel rosu, 1 verde;
- 1 piept pui sau 3 pulpe pui;
- 2 cepe;
- 1 morcov maricel;
- 3 cubulete unt, ulei;
- sare, piper, marar, curry;
- 1 cana de 300 ml cu orez

Sos bechamel:

- 200 ml lapte;
- 1 lingura faina;
- 150 gr smantana;
- sare, piper

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-1957-13893434037123.jpg

Punem la fiert orezul cu 4 cani de apa (trebuie sa fie mai apos), putin ulei, condimente, iar cand incepe sa clocoteasca mai lasam 10 minute sa fiarba si invartim cu o lingura din cand in cand. Taiem rondele morcovul, ceapa marunt, ardeii cubulete, punem intr-o tigaie putin unt si prajim ceapa, adaugam apoi morcovul, ardeii, condimentam. Cand e gata le punem intr-un vas si le dam deoparte. Carnea o taiem fasii, o condimentam, o prajim in putin unt.

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-1957-13893434517332.jpg

Pentru a pregati sosul bechamel, avem nevoie de un vas in care punem laptele, smantana, faina, sare, piper, putin curry si mixam. In mod normal sosul bechamel se face altfel: se pune faina la prajt in unt, se adauga smantana si apoi cate putin lapte si se invarte intruna cu lingura pana se obtine o crema ca o smantana. Eu prefer sa nu prajesc faina, iar sosul il fac ca o crema de vanilie si anume: pun vasul cu toate ingredientele la fiert la foc potrivit si chiar de la inceput invart cu o lingura, cand vad ca se fac cocoloase dau vasul deoparte, amestec pana nu mai simt nimic pe fundul vasului, pun iar pe foc si invart, repet aceasta operatie pana obtin o crema fina si groasa ca o smantana. La urma adaug niste marar tocat.

Dupa ce am terminat facut si sosul luam un vas termorezistent si il ungem cu putin sos.

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-1957-13893434817394.jpg

Punem un strat din jumatate de cantitate de orez, stropim cu putin ulei de masline, stratul de legume, stratul de carne si apoi ultimul strat de orez peste care stropim putin ulei de masline.

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-1957-13893435107114.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-1957-13893435302545.jpg

Sosul care ne-a ramas il intindem pe deasupra, inepam din loc in loc cu o furculita pentra ca sosul sa intre mai bine in orez, apoi presaram putin patrunjel. Bagam vasul la cuptor 25 minute la foc potrivit.
Imagine atasata: monthly_01_2014/post-1957-13893435546923.jpg

Spor la gatit!
Blogul meu personal

http://privestesigateste.com/

#2 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 10 January 2014 - 10:37 AM

Poti sa atasezi pozele din nou, te rog? Din cine stie ce motiv, nu sunt atasate..... Ori nu le vad eu?? :occasion14:
Bun venit la noi! Am vazut si celelalte bunatati postate, cred ca o sa-ncep sa salvez retetele. :P

#3 Useril este offline   Carmen"s page 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 30-December 13

Postat 10 January 2014 - 11:00 AM

Vezi postareaFoxyy, la 10 January 2014 - 10:37 AM, a spus:

Poti sa atasezi pozele din nou, te rog? Din cine stie ce motiv, nu sunt atasate..... Ori nu le vad eu?? :occasion14:
Bun venit la noi! Am vazut si celelalte bunatati postate, cred ca o sa-ncep sa salvez retetele. :P


E ok acum? scuze ca am pus tacamurile in stanga...desi nu sunt stangace la cateva poze de pe blogul meu tacamurile sunt in stanga.

Multumesc de primire si de aprecieri.
Blogul meu personal

http://privestesigateste.com/

#4 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 10 January 2014 - 11:15 AM

Vezi postareaCarmen"s page, la 10 January 2014 - 11:00 AM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 10 January 2014 - 10:37 AM, a spus:

Poti sa atasezi pozele din nou, te rog? Din cine stie ce motiv, nu sunt atasate..... Ori nu le vad eu?? :P
Bun venit la noi! Am vazut si celelalte bunatati postate, cred ca o sa-ncep sa salvez retetele. :P

E ok acum? scuze ca am pus tacamurile in stanga...desi nu sunt stangace la cateva poze de pe blogul meu tacamurile sunt in stanga.

Multumesc de primire si de aprecieri.

E perfect, multumesc! :occasion14: Mi-ai facut pofta de pui cu orez...... Cred ca o sa fac zilele astea. :P
Cat despre tacamuri.... nu suntem la vreun concurs sau pe vreun site mai "migalos". Asa ca nu-ti bate capul daca-s puse mai "altfel". Eu personal nu-mi bat capul cu asta. :P

#5 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 10 January 2014 - 12:52 PM

Arata f. apetisant :hungry: si mie mi s-a facut pofta .

Chiar imi spunea matusa ca a mancat la o prietena un orez care i s-a parut f. f. bun si a intrebat-o ce ii pusese ,la care i-a raspuns ca,curry.Parca m-asi risca si eu sa incerc desi hunii mei sunt mai reticenti la arome noi. :toothy9;

#6 Useril este offline   Carmen"s page 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 30-December 13

Postat 10 January 2014 - 01:06 PM

Vezi postareaGeany, la 10 January 2014 - 12:52 PM, a spus:

Arata f. apetisant :hungry: si mie mi s-a facut pofta .

Chiar imi spunea matusa ca a mancat la o prietena un orez care i s-a parut f. f. bun si a intrebat-o ce ii pusese ,la care i-a raspuns ca,curry.Parca m-asi risca si eu sa incerc desi hunii mei sunt mai reticenti la arome noi. :hungry:


Eu de obicei pun curry si in sosul bechamel mai ales atunci cand fac pui vienez, noua ne place! :toothy9;
Blogul meu personal

http://privestesigateste.com/

#7 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 10 January 2014 - 01:16 PM

Vezi postareaGeany, la 10 January 2014 - 12:52 PM, a spus:

Arata f. apetisant :hungry: si mie mi s-a facut pofta .

Chiar imi spunea matusa ca a mancat la o prietena un orez care i s-a parut f. f. bun si a intrebat-o ce ii pusese ,la care i-a raspuns ca,curry.Parca m-asi risca si eu sa incerc desi hunii mei sunt mai reticenti la arome noi. :toothy9;

Eu n-am mai zis, ca nu-si avea rostul, dar o sa "stric" reteta.... Pun piept de curcan (mai am acasa) si la orez azvarl si niste curry (ii place mult de tot jupanului).... :hungry:

#8 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 10 January 2014 - 01:56 PM

Deci clar! tre' sa incerc hunii cu curry :toothy9; chiar am in casa un plic, dar nu am avut inca curaj sa-i incerc,tot am amanat :hungry:
Asa ca gata,i-a venit randul.

Carmen ,eu la sosul besamel pana acum puneam nucsoara.

#9 Useril este offline   Carmen"s page 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 30-December 13

Postat 12 January 2014 - 12:53 PM

Vezi postareaGeany, la 10 January 2014 - 01:56 PM, a spus:

Deci clar! tre' sa incerc hunii cu curry :unsure: chiar am in casa un plic, dar nu am avut inca curaj sa-i incerc,tot am amanat :105:
Asa ca gata,i-a venit randul.

Carmen ,eu la sosul besamel pana acum puneam nucsoara.


Ne putem juca cu orice condimente ne plac, :hug:
Blogul meu personal

http://privestesigateste.com/

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi