Forum Culinar: Dieta Montignac - Tarta sarata invelita in vinete - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dieta Montignac - Tarta sarata invelita in vinete ... furata de la Carmen

#1 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 23 January 2014 - 10:30 AM

Aici gasiti reteta de origine pe care eu am adaptat-o la monti.

Ingrediente;

- 10 cartofi maricei... 2 vinete
- 500 gr ciuperci... nu am idee ce cantitate am folosit eu, dar era o conserva din aia maaaaare
- 1 ceapa mare
- 300 gr kaiser... daca e conform (si chiar aveam in casa), doar ca eu aveam adus de mama din productie proprie carne de vitel afumata (cantitate ochometrica)
- 1 ardel rosu ;
- 1 ardel verde;
- 200 gr. telemea vaca... cu cea mai mare placere as fi pus daca soatza nu ar fi uitat sa o cumpere, asa ca eu am facut un amestec de mozzarella si grana padano (tot ochiometric)
- sare, piper

Sos:

- 2 oua... eu am folosit mult mai multe
- 1 lingura smantana... si aici mai multa
- 200-250 ml lapte... lapte monti, doar ca eu am ales sa nu folosesc. Am ales sa maresc cantitatile la ou si smantana (absolut ochiometric)
- marar;
- sare, piper

Glazura:

- 1 ardel rosu
- 1 ardel verde
- frunze de patrunjel... de astea am uitat

Asaaaa, cam astea au fost modificarile.

Eu am inceput de dimineata si am terminat seara. Cand mi-am dat seama ca sunt doar eu cu Mara acasa am sunat-o pe vecina, care foarte draguta, a venit si mi-a spalat si taiat feliute vinetele.
Dupa aia, pe piastra (nu ma puneti sa traduc, ca nu am idee care este echivalentul in romaneste) le-am fript.
Si gata cu imbracamintea.

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-133-13904645021644.jpg

Seara, cand babele, s-au adunat de pe drumuri le-am pus la treaba.
Au tocat ardeiul gras, au dat pe razatoare branzeturile, au taiat carnita, au desfacut conserva de ciuperci, au spart ouale si , spre deosebire de Carmen, am amestecat totul intr-un castron impreuna cu smantana, sare, piper si mult marar.
Cu alte cuvinte eu/noi am facut un maglavais din ingrediente si sos (cum ii zice ea).

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-133-13904649104225.jpg

Eu, (trebuie sa ma laud si eu, nu?!)am imbracat forma cu vinete (ma oftic ca nu am folosit hartie, dar nu au fost probleme...ar fi iesit mai frumoasa, cred) iar mama a trantit amestecul preafrumos peste.
A, sa nu uit, cum ne-au mai ramas cateva feliute de vinete le-am pus undeva prin amestecul ciupercos.
Am imbracat-o in ardei (tot eu) cat de frumos am putut si la cuptorul preincalzit la 200°C.

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-133-13904653758103.jpg

Am crezut ca se va face mai repede decat cea a lui Carmen, dar nu a fost sa fie. Am scos-o dupa mai mult de o ora. Am reusit sa o bronzez nitelus, da' nu-i bai, mie asa-mi place.

Si acum o sectiune din tava

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-133-13904654448936.jpg

... si una din farfurie

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-133-13904654597943.jpg

Acuma, daca va place numai stiu. Noua ne-a placut azi dimineata la micul dejun cu o stacana de ceai de fructe de padure.
La poze nu accept reclamatii, am facut si eu ce am putut cu o mana.
Pofta buna, fetelor!

Reteta de mai sus este un cadou/cu dedicatie pt Foxulina!
Sorina

#2 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 27 January 2014 - 12:04 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 23 January 2014 - 10:30 AM, a spus:

Reteta de mai sus este un cadou/cu dedicatie pt Foxulina!

:love7: :love7: :love7: :love7: :love7: :love7:
Sar'naaaaaaaaaa!
Sa stii ca o sa caut vinete si o sa o fac. Am salvat-o, mai tre' sa fac inventarul ingredientelor si trec la munci! :floare: :pupic: :salut:

#3 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 27 January 2014 - 12:17 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 23 January 2014 - 10:30 AM, a spus:

- 300 gr kaiser... daca e conform (si chiar aveam in casa), doar ca eu aveam adus de mama din productie proprie carne de vitel afumata (cantitate ochometrica)
Dupa aia, pe piastra (nu ma puneti sa traduc, ca nu am idee care este echivalentul in romaneste) le-am fript.
La poze nu accept reclamatii, am facut si eu ce am putut cu o mana.

Revin.......
Kaiserul conform ar fi cel fara zahar, conservanti si alte nebunii? Daca nu-s sigura de provenienta, ce pun in loc? Sau nu pun nimic? :love7:
Piastra ar fi o tava de peste. Asa am gasit-o in magazinele noastre. La niste preturi astronomice, bineinteles. Cam 300 lei una bucata.... Adica vreo 65 de euro.... Vai s-amar. 66 de ani sa stea acolo! :love7:
Iar pozele sunt belea, ce reclamatii astepti? imi ploua-n gat de nu-ti pot explica. O sa ma uit dupa vinete prin magazin. Ciuperci se gasesc, ardei am acasa.... Iar restul le am si pe alea. :love7:

#4 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 27 January 2014 - 03:40 PM

Și fără amidon indiferent din ce este, nema amidon.
Poți folosi cărnița de pui sau altceva, carne afumata (ca mine), mezel conform.
Cel mai simplu cărnița coapta, friptă, prăjită, crudă, resturi de duminică... orice îți dorește inimioara.
Sorina

#5 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 27 January 2014 - 04:42 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 27 January 2014 - 03:40 PM, a spus:

Și fără amidon indiferent din ce este, nema amidon.
Poți folosi cărnița de pui sau altceva, carne afumata (ca mine), mezel conform.
Cel mai simplu cărnița coapta, friptă, prăjită, crudă, resturi de duminică... orice îți dorește inimioara.

Se pune amidon la kaiser???? E prima oara cand aflu de-asa ceva. Chiar o sa intreb, saru' mana! :love7:
N-am gasit prin zona vinete (frumoase). Erau cateva, dar cam vestede. Sau stricate. Asa ca am zis pas. Caut diseara prin piata (desi, slabe sperante) sau maine in alt magazin. :love7:

#6 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 27 January 2014 - 05:48 PM

Poate ai noroc cu dovlecei, daca nu gasesti vinete.

Si DA, amidonul si varii forme de zahar se folosesc la greu in prepararea mezelurilor. Depinde de norocul pe care-l ai.
Eu kaiser cumpar de la sarbi, in niciun caz de la romani.
Doar la Padova e un nene rumanas care face el mezelurile. Bune rau si naturale, doar ca nu-mi convine sa ma duc in fiecare saptamana.
Eu am facut Kaiser in casa... o bunatate! Doar ca acum nu prea am chef sa ma apuc de asa ceva.

Editare... nu intreba, citeste tu ingredientele. Nu te increde in vanzatori, decat daca ii cunosti foarte bine. Mai ales la inceput.
La inceput de monti mi-am innebunit soatza, il apuca disperarea cand incepeam sa citesc etichetele.
Nu ai idee unde poti gasi zahar... si in bulion sau varii conserve (ex. mazare).
Sorina

#7 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 28 January 2014 - 12:12 AM

Vezi postareaFoxyy, la 27 January 2014 - 04:42 PM, a spus:

Se pune amidon la kaiser???? E prima oara cand aflu de-asa ceva. Chiar o sa intreb, saru' mana!

nu trebuie sa intrebi, citeste etichetele de la coletele mari netaiate (le vezi bine in supermarket, nu la galantar, ca acolo sunt toate deja dezambalate de ambalajul original pe care scrie compozitia) si te vei minuna. Si zahar au si cate si mai cate ... (nitriti, nitrati, coloranti, etc)
Mezeluri nu am vazut nimic conform la noi si tare ma tem ca si branzeturile au fainoase si diverse in ele ... Prea au o consistenta dubioasa (nu se topesc la fel de bine la cald - in mamaliga/paste de ex) , versus o branza/cascaval de la altii ...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#8 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 28 January 2014 - 09:10 AM

Bine ca ai zis de dovlecei. Astia sunt sigur, chiar si-n piata gasesc. Uneori ii capat moca de la tantea la care-mi fac eu cumparaturile de obicei. :)

Eu nu cumpar mezeluri din super / hypermarket. Doar de la tarani - sibieni sau ce alte natii or mai fi. Si cum aia n-au etichete, n-am ce citi. Trebuie doar sa intreb. Dar cred ca nu se crapa pamantul daca folosesc carne cruda luata tot de la taran (la un magazin din piata se aduc saptamanal oratanii de ograda). Fierb carnea si o pun in loc de mezel (kaiser sau ce-o fi el). Afumatoare n-am, asa ca..... nici o sansa sa afum ceva.
Etichetele le citim si noi (si eu, dar si jupanul), de multe ori renuntam sa cumparam ceva, cand vedem ingredientele. =))

#9 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 28 January 2014 - 12:51 PM

Atunci carne sa fie!
Sorina

#10 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 30 January 2014 - 03:12 PM

Am facut si eu tarta, intr-un final. Am folosit dovlecei, in loc de vinete. Belea!!!!! =)) Am mancat la pranz o bucata si abia astept sa ajung diseara acasa, sa dau iar atacul la tava! :occasion15:

#11 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 30 January 2014 - 03:14 PM

Ma bucur ca va place! :occasion15:
Sorina

#12 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 30 January 2014 - 03:16 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 30 January 2014 - 03:14 PM, a spus:

Ma bucur ca va place! :occasion15:

E nemaipomenita! =)) Am folosit piept de curcan (copt in prealabil) si dovlecei in loc de vinete. Luasem 1 kg de ciuperci (proaspete) si dupa ce le-am scos apa, am ramas cu 430 g..... Atata am pus, n-am luat altele.

#13 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 30 January 2014 - 03:26 PM

Eu la tarte sarate nici nu prea tin cont de cantitati, fac mai mult la ochi.
Important e sa fie pe gustul vostru, cu cantitatile se poate jongla dupa placerea fiecaruia.
Sorina

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi