Forum Culinar: Dieta Montignac - Prajitura rapida cu cirese (Clafoutis) - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dieta Montignac - Prajitura rapida cu cirese (Clafoutis) ... furata de la Alexandru

#1 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 23 January 2014 - 02:06 PM

Aici gasiti reteta de origine.

500g cirese bine coapte, curatate de cozi si de sîmburi

3 linguri de zahar... 2 linguri fructoza
3 linguri de faina... 3 linguri amestec jumi-juma faina integrala/tarate de ovaz (de data asta facuta faina, dar am facut in trecut si cu ea intreaga)
3 oua
1/4 l lapte (nedegresat)... smantana diluata cu apa
un praf de sare


Am modificat reteta ca mai sus, doar ca am dublat cantitatile ca tavoiul meu e urias.
Mie mi-a placut asa, nu prea dulce, daca vreti mai dulce puteti sa mai adaugati ceva fructoza.

In trecut am facut si cu caise si cu nectarine... delicioase. Mi-au placut chiar mai mult decat cea cu cirese.
Caisele le-am taiat in doua, dar la nectarine nu mi-a mai tinut figura, a trebuit sa le tai in patru.


Eu o tot fac din iunie 2012 cu diverse fructe. Imi propusesem saptamana asta sa o fac cu afine, doar ca soatza cica nu le-a vazut cand a fost la cumparaturi. Asta e!
Am folosit cirese congelate de asta vara. Nu le-am decongelat, le-am folosit asa cum erau.

Am folosit hartie de copt. Apoi am aruncat ciresele congelate (de data asta cu samburi) in tava.
Socrella (am profitat de ea) mi-a batut un pic cu furculita toate celelalte ingrediente si apoi a turmat maglavaisul peste cirese.
Bagat in cuptorul fffffoarte bine incins la 180°C si lasat acolo aproximativ 35 minute. Se testeaza cu varful de cutit (in loc de scobitoare)... eu respect indicatiile lui Alexandru.
Se scoate, se pozeaza si se asteapta cumintei pana diseara cand ii vom canta "La multi ani" lu' mamare (mama din dotare).

Pofta buna!

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-133-13904787351869.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-133-1390478745919.jpg

Sectiune diseara...
Sorina

#2 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 27 January 2014 - 11:45 AM

Vezi postareasorinadaniela, la 23 January 2014 - 02:06 PM, a spus:

1/4 l lapte (nedegresat)... smantana diluata cu apa
Sectiune diseara...

Smantana de care? ce procentaj de grasime? :love7:
Sectiune ai apucat sa faci? :love7:

#3 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 27 January 2014 - 06:08 PM

Imi pare rau, fara sectiune... da' nu-i bai ca daca gasesc afine am sa o refac.

Smantana, eu folosesc smantana aia lichida la cutiuta (pt mancare). M-am dus acum si am citit pe cutie. A mea are 23,5% grasime. Dar nu are foarte mare importanta, smantana sa fie.
Iar de diluat, iar nu e o regula. Faci asa cum iti place tie. Eu fac mereu la ochi, nu am cantarit niciodata. Importanta e cantitatea finala de "lapte", cat de gras vrei asa ti-l faci.
Sorina

#4 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 28 January 2014 - 09:01 AM

Vezi postareasorinadaniela, la 27 January 2014 - 06:08 PM, a spus:

Imi pare rau, fara sectiune... da' nu-i bai ca daca gasesc afine am sa o refac.

Smantana, eu folosesc smantana aia lichida la cutiuta (pt mancare). M-am dus acum si am citit pe cutie. A mea are 23,5% grasime. Dar nu are foarte mare importanta, smantana sa fie.
Iar de diluat, iar nu e o regula. Faci asa cum iti place tie. Eu fac mereu la ochi, nu am cantarit niciodata. Importanta e cantitatea finala de "lapte", cat de gras vrei asa ti-l faci.

Saru' mana! =))
Afine am in congelator..... Sa vad ce alte ingrediente am si ce trebuie sa cumpar si.... sa o fac. :)

#5 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 28 January 2014 - 12:49 PM

Dupa cum spuneam nu am mai apucat sa fac poze la sectiune ca seara a zburat imediat, doar ca am remarcat o chestie.
Daca folosesti fructe congelate, decongeleaza-le inainte. Asta doar pt o chestie artistica, daca te intereseaza. Gustul nu are de suferit.
La noi e pt uz propriu asa ca ii dau inainte cu ele congelate.
Sorina

#6 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 28 January 2014 - 01:42 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 28 January 2014 - 12:49 PM, a spus:

Dupa cum spuneam nu am mai apucat sa fac poze la sectiune ca seara a zburat imediat, doar ca am remarcat o chestie.
Daca folosesti fructe congelate, decongeleaza-le inainte. Asta doar pt o chestie artistica, daca te intereseaza. Gustul nu are de suferit.
La noi e pt uz propriu asa ca ii dau inainte cu ele congelate.

Am inteles. S-a notat, multumesc pentru sfat! :floare:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi