Forum Culinar: Bomboane alla Geany - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bomboane alla Geany cu visine din visinata,nuca,martipan,si ciocolata

#1 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 26 January 2014 - 09:59 PM

Totul a inceput atunci cand am primit cadou un pachet de martipan de la Steluta ,am povestit amanuntit Aici asa ca nu mai repet.
Am fost rugata sa deschid un topic separat ,asa ca ma conformez :toothy9; cu mare drag de alfel,ca de fiecare data :)

Deci ingrediente: visine din visinata,miez de nuca,martipan si ciocolata pt. topit

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-405-13907658222229.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-405-13907658275822.jpg

Am desamburit visinele si le-am umplut cu miez de nuca

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-405-13907658333529.jpg

Am intins o bucatica de martipan si am umplut-o cu o visina umpluta cum va spusei

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-405-13907658396675.jpg

Si am format bilute

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-405-1390765847958.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-405-1390765855627.jpg

Pe care apoi le-am tavalit prin ciocolata topita pe baie de aburi (eu am pus si o lingurita de ulei ,nu stiu daca am facut bine sau nu,ca nu prea ma pricep eu bine la capitolul cum se imblanzeste ciocolata ,asa ca daca cineva are sfaturi tipsuri jmecherii ,eu astept cu carnetelul si pixul in mana :D ) cert e ca mie asa mi-au iesit

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-405-13907658625767.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-405-13907658688335.jpg

De apreciate au fost f. apreciate de ai mei,au fost foarte gustoase,sper sa va inspire :)

#2 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,408
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 27 January 2014 - 04:34 AM

M-ai omorat cu visinele din visinata! Iar rezultatul final... fara cuvinte! Dac-ai putea sa-mi teleportezi cateva...

Daca imi e dor de ceva (ma refer la de-ale gurii) din Romania, apoi de astea mi-I dor! Cum se face visinata? Ce alcool se pune? Poate de niste visine fac rost, dar pe urma ce fac cu ele?

#3 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 27 January 2014 - 08:04 AM

Vezi postareaadi_edi, la 27 January 2014 - 04:34 AM, a spus:

M-ai omorat cu visinele din visinata! Iar rezultatul final... fara cuvinte! Dac-ai putea sa-mi teleportezi cateva...

Daca imi e dor de ceva (ma refer la de-ale gurii) din Romania, apoi de astea mi-I dor! Cum se face visinata? Ce alcool se pune? Poate de niste visine fac rost, dar pe urma ce fac cu ele?


adi edy, eu cand am facut ( ca de obicei primesc sticle cu siropul ...) am pus visinele cu zahar ( straturi de visine si zahar intr-un recipient mai mare din sticla, neavand damigeana :toothy9; ); dupa cateva zile de stat la soare ( o saptamana-10 zile) am adaugat alcool de 95° ...acum depinde de fiecare cat de licoroasa sau tare sa fie visinata si in functie de asta pune alcoolul necesar.

#4 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 27 January 2014 - 08:10 AM

Daa!! tata face vara cand e sezonul visinelor.Pune intr-o damigeana (sau daca e cantitate mai mica intr-un borcan mare de sticla )visine cu mult zahar,si se lasa asa cateva zile,apoi se sting cu alcool de 90 de grade(se gaseste de cumparat in comert dar e scump) :toothy9; visinele lasa ele si siropul lor cu zaharul asa ca taie mult din taria alcoolului,dar ca si cantitate si alcool trebuie destul de mult ca si visinele sug destul de mult(betzivele :) )

#5 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,408
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 28 January 2014 - 12:58 AM

Merci de retete :pupic: ...
Dar cu alt fel de alcool nu se poate? cu vodka? sau... nu stiu, nu ma pricep la alcoale, deci tre' sa fie tare de tot... Nu cred ca se gaseste alcool dublu rafinat p-aici, dar poate ma insel.
Am facut intr-un an aici lichior de banane, cred ca am folosit vodka.
Acuma ma gandesc numai la visine betivane cu martipan si ciocolata... Ma duc sa-mi pun ceva de baut sa-mi treaca pofta :D ...

#6 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 28 January 2014 - 01:16 AM

Vezi postareaadi_edi, la 28 January 2014 - 12:58 AM, a spus:

Merci de retete :pupic: ...
Dar cu alt fel de alcool nu se poate? cu vodka? sau... nu stiu, nu ma pricep la alcoale, deci tre' sa fie tare de tot... Nu cred ca se gaseste alcool dublu rafinat p-aici, dar poate ma insel.
Am facut intr-un an aici lichior de banane, cred ca am folosit vodka.
Acuma ma gandesc numai la visine betivane cu martipan si ciocolata... Ma duc sa-mi pun ceva de baut sa-mi treaca pofta :D ...


ai incercat la farmacie? Eu de acolo-l gasesc la noi.....

#7 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,408
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 28 January 2014 - 03:55 AM

Vezi postareaMutti, la 28 January 2014 - 01:16 AM, a spus:


ai incercat la farmacie? Eu de acolo-l gasesc la noi.....


N-am incercat, nici nu m-am gandit ca gasesc beuturi la farmacie... dar dupa ce sa ma uit, cum ii zice?

#8 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 28 January 2014 - 08:46 AM

Vezi postareaadi_edi, la 28 January 2014 - 12:58 AM, a spus:

Merci de retete =)) ...
Dar cu alt fel de alcool nu se poate? cu vodka? sau... nu stiu, nu ma pricep la alcoale, deci tre' sa fie tare de tot... Nu cred ca se gaseste alcool dublu rafinat p-aici, dar poate ma insel.
Am facut intr-un an aici lichior de banane, cred ca am folosit vodka.
Acuma ma gandesc numai la visine betivane cu martipan si ciocolata... Ma duc sa-mi pun ceva de baut sa-mi treaca pofta :) ...

Hi hi hi! imi pare rau ca ti-am facut pofta! cred ca daca totusi nu gasesti alcool de 90 de grade merge si cu alta tarie gen votka dar trebuie sa fie destul de tare si aia,si trebuie luat in calcul ca si cantitate ca mai trag si visinele ...

#9 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 28 January 2014 - 09:32 AM

Vezi postareaadi_edi, la 28 January 2014 - 12:58 AM, a spus:

Merci de retete =)) ...
Dar cu alt fel de alcool nu se poate? cu vodka? sau... nu stiu, nu ma pricep la alcoale, deci tre' sa fie tare de tot... Nu cred ca se gaseste alcool dublu rafinat p-aici, dar poate ma insel.
Am facut intr-un an aici lichior de banane, cred ca am folosit vodka.
Acuma ma gandesc numai la visine betivane cu martipan si ciocolata... Ma duc sa-mi pun ceva de baut sa-mi treaca pofta :) ...

Merge si cu vodka, dar trebuie sa fie de buna calitate. Si mai intai, gust-o. Daca nu-ti place asa, e posibil sa nu-ti placa nici dupa ce-i pui visine. E drept ca de la fructe capata o aroma, dar daca alcoolul e nasol.... s-ar putea sa se simta la "rezultatul final".
La farmacie cred ca poti intreba de alcool pur. Nu spirt, alcool de 90 grade. Sau 90%, mai scrie uneori pe etichete.
In mod normal, pe unde se vinde vodka ar trebui sa fie si alcool pur. Ia sa te uiti / intrebi. E mai scump, dar exista.

#10 Useril este offline   alpha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,945
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationÉire

Postat 28 January 2014 - 11:33 AM

Vezi postareaadi_edi, la 28 January 2014 - 03:55 AM, a spus:

Vezi postareaMutti, la 28 January 2014 - 01:16 AM, a spus:

ai incercat la farmacie? Eu de acolo-l gasesc la noi.....


N-am incercat, nici nu m-am gandit ca gasesc beuturi la farmacie... dar dupa ce sa ma uit, cum ii zice?



Merge si cu vodka

Ethanol sau ethyl alcohol este alcoolul pur care se poate folosi la bauturi
La noi nu se exista Imagine postata , nu stiu daca o sa gasesti. Aici la farmacie nu exista decat isopropyl alcohol, care are intrebuintari industriale si nu se vinde decat la firme
Too old to rock'n'roll, too young to die
Imagine postata

#11 Useril este offline   Carmen"s page 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 30-December 13

Postat 28 January 2014 - 05:57 PM

Vezi postareaalpha, la 28 January 2014 - 11:33 AM, a spus:

Vezi postareaadi_edi, la 28 January 2014 - 03:55 AM, a spus:

Vezi postareaMutti, la 28 January 2014 - 01:16 AM, a spus:

ai incercat la farmacie? Eu de acolo-l gasesc la noi.....


N-am incercat, nici nu m-am gandit ca gasesc beuturi la farmacie... dar dupa ce sa ma uit, cum ii zice?



Merge si cu vodka

Ethanol sau ethyl alcohol este alcoolul pur care se poate folosi la bauturi
La noi nu se exista Imagine postata , nu stiu daca o sa gasesti. Aici la farmacie nu exista decat isopropyl alcohol, care are intrebuintari industriale si nu se vinde decat la firme


Si eu care n-am stiut niciodata ce sa fac cu visinele din visinata. Eu sunt innebunita dupa bomboanele de ciocolata cu lichior sau visine. Noroc cu reteta ta, de-acum inainte o sa am bomboane cu nemiluita. Bravo! :thumleft: Si apropo de ce fel de alcool punem in visinata, eu de fiecare data am pus tuica de la tara pentru ca o am pe gratis, alcoolul e mult prea scump.
Blogul meu personal

http://privestesigateste.com/

#12 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 28 January 2014 - 09:12 PM

Apai bunica le mai punea si in aluat fraged si facea bilute coapte date prin nuca http://artaculinara....e-de-la-bunica/ si le mai punea si in prajitura negresa :thumleft:

#13 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 28 January 2014 - 10:28 PM

Zis si facut. SIngura diferenta e ca dupa ce am facut vreo 4 dupa metoda lui Geany, mi-am amintit ca am o forma de bomboane din silicon asa ca am pus ciocolata in forme, am adaugat o bobita de martipan si un fruct alcoolizat si am acoperit cu ciocolata. Am dat la rece si am scos din forme. Ale mele nu au asa luciu pentru ca am uitat ciocolata cam mult in microunde si mi s-a rascopt putin. Ma rog, asta sa fie baiul. Sunt bune si cu merisoare alcoolizate, dar cred ca daca aveam visine erau si mai bune.

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-90-1390940815293.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2014/post-90-13909408582014.jpg
Imagine postata

#14 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 28 January 2014 - 10:47 PM

Tare faine le-ai mai facut Olguto' :rolleyes: ,ma bucur ca ti-ai facut pofta =))

#15 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,408
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 29 January 2014 - 03:24 AM

Vezi postareaCarmen"s page, la 28 January 2014 - 05:57 PM, a spus:

Si apropo de ce fel de alcool punem in visinata, eu de fiecare data am pus tuica de la tara pentru ca o am pe gratis, alcoolul e mult prea scump.


Un pic de tuica din tara mai am, dar o tin sub lacat =)) , nu stiu cand ne-om reface proviziile... Nici eu nu nu cred ca o sa gasesc alcool pur, deci o sa caut o vodka buna sa incerc.

Olguta, arata yummy :rolleyes: !

#16 Useril este offline   Nasha 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 88
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationAuckland - NZ

Postat 12 November 2015 - 09:21 AM

Geany ...wow ..
nebunieee ...
nu mai are rost sa comentez,...ca visine nu exista in NZ....
...yum yum :hello:

#17 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 12 November 2015 - 12:30 PM

Eu asi avea mereu visine din visinata de la mama(tata se ocupa cu damingeana :105: )si de la matusa,dar nu pot sa le folosesc la praji'(la negresa imi plac mie mult :hello: )din cauza lui ala micu'...asa ca eu am dar nu folosesc ,mna' ca asa e,cine n-are isi doreste ,cine are.....!!

#18 Useril este offline   ariel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 290
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationundeva,cindva

Postat 12 November 2015 - 11:09 PM

Vezi postareaadi_edi, la 29 January 2014 - 03:24 AM, a spus:

Vezi postareaCarmen"s page, la 28 January 2014 - 05:57 PM, a spus:

Si apropo de ce fel de alcool punem in visinata, eu de fiecare data am pus tuica de la tara pentru ca o am pe gratis, alcoolul e mult prea scump.


Un pic de tuica din tara mai am, dar o tin sub lacat :hug: , nu stiu cand ne-om reface proviziile... Nici eu nu nu cred ca o sa gasesc alcool pur, deci o sa caut o vodka buna sa incerc.

Olguta, arata yummy :hello: !


adi, alcool gasesti la Montreal. e vreo $80 sticla de un litru. Sau in Duty Free, la granita cu SUA. Mult mai ieftin. Visine din visinata daca vrei musai si neaparat iti pot trimite eu vreo doua. Ma rog, mult mai mult de doua :105:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi