Forum Culinar: Dieta paleolitica - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dieta paleolitica

#21 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 27 February 2014 - 05:12 PM

Vezi postareaadi_edi, la 27 February 2014 - 04:46 AM, a spus:

Am cumparat si eu ficat, am uitat de bacon, dar am prosciutto, oare merge daca-l maruntesc? Nu stiu ce mi-a venit sa cumpar prosciutto, ca noi nu prea mancam.
Am gasit de curand o reteta de brownies cu faina de migdale si mi-a placut, cand am facut-o nu am vazut descrierea, cica "Paleo-friendly", mi-am propus sa o refac zilele astea, as pune-o aici dar nu stiu daca-i chiar potrivita - are in compozitie ciocolata amaruie, e ok la dieta paleo :floare: ?


Eu am facut reteta de pate si cu bacon si fara bacon. Imi place sa aduc modificari la retete asa ca as zice ca trebuie sa mearga si cu prosciuto. Fa o incercare si zi-ne cum v-a placut :fuckme:

Daa, pune reteta de brownies!
Nu am mai incercat demult dulciuri paleo. Eu am o reteta de Chocolate cookies (fursecuri cu ciocolata), una de muffins cu portocala si cranberries si mai am 2 retete de pancakes: una cu dovleac si cealalta cu plantane (sau banane verzi).
Apropo se gasesc banane verzi (banane de gatit) in supermarketurile din ro? Nu vreau sa pun retete care cer ingrediente imposibile :).

#22 Useril este offline   Rain 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 472
  • Inregistrat: 19-January 10

Postat 27 February 2014 - 08:25 PM

Wow, cred ca o sa la placa la ai mei pateul cu bacon. :floare: Pune si retetele de dulciuri,abia astept sa le incerc.
Enjoy the silence!

#23 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 28 February 2014 - 01:29 AM

Vezi postareaWowerful, la 27 February 2014 - 05:12 PM, a spus:

Daa, pune reteta de brownies!
Nu am mai incercat demult dulciuri paleo. Eu am o reteta de Chocolate cookies (fursecuri cu ciocolata), una de muffins cu portocala si cranberries si mai am 2 retete de pancakes: una cu dovleac si cealalta cu plantane (sau banane verzi).


Reteta e foarte asemanatoare cu aceea pusa de Sorina la dieta Monti, daca nu o fi chiar identica, abia aseara am vazut-o pe a ei. Reteta "mea" e din ziarul local gratuit :) , si fiindca ai pomenit de muffins cu portocale tocmai ieri am gasit si eu o reteta in acelasi ziar (dar nu cred ca-i paleo), se pune portocala intreaga, cu tot cu coaja (maruntita), si pe aia aveam de gand s-o fac cat de curand. Dar cred ca las experimentele pentru weekend...

#24 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 28 February 2014 - 08:32 PM

Vezi postareaWowerful, la 27 February 2014 - 05:12 PM, a spus:

Apropo se gasesc banane verzi (banane de gatit) in supermarketurile din ro? Nu vreau sa pun retete care cer ingrediente imposibile :).


nu se gasesc, eu le-am vazut la tv, la niste emisiuni culinare. sunt mai ferme decat cele pe care le gasim noi in market, parca se taiau mai greu, asa mi s-a parut.
tu pune reteta, poate sunt interesati altii care le gasesc.
reteta de pateu e super si cred ca merge si cu ciuperci, cu ardei...

#25 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 04 March 2014 - 12:21 AM

Sorry- ma misc taare greu in ultima vreme. Cred ca e de la lipsa de soare :)
In fine! Azi pun o reteta de pancake cu plantane (sau banane verzi):

Ingrediente:
-2 banane verzi mari (aproximativ 2 cesti de piure)
-4 ouă
-2 lingurita esenta de vanilie
-3 linguri untura de nucă de cocos
-1/8 linguriță de sare (un vârf de cuțit generos)
-½ lingurita bicarbonat de sodiu
-Untura de nucă de cocos (sau alt tip de grasime)pentru prăjire

Mod de preparare

Se decojesc plantanele (se curate mai usor daca sunt initialtaiate in sferturi) și se fac piure cu ajutorul unui blender sau robot debucatarie (se poate si manual daca plantanele sunt foarte coapte. Consistenta plantaneloreste mai dura decat la bananele obisnuite).
Se adaugă restul de ingrediente și se amesteca până când seformează un aluat omogen (aproximativ 1-2 minute).
Se incinge 1 lingura de grasime intr-o tigaie la focmediu-mare. Se toarnă aluatul în tigaie si se intinde o “clatita“pana ladimensiunea dorita.
Se prajeste pancake-ul cam 4-5 minute sau până cand parteade sus arata destul inchegata (la fel cala pacake-sii obisnuiti). Se intoarce si se mai prajeste pentru inca 1 ½-2minute.
Se repeta procesul cu restul de aluat, adaugand grasime atatcat este nevoie.

Observatii: Am facut reteta asta numai o data. Din experienta, cred ca as prefera sa adaug 1 sau 2 linguri de faina de migdale si asta pentru ca mi s-a parut un pic dificil sa intorc clatita in tigaie.

Imagine atasata: monthly_03_2014/post-1728-13938852234592.jpg


#26 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 04 March 2014 - 06:12 PM

In loc de banane puteti folosi pireu de mere/pere. La mine a functionat.

Editez, ca am uitat sa va spun ca-mi place ultima reteta de pancake, doar ca eu o voi face cu mere sau pere. :)
Sorina

#27 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 04 March 2014 - 08:29 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 04 March 2014 - 06:12 PM, a spus:

In loc de banane puteti folosi pireu de mere/pere. La mine a functionat.

Editez, ca am uitat sa va spun ca-mi place ultima reteta de pancake, doar ca eu o voi face cu mere sau pere. :)



Buna ideea! O sa incerc si eu cu pere. Merci!
Mai am o reteta de pancakes cu dovleac. O sa o caut si o sa o postez si pe aia :)

#28 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 05 March 2014 - 02:33 PM

Le-am facut azi ca desert la pranz. Foarte bune!
Cand s-au terminat s-au pus fetele pe bocit, cica mai vroiau...

Imagine atasata: monthly_03_2014/post-133-1394022710422.jpg

Noi le-am mancat cu dulceata de capsuni (fetele) si cu suc de visine (de la visine in suc propriu).
Sorina

#29 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 05 March 2014 - 04:13 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 05 March 2014 - 02:33 PM, a spus:

Le-am facut azi ca desert la pranz. Foarte bune!
Cand s-au terminat s-au pus fetele pe bocit, cica mai vroiau...

Noi le-am mancat cu dulceata de capsuni (fetele) si cu suc de visine (de la visine in suc propriu).



Wow Sorina! Arata intr-un mare fel!
Tre sa le fac si eu cat de curand! Ce ai folosit? Mere sau pere? Ai mai adaugat si faina de migdale?

#30 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 05 March 2014 - 04:47 PM

Aseara am experimentat burgeri cu ciuperci si bacon:

Ingrediente

- 2 linguri untură sau grăsime la alegere
- 225 g ciuperci ( am folosit Portabello )
- 115 g bacon congelat, tăiat în bucăți mici
- 450 g carne tocata (de vită)
- 1.5 lingurita de sare (sau dupa gust)
- Piper negru proaspat macinat
- 1 avocado copt
- 4-6 frunze de salata

Mod de preparare

Intr-o tigaie se incinge 1 lingura de grasime, se adauga ciupercile si se gatesc la foc mediu pana sunt bine facute (practic trebuie sa scada apa pe care ciupercile o lasa). Se lasa sa se racoreasca si apoi de maruntesc cu ajutorul unui chopper.
Se marunteste bine baconul congelat si se adauga in carnea tocata impreuna cu ciupercile tocate, sarea si piperul. Se amesteca bine ingredientele si se imparte compozitia in 4 sau 6 portii. Se formeasa burgeri de marimea dorita.
Burgerii se pot praji in tigaie sau pe gratar. Cand sunt gata, transferati pe un gratar de sarma, astfel incat excesul de grasime sa se poata scurge.
Se servesc in frunze de salată, cu felii de avocado.
Se poate adauga și maioneza (de preferat facuta in casa si nu cea din comert).

Mie nu mi-au iesit bine pozele aseara, asa ca pun poza furata de pe blogul de unde am luat reteta.
Varianta de servire:
Imagine atasata: monthly_03_2014/post-1728-13940307616424.jpg


#31 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 05 March 2014 - 06:56 PM

Am folosit un mar si o para. Da, am pus faina de migdale macinata mai grosier.

Cred ca sunt tare buni burgeriiiii!!!!!
Sorina

#32 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 05 March 2014 - 10:42 PM

Pentru ca m-am tot invartit la poze cu pancakes pun si a 2a reteta testata. Nu i-am mai facut de-o bucata de vreme (cam din decembrie cred), dar garantez ca sunt buni (prevad un weekend in care o sa mananc pacakes din diverse fructe).

Pancakes cu dovleac

Ingrediente
- 4 oua , batute
- 1/2 ceasca piure de dovleac (puteți folosi dovleac de la conserva sau în stare proaspătă. Diferenta este ca dovleacul de la conserva da o textura mai fina)
- opțional : 1-2 linguri de făină de cocos sau faina de migdale. Eu prefer sa adaug faina (de migdale) pentru ca aceasta da o consistenta mai vascoasa la aluat si in felul asta e mai usor la coacere, respeciv la intors clatita in tigaie.
- 2 linguri unt sau unt de cocos, topit
- 1 linguriță extract de vanilie
- opțional : 2 linguri de miere sau sirop de artar
- 1/4 lingurita bicarbonat de sodiu
- 1 lingurita condiment placinta de dovleac (1/2 lingurita de scortisoara, 1/4 linguriță cuișoare, 1/4 lingurita ienibahar/nucșoară- toate macinate Imagine postata)
- 1 linguriță de scorțișoară
- sare dupa gust

Mod de preparare
Intr-un vas se bat ouale si se adauga dovleacul de la conserva, extractul de vanilie si siropul de artar (sau mierea). Se amesteca bine ingredientele pana se obtine o pasta omogena.
Se amesteca condimentul de placinta de dovleac, scortisoara, faina de migdale și bicarbonat de sodiu si se incorporeaza la ingredientele umede.
Se topesc 2 linguri de unt sau unt de cocos si se adauga în aluat.
Se formeaza clatite de dimensiunea dorita si se prajesc in tigaie.
Se serveste cu unt si scortisoara sau banane feliate .

Variatiuni:
În loc de sirop de arțar , se poate adauga piure dintr-o banana coapta bine (sau trecuta :hungry:) . Cred ca merge si piure din pere sau mere dulci.

#33 Useril este offline   milena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationCanada

Postat 06 March 2014 - 06:38 PM

wow, am facut si eu chocolate chili. bun de tot, toata lumea a zis ca trebuie sa repetam.

cred ca weekend-ul asta o sa le fac clatite, dar nici burgerii aia nu arata rau. poate le fac pe sambata un meniu paleo :thumleft:
Never fake yourself to look perfect, because perfection is never real, and reality is never perfect

#34 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 06 March 2014 - 08:37 PM

Vezi postareamilena, la 06 March 2014 - 06:38 PM, a spus:

wow, am facut si eu chocolate chili. bun de tot, toata lumea a zis ca trebuie sa repetam.

cred ca weekend-ul asta o sa le fac clatite, dar nici burgerii aia nu arata rau. poate le fac pe sambata un meniu paleo :thumleft:


Cool! Ma bucur ca v-a placut! Spor la bucatareala in weekend!

Paleo e fain si usor de preparat. Mai greu e cand ramai in pana de inspiratie.
Cred ca o sa ma mai bag pe la montignac sa ma inspir. Cu putine modificari pot "paleofica" unele retete.

#35 Useril este offline   icecream 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 10-December 12
  • LocationTîrgu Mureș

Postat 30 March 2014 - 09:38 AM

Wowerful, am făcut ieri chocolate chilli, am respectat întrutotul rețeta. A ieșit bun, s-a mâncat, consortul a comentat că seamănă puțin la gust cu ficatul, eu l-am mâncat din castronel cu lingura, lui i-am fiert și niște paste alături. Data viitoare când îl voi mai executa voi adăuga și un praf de scorțișoară la condimente, mi se pare că aroma ei i se potrivește bine carnii de vită. Mulțumesc de rețetă și mai scrie te rog despre dieta paleo când ai timp. Și cu alte rețete, bineînțeles.

#36 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 08 April 2014 - 06:02 PM

Am gasit o reteta simpluta de paine indiana (naan). Compozitia se poate folosi si pt clatite.

Paleo naan (paine indiana)

Ingrediente

½ cană făină migdale
½ cană făină tapioca
1 cană de lapte de nucă de cocos
facultativ: sare, grasime (unt sau ghee)

Mod de preparare

Se amestecă împreună toate ingredientele .
Se încălzește o tigaie (de preferat antiaderenta) la foc mediu și se toarnă aluat la grosimea dorită.
Odată ce aluatul arata inchegat, se intoarce turta/clatita pe partea cealalta (trebuie rabdare, coacere ia un pic de timp!).

Pofta buna!

Observatii
Din compozitia de mai sus ies 2 turte mai groase (depinde si de marimea tigaii).
Dacă doriți să sa faceti clatite, turnati aluatul la grosimea la care vreti sa faceti foaia de clatita.

Eu am folosit tigaie antiaderenta si nu am adaugat nici un pic de grasime. Laptele de nuca de cocos este destul de gras incat este suficient pt prajire.

Imagine atasata: monthly_04_2014/post-1728-13969728289342.jpg

#37 Useril este offline   Alicia_Grasuta 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 09-December 09

Postat 29 April 2014 - 07:49 PM

am si eu o intrebare:

la dieta paleo este voie fructe, daca da care si in ce cantitate?

am in program saptamina asta chocolate chili, cind e gata vin si dau raportul.

#38 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 29 April 2014 - 10:43 PM

Vezi postareaAlicia_Grasuta, la 29 April 2014 - 07:49 PM, a spus:

am si eu o intrebare:

la dieta paleo este voie fructe, daca da care si in ce cantitate?



Da, sunt permise fructele insa nu se recomanda mancatul lor seara sau imediat dupa efort intens (sala).
Ca si portii, nu exista o limita, insa daca daca se doreste scadere in greutate, atunci se recomanda limitarea cantitatilor. 2- 3 portii pe zi nu ar trebui sa fie o problema.

#39 Useril este offline   Alicia_Grasuta 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 09-December 09

Postat 30 April 2014 - 04:26 PM

[/quote]

Da, sunt permise fructele insa nu se recomanda mancatul lor seara sau imediat dupa efort intens (sala).
Ca si portii, nu exista o limita, insa daca daca se doreste scadere in greutate, atunci se recomanda limitarea cantitatilor. 2- 3 portii pe zi nu ar trebui sa fie o problema.
[/quote]

merci frumos, o sa tin cont.

aseara a facu chocolat chilli si a iesit foarte bun, recunosc ca am pus si putina scortisoara :rolleyes:

mi-am comandat faina de migdale si ulei de cocos, poate in we imi fac s eu ceva pancake sau ceva dulce...

m-am apucat sa studiez si eu modul asta de viata :biggrin:

#40 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 11 August 2014 - 05:26 PM

Weekendul asta am incercat o reteta noua, la care bineinteles ca am facut modificari, in sensul ca reteta originala este cu rubarba si capsuni, iar eu am folosit nectarine si prune.

Ingrediente:

1. Crusta:
2 cani faina de migdale
1/4 cană ulei de nuca de cocos
1/4 cana sirop de arțar
un varf de cutit de sare

2. Umplutura de rubarba & capsuni:
2 cani de rubarbă congelata sau proaspeta, tocata fin
2 cani de căpșuni congelate sau proaspete, tocate fin
1/4 cană sirop de arțar
2 linguri de pulbere de arrowroot (nu stiu cum sa o traduc, dar cred ca poate fi inlocuita cu amidon de porumb sau amidon de cartof sau orice alt tip de agent de ingrosare)

3. Amestec “firimituri” ( ca nu stiu cum sa le zic Imagine postata ):
1 cană de făină de migdale
2 linguri ulei de nucă de cocos
2 linguri de sirop de arțar
un varf de cutit de sare

Instrucțiuni:

Incalziti cuptorul la 175C.
Se pune hartie de copt intr-o tava de cam 20 x 20 cm.

1. Într-un castron se combina ingredientele pentru crusta sic and aluatul e gata, se distribuie uniform (folosind mana) in tava de copt pregătita. Se coace crusta timp de 15 minute (este gata când arata ușor rumenita și este ferma la atingere.)

2. Intr-un vas de dimensiuni medii se amestecă fructele si agentul de ingrosare și se pun pe aragaz la foc la mic. Se amestecă in vas până când amestecul sa ingrosat si are consistenta de gem. Asta ar trebui sa fie cam 20-25 minute.
Cu ajutorul unei spatule se intinde amestecul de fructe peste crusta coapta.

3. Intr-un bol mediu se combină amestecul de “firimituri” . Se poate folosi mana, o furculita sau mixerul. Cand aluatul e gata, se distribuie uniform peste stratul de fructe.

Se da prajitura la cuptor pentru inca 35-40 minute. Prajitura este gata cand partea de deasupra este usor rumenita.

Se lasa sa se raceasca si apoi se taie patratele. Cand este la temperature camerei, bucatile sunt relative fragile/ sfaramicioase, dar daca se dau la frigider se vor intari si sunt mai usor de servit.

Obs.- Prajitura merge foarte bine facuta cu orice fruct de sezon.
Reteta de in original aici

Imagine atasata: monthly_08_2014/post-1728-14077706843662.jpg


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi