Forum Culinar: cartofi dulci - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

cartofi dulci

#1 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 06 April 2014 - 07:45 PM

... care se pot face in fel si chip. Astazi, insa, am incercat ceva... "chiftele" de cartofi dulci :))

Simplu. Se dau [e razatoarea mica cat credeti de cuviinta ca inainte va ganditi cati o sa manance asa ceva si cate bucati. Io am avut unul destul de mare si m-am limitat la el ca nu stiam cum va iesi. Dupa ce l-am dat prin razatoarea mica am pudrat ceva faina, nu multa, doar cat sa se prinda pe ei un strat foarte subtire. Apoi am spart un ou si l-am amestecat si pe el acolo.

M-am dus in curte si am luat niste salvie (puneti cat vreti) si am tocat-o nu foarte marunt si am pus-o si pe ea in troc si-am amestecat-o. Dupa aia am pudrat niste nucsoara si niste scortisoara.

Am incins ulei de masline intr-o tigaie si am luat cu lingura din troc si am pus in tigaie si am aplatizat bine ca sa nu fie chifteaua groasa. Altfel se prajeste pe afara si sunt sanse sa ramana mijlocul "nefacut". Prajit pe ambee parti, scos si pus pe servet de hartie ca sa suga uleiul (da si ele sug ulei). Si apoi mancat cu ce vreti voi. Ori ca o garnituta "ciudata" la mai stiu io ce mancare, ori ca desert cu ceva zahar pudra sau o dulceata buna. Io le-am mancat cu urzici si ou ochi.

Atentie insa la un lucru. Aveti grija cu scortisoara cat pudrati ca daca gresiti o sa fie gustul dominant.

In loc de tigaie le puteti baga si la cuptor, 200 grade incins inainte, lasate fo 20 de minute si apoi intoarse si inca 10 minute. Asa o sa incerc data viitoare. Si va recomand dovleceii galbeni :)

N-am facut poza de lene.

Reteta asta seamana cu una asemanatoare insa cu dovlecei in loc de cartofi dulci si menta in loc de salvie. Numai ca dovleceii tre dati prin razatoarea mare si amestecati repede cu toate alea si pusi rapid in tigaie ca sa nu apuce sa-si lase apa. Altfel ii dati cu sare, ii lasati sa-si lase apa, ii strangeti in pums ca sa stoarceti apa din ei si apoi ii introduceti in reteta. Numai ca nu puneti nici scortisoara si nici nucsoara.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi