Forum Culinar: Colti de mistreti - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Colti de mistreti

#1 Useril este offline   Doriana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationOradea

Postat 23 December 2009 - 01:11 PM

Vin cu o reteta de prajitura care pentru noi e un fel preferat al casei . O fac de cate ori avem un eveniment de sarbatorit , de sarbatori , de zile de nastere ... ce mai , e preferata noastra .
ingrediente foi :
10 albusuri
12 linguri zahar
400g nuca macinata
1 lingurita amoniac
3-4 linguri faina
Imagine postata Imagine postata

Se bat spuma tare albusurile cu un praf de sare si cu zaharul adaugat cate putin .
Imagine postata Imagine postata


Cand e spuma tare se adauga amoniacul ( eu nu l-am stins cu nimic) apoi nuca si faina , cate putin amestecand cu paleta de sus in jos , cu grija sa nu se strice spuma .
Imagine postata Imagine postata

Se imparte compozitia in trei , si se coc foi pe dosul tavii (peste hartie de copt-atentie ca aluneca foarte tare , eu am patit cu o alta prajitura , mi-a alunecat foaia de pe tava , imi venea sa ... :) ), la foc potrivit spre mic , pana incep sa fie maronii pe margine , mai mult se usuca , atentie sa nu se arda , nu trebuie tinute mult la cuptor .(aici este foaia inainte de a fi bagata in cuptor)
Imagine postata Imagine postata

ingrediente crema :
10 galbenusuri
300g zahar
2-3 plicuri cu zahar vanilat(eu am pus o esenta de vanilie , ca am uitat sa cumpar zahar vanilat ... :D )

Se fierb pe aburi pana se albesc si crema devine ca o smantana groasa . Se lasa la racit . Intre timp se freaca un pachet margarina Rama la cub (sau unt se poate folosi , eu sunt obisnuita cu margarina Rama , si asta folosesc mereu) . Dupa racirea cremei de galbenusuri se toarma cate putin peste margarina , amestecand mereu , cu grija , sa nu se taie crema .
Imagine postata Imagine postata

Se imparte crema in trei parti , se pune intre foi si deasupra foilor .
Imagine postata Imagine postata

Glazura :
100g zahar
7-8 bucati de nuca intreaga

Se prajeste nuca putin , se adauga zaharul , se arde , nu mult , doar pana devine auriu , apoi se toarna pe o hartie de copt si se lasa la racit . Cand este racit se da prin masina de macinat nuca .
Imagine postata Imagine postata

Pe crema de deasupra se fac cu lingura ''coltii de mistreti'', un fel de valuri , adica se trage in sus de crema , of nu stiu cum sa explic , intelegeti voi ... Asa arata :
Imagine postata Imagine postata
Imagine postata Imagine postata

Se presara peste ''colti'' zaharul ars cu nuca :
Imagine postata Imagine postata
Imagine postata Imagine postata

Deocamdata nu am poze la sectiune , ca n-am taiat-o inca , promit sa revin mai pe seara cu feliile .
In speranta ca veti incerca aceasta prajitura , va spun tuturor Sarbatori Fericite , alaturi de cei dragi voua , sa va fie casele si sufletele pline de liniste si pace .
Craciun Fericit ! :D
mama de fete cucuiete Imagine postata

#2 Useril este offline   laura laurentiu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 23 December 2009 - 01:43 PM

Doriana, ai facut o minunatie de prajitura, foarte fina si super gustoasa! :)

Sarbatori fericite si tie! :D

#3 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 23 December 2009 - 01:59 PM

Asta e o prajitura fina, cremoasa si cu multa nuca. :) S-o savurati cu placere! Notez si eu reteta ca e pe gustul nostru! :D

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi