Forum Culinar: Gazpacho Andaluz si Salmorejo Cordobes - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Gazpacho Andaluz si Salmorejo Cordobes 2 supe reci, de vara, tipice in Spania

#1 Useril este offline   Titirimundi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationWalking on sunshine

Postat 06 August 2014 - 12:39 AM

Buna seara,

Am tot zis sa scriu retete din Spania dar nu am mai apucat...
Cum de 2 saptamani ma hranesc aproape numai cu supe (din cauza de mari probleme cu dentistul) reci (din cauza de 40º la Madrid). Am tot facut gazpacho si salmorejo, le-am asezat frumos, am facut si poze...si acum nu mai gasesc cablul la camera :) .
In fine, daca tot m-am hotarat sa pun retetele le pun si iau vreo 2 poze de pe net ca sa va faceti o idee.

Gazpacho Andaluz
Este o supa rece de rosii, originara din partea de sud a Spaniei (Andalucia). Exista si gazpacho manchego (din regiunea La Mancha), dar este cu totul altceva, un fel de mancare cald si cu carne. Este de inteles avand in vedere ca in Andalucia este mai tot timpul cald si se consuma supe reci, iar in La Mancha e mai mult frig.

Ingrediente (pentru 6 persoane - asa am eu reteta):

7-8 rosii mari, carnoase (1 kg si un pic)
1 ardei verde (sunt ca ardeii capia de la noi, dar aici sunt de un verde intens, se numeste ardei italian)
1 catel de usturoi
1 castravete
o jumatate (un sfert daca e mare) de ceapa
ulei de masline
otet (eu pun otet de vin)
cam 100 gr. paine uscata
apa rece
sare
Daca va place se poate adauga putin chimion (eu nu pun)
La gazpacho nu se pune niciodata ardei rosu (nu ma intrebati de ce - asa mi-au spus si mie cunoscatorii)

Punem painea la inmuiat cu putina apa, sare si ulei. Taiem grosolan rosiile, ardeiul, castravetele, ceapa si usturoiul. Le pasam cu blenderul (daca e prea gros, ne ajutam de un pic de apa rece). Adaugam apoi painea cu apa in care a stat, otetul si apa rece si pasam bine. Acum mai puteti adauga sare si otet (dupa gust). Consistenta e ca la o supa-crema...dupa cum va place, mai subtire sau mai groasa. Treceti totul printr-o sita (pentru pielitele de la rosii si ardei) su tineti la frigider o ora doua inainte de servire.

Se serveste pur si simplu intr-un pahar sau, (asa cum se face de obicei prin restaurante aici) cu "garnitura" - in castronase mici se pun bucatele de ardei, rosii, ceapa, castravete si fiecare isi mai adauga de care doreste.
Este tare bun, racoritor si cu o multime de vitamine.

Imagine atasata: monthly_08_2014/post-314-14072776910318.jpg Imagine atasata: monthly_08_2014/post-314-1407277706003.jpg


Salmorejo Cordobes

Salmorejo este si el o supa rece, din rosii insa mult mai fina si mai cremoasa decat gazpacho. Este o supa originara din Cordoba (din nou sudul Spaniei).

Ingrediente (pentru 5-6 persoane):

1 kg. de rosii bine coapte
200 gr de paine (alba, cu mult miez)
250 ml ulei de masline
sare, putin otet (jum. de lingurita pun eu)
1 catel de usturoi

Se taie grosolan rosiile si se paseaza bine, bine cu painea, ustoiul si otetul. Nu se adauga apa, cu zeama de la rosii este suficient (de asta am spus rosii bine coapte, zemoase). Cand sunt bine pasate incepem sa adaugam uleiul. Se adauga "in fir" in timp ce blenduim (de cele mai multe ori eu nu pun tot uleiul - se simte cand nu mai trebuie, dar banuiesc ca asta se vede odata cu practica). Daca mai doriti, acum mai adaugati sare si otet.
Trecem printr-o sita fina si lasam la frigider inainte de a servi.
Se serveste cu jamon si ou fiert (si un fir de ulei de masline).

Imagine atasata: monthly_08_2014/post-314-14072777212617.jpg Imagine atasata: monthly_08_2014/post-314-14072777320654.jpg


Sper sa le incercati si sa va placa!

Cand o sa am un pic de timp o sa pun si reteta de "Ajoblanco", o supa rece de usturoi si migdale. Stiu ca suna ciudat, dar e buna :)
Nu-ţi dai seama cât de puternic eşti până în momentul în care singura ta opţiune e să fii puternic .

#2 Useril este offline   koral 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,485
  • Inregistrat: 01-January 10

Postat 06 August 2014 - 09:01 AM

Gazpacho andaluz mananc si eu de vreo saptamana, din cauza de caldura si de rosii primite de la tara :)
Doar ca,( imi pun cenusa-n cap acuma )n-am stiut ca nu se pune ardei rosu... Eu de ala am pus :)
Si tot in pahar am servit si eu, in fata calculatorului. :D

O sa-ncerc si Cordobes, iar daca pui si ajoblanco, devin fana nr. 1 a topicului :)
Nu-i cereţi unei femei imposibilul. E capabilă să vi-l ofere!!!

#3 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 06 August 2014 - 10:54 AM

Las' ca pina la urma gasesti si cablul si ne pui pozele :)
Chiar ma uitam la salmorejo facut acu multi ani impreuna cu tortilla, cred ca tot de tine explicat, ma gindeam sa-l refac pentru o prietena care nu poate minca piine si nu stiu cu cel sa-l ingros. singura idee care mi-a venit e cu fulgi de cartofi

#4 Useril este offline   koral 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,485
  • Inregistrat: 01-January 10

Postat 06 August 2014 - 12:26 PM

Adriana, cred ca ar merge cu faina de ovaz( fulgi rasniti), sau faina de orez, de naut sau chiar de migdale.
Zic si eu, nu stiu daca prietena ta nu are alergie si la astea mentionate de mine.
Nu-i cereţi unei femei imposibilul. E capabilă să vi-l ofere!!!

#5 Useril este offline   Titirimundi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationWalking on sunshine

Postat 06 August 2014 - 01:07 PM

Vezi postareaAdriana, la 06 August 2014 - 10:54 AM, a spus:

Las' ca pina la urma gasesti si cablul si ne pui pozele :)
Chiar ma uitam la salmorejo facut acu multi ani impreuna cu tortilla, cred ca tot de tine explicat, ma gindeam sa-l refac pentru o prietena care nu poate minca piine si nu stiu cu cel sa-l ingros. singura idee care mi-a venit e cu fulgi de cartofi


Adriana, am citit un pic pe net retete de aici fara paine si sunt o multime...Se poate "ingrosa" cu mar, dovlecel, morcov, dovleac, un ou fiert. Unii le pun un picut fierte, altii direct crude. Banuiesc ca se poate si cum spui tu, cu cartofi. Eu as pune vreo 2 cartofi fierti.


In Spania exista o multime de "variatiuni pe aceeasi tema" atat pentru gazpaho cat si pentru salmorejo. Se gaseste gazpacho de pepene, capsuni, cirese, etc. Nu ca desert, ci ca supa, se inlocuieste parte din rosii cu un alt ingredient.
Nu-ţi dai seama cât de puternic eşti până în momentul în care singura ta opţiune e să fii puternic .

#6 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 06 August 2014 - 01:15 PM

Vezi postareakoral, la 06 August 2014 - 12:26 PM, a spus:

Adriana, cred ca ar merge cu faina de ovaz( fulgi rasniti), sau faina de orez, de naut sau chiar de migdale.
Zic si eu, nu stiu daca prietena ta nu are alergie si la astea mentionate de mine.

e, pe linga altele si intoleranta la gluten, nu stiu bine in care cereale nu e

Vezi postareaTitirimundi, la 06 August 2014 - 01:07 PM, a spus:

Eu as pune vreo 2 cartofi fierti.

mi se pare ideea cea mai buna, mersi

#7 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 06 August 2014 - 05:03 PM

Oh, chiar eram tare curioasa cum se face gazpacho! Multumesc Titirimundi!


Cum la mine la servici am colegi de peste tot din lume, am si o spanioloaica, din Madrid. Acum ceva vreme m-a zapacit de cap cu gazpacho si cum gazpacho ca al ei nu mai face nimeni. Eh, sa vada ea surprza- acum o sa stiu si eu :)


Si o intrebare- tot colega mea mai zicea ca un truc pe care "nu multi il stiu" e ca daca se scoate "inima" de la usturoi supa ar avea un gust mai fin, mai usor. Ai auzit de asa ceva?


PS- trebuie sa fac rost de rosii de la ferma. Productia de la gradina mea e inca micuta.

#8 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 06 August 2014 - 06:51 PM

Pe mine ma enerveaza secretosii astia :) mai ales in ziua de azi cind toate natiile sunt raspindite peste tot si internetul micsoreaza distantele, poti gasi alta spanioloaica care sa-ti dea reteta si ea ramine cu secretul ei cu tot :)
De fapt vroiam sa zic de inima usturoiului, eu stiu demult si cred ca stie toata lumea, ca se scoate ca sa fie mai usor de digerat, ca asta da un gust gazapacho-ului ei las-o pe ea sa creada :D
Iarta-ma ca mi-am permis sa zic asta :)

#9 Useril este offline   Wowerful 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,387
  • Inregistrat: 23-November 12

Postat 06 August 2014 - 07:18 PM

Adriana, tu ai zis ceea ce eu am gandit. As fi dat like la raspunsul tau, dar nu am butonul de like.Imagine postata


Partea buna e ca totusi am invatat ceva de la ea- eu nu stiam de treaba cu usturoiul :)

#10 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 06 August 2014 - 09:53 PM

Imagine atasata: monthly_08_2014/post-4-14073548723432.jpg

#11 Useril este offline   Titirimundi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationWalking on sunshine

Postat 06 August 2014 - 10:20 PM

Si eu tot asa cu usturoiul (si cu secretosii :) )
Cred ca tot pe aici pe forum am citit candva ca daca se scoate inima e mai usor de digerat si nu da arsuri si de atunci o scot mereu indierent ce fac. Eu cred ca e mai mult o chestie psihologica, pana la urma am mancat toata viata usturoi cu inima cu tot. Tu faci cum crezi in momentul respectiv, gustul sunt absolut sigura ca nu o sa il influenteze.

Cu ardeiul rosu la gazpacho explicatia pare a avea ceva mai multa logica...Aici ardeiul rosu este foarte mare, foarte carnos si foarte dulce. Nu se pune pentru ca acea dulceata a ardeiului ar altera un pic gustul original de gazpacho. Insa iarasi se poate considera chestie de gusturi. Cum se spune in Spania...Para gustos los colores (cate culori, atatea gusturi :) )
Nu-ţi dai seama cât de puternic eşti până în momentul în care singura ta opţiune e să fii puternic .

#12 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 07 August 2014 - 04:58 AM

Si mie imi plac supele reci, dar le fac doar pentru mine, nu am prea multi doritori prin jur. Si trebuie sa recunosc ca si eu am pus ardei rosu in gazpacho meu de pepene rosu, dar scuza mea e ca soiurile de aici nu sunt foarte dulci :) Un topic cu gazpacho a deschis si Paparotti mai demult; Titirimundi, e bine ca le-ai readus in atentie.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#13 Useril este offline   Carmen L 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,690
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 07 August 2014 - 04:08 PM

Gazpacho nu am preparat eu insami niciodata. Multumesc pentru retete.
Cand dai de cablu, m-as bucura sa vad pozele tale. Eu nu stiu de ce m-am puturosit,
cred ca la un moment dat am sa-mi fac din nou un obicei de a poza preparatele.
Imagine postata

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi