Forum Culinar: Ajoblanco - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ajoblanco Supa rece de migdale si usturoi din Malaga/Spania

#1 Useril este offline   Titirimundi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 02-December 09
  • LocationWalking on sunshine

Postat 06 August 2014 - 11:14 PM

Buna seara,

Daca tot am intrat in febra postarii de retete, va mai prezint una care pe mine m-a intrigat rau de tot cand am auzit de ea.

Ajoblanco
(in traducere libera Usturoi alb)


Ajoblanco este o supa rece care are la baza migdalele si usturoiul, care desi se gaseste mai peste tot este specifica din Malaga si imprejurimi, cu precadere pe litoralul mediteranean.

Ingrediente (pentru 1 litru de supa)
Observati ca la mine este totul cu masuri bine definite :) eu nu sunt asa experimentata ca si voi, eu am nevoie de masuri

150 gr de migdale crude decojite
2 catei mari de usturoi
150 gr miez de paine
100 ml ulei de masline
30 ml otet de vin
sare
1 litru de apa rece

Daca migdalele au coaja o indepartam. Pentru a se indeparta mai usor le scufundam cateva secunde in apa fierbinte cu ajutorul unei site. Daca miezul de paine este uscat il punem si pe el la inmuiat.
Intr-un vas punem migdalele si usturoiul si le blenduim bine cu putina apa. Adaugam miezul de paine, uleiul, otetul si iarasi putina apa si blenduim in continuare pana obtinem o crema. Adaugam restul de apa, gustam de sare si ne "jucam" un pic cu papilele, mai curgator/mai gros, mai sarat sau mai usturoiat, dupa gustul fiecaruia.

Il dam la frigider si apoi este gata de servit.
Se poate servi cu o multime de chestii: crutoane, jamon, pepene galben, anchoa, mohama de atun (felii subtiri de ton uscat) chiar si cuburi de cartof fiert.
Desi traditia spune ca adevaratul ajoblanco se serveste cu struguri moscatel (nu sunt sigura daca se numesc asa si in romana, sunt struguri albi, dulci si parfumati).

Sper sa va placa!

P.S.:
Am vazut si retete in care se adauga apa foarte putina si se serveste ca un dip. Pentru legume, alaturi de peste sau pur si simplu de uns pe paine. Nu am incercat desi cred ca mi-ar place...Eu sunt fan usturoi si pentru mine este o placere sa mananc ali-oli uns pe paine :)

Imagine atasata: monthly_08_2014/post-314-14073590880241.jpg Imagine atasata: monthly_08_2014/post-314-14073590998219.jpg
Nu-ţi dai seama cât de puternic eşti până în momentul în care singura ta opţiune e să fii puternic .

#2 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 07 August 2014 - 05:02 AM

Imi palce foarte mult supa asta, abia astept sa o incerc.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#3 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 07 August 2014 - 10:18 AM

Ma intriga si ma atrage, nu-mi ramine decit sa o incerc, totul e sa gasesc usturoi bun proaspat.

#4 Useril este offline   Carmen L 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,690
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 07 August 2014 - 04:05 PM

Foarte apetisant suna, multumesc pentru reteta Titirimundi.
Orice e cu usturoi e delicios si eu sunt fan.
Imagine postata

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi