Forum Culinar: parinte incompetent vaxile - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

parinte incompetent vaxile

#1 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 24 December 2009 - 04:36 AM

mda, am comis-o. schimbam copilu' pe o chestie inalta cam de un metru doozeci. si m-am intors sa iau un achet nou de servetele umede. cind m-am intors la loc, am avut timp sa-l vad cum zbura "peste bord". a picat exact pe spate. norocu' ca covoru' la el in camera e destul de gros, si sub covor e parchet masiv. totusi, creca s-a lovit destul de rau. pina in dimineata asta n-a avut leashinuri, convulsii, greturi sau asa ceva. la doo minute dupa cazatura (cind am reusit sa-l potolesc si pe el si cind mi-am mai revenit si eu din soc) i-am dat o jucarica. pe care a apucat-o din prima. am mai repetat experienta, nu sh-a stricat coordonarea vizuala. dupa 14 ore vad ca nici vinataie (cucui) nu i-a aparut. sper sa nu fie prea rau. da' oricum ... parintele stupid io estem.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#2 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 24 December 2009 - 05:31 AM

vaxile a spus:

mda, am comis-o. schimbam copilu' pe o chestie inalta cam de un metru doozeci. si m-am intors sa iau un achet nou de servetele umede. cind m-am intors la loc, am avut timp sa-l vad cum zbura "peste bord". a picat exact pe spate. norocu' ca covoru' la el in camera e destul de gros, si sub covor e parchet masiv. totusi, creca s-a lovit destul de rau. pina in dimineata asta n-a avut leashinuri, convulsii, greturi sau asa ceva. la doo minute dupa cazatura (cind am reusit sa-l potolesc si pe el si cind mi-am mai revenit si eu din soc) i-am dat o jucarica. pe care a apucat-o din prima. am mai repetat experienta, nu sh-a stricat coordonarea vizuala. dupa 14 ore vad ca nici vinataie (cucui) nu i-a aparut. sper sa nu fie prea rau. da' oricum ... parintele stupid io estem.


ai chemat fun doftor sa-l vaza?
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#3 Useril este offline   Huvi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: kaky
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 24 December 2009 - 07:03 AM

Nu esti incompetent, Vaxile. Cred ca nu-i parinte in lumea asta sa nu fi fost o clipa prins in altceva ca nu poti sta cu ochii numai pe copil. Nu cred ca a patit ceva Andrei dar sa-l urmaresti atent, poate are vreo reactie diefrita de pana acum.

#4 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 24 December 2009 - 08:40 AM

dragos a spus:

vaxile a spus:

mda, am comis-o. schimbam copilu' pe o chestie inalta cam de un metru doozeci. si m-am intors sa iau un achet nou de servetele umede. cind m-am intors la loc, am avut timp sa-l vad cum zbura "peste bord". a picat exact pe spate. norocu' ca covoru' la el in camera e destul de gros, si sub covor e parchet masiv. totusi, creca s-a lovit destul de rau. pina in dimineata asta n-a avut leashinuri, convulsii, greturi sau asa ceva. la doo minute dupa cazatura (cind am reusit sa-l potolesc si pe el si cind mi-am mai revenit si eu din soc) i-am dat o jucarica. pe care a apucat-o din prima. am mai repetat experienta, nu sh-a stricat coordonarea vizuala. dupa 14 ore vad ca nici vinataie (cucui) nu i-a aparut. sper sa nu fie prea rau. da' oricum ... parintele stupid io estem.


ai chemat fun doftor sa-l vaza?


nu, la ce bun?
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#5 Useril este offline   Bunny 

  • Iepure Sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 470
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 24 December 2009 - 08:50 AM

vaxile a spus:

mda, am comis-o. schimbam copilu' pe o chestie inalta cam de un metru doozeci. si m-am intors sa iau un achet nou de servetele umede. cind m-am intors la loc, am avut timp sa-l vad cum zbura "peste bord". a picat exact pe spate. norocu' ca covoru' la el in camera e destul de gros, si sub covor e parchet masiv. totusi, creca s-a lovit destul de rau. pina in dimineata asta n-a avut leashinuri, convulsii, greturi sau asa ceva. la doo minute dupa cazatura (cind am reusit sa-l potolesc si pe el si cind mi-am mai revenit si eu din soc) i-am dat o jucarica. pe care a apucat-o din prima. am mai repetat experienta, nu sh-a stricat coordonarea vizuala. dupa 14 ore vad ca nici vinataie (cucui) nu i-a aparut. sper sa nu fie prea rau. da' oricum ... parintele stupid io estem.



Fii pe pace, ti-ai primit "botezul" de parinte. Daca nu are ameteli, nu a varsat, etc, e bine. Orice copil a cazut cel putin o data, eu nu am auzit pana acum de nimeni sa nu o fi o patit. Mi s-a intamplat si mie, deh, eu mai panicoasa din fire am ajuns cu el la spital de i-am facut radiografie si copilul era ok, bineinteles. Dupa aia mi-a parut rau ca l-am radiat de pomana.

Mi-a explicat ulterior un doctor ca la varsta asta ei au altfel oasele capului, legaturile sunt mai flexibile si ca sansele sa pateasca ceva cand se lovesc sunt minime (i-a proiectat Doamne-Doamne suficient de inteligent ca sa fie rezistenti la astfel de defecte ale parintilor :D )

Relax si fii mai atent data viitoare!
Imperfecta by design

Blogul meu imperfect

#6 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 24 December 2009 - 12:07 PM

Ioi, credeam ca sunt eu defecta.. Si al meu a cazut ieri din pat, de la vreo 50-60 cm. V-am zis ca a invatat sa se dea cu fundul inapoi si i-au trebuit cateva secunde fara supraveghere ca sa il culeg de sub pat.
Cand l-am vazut mi s-a oprit inima in loc :roll:
L-am pipait peste tot, nu-l doare nimic si nici n-a avut lesinuri, varsaturi sau alte semne. A fost vesel toata ziua, spre seara chiar a ras mai mult ca niciodata.. Radeam amandoi ca doi nebuni :cheers:
Vad ca si azi s-a trezit cu chef de joaca :lol:
Imagine postata

#7 Useril este offline   Floare albastra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 160
  • Inregistrat: 29-November 09
  • LocationDE

Postat 26 December 2009 - 01:25 PM

Nu iti fa griji... eu is un copil din categoria alora care au cazut mereu (si nu pe spate ci cu predilectie in cap) :D si uite ce mare si frumoasa am crescut :oops: ca sa nu mai spun ce inteligenta :D

#8 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 27 December 2009 - 05:07 AM

Nu va mai tot laudati atat. N-a cazut nimeni pe geam direct in curte (de la hoch parter) asa cum a facut-o eu cand aveam fo 3 ani.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#9 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 27 December 2009 - 09:20 AM

Vaxile, nu te panica. asa is astia mici , niste zvârlugi.
eu ma invatasem s-o pun pe jos sau pe pat cand trebuia sa iau ceva.
si asa pe plansa de infasat care era la baie, avand tot necesarul in jur,
de cate ori luam ceva , tineam o mana pe abdomenul ei, ca eu am avut un copil tare
miscator, ii ziceam copilul vierme ca nu statea o clipa-n loc. a mea a cazut pe scari la vreo 2 ani.
ca a prins un moment in care deschisesm bariera de protectie (http://www.maison-facile.com/boutique/b ... p?num=1827)
si iaca are 17 ani jumate, si e ok ,poate exceptand ca a ales fizica -mate la scoala...de-acolo de la cazatura i s-o fi tragand? :drool:

#10 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 27 December 2009 - 11:14 AM

Ma inscriu si eu in randul celor incompetenti, da' nu ca parinte, ci ca matusa - pe vrema lu' pazvanti, am binevoit s-o scap pe nepoata-mea in cap, pe trotuar...... :shock: Ea avea cateva luni (nu mergea, era in carut), da' pana acu' (si au trecut doj' d'anisori intre timp), nu se vede vreo sechela - e drept ca neamu' meu ii cam fugit de-acas' si nici ea nu face exceptie, da' asta-i genetica, nu scapatul in cap. :drool:

#11 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 28 December 2009 - 08:54 PM

Pe mine m-a scapat mama cu carutul la vale juma de deal :D, am traversat o sosea, am zburat si vreo 3 m si n-am avut nik :D

Vaxile, da sa te pup!
raluca elena

#12 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 29 December 2009 - 02:22 PM

Am uitat sa va zic ca maica-mea mergea cu mine la plimbare intr-o zi, eu fiind in carut. Si cand a coborat o bordura io m-am pravalit din carucior. Nici un an n-aveam atunci.
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#13 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 05 March 2010 - 05:55 PM

Mie, vina cumnatei mele, mi s-a intamplat sa ajung cu Mara la 7 sapt la urgente... i-am lasat-o sa ma duc sa-mi fac si eu un dus si bineinteles ca am gasit-o cazuta in cap... Doamne, ce tipat a putut sa traga, din toti rarunchii... nu cred ca am sa uit vreodata...
A cazut din pat de la cam 1m inaltime pe gresie... nici nu mai stiam sa vorbesc... o luasem aiurea pe aratura...
Problema cea mare era ca dupa cazatura si urlete de moarte, a urmat un somn profund si nu reuseam sa o trezesc de nici un fel.... mama, ce spaima...
I-au facut tot felul de controale neurologice si alte panarame... la radiologie nici macar nu stiau ce dozaj de raze sa-i faca, era prea mica...
Oricum am preferat sa o radiez decat sa o stiu cu probleme dupa aia... Am stat o zi intreaga in spital intre un doctor si altul... nu prea vreau sa-mi mai aduc aminte... a fost groaznic.
Am fost norocosi si nu era nimic grav... nebuna este, dar nu cred ca din cauza cazaturii, genele cred ca sunt de vina... Acum in iunie face 5 ani si e bine sanatoasa, sa speram ca Doamne Doamne o va mai potoli un pic, ca tare mai e dilie...
Concluzie: stai linistit ca nu esti nici primul nici ultimul. Bine ca nu a patit nimic. Sorina
Sorina

#14 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 05 March 2010 - 07:16 PM

Sorina,

Daca aia mica e din iunie,nu ai nici o sansa sa "se faca bine ".Imagine postata
Ti-o spune o alta dilie nascuta in iunie.Imagine postata
Si nu stiu daca ai mei m-au scapat in cap.
Mi-am rupt singura doar nasul pe cand aveam vreo 4 ani.Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#15 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 10 March 2010 - 12:10 PM

Vezi postareaPiscotel, la 05 March 2010 - 07:16 PM, a spus:

Sorina,

Daca aia mica e din iunie,nu ai nici o sansa sa "se faca bine ".Imagine postata
Ti-o spune o alta dilie nascuta in iunie.Imagine postata
Si nu stiu daca ai mei m-au scapat in cap.
Mi-am rupt singura doar nasul pe cand aveam vreo 4 ani.Imagine postata


Stiu, stiu... si eu si Mara suntem nascute in iunie... a, si tatal si fratele meu suntem tot in iunie... Asa ca stiu despre ce e vorba... :) Sorina
Sorina

#16 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 10 March 2010 - 09:04 PM

Eu nu stiu ce zodie sunteti voi:''rac sau gemeni?''dar eu sunt pestoaica si chiar am cazut in cap ''la propriu'' si se vede... :lol:
Maica-mea il pusese pe taica'miu sa stea cu mine,aveam vreo 2ani,ca ea trebaluia prin bucatarie,taica'miu a zis daa cum sa nu...m-a pus in patut(era de lemn cu zabrele),si s-a asezat in fotoliu picior peste picior cu un''ziieerrooii''mare cat o zi de post(nu cum is' astea mai mici acuma),in fata,si citea omu' ziaru'eu,cheli ra'.. se vede ca ma plictiseam asa ca am facut un salt peste patut,drept in cap pe parchet,mi s-a ''imprimat ''dunga de la parchet pe frunte,si cand dupa bufnitura , au durat cateva secunde bune pana am inceput sa:''rraagg!!!''de m-am invinetit...maica'mea era in furou ca era vara,si au fugit la urgenta ca de la dunga aia credeau ca mi-am crapat capu' :tongue3: :scratch: de'.. tineri si ei abea aveau 20 de ani.Maica'mea si acuma ii reproseaza lui taica'miu...
Zilele trecute am auzit noaptea la vecinii de sus o bufnitura si apoi ragetele lu' ala micu'..Iii zic lu' barbat-miu:''vaii saracutul o cazut din pat!!'' ...alaltaieri am patit noi acelasi lucru cu strunfuletul de 3 ani pe la 3 dimineata...calcam de trei ori intr-un loc,nu gaseam nici butonul sa aprind lumina....nu va zic... :lol:
Asa ca Vaxile,daca nu pateai o chestie deasta'nu simteai ca iesti parinte cu adevarat..nu iesti singurul,ba dincontra..asi putea spune!!!! :rolleyes:

#17 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 05 July 2010 - 09:39 AM

daca va intrebatz ce mai face vaxile jr (desi probabil nu), spre marea bucurie generala, il chinuie pe tasu'. de exemplu vineri. s-a trezit pe la fro unshpe, cu dureri de la vaccin. urla, urla si orice-i facuram ... nimic. plinsete si plinsete. jucarele? nimic! luat in brate? ciuciu! aratat nushce pe geam? vax! da' la un moment dat ... vede pe masa o cutie de paste instant, din care minca nevazmea (care saraca e-n luna a sasea cu al doilea golan). ei bine, asta micu' (sau mare, depinde de perspectiva) se opreste ca prin minune din plins si arata victorios spre instant noodles: "da-mi de-aia!!". i-am dat, a mincat, a facut nani pina la 7 jumate a doua zi. la faza asta io am luat o bere. prea de tot, totusi.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#18 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 05 July 2010 - 09:41 AM

Vezi postareavaxile, la 05 July 2010 - 09:39 AM, a spus:

daca va intrebatz ce mai face vaxile jr (desi probabil nu), spre marea bucurie generala, il chinuie pe tasu'. de exemplu vineri. s-a trezit pe la fro unshpe, cu dureri de la vaccin. urla, urla si orice-i facuram ... nimic. plinsete si plinsete. jucarele? nimic! luat in brate? ciuciu! aratat nushce pe geam? vax! da' la un moment dat ... vede pe masa o cutie de paste instant, din care minca nevazmea (care saraca e-n luna a sasea cu al doilea golan). ei bine, asta micu' (sau mare, depinde de perspectiva) se opreste ca prin minune din plins si arata victorios spre instant noodles: "da-mi de-aia!!". i-am dat, a mincat, a facut nani pina la 7 jumate a doua zi. la faza asta io am luat o bere. prea de tot, totusi.


Cînd te-a vazut cu berea nu a plîns sa-i dai si lui? :lol:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#19 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 05 July 2010 - 09:50 AM

Vezi postareaAlexandru, la 05 July 2010 - 09:41 AM, a spus:

Vezi postareavaxile, la 05 July 2010 - 09:39 AM, a spus:

daca va intrebatz ce mai face vaxile jr (desi probabil nu), spre marea bucurie generala, il chinuie pe tasu'. de exemplu vineri. s-a trezit pe la fro unshpe, cu dureri de la vaccin. urla, urla si orice-i facuram ... nimic. plinsete si plinsete. jucarele? nimic! luat in brate? ciuciu! aratat nushce pe geam? vax! da' la un moment dat ... vede pe masa o cutie de paste instant, din care minca nevazmea (care saraca e-n luna a sasea cu al doilea golan). ei bine, asta micu' (sau mare, depinde de perspectiva) se opreste ca prin minune din plins si arata victorios spre instant noodles: "da-mi de-aia!!". i-am dat, a mincat, a facut nani pina la 7 jumate a doua zi. la faza asta io am luat o bere. prea de tot, totusi.


Cînd te-a vazut cu berea nu a plîns sa-i dai si lui? :lol:


berea n-am indraznit s-o scot decit dupa ce m-am asigurat ca doarme
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#20 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 05 July 2010 - 10:37 AM

Bravo Andrei , ca a adormit pana la urma; sarcina usoara mamei.
intrebarea mea este...zisesi al doilea golan, asta inseamna ca e tot baiat?
sa va traiasca si bafta mamei cu 3 masculi in casa.
:lol: sa-ti fie de bine berea.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi