Forum Culinar: ce o sa inteleaga alamicu din lumea de ieri si de azi - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ce o sa inteleaga alamicu din lumea de ieri si de azi

#1 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 25 November 2009 - 04:17 AM

am vazt pe enternet niste filmulete funny de la bacu' francez. un elev e intrebat despre revolutia franceza. ala zice ceva de genu' "da, revolutia a fost facuta de cei numitz <> care erau prea saraci ca sa-si cumpere chilotz".

dincolo de faza funny, mie mi-a picat prost episodu'. chiar, ce am invatat io de la istorie? cine e domnit de la anu' pina la anu', cu cine s-a razboit si unde. nu mi-a spus nimeni ce minca ruminu' la anu' 1600, cu ce se imbraca si in general cam cum era viata pe vremea aia. da' societatea interbelica? ce partide, cine pe cine a rasturnat ... la literatura, cind am studiat "enigma otiliei", in loc sa ne iesplice despre moravurile societatii, profa ne-a zis despre metodele stilistice. cu "la tiganci", aceeasi poveste. stiu cine a fost bratianu da' habar n-am ce fel de ochelari avea.

ieri fii-miu a facut 8 luni si a descoperit butoanele. habar n-are ce e aia dvd, da' stie sa apese pe boton si sa deschida unitatea. mai rau, acum "apasa" orice ar putea fi un buton. mai tirziu, o sa vada ca laptele vine dintr-o sticla de plastic iar carnea e trasa in folie ... iar aia la gradinita am auzit ca-i invata "notiuni de calcul mental si elemente de japoneza". morio, ne ducem fix la dreaq.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#2 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 25 November 2009 - 08:06 AM

vaxile, din lumea noastra o sa stie doar ce-i zici tu sau ce o sa citeasca, daca o sa aiba microbul.
daca nu, nu or sa se mai uite inapi, cel putin ale mele or sa stie f putin, nu or sa invete in scoala. e trist, o sa fac tot posibilul sa le spun, atat cat vor fi interesate.
sa le vezi si pe ale mele pe laptop, zici ca s-au nascut cu tastatura in brate(sotul luase mouse pt laptop si fii'mea cea mare i-a aratat ca stie sa se descurce fara :hello: )
de dvd si video si tv nu mai vb, manuiesc telecomanda de nu se poate.

#3 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 25 November 2009 - 10:00 AM

Cred ca generatiile care vin vor avea acces la informatie. Probabil ca vor putea sa caute, daca sint interesati, date despre EBA si activitatea prestigioasa in Bamboo sau stralucirea prin lipsa la Parlamentul European. Sau daca Andreea Cutarescu purta cu adevarat chiloti in emisiunea aia…
Mai mult, cred ca ne vor judeca foarte aspru pentru greselile noastre, mult mai sever decit ii judecam noi pe cei ce ne-au predat lumea, pentru ca noi avem, teoretic, un dram mai multa cunoastere si probabil o tona mai multa nepasare.

Daca puiul a descoperit butoanele, sint curioasa cit timp o sa iti ia tie pina iti dai seama ca DVD-ul nu ejecteaza sandviciurile :love7:
Sa-ti traiasca!
raluca elena

#4 Useril este offline   IrinucaPopii 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSpania

Postat 30 November 2009 - 11:17 AM

vaxile a spus:

, ce am invatat io de la istorie? cine e domnit de la anu' pina la anu', cu cine s-a razboit si unde. nu mi-a spus nimeni ce minca ruminu' la anu' 1600, cu ce se imbraca si in general cam cum era viata pe vremea aia. da' societatea interbelica? ce partide, cine pe cine a rasturnat ... la literatura, cind am studiat "enigma otiliei", in loc sa ne iesplice despre moravurile societatii, profa ne-a zis despre metodele stilistice. cu "la tiganci", aceeasi poveste. stiu cine a fost bratianu da' habar n-am ce fel de ochelari avea. .


Ala micu o sa creasca mare si sunt mari sanse sa nu-l intereseze deloc ce manca omul la 1600 toamna si nici c e ochelari avea Bratianu
In Spania tinerii (12-18 ani ) sunt generatia ni-ni
Nu invata nimic, nu muncesc, nu isi respecta parintii...Incep viata sexuala la 12 ani ( in medie) iar drogurile si alcoolul sunt la ordinea zilei.
Filosofez eu acum ca depinde educatia din casa pana pe la 7 ani...Daca ii starnesti tu interesul pt ceva si respectul in general, poate sunt alte sanse pt adolescenta. Dar altfel, generatia ni-ni ne asteapta si cu ale noasre progenituri :mrgreen:

#5 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 30 November 2009 - 11:20 AM

IrinucaPopii a spus:

vaxile a spus:

, ce am invatat io de la istorie? cine e domnit de la anu' pina la anu', cu cine s-a razboit si unde. nu mi-a spus nimeni ce minca ruminu' la anu' 1600, cu ce se imbraca si in general cam cum era viata pe vremea aia. da' societatea interbelica? ce partide, cine pe cine a rasturnat ... la literatura, cind am studiat "enigma otiliei", in loc sa ne iesplice despre moravurile societatii, profa ne-a zis despre metodele stilistice. cu "la tiganci", aceeasi poveste. stiu cine a fost bratianu da' habar n-am ce fel de ochelari avea. .


Ala micu o sa creasca mare si sunt mari sanse sa nu-l intereseze deloc ce manca omul la 1600 toamna si nici c e ochelari avea Bratianu
In Spania tinerii (12-18 ani ) sunt generatia ni-ni
Nu invata nimic, nu muncesc, nu isi respecta parintii...Incep viata sexuala la 12 ani ( in medie) iar drogurile si alcoolul sunt la ordinea zilei.
Filosofez eu acum ca depinde educatia din casa pana pe la 7 ani...Daca ii starnesti tu interesul pt ceva si respectul in general, poate sunt alte sanse pt adolescenta. Dar altfel, generatia ni-ni ne asteapta si cu ale noasre progenituri :mrgreen:


nu fi atit de pesimista. in orice caz, in eijia copiii nu prea sunt cu droguri si sex
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi