Forum Culinar: BULGARIA..... - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

BULGARIA.....

#1 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 24 December 2009 - 05:30 AM

M am gindit ca aici putem pune multe...
despre faptul ca au sosele nu autoroute, ca au paduri, ca nu stiu sa vorbeasca decit lb lor
unde sa mergem ,ce hotel v a placut cit a costat idei sfaturi, e convenabil sa vii din buc la ruse la metro???
SI SA SCRIU SI EU CUM AM FOST PUNGASITA La DRUMUL MARE DE POLITISTI :D
mi ar fi de mare ajutor sfaturile voastre ca eu trec prin bulgaria can de 4 ori pe an
pupici si la mai mare!
:D

#2 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

Postat 24 December 2009 - 02:39 PM

Noi de doi ani mergem vara in concediu la bulgari.Am auzit, dar n-am patit niciodata nimic!
De ce nu-ncerci sa intri pe la Dobrich (Vama Veche sau Negru Voda) ? E si drumul mai bun, treci prin "civilizatie" , nici nu platesti podul si poti trece cu bacul la Ostrov-Calarasi, apoi Bucuresti, sau "Drumul Marii", pe litoral, A2-Bucuresti
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#3 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 24 December 2009 - 04:11 PM

zoazorel a spus:

Noi de doi ani mergem vara in concediu la bulgari.Am auzit, dar n-am patit niciodata nimic!
De ce nu-ncerci sa intri pe la Dobrich (Vama Veche sau Negru Voda) ? E si drumul mai bun, treci prin "civilizatie" , nici nu platesti podul si poti trece cu bacul la Ostrov-Calarasi, apoi Bucuresti, sau "Drumul Marii", pe litoral, A2-Bucuresti

da e o buna idee...dar noi venim cam prin inceput de decembrie.....daca nu e apa gheata e super dar DACA.......
MERCI PT IDEE SI UN CRACIUN CU FERICIRE!!!

#4 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 13 December 2011 - 07:53 AM

Vezi postareacarmaw, la 24 December 2009 - 05:30 AM, a spus:

M am gindit ca aici putem pune multe...
despre faptul ca au sosele nu autoroute, ca au paduri, ca nu stiu sa vorbeasca decit lb lor
unde sa mergem ,ce hotel v a placut cit a costat idei sfaturi, e convenabil sa vii din buc la ruse la metro???
SI SA SCRIU SI EU CUM AM FOST PUNGASITA La DRUMUL MARE DE POLITISTI :)
mi ar fi de mare ajutor sfaturile voastre ca eu trec prin bulgaria can de 4 ori pe an
pupici si la mai mare!
:sad1:
buna
Am revenit....o noapte in cabina vaporului o mica cina intr un restaurant frumos decorat...si un mic shoping(ochelari de soare Vogue redusi cu 50%....am dat 43E)
In Bulgaria pina la 6àkm de Sandanski in drumum catre Sofia ....iarasi am fost pungasita cam in acelasi loc...iti arata ca ai depasit viteza,iti i au carnetu si apoi contra o atentie cam jumatate din amenda pe care ti o arata(tradusa in greaca ...ca erau pregatiti)
Deci minunat mai ales ca omu meu nici mort,prajit,copt nu intelege astfel de practici
Cit despre mine ca sa mai zic...
Adica ei au restrictie de viteza si cind se plimba un catel pe trotoar dar, NICIODATA NU AM VAZUT PANOUL CU RIDICAREA RESTRICTIEI.....deci cel mai bine e sa conduceti cu 30 km /h ca astfel totu i minunat!
Veti traversa satele bulgaresti( parasite in ruina,nu vezi nici un bec...or fi toate contaminate cu ebola??) asa cam intr o saptamina...placerea trebuie lungita nu?
Am stat intr un hotel bun 30E cu mic dejun(camera de 20M...hotelul se numea ADJAN HAN. in Sandanski...mincare excelenta...adica eu am comandat dar nu am putit lua decit 3 guri intr o jumatate de ora...un vin super.....dar ce pacat ca a cintat orchestra pina la 4 dimineata)
Si aici pot spune totusi ca au cintat superb
Si important...m au primit cu pisicu fara obiectii!
Apoi am facut o alta comanda pe booging.com si am ales un hotelas in RUSSE(THE BRITISH GUEST HOUSE) care iarasi ne a primit cu pisicutul....aici am platit 36E cu micul dejun pe care ti l preparai singura...la sf mesei trebuia iarasi spalate vasele.Nici un alt hotel indiferent de pret nu ne a primit cu Choupy.!!
Pensiunea( hotelasul) asta era a unei bulgaroaice tinara care a fost cu un englez in afaceri si i a ramas acest bussines(ea face de toate... propune case la 5OOOE in sate 'ebolizate' etc etc)
Seara am fost sa mincam intr un rest(MEHANA CIFLICA parca scrie pe cartea lor de vizita...tel 0887448348) tipic cu chelneri in costume traditionale,viori la urechi...deco taraneasca frumos am platit 49 leva dar am lasat 60 si trebuie sa spun ca chelnerul nu a facut nici macar un gest sa dea ceva rest.Mincarea si vinul ok.
A doua zi am profitat de un mic shoping o geanta cu blanita (62leva frumusica,o curea din piele la 19 leva si o valijoara cu sistem cifrat de inchidere ,4 rotite...la 39leva...eu zic preturi f buna)
Una peste alta mi a mai ramas ceva leva si pot la intoarcere sa i fac praf
O sa pun foto de la gentuta model modern ,finisaje f frumoase si in interior captusita un un material f vesel...oricum nu mi a placut nimic de pe siturile romanesti (adica nu stii ce 'piele' este, model vechi; accesori parca facute manual,si preturi piramidale.)
Imagine atasata: monthly_12_2011/post-413-13237548251782.jpg
Imagine atasata: monthly_12_2011/post-413-13237548450409.jpg
Imagine atasata: monthly_12_2011/post-413-13237548905452.jpg
===============================================================================================================
ps in Bulgaria GPS nu prea ajuta arata 60km/H si in realitate este 40 apoi vine un panou cu 30 si tot asa...niciodata nu stii cind se termina o restrictie de viteza....
PS2 ce pot face impotriva tilharilor de politisti...omu vrea sa scrie la ambasada lui eu la fr si la ziarele bulgaresti din zona...macar sa se stie
Ce altceva mai pot face??? pt ca cred ca hotii astia pleaca la sf zilei cu sume fabuloase.. :love7:

#5 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 13 December 2011 - 06:02 PM

e o practica: pe drumul spre marea lor nu sunt, ca au nevoie de turisti! ins chimb pe drumul de tranzit Giurgiu - catre Grecia nu scapa o masina. Ai avut noroc, altii iau de 3 x / ruta! Nu cred sa ai ce face! Astia au rapit+schilodit si oameni (romani) furandu-le organele si tot nu am auzit sa se intample ceva ... desi au aparut in media de 100 ori. La fel cu masinile furate ... take care! Si lasa-le naibii de cumparaturi, mai bine nu face orpriri cu cascat de gura si fii cu ochii in patru!

bine ca ai ajuns cu bine!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi