Forum Culinar: Ajutor bune gospodine - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ajutor bune gospodine

#1 Useril este offline   Dyenutzza17 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 12-November 14

Postat 12 November 2014 - 09:17 AM

Va rog sa ma ajutati cu o reteta de tort diplomat ...sunt o începătoare in ale prăjiturilor si torturilor si as vrea sa mi iasă din prima! Multumesc anticipat :*

#2 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 12 November 2014 - 09:17 PM

Nu pentru ca sint o buna gospodina ma bag sa raspund (de fapt sint o gospodina excelenta :) ), ci pentru ca am o reteta de la soacra mea care pare usoara (reteta, nu soacra) si ii iese mereu extraordinar de bun. Sper sa-ti iasa si tie, eu nu l-am facut niciodata, dar garantez ca iese, daca nu esti genul care incepe sa intrebe cit inseamna o cana de zahar, o lingura de faina etc.

8 oua
½ l lapte
2 cani zahar
4 linguri de gelatina
4 linguri faina
Vanilie, cacao, rom, frisca

1.Se dizolva gelatina intr-un pahar cu apa rece, amestecind din cind in cind
2.Se separa albusul de galbenus
3.Galbenusurile se freaca cu o cana de zahar apoi se adauga faina, laptele si gelatina. Se fierb la foc mic (sau mai bine in baie de apa) pina devine destul de consistenta. Se lasa la racit.
4.Se bat albusurile cu o cana de zahar
5.Se amesteca cele doua compozitii (3 + 4) apoi se imparte compozitia rezultata in doua parti aproximativ egale. Intr-o compozitie se adauga zahar vanilat si coaja de portocala, in cealalta rom si 2-3-4 linguri de cacao (dupa gust, culoare etc)
6.Compozitia alba se toarna intr-o forma pe un celofan ud. Se lasa sa se intareasca putin, apoi deasupra se aseaza piscoturi de sampanie peste care se toarna compozitia cu cacao.
7.Se tine la frigider o noapte, apoi se scoate pe un platou, rasturnind vasul. Se orneaza dupa plac (frisca, fructe, ciocolata etc …)

#3 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 12 November 2014 - 10:16 PM

Tare fain facut asa cu alb si negru :) ,nu m-asi fi gandit,eu din cauza de bub' care vrea numai cu ciocolata nu am mai facut ,asa poate il pacalesc si pe el :)

Eu ii trimisesem p.m fetei cu reteta mea (dau copy):

Reteta mea zice ashea:

5 oua,500 ml. frisca,300 gr. zahar,250 ml. lapte,4-5 linguri de gelatina,1 lingura de faina,4 pliculete de zahar vanilat,2 portocale mici,50 gr. stafide,(ananas sau alte fructe),piscoturi.

Se bate frisca cu 2 pliculete de zahar vanilat,coaja de portocala se curata de pielita alba si se taie cuburele,se fierbe cu stafidele intr-un vas cu apa cu zahar pana cojile se inmoaie si stafidele se umfla,iar siropul se ingroasa putin,se scurg iar siropul se opreste si se da la racit.intr-o cana se pune gelatina,peste care se toarna o parte din siropul rece si se da la baie de aburi(bainmare,deci cana in alta craticioara cu apa)sa se dizolve gelatina(atentie gelatina nu trebuie sa fiarba),daca nu vrei sa te complici cu siropul o dizolvi in apa si gata.Se raceste pana ajunge la temperatura camerei,dupa care se amesteca cu 1-2 linguri de frisca cu miscari circulare de sus in jos,ca la chec,ca sa nu faca cocoloase.In acest timp se face o crema din lapte,zaharul si 2 pliculete de zahar vanilat galbenusele si faina,la foc mic amestecandu-se incontinuu( aka:galbenusele se freaca cu zaharul,se dauga faina si laptele sa se omogenizeze apoi se da pe foc) pana se ingroasa,se da deoparte de pe foc si se amesteca cu cojile si stafidele,se lasa sa se raceasca pana ajunge la temperatura camerei ca si gelatina .Se bat albusele spuma batz.Se incorporeaza,crema cu gelatina dizolvata,spuma de albus si frisca(din care se opreste o parte pt. ornat).
Se taie portocalele rondele,din care se opresc cele mai frumoase pt. ornat,restul se taie cuburele care se adauga in crema inpreuna cu ce alte fructe vrei.Se tapeteaza forma cu rondelele de portocala ,sau ce alte fructe vrei,se toarna crema,deasupra se pun piscoturile insiropate in restul de sirop ,se da la rece peste noapte.Se alege platoul potrivit si se rastoarna forma (Daca nu se desprinde se poate incalzi putin in prealabil in alt vas cu apa calda),se orneaza cu frisca pastrata...

Mie imi iese tare bine asta,chiar nu avem reteta de diplomat pe forum !

#4 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 13 November 2014 - 07:59 AM

Carmella, adica in compozitie nu se pune deloc frisca? dar se pune faina? :)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi