Forum Culinar: Concurs de iarna pe Arta Culinara - Forum Culinar

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Concurs de iarna pe Arta Culinara subiect dedicat postarii retetelor care participa la concurs

#1 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 03 December 2014 - 12:18 AM

Participa la acest concurs urmatoarele retete:
1. Cupcakes cu merisoare (cranberries) - adi_edi
2. Fursecuri cu lamaie - zerda
3. Tort cu visine si branza dulce - Phoenix
4. Zucchine alla velletrana - Dexter
5. Tort 3 ciocolate - zoazorel
6. Tarta cu pere,vanilie si miere - 9Ramy9
7. Parfait cu scortisoara si "tigarete" cu dovleac - iulia nicoleta
8. Tort cu ciocolata si pere in vin rosu - Olguta
9. Trilogie de caracatita - Daniella
10.Curcanul deghizat in pui - sorinadaniela
11.Globuri dulci - yoyo

#2 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,408
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 21 December 2014 - 11:19 PM

Nu mi-a placut niciodata sa ajung prima la petreceri, dar cum vad ca e cam liniste :occasion14: ... let the fun begin :cheers: !!! Reteta am gasit-o in revista Canadian Living, ideea cu bradutii pe Pinterest.

Cupcakes cu merisoare (cranberries)

24 cupcakes

1 cana (250 ml) unt moale – aproximativ 225 g
2 cani (500 ml) zahar tos
4 oua
2 lingurite vanilie
3 cani (750 ml) faina
1 lingura praf de copt
½ lingurita sare
1 2/3 cani (400 ml) lapte
Se incalzeste cuptorul la 350 F (180 C).
Untul se bate spuma cu zaharul, se adauga ouale si vanilia, se bate in continuare pana devine un amestec pufos. Se adauga restul de ingrediente (faina, praf de copt, sare) alternand cu laptele.
Se toarna aluatul in formele de cupcakes, se coc aproximativ 24 de minute (sau testati cu scobitoarea).

Crema de cranberries
1 cana (250 ml) merisoare congelate (eu am folosit proaspete)
¼ cana (60 ml) zahar tos
1 fasie coaja de portocala
1 lingurita vanilie
1/3 cana (75 ml) branza-crema – aproximativ 75 g – eu am folosit Philadelphia
3 linguri frisca lichida 35% grasime, neindulcita
Se pun merisoarele cu zaharul si coaja de portocala intr-o cratita la foc mediu, cand incepe sa fiarba se reduce focul si se lasa la fiert aproximativ 15 minute, sa arate ca un gem. Se scoate coaja de portocala se lasa sa se raceasca.
Se bate branza-crema cu frisca, se adauga “gemul” rece de merisoare. Se pune intr-un pos la care se ataseaza un varf pentru ornat. Se insereaza varful in mijlocul unui cupcake si se impinge crema. Mai usor e daca se face o adancitura in mijlocul cupcake-ului si apoi se pune crema (sunt niste instrumente speciale pentru cupcakes sau se poate folosi unealta de scos cotorul la mere).

Crema de branza
¾ cana (175 ml) branza-crema
¾ cana unt moale – aproximativ 160 g
7 cani (1.75 l) zahar pudra - aproximativ 925 g*
2/3 cana (150 ml) frisca lichida 35% grasime, neindulcita
Se bate branza cu untul, apoi se adauga zaharul si frisca. Aceasta crema se poate tine la frigider pana la 3 zile.
* conversia din ml in grame am gasit-o pe internet, mi s-a parut exagerata cantitatea, eu am pus 550 g; cantitatea de crema se poate reduce la jumatate, eu am facut dupa cantitatile de mai sus si mi-a ramas


Puteti face “fulgi de zapada” din ciocolata (desenati conturul pe hartie, apoi “desenati” cu ciocolata”, sau braduti, sau ce alceva va trece prin capsor).
Bradutii nu cred ca necesita prea multe explicatii – puneti bread sticks in tava, apoi cu un cornet turnati ciocolata si ornati-i cu ce aveti (fulgi de cocos, bombonele...).

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_12_2014/post-192-14191966368386.jpg
  • Imagine atasata: monthly_12_2014/post-192-14191966600927.jpg


#3 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 24 December 2014 - 04:27 PM

Si n-aduce anul ce-aduce ceasul!

Ma inscriu la concurs cu reteta Fursecuri cu lamaie de pe blogul Timeei dati si voi cautare cu google si va iese!

In primul rand va scriu reteta ei si pe urma va zic ce am facut eu:

250 gr unt (sau margarina Rama cu unt)
180 gr zahar
2 plicuri zahar vanilat
2 oua
coaja rasa de la o lamaie
sucul de la 1/2 de lamaie
1 lingurita praf de copt
440 gr faina alba
In plus: zahar tos + zahar pudra pentru tavalit fursecurile

In consecinta stiind ce cuptor cu toane am, si ce pricepere NU am, am facut totul la jumatate in afara de lamaie si praf de copt, la astea am respectat cantitatile: coaja de la o lamaie intreaga si sucul de la jumatate de lamaie( ca sunt cu lamaie!!!!!) si la praf de copt tot o lingurita am lasat!

Se freaca bine untul moale cu zaharul si zaharul vaniliat. Se adauga un ou( in cazul meu) cate un ou daca faceti reteta intreaga si se freaca in continuare. se adauga coaja rasa de lamaie si sucul se amesteca bine. Apoi se adauga cantitatea de faina cu praful de copt incorporat deja pana e omogen aluatul.
Se da vasul 2 ore la frigider! Recomand sa uitati de el si peste 2 ore sa fie cat mai rece!

Din compozitia rece se ia cate o lingurita (cea mai mica pe care o aveti) si se fac bilute care se dau mai intai prin zahar tos si apoi prin zahar pudra. Se pun la 2 cm distanta in tava fiidca or sa creasca destul!
Se pun la copt la temperatura medie( 170 de grade sau ceva de genul) 15 minute dar la jumatatea timpului de coacere intoarceti tava ( eu prima data n-am intors-o si n-a fost bine, acum rebuturile caramelizate pe fund se mananca cu salata de fructe pe post de crutoane nobile).

Se scot blonde din cuptor, usor moi, dar se vor intari in 10 minute afara!

Mai festiv si hibernal de atata nu pot !

Imagine postata

Imagine postata

Ia ca va uitasem buletinul!!!

Imagine postata

Nu e asa frumos ca disparuse soarele, dar daca e ordin, cu placere!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#4 Useril este offline   Phoenix 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,574
  • Inregistrat: 13-December 10

Postat 26 December 2014 - 02:21 PM

Indraznesc , la concurs de iarna , cu un decor primavaratic.

TORT CU VISINE SI BRANZA DULCE

Ingrediente:
- pt. blat: 125 g unt ,100 g zahar pudra, 1 lingura extract de vanilie , 3 oua , 125 g faina ,1 lingurita praf de copt , 3 linguri crema Nutella , 1 pahar visine fara samburi
- pt. crema: 400 g branza dulce( grasa si fina), 100 g lapte condensat indulcit , 1 lingura extract de vanilie , 200 ml frisca lichida , 10 g gelatina , 50 ml apa rece
- pt. decor : 2 plicuri gelatina rosie , 4 linguri zahar , 500 ml suc visine , 200 ml frisca lichida , cirese confiate, 2-3 cubulete de ciocolata alba

Untul se freaca spuma cu zahar si extract de vanilie , se adauga treptat galbenusurile , mixand bine dupa fiecare.Se adauga faina cernuta cu praful de copt treptat. Albusurile se bat spuma tare si se adauga la compozitie. Se omogenizeaza.
In forma de tort tapetata cu hartie de copt se aseaza jumatate din compozitie. In restul de compozitie se pune crema Nutella si se amesteca bine. Se toarna deasupra primei parti de aluat si cu un betisor se marmoreaza. Visinele se dau prin faina , se scutura bine de excesul de faina si se aseaza deasupra aluatului.
Se coace in cuptorul preincalzit la 170 de grade , cca. 40 de minute.
Se scoate pe gratar si se lasa la racit.
Branza dulce se mixeaza cu laptele condensat si extractul de vanilie. Frisca se bate tare. Gelatina se hidrateaza cu apa rece , apoi se topeste pe baie de aburi si se lasa la racorit. Frisca se adauga la compozitia de branza , apoi se toarna gelatina si se omogenizeaza.
In forma de tort cu peretii detasabili se aseaza blatul , deasupra lui se toarna crema de branza si se da la frigider pentru 3 ore.
Gelatina rosie se amesteca cu zahar si sucul de visine si se pune pe foc. Se lasa la fiert cca. 1 minut , apoi se ia de pe foc si se toarna incet , cu grija, deasupra cremei de branza si se da la rece 15 minute( eu nu am turnat chiar tot jeleul deasupra , doar vreo 3/4 din cantitate).
Frisca se bate tare.
Se scoate tortul din forma si se decoreaza marginile cu frisca.Deasupra se presara cicolata alba rasa fin. Se fac "floricele" din frisca si se decoreaza cu cirese confiate.

Imagine atasata: monthly_12_2014/post-780-14195963557728.jpg

Reteta am gasit-o intr-un pliant , am facut-o prima data anul trecut , a placut si s-a repetat.

#5 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 26 December 2014 - 08:03 PM

Zucchine alla velletrana

Un aperitiv de pe masa mea de crăciun, rețeta de Gianfranco Vissani, unul din chef-ii mei preferati :love7:

Imagine atasata: monthly_12_2014/post-1215-14196140178389.jpg


ingrediente (cantități pentru 2 porții)

- 2 dovlecei mijlocii, cît mai tineri și proaspeți
- 100g de carne de vițel
- 2 mandarine (+ lichior de mandarine dacă aveți)
- o sfeclă roșie mică
- usturoi normal și usturoi verde
- rozmarin
- ulei de măsline evoo, sare, piper

cum se face

marinarea (de la jumătate de oră in sus)

dovlecei se taie in mirepoix, cit de mic puteți
se sărează și pun la marinat in ulei de măsline, usturoi și o rămurică de rozmarin

carnea de vițel se toacă din cuțit cît mai mărunt după care se pulsează două ture in mixer/blender/bimby
se sărează, piperează și se pune la marinat in suc de mandarine, alcool de mandarine (dacă aveți), ulei de măsline, usturoi normal + verde și rozmarin.
sfecla de coace in mo (in apă) cam 5 minute

montarea

se scurg toate sucurile de la dovlecei și de la carne intr-o tigaie și se face o "salsina" adăugînd un pic de apă și/sau suc de mandarine

montarea se face intr-o formă pătrată sau circulară, primul strat fiind felii foarte subțiri de sfeclă, un strat de zucchine, unul de carne și tot așa pînă umpleți forma. se decorează cu sfeclă
după ce se îndepărteaza forma, se toarnă cîteva picături/lingurițe de sosuleț

PS dacă cumva adăugați și o bucată de hîrtie in farfurie, aveți grijă să nu intre in sos :)

#6 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

  Postat 26 December 2014 - 09:21 PM

La ce-i p-aici, mi-e si jena sa postez prostiile mele.
Dar, macar asa, de amorul Artei (culinare), vin si eu cu

TORT 3 CIOCOLATE


Ideea o am de la Adriana-Nicoleta, Claudia-Andi si Phoenix, reteta, cam tot de pe acolo,+ blogul Laurei Sava, dar cum eu nu pot urma o reteta, iat-o pe-a mea:

Imagine atasata: monthly_12_2014/post-73-14196221289277.jpg


Blat=prajitura "6 linguri" a mamei
1 ou
3 linguri rase cu faina
3 linguri rase cu cacao
6 linguri zahar
6 linguri ulei
6 linguri lapte
1 lingurita rasa bicarbonat de amoniu (amoniac) stins
1 priza sare

Am amestecat bine totul si-am copt pana la proba cu scobitoarea, la foc mediu.

Imagine atasata: monthly_12_2014/post-73-14196221226671.jpg


Prima crema=ciocolata amaruie

200 ml smantana pentru frisca
200 gr ciocolata neagra (85 % cacao=Heidi)
1 lingurita ness
200 ml frisca batuta
2 gr gelatina, sare
Am topit ciocolata + nessul in smantana, cat a fost calda am pus gelatina hidratata.Cand s-a racorit bine, am adaugat frisca batuta.Am turnat peste blat si...la figider.

Imagine atasata: monthly_12_2014/post-73-14196221252171.jpg


A doua crema, ciocolata cu lapte

200 gr ciocolata cu lapte
200 ml smantana pentru frisca
4 gr gelatina
sare, esenta de rom
200 ml frisca batuta

Am topit ciocolata in smantana, cat a fost calda am pus gelatina hidratata.Cand s-a racorit bine, am adaugat frisca batuta si esenta de rom.Am turnat peste prima crema si... iar la figider.

Imagine atasata: monthly_12_2014/post-73-14196221261561.jpg


A treia crema=ciocolata alba

200 gr ciocolata alba
100 ml smantana pentru frisca
4 gr gelatina, sare, coaja de lamaie


Am topit ciocolata in smantana, cat a fost calda am pus gelatina hidratata.Cand s-a racorit bine, coaja de lamaie.Am turnat peste primele creme si... iar la figider.
Aici n-am mai pus frisca, dar am pus mai multa gelatina.


Glazura= ciocolata amaruie

170 gr ciocolata amaruie
100 ml smantana pentru frisca
1 lingurita ness
Topit ciocolata + ness in smantana si turnat peste tortul prins in inelul detasabil de la forma de tort. Initial, am impachetat inelul in folie transparenta.

Finalul apoteotic:

Imagine atasata: monthly_12_2014/post-73-1419622119561.jpg

Imagine atasata: monthly_12_2014/post-73-14196221266602.jpg

Gelatina n-am folosit foi, desi aveam.N-am incredere in ce nu cunosc si n-am testat inainte, asa ca am hidratat 1 plic de 10 gr (in foto) si-am pus in cele trei creme: mai putina in cea amaruie, mai multa in cea alba.
Cutia de 1 l de smantana pentru frisca, normal, are 900 de ml, d-aia n-am mai pus frisca in ciocolata alba.
L-am inceput pe 23.12 si l-am terminat pe 24.12.Totul a durat 2 zile, fiindca azi a fost dus cadou la prieteni dragi.A avut un succes nemaipomenit, fapt care m-a facut sa-l bag in concurs (ca nu eram decisa!) Oricum, la ce frumuseti sunt aici...Eu ma bucur c-am facut fericiti niste oameni dragi mie.
Iar tortul asta n-ar fi fost posibil fara alti prieteni dragi de-aici:Peter & Brigitte, Stellina, Claudia-Andi, Phoenix, Adriana-Nicoleta si Cristina Radu. care au asigurat ciocolata, ornamentul, retea si indicatiile! Imagine postataImagine postataImagine postata.
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#7 Useril este offline   zoazorel 

  • Io-s aia!
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 5,494
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBrăila, București, Bolintin-Vale...

  Postat 26 December 2014 - 09:21 PM

Dublaaa! Si nu m-am pilit! Nu inca! Imagine postata
Bineee, BAFTA tuturor!
Nu ma pricep, da' insist sa persist! Si cateodata chiar imi iese!

Nu-i cereti unei femei imposibilul. E capabila sa vi-l ofere!!!

#8 Useril este offline   9Ramy9 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 671
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationItalia

Postat 28 December 2014 - 03:42 PM

Tarta cu pere,vanilie si miere

Nu era destinata concursului,dar am zis hai sa pun si biletul,chiar daca nu a iesit nici pe departe cum trebuia sa iasa.Un mini-esec.Este o reteta de Luca Montersino,dar saracul daca o vede sigur neaga orice asemanare.

Imagine atasata: monthly_12_2014/post-162-14197737075723.jpg

-850 grame pere
-160 grame miere
-12 grame de amidon de porumb(eu am pus mai mult pentru ca mi s-a parut prea putin)
-1/2 pastaie de vanilie
-375 grame coca pentru bignè( choix )
-375 grame crema patiserie(crema pasticcera)
-400 grame coca pentru tarte(eu am avut o foaie subtire de vreo 200 grame)
-25 grame gelatina neutra sau gem de caise pentru luciu

Din lipsa de timp,eu am folosit crema de patiserie cea care se gaseste "de-a gata" cumparata in cutiuta(cine doreste s-o faca in casa,bineinteles ca este mai buna),si foaia de tarta deja cumparata.

Se pregatesc perele,se curata si se taie cubulete,se amesteca cu mierea,pulpa de la vanilie si amidon.Ar fi trebuit sa se fiarba in vid(mai mult pentru culoare,gatita in vid fructele mentin culoarea alba,nu se inchid la culoare).Din pacate punga mea de vid s-a desfacut,deci a pierdut culoarea alba.Pentru cine nu are masina de vid,se poate face la microunde.Intr-un vas pirex acoperit cu folie plastic pentru microunde,se coc perele la potenta maxima pentru 5 minute.

Coca pentru bignè am facut reteta profiterol a lui AnyAnnette.
-250 ml apa,un varf de sare,100 grame unt moale,150 grame faina,4 oua.Intr-o cratita am pus untul,apa si sarea pe foc mic,am adaugat dupa vre-o 10 minute faina toata deodata,si am amestecat rapid pana s-a desprins de pe peretii oalei.Am lasat la racit.Cand s-a racit,am pus cate un ou,pe rand.

Amestecam 375 grame de crema de patiserie cu 375 grame de coca pentru bignè(choix) si i-l punem intr-un sac-a-poche.
Trecem la asamblat.
Punem intr-o forma de diametru 24-26 foaia de tarta,deasupra punem compozitia de pere,iar deasupra facem o spirala cu sac-a-poch-ul cu compozitia de crema patiserie+coca bigné.
Se da la cuptor 30-35 minute la 180 grade.
Ar fi trebuit sa se vada bine definita spirala,la mine bineinteles ca nu a iesit.Se da luciu cu gem de caise sau gelatina pentru luciu.

Imagine atasata: monthly_12_2014/post-162-14197737454062.jpg

#9 Useril este offline   iulia nicoleta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,134
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 01 January 2015 - 03:23 PM

Parfait cu scortisoara si "tigarete" cu dovleac
Imagine atasata: monthly_01_2015/post-115-14201184932597.jpg





Reteta apartine unui cofetar chinez Keiko...daca e nevoie pun link cu site-ul...
Catitatile sunt pentru 4 portii.

Parfait cu scortisoara:
-60 gr galbenus
-60 gr zahar
-20 gr apa
-250 gr frisca lichida
-1 lingurita scortisoara
-10 ml lichior de portocale sau suc de portocale

Firsca de bate, se adauga scortisoara si se pune la frigider.
Galbenusurile de bat spuma . Se pun pe foc apa si zaharul pana se ajunge la o temperatura optima de 117 gr C, spune el, dupa care se adauga in fir subtire peste galbenusuri si de bate cu mixerul in continuare. Aceasta compozitie de amesteca cu frisca in trei-patru etape. La final se adauga lichiorul de portocale. Compozitia de pune intr-o tava pe care in prealabil am pus film alimetar, "se bate" un pic compozitia din tava de masa ca sa iasa eventualele bule de aer si sa se aseze compozitia. Se da la congelator.

Tigaretele cu dovleac:
-120 gr piure de dovleac
-20 gr unt
-40 gr ou
-20 gr stafide
-5 ml rom sau coniac
-1/2 lingurita zahar vanilat
-50 gr mar
-8 foi de orez (cele pentru pachetele de primavara).
-apa si faina pentru "lipici"
-ulei pentru prajit tigaretele

Merele de taie cubulete si se pun la calit intr-o tigaie cu untul. Dupa ce se inmoaie un pic se iau de pe foc, se adauga piure-ul de dovleac, sfafidele, zaharul vanilat, coniacul si oul batut. Se mesteca bine , se pune compozitia intr-un posh si se fac dungi de aproximativ 10 cm pe foile de orez. Se face un "lipici" din apa si faina , se ung foile de orez si se formeaza tigarete. Se prajesc in ulei incins si se scos pe servetele de hartie.

Nuci caramelizate:
-60 gr nuci
-20 gr zahar
-10 ml apa

Se pun zaharul si apa pe foc. Se adauga nucile rupte bucati si se lasa pe foc pana cand zaharul s-a cristalizat si are o culoare frumoasa brun-aurie. Se scot pe o bucata de folie de aluminiu si incercam sa le asezam in asa fel incat sa nu se lipeasca una de alta.

Sos de caramel:
-50 gr zahar
-80 ml frisca lichida
Se pune zaharul pe foc. Frisca lichida se pune la incalzit in cuptorul cu microunde. Cand zaharul devine maroniu si bolboroseste se adauga cu mare grija frisca lichida fierbinte. Se ia de pe foc si se lasa sosul la racorit.

Sos ciocolata:
-20 gr ciocolata neagra
-2o gr frisca lichida

Frisca lichida se pune la incalzit in cuptorul cu microunde si se adauga ciocolata rupta bucatele. Se amesteca bine pana se dizolva toata ciocoalta.

Mai avem nevoie pentru decor :
-fistic macinat
-zahar pudra

Ansamblare:
-cu o pensula se traseaza o dunga de ganache de ciocolata, apoi cu o lingurita facea un cerc din sosul caramel. Cu ajutorul unui cerc decupam parfait-ul si il asezam in mijlocul cercului de caramel. Se aseaza cateva nuci caramelizate, tigaretele si se presoara putin fistic macinat si zahar pudra.

Pofta buna !
La multi ani 2015 !
Imagine atasata: monthly_01_2015/post-115-14201218980063.jpg

#10 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 03 January 2015 - 04:43 PM

Imagine atasata: monthly_01_2015/post-90-14202959609441.jpg

Cu speranta ca nu am uitat ce trebuia sa scriu pe biletel, iata-ma din nou cu o reteta (initial uitasem sa scriu numele desertului si a trebuit sa fac poze din nou ieri, noroc ca mai aveam un tortulet in forma de inimioara). Cu ciocolata, ca asa fu cererea si sincer a fost un sfarsit de an atat de plin ca nu am avut nici timp, nici chef sa fac mai mult de atat. Asadar, iata propunerea mea pentru noaptea dintre ani - tort cu ciocolata si pere in vin rosu - combinatia clasica de pere si ciocolata pe care eu una o ador.

Blat biscuite cu miez de nuca:
220g faina
7g praf de copt
1 praf de sare
160g unt moale
170g zahar
4 galbenusuri
1/2 lingurita extract de vanilie
50g miez de nuca, tocat marunt

Cerneti faina cu praful de copt si sarea.
Mixati untul si zaharul cel putin 5 minute pana devin spumoase.
Adaugati galbenusurile, unul cate unul, apoi vanilia si miezul de nuca. Aluatul obtinut va fi destul de moale, dar asa trebuie sa fie.
Transferati aluatul pe o foaie de copt de hartie si acoperiti cu o alta foaie de copt.
Intindeti aluatul intr-o foaie de aprox 1cm grosime si dati la rece, in congelator, pentru 1 ora.
Folosind cateva forme rotunde de tort (ale mele sunt luate din Lidl si sunt din inox), taiati cercuri din aluatul congelat si transferati cu grija, atat aluatul cat si formele pe o tava de copt. Este nevoie de forme in jurul blatului caci ii ofera sustinere in timpul coptului.
Coaceti la 180C pentru 12-15 minute apoi lasati sa se raceasca in forme.
Cu grija, scoateti blatul din forme (treceti un cutit intre peretii formei si blat pentru a-l desprinde usor) si tapetati formele cu folie de acetat. Puneti blatul inapoi in forme si insiropati cu un sirop de apa si zahar daca doriti. Dati deoparte.


Mousse de ciocolata cu Amaretto:
200g ciocolata neagra (70% cacao sau mai mult daca va place gustul intens), topita
400ml frisca lichida
30g zahar pudra
2 galbenusuri
60g zahar
30ml apa
1 praf de sare
1 lingurita vanilie
2 linguri amaretto
4g gelatina
20ml apa rece

Mixati frisca cu zaharul pudra pana se tine bat si dati la rece pana o veti folosi.
Amestecati gelatina cu apa rece si lasati sa se umfle 10 minute.
Faceti un pate a bombe combinand 60g zahar cu 30ml apa. Fierbeti siropul pana se topeste zaharul. Intre timp, mixati galbenusurile cu 1 praf de sare doar cat sa devina cremoase. Treptat, adaugati siropul fierbinte de zahar si continuati sa mixati pana galbenusurile isi dubleaza volumul si devin pufoase si cremoase.
Topiti gelatina si adaugati-o in amestecul de galbenus, apoi incorporati ciocolata topita.
Lasati compozitia sa se racoreasca pana la temepratura camerei, apoi incorporati frisca batuta, vanilia si amaretto.
Distribuiti in mod egal mousseulintre cele 6-8 forme de tort si dati la rece cateva ore.

Glazura oglinda - e faimoasa reteta postata de Adriana, cu mentiunea ca am facut doar 1/4 din compozitie.

„Pamant” de ciocolata:
50g zahar
25ml apa
35g ciocolata neagra (minim 70% cacao), tocata marunt

Amestecati apa si zaharul intr-un vas si puneti pe foc. Fierbeti siropul pana marginile incep sa devina usor aurii.
Adaugati ciocolata si mixati bine cu un tel sau o lingura de lemn. Veti vedea cum instantaneu amestecul se usuca si seamana cu pamantul.
Lasati sa se raceasca inainte de a folosi.

Pere posate in vin rosu:
6-8 pere mici
750ml vin rosu (demidulce rose am avut eu, dar folosit rosu ori chiar alb daca vreti sau pur si simplu apa, caz in care adaugati putina zeama de lamaie si mai mult zahar pentru a balansa gustul)
150g zahar
1 baton scortisoara
1 stea de anason
2 pastai cardamom
2 cuisoare

Combinati vinul, zaharul si condimentele intr-un vas.
Inlaturati coaja perelor cu grija si scoateti cotorul. Puneti perele in vinul care fierbe, apoi lasati focul la mic si acoperiti perele cu o foaie din hartie de copt.
Fierbeti pana cand cutitul trece usor prin pere. Trebuie sa fie fierte, dar nu atat de moi incat sa se dezintegreze.
Lasati perele sa se raceasca in vin, apoi scoateti-le si continuati sa fierbeti vinul pana se reduce la jumatate.

Finisarea desertului:
Scoateti tortuletele din forme si puneti-le pe farfurii.
Acoperiti cu 1-2 linguri de glazura.
Asezati langa fiecare tortulet 1-2 linguri de „pamant” de ciocolata si puneti o para posata peste acesta.
Acoperiti para cu sos redus de vin doar inainte de servire.

Imagine atasata: monthly_01_2015/post-90-14202961297421.jpg

In ultima fotografie se poate observa un strat alb care e un mousse de ciocolata alba ce imi ramasese de la un alt tort facut pentru o prietena. Asta asa ca sa va arat cat de versatil e desertul si cate combinatii puteti face.

Imagine atasata: monthly_01_2015/post-90-14202960583631.jpg
Imagine postata

#11 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 08 January 2015 - 05:15 PM

TRILOGIE DE CARACATITA
31.12.2014
Daniella
Pentru concurs de iarna pe ArtaCulinara

Imagine atasata: monthly_01_2015/post-685-14207313951514.jpg

Ingrediente:
  • 2 caracatite proaspete, de circa 2.4 kg
  • 2 capatani mici de usturoi
  • 2-3 lamai netratate (coaja si zeama)
  • 2 portocale netratate (coaja si zeama)
  • 2 legaturi generoase de patrunjel
  • 2 tije de telina/apio/sedano
  • 15 boabe de piper mix
  • 1 pahar de vin alb sec
  • sare roz de hymalaya, dupa gust
  • ulei de masline EVO 1 ceasca
    Pentru salata: o mana de masline, 5-6 rosioare, 1 avocado bine copt.

Mod de preparare:

Am avut 2 caracatite proaspete, frumos mirositoare, cantarind putin peste 2,4 kg, ambele. In aceeasi zi cu achizitia (de preferinta cu o zi anterior servirii Trilogiei) initiem prepararea, astfel:
  • Spalam in repetate randuri in apa rece caracatitele, plasandu-le intr-o strecuratoare pe care am imersat-o intr-un vas cuprinzator strecuratorii. Scoatem dintele central si ochii caracatitei (daca este cazul curatam complet capul de continut, dar la caracatitele mele capetele acestora erau deja curatate). Dintele se scoate simplu apasand pe partea opusa acestuia; dintele iese usor si complet, prin alunecare. Ochii se curata cu tot cu partea alba cartilaginoasa, cu ajutorul unui cutit cu varful ascutit. Le mai limpezim bine in apa curenta.
  • Am folosit un vas de lut smaltuit, dar se poate folosi si un alt vas inchis cat mai etans.
  • Am pozitionat in prealabil la baza vasului 2 tije de telina (apio/sedano) si tijele de la 2 legaturi de patrunjel proaspat.
Imagine atasata: monthly_01_2015/post-685-14207314101611.jpg

  • Introducem caracatitele in vas, fara pic de apa, pentru a le fierbe in suc propriu. Gustul va fi desavarsit!
  • Adaugam optional (se poate sa nu adaugam nimic la fierbere) un lichid format din:
    • circa 10-15 boabe de piper mix
    • 1 lingurita cu varf (sau dupa gust) de sare roz de Himalaya grunjoasa
    • 1 pahar de vin alb sec (din cel bun pe care va place sa il beti)
    • 2 catei de usturoi zdrobiti cu lama cutitului
    • coaja rasa de la 1 lamaie si 2 portocale mici, netratate cu chimicale.
    Imagine atasata: monthly_01_2015/post-685-14207314078917.jpg


Punem vasul si continutul sau in cuptor la circa 200 grade Celsius, pentru 60 minute. Stingem focul si lasam sa se raceasca de la sine, minimum 1h sau mai mult.


Se formeaza in vas foarte multa zeama de la fiert, din care am facut a doua zi din an o minunata supa crema de fructe de mare, pe baza de creveti grill, praz si tije de telina calito-fierte si blenduite + stock-ul de la caracatita) si mi-au mai ramas 4 borcanele de stock pe care le voi folosi la rizzotto cu fructe de mare. (Iata ca avem 5 preparate din alea 2 caracatite ... sa nu ziceti ca nu e spornica, sau ca nu fac dintr-o aratare 3 feluri de mancare -:floare:))
Imagine atasata: monthly_01_2015/post-685-14207313996181.jpg
Procedam la impartirea caracatitelor fierte mai sus, in scopul prepararii celor 3 feluri:
  • Taiem capetele caracatitelor, precum si varfurile (lungi si subtiri) ale tentaculelor pentru salata de caracatita.
  • Tentaculele uneia dintre caracatitele mai mici le taiem bucati cat mai mari/intregi pentru carpaccio di polipo/salam de caracatita.
  • Tentaculele intregi ale caracatitei (Celei mai mari) le folosim pentru carcatita la grill.


Imagine atasata: monthly_01_2015/post-685-14207315171264.jpg


Imagine atasata: monthly_01_2015/post-685-14207315197049.jpg


Imagine atasata: monthly_01_2015/post-685-14207315220668.jpg


    1. SALATA DE CARACATITA
    Taiem ingredientele de la punctul 1. in bucatele cat o falanga si punem intr-un vas sigilat (Cu folie, sau vidat) pana inainte de servire, cand vom condimenta

Imagine atasata: monthly_01_2015/post-685-14207315171264.jpg
2. CARPACCIO DI POLIPO/SALAM DE CARACATITA
  • Inseram bucatile de caracatita de la punctul 2. intr-o sticla de plastic de 500 ml, cu varful taiat, astfel incat sda obtinem un cilindru cu inaltimea de circa 20 cm.
  • Le fortam aglomerarea cu ajutorul unei prese de cartofi//batator de carne/borcan, orice instrument care poate tasa continutul din sticla. In momentul fortarii va iesi in sus ceva zeama. Ceea ce iese deasupra scurgem, ce ramane in sticla e foarte bun, se va transforma in gelatina. Este important sa apasam foarte bine fortand amalgamarea. Pozitionam deasupra o greutate (eu borcanul cu sare) si punem la rece pentru minimum 4 ore, sau si mai bine de pe o zi pe alta.
  • Dupa repaosul la rece scoatem caracatita din sticla fie prin alunecare, fie prin taierea recipientului (cazul meu) si putem repozitiona la frigider in folie de plastic.
  • Inainte de servire taiem in felii subtiri, asa cum ne place sa fie taiat un salam.
Procedam in mojar la prepararea unei MIXTURI din:
    • - 1 lingurita de sare de Himalaya proaspat rasnita, frecata cu:
    • - cateii curatati de coaja, din doua capatani mici de usturoi (de tara)
    • - coaja rasa de la o lamaie si o portocala BIO,
    • - frunzulitele de patrunjel din 1 legatura mare (chiar 2 legaturi daca ne place), tocate din cutit fin de tot,
    • o ceasca ulei de masline EVO ( daca nu va ajunge pt tentacule mai adaugati ulei).
    • piper mix proaspat rasnit, dupa gust
Imagine atasata: monthly_01_2015/post-685-1420731404584.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2015/post-685-14207314021047.jpg


Din mixtura de mai sus vom lua 2 -3 linguri, le vom amesteca cu zeama a doua lamai si 1 portocala si vom folosi, astfel:

1. la condimentarea finala a salatei de caracatita alaturi de (se poate varia in functie de ceea ce aveti la indemana si va place) cateva rosioare cherry taiate in 4, cateva masline naturale (eu de Thassos), o jumatate de tulpina de telina taiata fina la mandolina, 1 avocado taiat felii – optional. Se potriveste de gust (sare, piper, lamaie) si se decoreaza cu + cateva frunzulite de patrunjel taiate fin de tot
Imagine atasata: monthly_01_2015/post-685-14207313972275.jpg

si montata pe farfurioara

Imagine atasata: monthly_01_2015/post-685-1420731419278.jpg

2. la condimentarea
salamului de caracatita. Se potriveste de gust (sare, piper, lamaie) si se decoreaza cu + cateva frunzulite de patrunjel taiate fin de tot.
Imagine atasata: monthly_01_2015/post-685-14207315118828.jpg

3. CARACATITA LA GRILL
In restul MIXTURII (fara zeama de lamaie, dar se poate adauga optional 1 cubulet de unt topit) se tavalesc tentaculele caracatitei ramase (se pot imersa in MIXTURA cu 20-30 min inainte de a o supune operatiunii grill) si se pozitioneaza intr-un strat, intr-o tava antiaderenta unsa cu ulei EVO.
Se pozitioneaza tava sub grill, in cuptorul incins, la 200 grade pentru 20 minute (la jumatatea timpului se intorc).
Doar cand este gata adaugam, in farfurie, zeama de lamaie si inca un strop de frunzulite de patrunjel taiate f fin, astfel tentaculele raman crunchy pe afara si f fragede (dar nu gelatinoase sau gumoase) pe dinauntru. Gustul e sublim.
E cea mai buna reteta de caracatita ce se poate face la grill/gratar/placa incinsa ... sau ce aveti in gospodarie...

Imagine atasata: monthly_01_2015/post-685-14207314130617.jpg




Montam TRILOGIA DE CARACATITA pe farfurie dupa imaginatie, timp si chef si toate cele 3 preparate constituie o masa in sine. Eu am preparat acestea pentru Revelionul 2015, iar restul preparatelor pe care le-am mai pus pe masa au ramas neatinse. Va asigur ca gustul este desavarsit si mirosul de citrice/usturoi si patrunjel raspandit in casa (atunci cand grillam caracatita) de asemenea!
Imagine atasata: monthly_01_2015/post-685-14207330986119.jpg

Ne-au ajuns la 2 mese copioase in 3. Deci cantitatile ar ajunge pentru o masa de 6 persoane Imagine postata (scuzati va rog dezordinea de pe masa si lipsa de detalii, dar am terminat cu montajul, cu biletelul, cu foto si tot restul ... in noaptea de Revelion, cu 1 minut inainte de 12, cat sa-mi trag sufletul sa ciocnim!)



Imagine atasata: monthly_01_2015/post-685-14207330446656.jpg


Imagine atasata: monthly_01_2015/post-685-14207314154346.jpg


Am inceput astfel anul cu burticile/digestia usoara si placut „impresionata”.
Sper sa va fi produs curiozitate, pentru ca procesul de preparare al celor „3 feluri dintr-o lovitura” este extrem de simplu (nu necesita multa munca, doar ce e in poze sunt pasii) in ciuda explicatiilor mele lungi/amanuntite, iar rezultatele sunt fantastice transformand chiar si nemancatorii de caracatita in fun octopod! Daca a mancat si a plecat cu o impresie fantastica chiar si Mamaia cea conservatoare de 63 ani (am facut si in ajun de Mos Nicolae preparatele ...servite pe rand atunci ... )... just dare!


BIBLIOGRAFIE inspirativa:
de pe forum Arta culinara




Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#12 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 08 January 2015 - 11:43 PM

M-am bucurat cand am citit despre concurs. Aveam asa de multe retete pe lista... Eram pornita pe un dulce monti (care , fie vorba intre noi, inca nu am reusit sa-l fac) doar ca stiu-eu-cine m-a deturnat de la planul meu initial.
Consecinta: pune-te Sorino pe cautat.
Fericita nevoie mare ca am gasit ceva nou (pentru mine) imi intreb consoarta (plina de incredere, eu) ce parere are... Nu vreti sa stiti ce mi-a raspuns. Asa ca am trecut la negocieri. Urmatoarea reteta e rezultatul tratativelor la nivel inalt.

M-am inspirat din reteta de "Curcanita umpluta" by Giallo Zafferano. Cum soatza din dotare nu iubeste curcanul a trebuit sa folosim un demn "inlocuitor"... demn, intr-adevar, un pui de 3,5Kg...

Curcanul deghizat in pui (sau invers)

Ingrediente pentru umplutura:

- un pui de 3,5kg
- carnati 300g (se foloseste carnea)
- morcov 1... nu e monti
- tulpina de telina 2
- ceapa 1
- usturoi 3
- oua 2
- Parmiggiano Reggiano 30g
- pesmet 60g cum nu e monti l-am inlocuit cu tarate de ovaz
- noce moscata jumatate
- sare
- piper
- carne tocata de porc 300g (eu am folosit carne tocata mixta)

Ceapa, usturoiul, telina spalate se arunca in mixer. Se taie totul destul de marunt.
Intr-un castron mai mare se amesteca bine toate ingredientele.
Eu am pregatit umplutura cu cateva zile inainte si am bagat-o la congelator.

Imagine atasata: monthly_01_2015/post-133-14207497457683.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2015/post-133-14207497584708.jpg

Alte ingrediente:

- ulei de masline 100ml
- unt 100g
- bacon 200g zice la carte, soatza mi-a adus de la magazinul romanesc kaizer (foarte bun dealtfel) doar ca nu mi-a adus ce i-am zis eu. Ar fi trebuit sa mi-l aduca deja feliat... In schimb a trebuit sa ma chinui acasa sa-l tai (nu am reusit asa cum ar fi trebuit). Am facut ce s-a putut.
- carnati subtiri 200g
- mere mici 2, 3, 4 (vedeti voi)... eu am folosit 3
- vin alb 100ml

Preparare

Cum puiul urias se uita urat la mine iar eu ma uitam urat la el si-a facut mama mila de mine si la curatat (mai) bine (decat mine).
Se umple uriasul incercand sa indesam bine umplutura, apoi se trece la cusut, bine-inteles, cu ata rosie ca sa nu-l deochiem.
Masam puiul cu un pic de unt, apoi il imbracam in totalitate cu kaizerul taiat in feliute foarte subtiri. Eu asa am facut, chiar daca din poze nu reiese. Kaizerul ca reactie adversa la caldura se micsoreaza/intra la apa.
Carnatii ii taiem in bucatele de 2,5cm si ii imbracam in kaizer (ne putem ajuta de o scobitoare).
Untul ramas impreuna cu uleiul de masline se topesc/incalzesc intr-o tava (care merge atat pe aragaz cat si in cuptor)si cand sunt calde se poate aseza puiul si se prajeste un pic pe foc mediu cateva minute.
Se poate adauga vinul si carnatii imbracati in bacon (eu am pus si carnati dezbracati). Lasam sa se evapore vinul, dupa care bagam totul la cuptorul deja incalzit la 200°C pentru o ora.
In tot acest timp avem grija sa "udam" puiul cu sucul de coptura. Nu vreti sa stiti de cate ori am facut-o, practic eram lipita de geamul cuptorului.
Dupa aceasta ora se spala merele si se taie in doua sau in patru (in functie de marimea merelor)si se adauga in tava. Continuam sa "imbaiem" puiul pentru inca o ora si jumatate.

Imagine atasata: monthly_01_2015/post-133-14207525710259.jpg

In cazul in care kaizerul incepe sa se usuce puteti sa folositi o foaie de aluminiu drept protectie... eu chiar am folosit-o.
Cred ca am tinut puitul un pic mai mult (am incercat cu scobitoarea). Cand nu a mai iesit lichid dupa intepatura am decis ca e gata.
Chiemand soatza in ajutor am reusit sa scoatem monstrul din tava si sa-l asezam frumos pe platou, l-am inconjurat cu carnatii imbracati sau dezbracati si cu merele. Am imbaiat totul in sucul de coptura.

Aici ar fi trebuit sa postez poza de concurs, doar ca familionul extins ( a se citi plus mama, verisoare si matusa) au inceput sa se uite urat la mine. Mi s-a facut mila de toti si am zis ca-mi fac poza la farfuria mea.
Plina de bune intentii nu am reusit sa fac nici asta...
Asa ca a doua zi mai hotarata ca niciodata mi-am pregatit farfuriuta din timp, cu calm, si am pozat-o din toate unghiurile posibile.
Singura parte ramasa din puiul urias a fost pieptul. Bine-inteles ca nici carnaciorii imbracati nu mai erau, asa ca va prezint pieptul de pui umplut cu carnaciori picanti, mamaliga monti by Cerra si varza murata.

Imagine atasata: monthly_01_2015/post-133-14207530206336.jpg

Umplutura a fost o surpriza placuta. A zburat imediat. Matusa mea a papat tot.
Eu am facut mai multa umplutura decat era necesar asa ca am facut niste piftelute cu un sos. Asta ca idee pt cine poate sa pateasca la fel ca mine.

Stiu ca poate pentru voi, bucatarese experte, un pui umplut nu e ceva nou, dar pentru mine e o premiera.

Pofta buna!
Sorina

#13 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 09 January 2015 - 12:08 AM

Globuri cu cocos
200g de lapte condensat
125g de cocos
Amestecam bine ingredientele. Punem amestecul in frigider pana cand se intareste, apoi formam mingi de 20 gr si tavaliti-le prin cocos sau zahar praf.

Galbenus de migdale

200g de lapte condensat
150g de faina migdale
3 galbenusuri ou
Amestecam bine ingredientele. Amestecul il punem la foc mediu. Amestecam continuu pana cand se va desprinde de pe peretii vasului. Lasam sa se raceasca, formand apoi mingi de 20 gr si trecand fiecare minge prin zahar.

Globuri de biscuiti
200g de lapte condensat
125g de biscuiti zdrobiti
Amestecam bine ingredientele. Punem amestecul in frigider pana cand se intareste, apoi formam mingi de 20 gr. Apoi acestea se tavalesc prin biscuiti zdrobiti amescati cu putina scortisoara.

Globuri de ciocolata
1 cutie lapte condensat (397g)
50g de unt
60g de nesquik sau ceva similar (ex. cacao)
Punem toate ingredientele intr-un vas pe care il vom pune pe foc mediu, amestecand continuu pana cand amestecul se va desprinde de pe peretii vasului. Lasam amestecul sa se raceasca, iar apoi formam mingi de 20 gr pe care le trecem prin cacao

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_01_2015/post-64-14207555472424.jpg


#14 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 16 January 2015 - 11:20 AM

Acestea sunt rezultatele concursului nostru.

1. Cupcakes cu merisoare (cranberries) - adi_edi = Un suport supraetajat pentru prajituri (sau aperitive) de la Foxy
2. Fursecuri cu lamaie - zerda
3. Tort cu visine si branza dulce - Phoenix = Set de inele format din 5 piese + 12 forme de muffins de la Maya
4. Zucchine alla velletrana - Dexter = set de accesorii pentru legume de la Adriana (nefiind nici o reteta vegetariana am acordat premiul acesteia pentru ca se apropia cel mai mult de ideea pe care o aveam) si un termometru-sonda de la Foxy
5. Tort 3 ciocolate - zoazorel
6. Tarta cu pere, vanilie si miere - 9Ramy9
7. Parfait cu scortisoara si "tigarete" cu dovleac - iulia nicoleta = Sablonul de la Tescoma pentru taiat grisine si un cutit de taiat panettone(pandoro, cozonac, paine) cu manerul in forma de om de zapada de la Eataly
8. Tort cu ciocolata si pere in vin rosu - Olguta = set de accesorii pentru ciocolata de la Adriana si un mixer 3 in 1 + un set de 10 masuratori in cup de la Ioana
9. Trilogie de caracatita - Daniella = un termometru-timer de la Foxy
10.Curcanul deghizat in pui - sorinadaniela = un termometru pentru cuptor de la Foxy
11.Globuri dulci - yoyo = un termometru sonda cu fir de la Foxy

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi